dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 11
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 210
  1. #1
    ewa wegb
    Guest
    ewa wegb

    Domyślnie parterowy czy piętrowy

    Wybrać parterowy dom czy piętrowy? Chodzi głównie o koszty związane z budową (wszystko inne oczywiście przemawia za parterowym): rozłożysty dach piętrowego w stosunku np do schodów koniecznych w piętrowym... czy da się porównać koszty budowy piętrusa z parterusem?

  2. #2
    Romi_25
    Guest
    Romi_25

    Domyślnie

    Ja polecam piętrowy. Zwarta bryła zabudowy, mniejsze powierzchnie ścian, funadamentów, lepsze możliwości ogrzania domu (tańsze), lepsza funkcjonalność (możliwość wyraźnego podziału domu na część dzienną (parter) i nocną (piętro). Generalnie powinno być taniej.

  3. #3

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Witajcie,
    ja polecam parterowy. Wszystko co pisał Romi , to prawda. Tylko jest jedno ale... Wszak nie jesteśmy coraz młodsia wręcz przeciwnie , ganianie po schodach jest troche uciążliwe w pewnym wieku. Niektórzy mówią , że na górę idzie sie tylko spać. Wśród moich znajomych posiadających piętrowe domki można tą teorię wsadzić między bajki. Śmigają z góry na dół po kilkanaście razy dziennie i nie ukrywają , że jest to czasami męczące. Ktoś jednak powie : ale jakie zdrowe!
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Uważam dokładnie tak jak cudka, a jeśli chodzi o kondycję, to może lepiej spacery po lesie. Ja też buduję parterowy. Między innymi z tego względu, chociaż do emerytury mi jeszcze daleko.

  6. #6

    Domyślnie

    To naprawdę zależy od różnych rzeczy. Ja buduję z poddaszem mieszkalnym ale: na poddaszu będą tylko dwa spore pokoje + łazienka do wyłącznej dyspozycji naszych sporych już dzieci. Na dole nasza sypialnia, gabinet i cała reszta z łazienką włącznie. Nie zamierzam biegać po schodach a jeśli dzieci pójdą na swoje nie będzie bólu. Dom ma przez to zwartą bryłę i mało ścian zewn. a przez to energetycznie oszczędny.
    Pozdrawiam
    Anna

  7. #7

    Domyślnie

    parter,parter i jeszcze raz parter - pietro jedziesz wtedy gdy brak Ci powierzchni - po co biegac po schodach? Bac się że dzieci z nich zleca itp?
    Gdybym miala możliwośc z pewnościa budowałabym parter
    pozdrawiam
    Mwanamke

  8. #8

    Domyślnie

    Nie ma moi drodzy róż bez kolców. Jakiego domu nie wybudujecie i tak zawsze będzie jakaś ułomność.
    Mnie uczono tak. To co jest ładne jest dobre i w myśl tej zasady staram się działać.
    Jak ktoś chce mieszkać w domu typu barak/bungalow polecam parterowy.
    Może on i jest praktyczny, ale jak wygląda a do tego ile zajmuje komunikacja (korytarze).
    Dom z poddaszem użytkowym ma zdecydowanie lepsze przełożenie optyczne. Polecam
    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie parterowy czy piętrowy

    Osobiście polecam parterowy ze względów praktycznych. Cała reszta to rzecz gustu.

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Jak to mawiał Hamlet "To be or not to be? that is the question." Przłóżcie to sobie jak chcecie.
    Nie ma na to panaceum. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia.

  11. #11

    Domyślnie

    Jak zwykle się nie zalogowałem.
    Jak to mawiał Hamlet "To be or not to be? that is the question." Przłóżcie to sobie jak chcecie.
    Nie ma na to panaceum. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia.

  12. #12

    Domyślnie

    Kocham urok poddasza !!!

    Mogę dodać, że świat lubię oglądać z lotu ptaka.
    A ty ?
    pozdr.
    ara
    cele budzą szacunek

  13. #13

    Domyślnie

    Ot i cała kwintesencja tego co by się chciało rzec. Ara tak trzymaj

  14. #14

    Domyślnie

    To tak, jakby dyskutowac o wyższości Święt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy

  15. #15

    Domyślnie

    Albo o tym co było pierwsze ? Jajko czy kura ?
    Wg mnie wątek który nic nie wnosi.
    pozdrawiam
    Piotr

  16. #16
    Guest

    Domyślnie twoja decyzja

    Do około 130m2 powierzchni użytkowej koszty są porównywalne. Pozostałe względy to; wielkość działki, istniejąca zabudowa na działkach sąsiednich itp. Osobiście jestem zwolennikiem parterowego, lecz właśnie z w/w parametrów wybrałem parterowy z poddaszem użytkowym. Pozdrawiam. Grzela

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    czesc

    Jeśli chodzi o koszty to na pewno taniej wyjdzie wybudowanie domu parterowego z użytkowym poddaszem.
    Wykonanie duzego dachu jest ksztowniejsze od podniesienia domu o 1-1,2 m. Poza tym przy domu parterowym masz większą powierzchnie fundamentów. Ja buduję dom parterowy z użytkowym poddaszem, gdzie będą się znajdowały sypialnei naszych dzieci, nasza i ladna duża łazienka, a na dole kuchnia z jadalnią, salon, tymczasowa nasza sypialnia a w przyszłości gabinet no i oczywiście malutka łazienka. Polecam takie rozwiązanie dla tych, którzy będą "górę" wykańczać w późnejszym czasie. My tak zrobimy ponieważ chcemy rozłożyć koszty budowy. Taki jest nasz wariant budowy. Poza tym wielkość domu zależy od wielkości Twojej działeczki.

    to na tyle

    powodzenia i pozdrawiam

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    agula 212

    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Posty
    78
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    zapomniałam się zalogować pozdrawiam moja opinia to ta wyżej

  19. #19

    Domyślnie Piętrowy/parterowy - który droższy ?

    Witam,

    Za długo na Forum nie jestm ale tego i owego juz się tu nauczyłem. Zajrzałem tu - jak większość - z powodu budowy własnek, na którą się zdecydowałem.
    Od miesiąca juz prawie wyszukuje projektu. Już mi sie nawet wydawało że znalazłem - Projekt- ale nie moge się wciąz zdecydować. TO bardzo męczące.Dom ma być niewielki i założenie było żeby parterowy. bo praktyczniejszy (chyba), a napewno tańszy w realizacji i w eksploatacji.

    Założenie takie było ale teraz juz sam niewiem, gdzieś przeczytałem, że wcale parterowy tańszy nie musi być, bo ma większy dach, bo kabli więcej idzie i rur. Poza tym działki więcej sie zajmuje.

    Gdybym znalazł ten jeden jedyny, to bym sie pewnie nie zastanawiał, ale jakoś nie mogę i ostatnio zastanawiać się zacząłem jednak nad piętrowym.

    WIem, że wiele zalezy od konkretnego projektu, i od technologii (jaki strop np. w parterowym) ale tak ogólnie czy piętrowy jest droższy ?


    tOMEK
    Łatwiej kijek obcieńkować niż go potem pogrubasić.
    GG:1605956

  20. #20

    Domyślnie

    Rzeczywiście parterowy nie musi być tańszy i przeważnie nie jest. Ale zdaża się, że piętrowy jest droższy od parterowego.
    Koszty budowy między innymi zależą od:
    1 czy rzut domu jest na przykład prostokątem, czy ma wiele załamań (jeśli ma dużo "załamań" będzie więcej murowania),
    2 jakie wymiary zew. domu, bo to ma później wpływ na długość krokwi tworzących dach (im większe wymiary domu, tym dłuższe krokwie),
    3 jaki kąt nachylenia dachu (im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym krótsze krokwie ale mniej miejsca na poddaszu, jeżeli to poddasze jest),
    4 jaki dach - dwuspadowy, dwuspadowy z lukarnami, wielospadowy, wielospadowy z lukarnami, kopertowy, kopertowy z lukarnami,
    5 czym pokryty dach,
    6 ile otworów okiennych i tym samym okien,
    itd, itd..... wymieniać można bez końca.

Strona 1 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony