dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 11
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 210
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Porównując parterowy z piętrowym należy również wziąć pod uwagę fakt, że ta sama powierzchnia w parterowym wymaga tej samej ilości okien, drzwi itp., czy tu czy tu. A dachu w parterówce trzeba więcej, jak by nie patrzył. Wybór nie jest wcale taki oczywisty. Musisz bardzo dokładnie przeanalizować oba te projekty pod względem finansowym. Wtedy wszystko się wyjaśni.
    Np. poproś jedną firmę o wycenę tych obu wariantów i zobaczysz różnicę (a może więcej niż jedną).
    Wedłu moich obliczeń optymalnie mi wyszło:
    - część mieszkalna z użytkowym poddaszem
    - część "techniczna" + garaż - parterowa.

    Pozdrawiam
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    ja chciałem 200 m2 i stwierdziłem że dom o takiej powierzchni w wersji parterowej nie ma dostatecznych właściwości obronno-warownych.
    Tzn. będąc w jednej stronie domu, jak usłyszę brzęk tłuczonego szkła w drugim końcu, to zanim tam dobiegnę to złodziej zdąży zdjąć zegarek z kangurka i zwiać.
    Poważnie, czułem że nie będę wiedział co się dzieje w 2-giej części domu. Ale pewnie wynika to wyłącznie z moich klaustrofobicznych przyzwyczajeń (dorastałem na 60m2, a teraz mieszkam z żoną na 40-tu).
    Dlatego wybrałem dom 2x100 m2 - piętrowy. Każda kondygnacja ma przez to powierzchnię do ogarnięcia, a pozatym siedząc na parterze (tam będzie mój gabinet, w którym będę pracował) będę mógł być spokojny o to co się dzieje na górze. Warowny charakter parteru (duże okna mam tylko w gabinecie - tam gdzie będę ja i w salono-kuchni - tam gdzię będzie zapewne żona/dziecko/dziadki/niańka) da mi poczucie panowania nad domem.

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar malfi
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    PODKARPACIE
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Parterowy czy z poddaszem użytkowym?

    Poproszę o opinię, który z domów jest tańszy w budowie - parterowy czy z poddaszem użytkowym? Zamierzam wybudować domek 60 metrowy. Mam na to jedynie 90 tysięcy, dlatego też kwestia ceny jest dla mnie tak istotna. Wydaje mi się, że tańsza jest parterówka, ale spotkałam się z różnymi opiniami, a zupełnie się na tym nie znam. Bardzo proszę o pomoc.
    Gdyby ktoś mógł się jeszcze wypowiedzieć na temat cen dachów - dwuspadowy czy kopertowy?
    Zupełnie nie znam się na budowie domu, postanowiłam jednak zrealizować swoje marzenie. Liczę na pomoc doświadczonych forumowiczów
    Ostatnio edytowane przez malfi ; 14-06-2010 o 22:16

  4. #24

    Domyślnie

    malfi,

    może nie do końca odpowiem w temacie,bo niestety nie umiem się wypowiedzieć co do kosztów budowy, ale

    jesli to ma być 60 m, to domek tylko parterowy, przy poddaszu użytkowym wyjdą Ci jakieś klitki nieustawne, stracisz miejsce na schody i dodatkową komunikację.

    Na jednym poziomie chyba lepiej zorganizujesz sobie przestrzeń.

    Co do kosztów - pytaj dalej, pewnie ktoś z doświadczonych forumowiczów się odezwie.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Projekt - dom prostokątny, bez wykuszy, krytych ganków czy tarasów.
    Fundament - moim zdaniem płyta fundamentowa na styropianie, z zatopionym ogrzewaniem podłogowym wodnym, powierzchnia płyty od razu jako podłoże pod podłogi.
    Ściany - najtańszy BK + ocieplenie styropian.
    Okna - gdzie się da fixy (szyby w ramie). Drzwi wewnętrzne tylko tam gdzie niezbędne.
    Strop - belki drewniane, sufity - płyta GK, na tym ocieplenie z wełny, bez stryszku.
    Dach - dwuspadowy o małym nachyleniu, bez okapów, kryty blachą trapezową.
    Dom bez kominów ( a więc i kominka), gazowy piec CO z rurą spalinową zamiast komina (nie potrzeba dodatkowego pomieszczenia).
    Ścieki - jeżeli się da to POŚ drenażowa (najtańsza inwestycyjnie i w eksploatacji)
    Myślę że spokojnie dom tej wielkości za 90 tyś wybudujesz. Niestety będzie to budowa z wyszukiwaniem okazji cenowych, tanich i co za tym idzie niekoniecznie trwałych materiałów wykończeniowych i tanich więc niekoniecznie dobrych ekip budowlanych.
    Murator ma podobny projekt:http://projekty.muratordom.pl/projek...&x=15&y=6&nr=2
    cena jak widzisz też jest podobna, tylko czy taki ci wystarczy?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Parterowy z glinosłomy. Zbudujesz za niecałe 60 000.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  7. #27

    Domyślnie

    Dom 60m2 z poddaszem będzie wyglądał jak kurnik. Taki mały to tylko parterowy, może d06 tu możesz trochę poczytać.
    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?138-D06

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Z konstrukcją dachu- wiązary deskowe będzie troszkę taniej. Przy szkielecie (śćiany) kilka m2 więcej i też parę tysięcy mniej
    Jak cieplejszy (mały warto) oszcędzisz na instalacji grzewczej, i na rachunkach.
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kurt76
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Posty
    821

    Domyślnie

    Zdecydowanie taniej wyjdzie z poddaszem.
    Dom z poddaszem, dach dwuspadowy, brak kominów, brak garażu, 165 m2 po podłodze. Ytong 600 24 cm, cokół 12 cm EPS100 0,038, podłoga 20 cm EPS100 0,038, ściana 25 cm EPS70 0,040, okna 3-szybowe 0,5 w warstwie ocieplenia JB-D, dach 36 cm wełna 0,033, WM Bartosz bez GWC, ogrzewanie Dimplex DuoHeat, brak kominka, okien połaciowych, schody i taras oddzielone od budynku. PV 9,4 kWp SolarEdge + Hoymiles. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię 36 kWh/m2.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar malfi
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    PODKARPACIE
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi. Szczególnie perm udzielił mi wielu cennych wskazówek. Muszę tylko rozszyfrować te wszystkie skróty Myślałam o czymś takim, tylko murowanym http://www.pro-arte.pl/projekty-domy/421/ Czy to również jest dom tani w budowie?

  11. #31

    Domyślnie

    Przeciez to jest dom letniskowy!!!! Nieocieplony i drewniany. Juz zmiana tego projektu na murowany ocieplony wymaga ingerencji architekta, a to kosztuje. A tak w ogole, czy wiesz jakie domy mozna budowac na Twojej dzialce? Np. jaki masz wymog odpowiedniego kata nachylenia dachu....

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar malfi
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    PODKARPACIE
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie trzeba żadnych zmian projektu. ta pracownia ma także tan dom w wersji murowanej.

  13. #33

    Domyślnie

    Dodam swój patent - ściany grubości 19cm zamiast bunkrowych dwudziestuczterech (o ile z obliczeń nie wyniknie, że więźba obali je na boki). Taniej i zyskasz 1m2 domu.
    Dach wyłącznie dwuspadowy (przynajmniej przy niewielkim nachyleniu połaci).
    Nawet nie myśl o kominku. Drogi i daje iluzoryczne oszczędności, a przy takim małym domu żadnych - a wymaga codziennej roboty (w sezonie).
    Oczywiście tylko parterowy.

    Ktoś podał projekt D06 - podoba mi się. Zaprojektowany optymalnie (pod względem kosztów postawienia), chociaż sypialnie klaustrofobiczne. Jasny podział stref, strefa dzienna otwarta, itp. (w sumie sam mam podobny, tylko rozdmuchany dwukrotnie ;)

    Pamiętaj, że jest bardzo dużo kosztów nie związanych bezpośrednio z postawieniem budowli. Drogie są przyłącza, usługi specjalistów (rzeczoznawca, geodeta, kiedbud). Oszacuj te koszty koniecznie.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    Cytat Napisał malfi Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi. Szczególnie perm udzielił mi wielu cennych wskazówek. Muszę tylko rozszyfrować te wszystkie skróty Myślałam o czymś takim, tylko murowanym http://www.pro-arte.pl/projekty-domy/421/ Czy to również jest dom tani w budowie?
    cytat z opisu projektu

    Orientacyjny koszt inwestycji (technologia tradycyjna):
    stan surowy zamknięty -98 000 zł (netto),

    stan pod klucz -136 000 zł (netto).
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar malfi
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    PODKARPACIE
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie do końca wierzę w te kosztorysy, bo słyszałam, że często są ona bardzo zawyżone. Dlatego też chciałam poznać opinie osób, które same budowały dom lub po prostu dobrze się na tym znają. Ja o budownictwie nie mam żadnego pojęcia, marzę jednak o domu i postanowiłam przekonać się na własnej skórze czy uda mi się go zbudować za niewielkie pieniądze. Spotkałam się z tak różnymi opiniami, że sama nie wiem w co wierzyć. Niektórzy twierdzą, że za te pieniądze postawię i wykończę dom, inni zaś, że nic nie da się zrobić. Mieszkam na południowym wschodzie, gdzie ceny są znacznie niższe. Muszę jednak bardzo liczyć się z kosztami, stąd też moje pytania dotyczące tego, jaki dom będzie najtańszy w budowie. Będę wdzięczna za wszystkie komentarze.

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    Dokładnie to, co napisał perm. Właściwie jeżeli chcesz zmieścić się w kosztach to innej opcji nie ma. I nie patrz na szkielet, u nas wcale nie wychodzi taniej, niż zwykły beton komórkowy (bk ) I ze szczególnym naciskiem na brak stropu. To nie wyklucza jakiegoś stryszku ale wyklucza poddasze użytkowe.
    tylko nad płytą bym się zastanawiała, jednak chyba zwykłe kaloryfery wychodzą taniej. Ale tego pewna nie jestem. Co do kominów - zdania są podzielone. Komin systemowy typu zapel nie jest drogi a jakaś wentylacja być musi. Mechaniczna też nie jest tania. Stawiając zaś komin dymowy możesz kiedyś podłączyć kozę, czyli tanią wersję kominka.
    Poza tym niestety sa pewne koszty stałe, niezależne od wielkości domu. Na przykład przyłącza. Droga jest np kanalizacja - u mnie wyszło ponad 16 tyś. . Musisz mieć najpierw WZ lub wypis żeby się dowiedzieć, co ci wolno. U mnie kanalizacja była obowiązkowa.

    Był u nas kolega na forum, już od 2 lat go nie widziałam, który w 2006 postawił domek za 100 000, bynajmniej nie pracą rąk własnych. Właśnie dom typu stodółka. Zmieścił się z przyłączami, stolarką i nawet na malowanie i płot mu wystarczył ten budżet.
    Ostatnio edytowane przez EZS ; 14-06-2010 o 13:54

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar malfi
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    PODKARPACIE
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ewo! Bardzo mnie pocieszyłaś Cieszę się, że znalazła się kobieta, która ma na ten temat taką dużą wiedzę. Mam nadzieję, że już niedługo i ja trochę Ci w tym dorównam Jak tylko zacznę budowę, to podzielę się doświadczeniami na forum.

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kurt76
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Posty
    821

    Domyślnie

    Nie bardzo sie zgadzam z kolezanka. Wystarczy proste przeanalizowanie problemu. Jak moze wyjsc taniej parterowka jezeli masz odpowiednio wiekszy fundament + dach?
    Wg mnie jezeli damy strop drewniany to juz w ogole nie ma o czym mowic.

    przelicz ile kosztuje 1m2 dachu (drewno, dachowka i reszta), 1m2 fundamentu (2 waestwy betonu, folie papy i cale mnostwo innych rzeczy) a ile 1 m2 stropu (troche betonu w jednej warstwie, badz drewno, plyta osb i troche welny).

    Autorowi watku proponuje przejrzec oferte pracowni Archipelag w kat. "domy z poddaszem" do 90 m2, jest pare fajnych....
    Dom z poddaszem, dach dwuspadowy, brak kominów, brak garażu, 165 m2 po podłodze. Ytong 600 24 cm, cokół 12 cm EPS100 0,038, podłoga 20 cm EPS100 0,038, ściana 25 cm EPS70 0,040, okna 3-szybowe 0,5 w warstwie ocieplenia JB-D, dach 36 cm wełna 0,033, WM Bartosz bez GWC, ogrzewanie Dimplex DuoHeat, brak kominka, okien połaciowych, schody i taras oddzielone od budynku. PV 9,4 kWp SolarEdge + Hoymiles. Szacunkowe zapotrzebowanie na energię 36 kWh/m2.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar EZS
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Łódź-Bałuty
    Posty
    14.190
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    157

    Domyślnie

    to nawet nie o to już chodzi. Przy zakladanej powierzchni 60-70 m2 nie ma sensu marnować jej na schody. No i odchodzi strop. Nie strop drewniany tylko bez stropu. Regipsy przykręcone do belek, więźba faktycznie aż się prosi o wiązary, na tym rozlożona wełna i szlus. Jak będzie kasa kiedyś, to się dorobi schowek na tym poddaszu.

    A i nie bawiłabym się jednak w 60 m2, choć te 80. Albo i 100. Tutaj masz link do domku za 100 tyś. Niestety, już nieaktywny i wszytkie zdjęcia poznikały.. Generalnie jest to dom - prostokąt 19 m długi i ok 8 szeroki, ma w bryle garaż, żadnych wykuszy, dach dwuspadowy bez stropu, sciany działowe z bk. Widziałam go w naturze, ponieważ wokół okien były bonia a póżniej nawet miał drewniany taras dobudowany, wyglądał całkiem ładnie.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...31#post1546231

    A tu masz do czytania całkiem aktualny link. Ale radzę, zacznij od pierwszej strony, tam jest więcej "normalnych" pomysłów, niż pod koniec.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...wac-dom/page56

    A jak poczytasz sobie, to też będziesz dużo wiedziała
    Potem dojdzie praktyka..

  20. #40

    Domyślnie

    Ale zaszaleliście!
    Za te 90 tys to on/a będzie miał/a tylko stan surowy zamknięty. O wykończeniówce, przyłączach itp może jedynie pomarzyć.
    Poza tym, jak autor/ka zobaczy te 60m to będzie chciał/a dołożyć tu meterek, tam ze dwa i zrobi się 100 m^2 jak nie więcej a wtedy i 200 tys może braknąć.
    Na koniec rada ode mnie.
    Znajdź ekipę, która postawi ci stan surowy, znajdź cieśli którzy postawią ci dach, nie zapomnij też o oknach i dopiero wtedy będziesz wiedzieć jakiego rzędu kwoty za stan surowy ci wyjdą.
    Ostatnio edytowane przez orko ; 15-06-2010 o 06:32

Strona 2 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony