dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 46
  1. #1

    Domyślnie Odkurzacz centralny - czy się zapycha???

    W weekend planuję kłaść rury do OC, ale moja piękniejsza połowa coś zaczyna się łamać, bo wyczytała w jakimś kolorowym pisemku, że jednak się zapycha . Dystrybutorzy i instalatorzy natomiast biją się w piersi, że nigdy, przenigdy i w ogóle jest to niemożliwe .

    Chodzi mi o instalację, zrobioną zgodnie z "zasadami sztuki": jednostka centralna o wystarczających parametrach, specjalne rury do OC klejone zgodnie z zaleceniami, zachowana i sprawdzona szczelność, specjalne kolanka podejściowe przy gniazdach, jak najmniej zmian kierunku, unikanie zmian kierunku o 90 stopni, zachowanie kierunku w trójnikach itp.

    Bardzo proszę o info, czy komuś się to zapchało i w jakiej sytuacji?
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  2. #2

    Domyślnie Re: Odkurzacz centralny - czy się zapycha???

    Cytat Napisał Bigbeat
    W weekend planuję kłaść rury do OC, ale moja piękniejsza połowa coś zaczyna się łamać, bo wyczytała w jakimś kolorowym pisemku, że jednak się zapycha . Dystrybutorzy i instalatorzy natomiast biją się w piersi, że nigdy, przenigdy i w ogóle jest to niemożliwe .

    Chodzi mi o instalację, zrobioną zgodnie z "zasadami sztuki": jednostka centralna o wystarczających parametrach, specjalne rury do OC klejone zgodnie z zaleceniami, zachowana i sprawdzona szczelność, specjalne kolanka podejściowe przy gniazdach, jak najmniej zmian kierunku, unikanie zmian kierunku o 90 stopni, zachowanie kierunku w trójnikach itp.

    Bardzo proszę o info, czy komuś się to zapchało i w jakiej sytuacji?
    Zasada jest taka:
    Zapycha sie głównie u tych którzy nigdy nie mieli OC, a nawet go nie widzieli.
    U tych którzy go mają sią nie zapycha, a już napewno przy spełnieniu warunków o których napisałeś.
    Resztę znajdziesz tu:
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...light=#1293480
    Jeżeli to robisz, rób to najlepiej jak potrafisz.

  3. #3

    Domyślnie

    U kolegi niestety się zapchał.
    Nie wiem co było przyczyną.
    Kuł ścianę.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pattaya
    U kolegi niestety się zapchał.
    Nie wiem co było przyczyną.
    Kuł ścianę.
    Pewnie "zapomniał" zapłacić za instalację i coś mu do niej włożyli albo
    dzieciak wprowadził misia w tunel aerodynamiczny

    Nawet jakby się zapchał (bo była źle wykonana instalacja) to przecież odetkać taką instalację można prościej niż instalację kanalizacyjną - wystarczy zwykła żmijka...
    Pozdrawiam serdecznie
    Andrzej

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pattaya
    U kolegi niestety się zapchał.
    Nie wiem co było przyczyną.
    Kuł ścianę.
    Przyczyna może być tylko jedna.
    Nieprawidłowa instalacja.
    Eksploatuję od lat i jakoś nawet nie próbował sie zapchać, choć instalowałem sam i bez żadnedo doswiadczenia czy doradcy.

    Pozatym istnieja sposoby na odetkanie bez kucia.
    Jeżeli to robisz, rób to najlepiej jak potrafisz.

  6. #6

    Domyślnie

    Wszystko możliwe.
    Stwierdzam tylko fakt.

  7. #7

    Domyślnie

    Mam OC od 4 lat i nic takiego mi się nie przydarzyło.
    Chyba że ktoś będzie się bardzo starał to może mu się uda - również nasi milusińscy mają w tym względzie niograniczoną wyobraźnię.
    Istnieją również sposoby na odtykanie tychże.
    Niemniej jednak prowidłość montażu ma ogromne znaczenie przy jego eksploatacji.

  8. #8

    Domyślnie

    Przepraszam, ale mam pytanie z innej beczki dotyczące OC.
    Jak wygląda sprawa z dezynsekcją tych rur w ścianach. Przypomina mi to trochę zsypy śmieci w blokach, które są wylęgarnią wszelkiego robactwa i zaniechano już ich w nowym budownictwie.
    Pozdr.

  9. #9

    Domyślnie

    Co do zapychania się.
    Mam OC od roku i jest OK. Nie słyszałem o tym by komuś ze znajomych którzy mają takie instalacje cokolwiek dłużej takie coś się przytrafiło.

    W innym poscie w innym temacie ktoś pisał, ze instalatorzy uprzedzali go przed możliwością "zapchania" po wessaniu większej torebki foliowej.
    Wydaje się to prawdopodobne. trzeba po prostu uważać.
    Ponadto zamontowanie wyłącznika w uchwycie (a nie w gnieździe w ścianie) umożliwia błyskawiczne wyłączenie odkurzacza i wyjęcie torebki zanimwejdzie w ścianę.

    Co do dezynfekcji
    pelsona - daj sobie spokój z tymi bredniami.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał pelsona
    Przepraszam, ale mam pytanie z innej beczki dotyczące OC.
    Jak wygląda sprawa z dezynsekcją tych rur w ścianach. Przypomina mi to trochę zsypy śmieci w blokach, które są wylęgarnią wszelkiego robactwa i zaniechano już ich w nowym budownictwie.
    Pozdr.
    Nie wiem kto sieje dziwne wieści na temat rur w OC porównując je do zsypów w blokach. Chyba tylko ci którzy nie widzieli i nie wiedzą jak działa OC. W swoich zwykłych odkurzaczach niech zobaczą co mają w kawałku karbowanego węża i ciekawe czy dezynfekują swoje odkurzacze...
    Co do OC nie ma tam możliwości osadzania się czegokolwiek jeżeli instalacje jest wykonana zgodnie ze sztuką tj. prawidłowe rury przeznaczone do OC a nie rury od kanalizy (bo pan Cesiu hydraulik powiedział że to, to samo a taniej...).
    W rurach panuje huragan w porównaniu do mistrala w zwykłych odkurzaczach i tak więc nie ma prawa nic tam zostawać i nie zostaje, a potrzeba dezyfekcji a takę desynsekcji jest naprawdę zbędna.
    Sądzę że rozmaite problemy z użytkowaniem OC wymyślają ci którzy chcą się sami usprawiedliwić przed samym sobą że nie zainstalowali OC i rosiewają je wśród znajomych - nie chodzi mi tutaj o wypowiedź pelsony, bo się tylko zapytała na skutek dziwnych informacji o tym temacie...
    Temat ten przewija się co jakiś czas na Forum przynosząc większe lub mniejse tzw"rewelacje"

  11. #11

    Domyślnie

    no wlasnie skad to porownanie
    w koncu OC sluzy do tego samego co zwykly odkurzacz tylko skala rozna
    a czy ktos kiedys widzial robactwo w wezu od zwyklego odkurzacza a moze ktos dezynsekowal taki waz ?

    nad dezynfekcja to jeszcze moznaby sie zastanowic ale dezynsekcja

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... MISS FORUM 2007 Avatar joola
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    3-City
    Posty
    5.169

    Domyślnie

    Używam OC od roku i jakoś jeszcze nie zapchał mi się, mimo wciągania siatek foliowych (mój piesus uwielbia je drzeć ) oraz różnych różności w pokoju synusia...
    Dzień dobry, zastałem Jolkę?
    Budowa domu jest trudniejsza niż przybicie galaretki do ściany

  13. #13

    Domyślnie odkurzacz centralny - czyszczenie

    mam pytanie
    co w przypadku wciągnięcia jakiegoś przedmiotu który przytka przewody? np kłębek drutu, kawałki drewna czy coś podobnego?

    są jakieś rozwiązania? firmy które instalując zajmują się tez takimi przypadkami?

    oraz

    czy stosuje się raz na jakiś czas odkażanie przewodów bo myślę ze jednak coś się tam odkłada mimo przysłowiowych 100 km/h ciągu?
    coś jak czyszczenie klimatyzacji?

    pytam osoby które maj już pare lat odkurzacze, ewentualnie instalatorów?

    są to moje jedyne obiekcie co do tego urządzenia, wiec chciałbym się dowiedzieć

    pozdr

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Mam taki odkurzacz od kilku lat

    1) Nie ma prawa nic większego dostać się do instalacji. Przekroje są tak dobrane, że najmniejszy jest przy ssawce, większy w gnieździe (w ścianie) a największe są w samej instalacji.
    Pamiętaj, by nigdy nie robić instalacji z elementów wod-kan. Jest to gorszy materiał (przyczepność, elektrostatyka) oraz ma gorzej wyprofilowane kształtki.
    Jeśli coś się dostanie do instalacji to powinno zatrzymac się w gnieździe ściennym. Wystarczy je odkrecić (dwie śruby) i wyjąć.
    Jeśli jednak zdarzy się przez wybitne zaniedbanie zatkanie przewodu, to „przetkanie” następuje poprzez odkręcenie pokrywy gniazda i „wydmuchanie” tego przedmiotu poprzez odwrotne skierowanie powietrza z jednostki. Jest z tym trochę zabawy. Dlatego też zajmują się tym instalatorzy, którzy przyjeżdżają z własna dmuchawką.
    O powyższym tylko słyszałem. Nigdy nie spotkałem kogoś, komu coś takiego się przydarzyło.

    2) Odkażanie? A po co? Czy odkażasz swój tradycyjny odkurzacz? Czy odkażasz kanały wentylacyjne w ścianach?
    Dałeś przykład odkażania klimatyzacji. Jest to zły przykład. Klimatyzacja ma to do siebie, że nadmuch jest do pomieszczenia. Odkurzacz działa ZAWSZE na zewnątrz.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    z tym odkażaniem ludzie powariowali
    lepiej czyścić już wenylację grawitacyjną choć nie znam nikogo kto by tak robił
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sasha
    z tym odkażaniem ludzie powariowali
    lepiej czyścić już wenylację grawitacyjną choć nie znam nikogo kto by tak robił
    no cóż ja też nie znam nikogo kto by odkurzał różny syf przy pomocy wentylacji grawitacyjnej (ani jakiejkolwiek innej)

    widziałem natomiast już kilka używanych rur do odkurzacza, i nie były zbyt higieniczne.

    odkurzacz c. jeżeli zamontuje (a raczej zamontuje ) to raczej ze względów zdrowotnych (przekonuje mnie zasada wyrzucania powietrza z odkurzacza na zewnątrz domu a nie do środka). wiec ciekawi mnie perspektywa tych rur za 10 lat (bo chociaż są za pewne ze specjalniejszego PCV) to jakoś wydaje mi się ze nie piłbym wody z takiej rury nawet po połroku używania)

    tak wiec nadal zbieram opinie, może jakiś instalator widział takie rury po kilku latach?

    pozdr

  17. #17

    Domyślnie

    za czas jakiś przepuszczę przez moje rurki wilgotną piłkę z gąbki .... ciekawe jak bardzo brudna będzie

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    pavelman

    chyba nie zrozumiałeś
    chodził o przepływ powietrza - a ten jest zawsze w tym samym kierunku. po to masz specjalne rury do instastalacji OC aby się nic w nich nie osadzało, a nawet jeżeli się coś gdzieś osadzi to przepływ powietrza załatwi sprawę.

    tego tekstu
    wiec ciekawi mnie perspektywa tych rur za 10 lat (bo chociaż są za pewne ze specjalniejszego PCV) to jakoś wydaje mi się ze nie piłbym wody z takiej rury nawet po połroku używania)
    kompletnie nie rozumiem
    chcesz pić wodę z odkurzacza ?

    bez jaj
    nie rób tego, nawet po tygodniu
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  19. #19

    Domyślnie

    kompletnie nie rozumiem
    chcesz pić wodę z odkurzacza ?
    z odkurzacza to ja colę piję

    no właśnie jestem ciekaw jak po paru latach to powietrze załatwia ten osadzający się syf. i to najlepiej od użytkownika jakiegoś z doświadczeniem paroletnim a nie od producentów rur do OC.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    masz złe podejście

    a jak będzie tam syf to co?
    co takiego się wydarzy?

    OC zapewnia przepływ od gniazda na zew
    żadne cholerstwo nie przeżyje w istalalacji, a jakiś zaczepiony gdzieś kosmyk włosów? Więcej każdy z nas ma tego w łóżku

    PS
    Jezeli chcesz czyścić zapewnij rewizje co dwa - trzy metry i po sprawie
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony