dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 153 z 158
Pokaż wyniki od 3.041 do 3.060 z 3147
  1. #3041
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    motomaniak111

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-644
    Posty
    98

    Domyślnie

    Witam, czy konieczne jest stosowanie dedykowanych taśm oddzielających legar od deski tarasowej? Co jeśli jej nie zastosuje? Jaka jest jej funkcja?

  2. #3042
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie jest.

  3. #3043

    Domyślnie

    Cytat Napisał riot Zobacz post
    Czy od ostatniego wpisu z 2018 roku tutaj o wkrętach tarasowych coś się zmieniło na rynku ? Dalej iść tylko w Spax? Wystarczą te Wirox czy lepiej A2 do deski modrzew syberyjski. Widziałem na all już jakieś "hybrydy" Wirox A2

    Ktoś praktykował smarowanie legarów i kontr lepikiem ? Znajomy "stolarz" namącił mi ostatnio w głowie..legar od gruntu będzie jakieś 15 cm

    Wkręty przy desce 14 cm dawać 2,5 cm od krawędzi ? Jakiś patent na wzornik ?

    Przy takim tempie kopania pod słupy ( gruzowisko), będę Was tutaj jeszcze męczył przez pół roku pewnie

    Wierzę, że pomożecie

    Dziękuję
    Do tych moich pytań doszło jeszcze jedno. Grubość deski tarasowej. Rozumiem, że im grubsza tym lepsza. Na składach widzę zazwyczaj 24mm i 27/28mm. Wszyscy robiliście 27/28 ?
    Na konstrukcję pójdzie legar 10x10 przy słupach w siatce 1x1m i na górę kontrlegar 4,5x7cm. Na więcej nie pozwoli poziom podłogi.

  4. #3044
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Mam deski modrzewiowe pocięte na wymiar i heblowane (niestety na mokro). Przeleżały rok na poddaszu. Chciałbym je teraz zastosować na taras. Czy konieczne jest ryflowanie ich od spodu?. Deski maja wymiar 12x3,2x300.
    Planowałem przejechać je szlifierką z papierem ściernym i zfazować krawędzie górne.
    Zastanawia mnie tylko czy (ewentualnie w jaki sposób) naciąć je od spodu po długości?

  5. #3045
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie muszą być ryflowane.

  6. #3046
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Francuzi robią taras na resztkach z budowy, bloczkach Teriva
    https://www.rustica.fr/amenagement-j...uble,8426.html

  7. #3047

    Domyślnie

    Czy mieliście do czynienia z produktami Koopmans ? Hurtownia w której kupiłem materiał na taras (kvh + modrzew) polecała te produkty.Szczerze to nie obiła mi się o uszy taka marka wiec na razie odpuściłem zakup chemii.Trochę pogrzebałem w necie i mam niedosyt informacji z fizycznego użytkowania tych produktów. Na folderach wygląda jak zawsze super.

  8. #3048

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwibel Zobacz post
    Mam deski modrzewiowe pocięte na wymiar i heblowane (niestety na mokro). Przeleżały rok na poddaszu. Chciałbym je teraz zastosować na taras. Czy konieczne jest ryflowanie ich od spodu?. Deski maja wymiar 12x3,2x300.
    Planowałem przejechać je szlifierką z papierem ściernym i zfazować krawędzie górne.
    Zastanawia mnie tylko czy (ewentualnie w jaki sposób) naciąć je od spodu po długości?
    Naciecie od spodu jest po to zeby deska nie lodkowala, przecina sie sloje. W zaleznosci od ukladu sloja, szerokosci dobrze jest to miec. Najprosciej byloby naciac zaglebiarka, pila tarczowa, pilarka stolowa itp.

  9. #3049

    Domyślnie

    Zapytam was o impregnację. Mam kilka lat taras modrzewiowy 35m2. W pierwszym roku zaimpregnowałem Sadolinem bezbarwnym impregnat + Olej 2 razy. Oczywiście na wiosnę większość nie zadaszona czarna, W kolejnym roku Vidaron na wisonę czarny więc znowu myjka i czyszczenie. Następnie Drewnochron na wiosnę efekt ten sam. W tamtym roku Altax i ten nie dotrwał do końca layta jak deski były już ciemne a na wiosnę nie dało się tego zmyć masakra, nie polecam. Mam zamiar przetestować Flugger w tym roku czy może polecacie coś innego co wytrwało by z 2 lata? Dodam iż mam też pod altaną ale tam jest jeszcze Sadolin i ma się dobrze.
    Dom 166m2 + podpiwniczenie 32m2 wybudowany z szarego betonu komórkowego 24
    Ocieplenie 15cm styro, okna plastiki 3 szybowe wełna na poddaszu 25cm + dach 15cm i dachówka.
    Pompa Ciepła Atlantic TRI 11 wszędzie podłogówka + jeden grzejnik w Kotłowni

  10. #3050
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Cytat Napisał gambit565 Zobacz post
    Naciecie od spodu jest po to zeby deska nie lodkowala, przecina sie sloje. W zaleznosci od ukladu sloja, szerokosci dobrze jest to miec. Najprosciej byloby naciac zaglebiarka, pila tarczowa, pilarka stolowa itp.
    Dziękuję za odpowiedź

  11. #3051

    Domyślnie

    No to pomalowane remmers kolor modrzew. CO mogę powiedzieć to to iż jednak najładniej wyglądają jednak pomalowane bezbarwnym olejem, no ale zobaczmy jak na koniec sezonu będzie wyglądał taras.
    Dom 166m2 + podpiwniczenie 32m2 wybudowany z szarego betonu komórkowego 24
    Ocieplenie 15cm styro, okna plastiki 3 szybowe wełna na poddaszu 25cm + dach 15cm i dachówka.
    Pompa Ciepła Atlantic TRI 11 wszędzie podłogówka + jeden grzejnik w Kotłowni

  12. #3052
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szymek98 Zobacz post
    No to pomalowane remmers kolor modrzew. CO mogę powiedzieć to to iż jednak najładniej wyglądają jednak pomalowane bezbarwnym olejem, no ale zobaczmy jak na koniec sezonu będzie wyglądał taras.
    Jestem w trakcie odświeżania, część juz zrobiłem, pomalowałem tym samym produktem. Remmers nie zaleca bezbarwnych i białych na drzewo wystawione na bezpośrednie działanie słońca.
    To, że taras mamy czarny to wina brudu / sadzy i swoje dokłada też promieniowanie UV. Mój tak wyglądał na początku.

    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  13. #3053
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cześć,
    Temat bardzo obszerny, czy możecie potwierdzić, że przy rozstawie legarów 1,70m wystarczy przekrój 15x15?

    Pozdrawiam

  14. #3054

    Post Taras - pierwsze podejście

    Mija kilka lat mojej nieobecności na forum, a dopiero się budowaliśmy
    Wątek przewertowałem tak od połowy, jednak gro rozwiązań jest na słupach - moich z wylewką betonową już mniej. Dlatego też chciałbym żeby doradzono mi i rozwiano pewne wątpliwości (lepiej zadać czasami podstawowe pytanie niż zrobić błąd, którego naprawa będzie niemożliwa lub przynajmniej kosztowna)

    Kilka danych - wymiary tarasu w załączeniu (zadaszony w całości - strona zachodnia), materiał: modrzew syberyjski + modrzew krajowy na legary (od kilku dni deski - gładkie - mam już w garażu, realizacja własna.

    Przechodząc to pytań:
    1. Po kilu latach i imprezach stwierdzamy, że taras mógłby być trochę większy - zamierzam więc wydłużyć go o ok 60 cm (deski mają 4m więc jest z czego). Wyjeżdżam jednak z główną częścią nawet poza schodek i tu pytanie pierwsze - jak byście rozwiązali kwestię montażu ostatniego legara oraz schodka (dodatkowo na szczycie desek planuję jedną prostopadłą - z może dać dwie ?)
    2. Wysokość jaką mam do zagospodarowania to 90-95 mm. Deska ma 27 a legary planuję kupić 45x70 i położyć płasko (15-20mm pod legarem chyba powinno wystarczyć). Zastanawiam się jak mocować legary - za pomocą kątowników ciesielskich + podkładki gumowe czy też przy pomocy kotew (mechanicznych lub chemicznych). Przy wyborze tych drugich musiałbym zapewne unikać ich mocowania po środku legara bo na 99% trafiłbym zapewne na taką z wkrętem - jakie rozwiązanie byście wybrali ?
    3. Oleje - do zabezpieczenia słupów na tarasie jak i krokwi z górnym odeskowaniem (mam je odkryte) użyłem produktów Valtti Super Guar + Color New Teak. Na ich stronach wodzę, że Color New nadal jest, ale czy aby nadaje się na podłogę tarasu ? Z filtrem UV mają Valtti Plus Terrace Oil, ale wiadomo, cena a kolory to tylko szary, brązowy i czarny - jak ten brąz ma się do Teaka ? Jeżeli miałbym brać Tikkurillę to chyba bez impregnowania bo przy produkcie czytam: .".. nadaje się do wszystkich konstrukcji drewnianych zewnętrznych, na które będą aplikowane impregnat, lakierobejca, farba. " - o oleju ani słowa
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Taras.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	43,7 KB
ID:	443452  

  15. #3055
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Papucy

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Posty
    355

    Domyślnie

    Czy lepiej stosować olej na bazie wody czy rozpuszczalnikowy?
    Projekt Indywidualny 154m2 po podłogach ściany porotherm, 20 cm grafit 0.33, podłoga 15 cm grafit 0.31, skosy 30 cm wełna 0.33, sufit poddasza 35 cm wełna 0.33, PC PW SDC 9kW, AirPack 300h, brak kominka i kominów.

  16. #3056

    Domyślnie

    Cytat Napisał golpol Zobacz post
    Mija kilka lat mojej nieobecności na forum, ....
    Mija 10 dni od mojego postu i cisza - zastanawiam się czy ktoś tu jeszcze zagląda.
    Jeżeli jednak tak, to pytania 1 i 2 mam w saumie ogarnięte - zrobię słupki betonowe a legary zamocuję na kotwach chemicznych.
    Wożę się jednak z decyzją jak zabezpieczyć drewno. Kolega brata od 20 lat w biznesie podłogowym poleca dać Tikkurila Valtti Complete - podobno nic złego się z powierzchnią nie dzieje, a zaletą jest brak konieczności systematycznego odświeżania desek (wystarczy raz na 4-5 lat) i lepsze "trzymanie koloru" - czy ktoś posiada taras zabezpieczony w ten sposób ? - bardziej cenię chyba opinie właścicieli od wykonawców. Fajnie wygląda też OSMO Lazura Olejna, ale w porównaniu do w/w cenowo to zupełnie inna półka.

    Doradzicie coś w temacie ochrony drewna ?

  17. #3057

    Domyślnie

    Cytat Napisał golpol Zobacz post
    Mija 10 dni od mojego postu i cisza - zastanawiam się czy ktoś tu jeszcze zagląda.
    Jeżeli jednak tak, to pytania 1 i 2 mam w saumie ogarnięte - zrobię słupki betonowe a legary zamocuję na kotwach chemicznych.
    Wożę się jednak z decyzją jak zabezpieczyć drewno. Kolega brata od 20 lat w biznesie podłogowym poleca dać Tikkurila Valtti Complete - podobno nic złego się z powierzchnią nie dzieje, a zaletą jest brak konieczności systematycznego odświeżania desek (wystarczy raz na 4-5 lat) i lepsze "trzymanie koloru" - czy ktoś posiada taras zabezpieczony w ten sposób ? - bardziej cenię chyba opinie właścicieli od wykonawców. Fajnie wygląda też OSMO Lazura Olejna, ale w porównaniu do w/w cenowo to zupełnie inna półka.

    Doradzicie coś w temacie ochrony drewna ?
    Impregnat/grunt, a na to olej do tarasów. Polecane marki to Remmersa, Owatrol, Osmo. Ten pierwszy chyba w przystępniejszej cenie. Przy Lazurach spotkałem się z opinią, że nie nadają się na powoerzchnie tarasu, podobno lubią się łuszczyć z czasem. Raczej szedł bym w dedykowane produkty i stosował zgodnie z kartami użytkowania producenta. Sam stoję przed wyborem i chyba będę decydował się na Remmersa, grunt i olej do tarasów. Chętnie wziąłbym Osmo, ale jest poza moim zasięgiem cenowym.

  18. #3058

    Domyślnie

    Cytat Napisał riot Zobacz post
    Impregnat/grunt, a na to olej do tarasów. Polecane marki to Remmersa, Owatrol, Osmo. Ten pierwszy chyba w przystępniejszej cenie. Przy Lazurach spotkałem się z opinią, że nie nadają się na powoerzchnie tarasu, podobno lubią się łuszczyć z czasem. Raczej szedł bym w dedykowane produkty i stosował zgodnie z kartami użytkowania producenta. Sam stoję przed wyborem i chyba będę decydował się na Remmersa, grunt i olej do tarasów. Chętnie wziąłbym Osmo, ale jest poza moim zasięgiem cenowym.
    Rozważania odnośnie ochrony desek w mojej sytuacji:
    - jak pisałem mam trochę drewna wokół domu (słupy przed wejściem i na tarasie, krokwie, nadbitka) które kilka lat temu pomalowałem podwójnie Valtti Color New - naprawdę wyglądają przyzwoicie - kolor prawie jak po malowaniu i nic się nie łuszczy
    - nie podważam zalet olejowania (w środku mam olejowaną deskę merbau), ale tak sobie myślę, że jeżeli taras olejowany ma być odświeżany przynajmniej raz w roku, a nie rzadziej to automatycznie zwiększa się sprzedaż i zyski producentów. Może Valtti Complete lub inny produkt jednak sprawdziłby się na dekach tarasowych ?
    - kolor - w środku mam merbau i po kilku latach jest już odpowiednio ciemny. Jak to jest z olejem w kolorze na drewnie w postaci modrzewia ?- docelowo chciałbym aby taras nie był aż tak ciemny (nagrzewanie),ale żeby jednak utrzymywał stałą kolorystykę brązu (teak)
    - finanse - dobry olej jak rozumiem musi kosztować. Nie jest to może element decydujący, ale po co ponosić duże koszty na starcie i później co roku
    - jako ostatni pkt. dodam, że deskę mam gładką - gdybym popełnił błąd wybierając coś innego niż olej, to w sumie później można dokonać zeszlifowania i wykorzystać inny środek

  19. #3059
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Papucy Zobacz post
    Czy lepiej stosować olej na bazie wody czy rozpuszczalnikowy?
    W tym roku zastosowałem olej rozpuszczalnikowy :

    https://www.remmers.pl/pl/farby-i-la...00004200260001

    Dziś wiem, że oleje bezbarwne ładnie wyglądają na początku, ale na tarasy się nie nadają bo brud i słońce robi swoje. Sugeruje użycie gładkich desek, łatwiej będzie je umyć.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  20. #3060

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    W tym roku zastosowałem olej rozpuszczalnikowy :

    https://www.remmers.pl/pl/farby-i-la...00004200260001
    Możesz wstawić zdjęcie po olejowaniu? Bo sam będę się przymierzał do odświeżenia.

Strona 153 z 158

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony