dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 145 z 158
Pokaż wyniki od 2.881 do 2.900 z 3147
  1. #2881
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yaris

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-100
    Posty
    172

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Chcę pomalować olejem taras przed zimą. Czym go umyć? Muszę mieć jakiś środek czy tylko wystarczy woda z płynem do naczyń.
    Szczególnie przed malowaniem po raz pierwszy.
    Ja przed malowaniem Vidaronem korzystam z jakiegoś pierwszego lepszego dostępnego detergentu.
    Nie za dużo oczywiście, by nie zniszczyć drewna.

  2. #2882
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Witam.

    W planach taras drewniany z modrzewia europejskiego 9x4 metry.

    Mam pytania co do przekrojów legarów.

    Planuję konstrukcje kratową legary (10cmx6cm) + kontrlegary (7cmx4,5cm) wspartą na fundamencie punktowym (słupki z betonu w szalunku rurowym + pręty 14)

    Legary idą wzdłuż krótkiego boku tj. 4m czy wystarczą 3 punkty podparcia dla takiego legara? Ile od końca go podeprzeć?
    Rozstaw legarów co ile dać? co 1m (10 legarów) - 1,5 metra (7 legarów)?

    Kontrłaty będę, tu jestem pewien po lekturze wątku, co 50 cm, deska grubości ok 2,7

    Wątek przeczytany, ale jakoś nie znalazłem w ilu miejscach podpierać legary. Proszę o sugestie rozstawu, ew. zmiany zastosowanych przekrojów., tak by to nie tańczyło pod nogami.

    Z góry dziękuje.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  3. #2883
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    jedrek244

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Posty
    313

    Domyślnie

    Witaj

    Masz podobny taras do mojego tez mam 4m. I nawet legary i kontlegary prawie takie same. Tez czytalem i sie zastanawialem i zrobilem w rostawie mniej wiecej metr na metr pamietajac zeby za skrajnymi slupkami nie bylo za duzo podwieszonego legara czy kontlegara. Niektorzy daja nawet dwa razy masywniejsze belki przy tych samych rozstawach co jest juz przegieciem. Liczylem nawet momemty i strzalki i jest spory zapas.
    Zobacz sobie w necie firmy co buduja tarasy i tam takich belek jak tu na forum nie uswiadczysz. Jak chcesz to jakies fotki gdzies mam to jak znajdę to moge pokazac.

    Legary i kontlegaru dalem tez modrzew europejski. Deski grubym ryflem do gory, dalbym dolnym ale gruby mial lepsza jakosc.
    Kolejny raz bym dal bez ryfla tylko plaski i o roznej szerokosci. Jest jeden taki taras na forum.

  4. #2884

    Domyślnie

    Mam taras 4,5x7,5 m. Na głębokości są 4 podparcia (3 słupy + belka betonowa przy oknie tarasowym), na szerokości 7 słupów (kątowe się pokrywają) - łącznie 21 słupów + belka betonowa przy oknie tarasowym.

    Legary 9x10 cm, kontrlegary 4,5x7 cm.

    Mocowanie legarów na prętach gwintowanych to super sprawa. Łatwo je zamocować do słupów za pomocą kotwy chemicznej (do wiercenia dziur musiałem pożyczać wiertarkę SDS) i późniejsze poziomowanie z dokładnością co do mm robi robotę.

  5. #2885
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamel23

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Posty
    48
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Budowlany_laik, masz moze zdjecie tej belki betonowej?
    Zainteresowalo mnie to gdyz blisko okna tarasowego nie chcialem dawac slupow ze wzgledu na drenaz opaskowy.

  6. #2886

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	photo 0140.jpg
Wyświetleń:	366
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	427415
    Tylko takie zdjęcie znalazłem.
    Belka ma wysokość 30 cm, głębokość 40 cm i jest zbrojona. Beton wożony na przyczepce z betoniarni.
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 26-02-2019 o 09:08

  7. #2887
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jamel23

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Stargard Szczeciński
    Posty
    48
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Ok, fajnie dzieki a jaki powod byl takiego rozwiazania??
    Beton lezy swobodnie na gruncie?

  8. #2888

    Domyślnie

    Płyta fundamentowa i opaska przeciwwysadzinowa ze styropianu wokół domu.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  9. #2889

    Domyślnie

    Mam taras z gładkich dech modrzewiowych o szerosci 14cm i odradzam jeśli ktoś jest perfekcjonistą. Deski pękają wzdłużnie po kilkadziesiąt cm i łódkują dość wyraźnie. Na ryflowanym też to sie dzieje ale w mniejszym stopniu a poza tym jest niewidoczne dzięki samym ryflom które tuszują takie niedoskonałości.

  10. #2890
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Dzięki za odzew.

    Czyli z tego co piszecie 4 mb legara nie opędzę trzema punktami podparcia, zwłaszcza że chciałem przy domu odsunąć trochę podparcie, właśnie ze względu na drenaż opaskowy. Skończy się tak jak Was, zrobię taką belkę betonową, tylko, ze do niej wrzucę szpilki jeszcze, bo muszę się podnieść o ok 55 cm.

    Pręty dawaliście zwykły ocynk czy nierdzewne A2 bodajże? Pręty gwintowane 14-stki wystarczą, czy dawać 16-tki? Na 15 cm w słupek betonowy powinno chyba wystarczyć.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  11. #2891
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	photo 0140.jpg
Wyświetleń:	366
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	427415
    Tylko takie zdjęcie znalazłem.
    Belka ma wysokość 30 cm, głębokość 40 cm i jest zbrojona. Beton wożony na przyczepce z betoniarni.
    Tylko... nie będzie takiej belki wysadzało do góry w zimie? na czym ja położyłeś?
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  12. #2892

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Mam taras z gładkich dech modrzewiowych o szerosci 14cm i odradzam jeśli ktoś jest perfekcjonistą. Deski pękają wzdłużnie po kilkadziesiąt cm i łódkują dość wyraźnie. Na ryflowanym też to sie dzieje ale w mniejszym stopniu a poza tym jest niewidoczne dzięki samym ryflom które tuszują takie niedoskonałości.
    Mam pytanie do kolegi cactusa. Po Twoich doświadczeniach z deskami - co byś zrobił budując taras jeszcze raz - węższe deski, czy może ryflowane, czy zostawiłbyś tak, jak jest.

  13. #2893

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Tylko... nie będzie takiej belki wysadzało do góry w zimie? na czym ja położyłeś?
    Na opasce przeciwwysadzinowej (płyty styropianu grubości 10 cm).

  14. #2894

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Pręty dawaliście zwykły ocynk czy nierdzewne A2 bodajże? Pręty gwintowane 14-stki wystarczą, czy dawać 16-tki? Na 15 cm w słupek betonowy powinno chyba wystarczyć.
    Mam 12-stki, ale dałbym 14-stki.

  15. #2895

    Domyślnie

    Cytat Napisał dudek6311 Zobacz post
    Mam pytanie do kolegi cactusa. Po Twoich doświadczeniach z deskami - co byś zrobił budując taras jeszcze raz - węższe deski, czy może ryflowane, czy zostawiłbyś tak, jak jest.
    kupiłbym szeroko ryflowane i dał ryflem do dołu a na wierzch gładkie. Bo ryfle od gory to wieczny brud i nieprzyjemnie sie chodzi na boso. No i nie idzie tego doczyścić i odnowić olejem ładnie. Niestety jak znajdziesz deske ryflowaną z jednej strony to zawsze ta ładniejsza strona bedzie ryflowana i to jest problem.

  16. #2896
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A ja lubie szerokie i płaskie ryfle. Przyjemnie się po nich chodzi.

    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #2897

    Domyślnie

    Tak takie szerokie ryfle są ok do chodzenia ale brud i tak wchodzi w rowki i potem zostaje tylko ostra szczotka żeby pozbyc sie brudu. Gładka deska jest najlepsza, niestety lubi pękać wzdłużnie co widać. Oczywiscie to jest tylko efekt wizualny i nie ma wpływu na żywotność i użytkowanie dlatego mimo wszystko wole takie niż standardowe drobne ryfle.

  18. #2898
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    My ryflowanych nie chcieliśmy właśnie z tego powodu włażącego syfu w rowki. Mamy zrobione na gładko. Deska 11x41mm. Na razie po pół roku nic nie pęka. Drewno sezonowane ponad 2 lata.

    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  19. #2899
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    U mnie syf (pył, piasek) wpada w rowki, stamtąd wypłukuje go deszcz (jak pada ).
    Syf zostaje w rowkach jakieś jedynie przez pierwsze dwa tygodnie po olejowaniu, bo olej utrudnia spływ.
    Jakby nie wpadał w rowki, to byłby na płaskiej powierzchni deski - bardziej widoczny i noszący się do domu, tak że, jeśli kiedyś będę zmieniał deski, to na taki sam ryfel.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #2900

    Domyślnie

    Mam pytanie - czy ktoś kupował deski w firmie Drewpol z Toporzysk koło Rabki i mógłby podzielić się opinią na temat jakości materiału

Strona 145 z 158

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony