dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 101 z 376
Pokaż wyniki od 2.001 do 2.020 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #2001
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Robdk w tym rozwiązaniu mamy taką samą kontrole temp. zasilania jak przy zaworze mieszającym. Wszystkie dobre rozdzielacze właśnie maja takie rozwiązanie. Ty osobiście nie lubisz tych rozwiązań, a nawet z tego co czytam nie wiesz jak ten rozdzielacz działa. Żeby czegoś nie lubić trzeba najpierw znać tego zasadę działania, a nie wypisywać bzdury. W tym rozdzielaczu głowica termostatyczna jest na zasilaniu, a nie na powrocie. Kapilara mierząca temperaturę rozdzielacza mimo że jest na dolnej belce jest również na zasilaniu a nie na powrocie. Zasilanie rur pex jest na dolnej belce a nie na górnej. Pompa tłoczy wodę z zasilania na dolną belkę.
    Wiesz ja to rozumiem, ale w tym przypadku regulujemy na podstawie sygnału wtórnego. Załóżmy że coś się spieprzy i pójdzie 85 stC na rozdzielacz - co nie jest bez znaczenia dla pdłogówki, jastrychu i jego wykończenia. Układ zareaguje dopiero wtedy gdy ta wysoka temperatura dotrze do kapilary. Oczywiście układ się sam wyreguluje ale czas działania jest dość długi. Nie wspominam o dodaniu automatyki pogodowej itp.

    edit

    nie doczytałem, że kapilara jest na zasilaniu ale na dolnej belce... to zmienia układ.
    Ostatnio edytowane przez robdk ; 01-03-2011 o 11:12

  2. #2002

    Domyślnie

    Tak dobrze Ci mówił hydraulik, zasilanie na max otwarte, regulujesz na powrocie. Tam Gdzie cieplej przykręcasz powrót i wtedy podniesie się temp. tam gdzie jest zimniej. Jeżeli długie pętle nie są rozkładane w tzw. ślimaka to odczuwalne są zimniejsze i cieplejsze pola w podłodze.

  3. #2003

    Domyślnie

    Nie możliwe jest żeby nagle poszło 80 stopni na podłogę. Kapilara zareaguje zaraz gdyż jest zamontowana na zasilaniu. zanim woda wejdzie w rurki będzie wymieszana przez pompę która miesza wodę powrotną z zasilaniem. Dam ci przykład jak coś by się nawet zepsuło co jest również możliwe przy zaworze termostatycznym gdyż jak wiemy termostaty również się psują i podjeżdżam że szybciej padnie taki termostat niż ta głowica. To i tak woda zasilająca która ma np 80*C wymiesza się z powrotną wodą która będzie miała 30 *C i w sumie woda będzie miała np 50*C. Druga sprawa takie rozdzielacze często mają dodatkowe zabezpieczenie w postaci termostatu który wyłączy pompę jak woda przekroczy 55*C. Ludzie lub instalatorzy jednak często kupują rozdzielacze gołe, bo są tańsze i później zaczynają się problemy, ale nie jest to wina rozdzielacza, czy sposobu jego sterowania ,a tego że rozdzielacz jest po prostu niekompletny.

  4. #2004
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    W zasadzie mój wpis został w edycji sprostowany i ze to zmienia obraz całego rozwiązania

    Niemniej jednak w tym układzie wielkość podmieszania jest stała i temperatura jest utrzymywana impulsowo. Fakt nie znam tego rozdzielacza, ale wydaje mi się, że jest dość spora tolerancja temperatury zasilania (histereza około +-3stC). Myślę, że te rozdzielacze dobrze się spisują z kotłami gazowymi z ustaloną temperaturą zasilania.
    W układach bardziej dynamicznych tj. przy kotłach węglowych, buforach lepiej się sprawdza regulacja poprzez zmianę wielkości podmieszania co umożliwia efektywnie wykorzystywać dynamikę zmian zasilania.

  5. #2005

    Domyślnie Podłogowka i pompa

    Panowie mam pytanie czy pompa od podłogówki powinna byc cały czas włączona??? Chodzi mi oto ze moja załacza sie tylko jak sterownik Manuet - pieca (Piec na pellety) ja włacza np co 10min na 30s wlacza sie pompa i potem wylacza i tak caly czas - czytalem ze lepiej caly czas na np 1 biegu ale czy to nie spowoduje ze do pieca bedzie caly czas wychlodzona woda wpadala i piec bedzie wiecej spalał ( posiadam zawor3d) + pogodowke + sterownik pokojowy Euroster -cał dól mam w podlogówce i na gorze holl i 2 lazienki i szczegolnie w lazience na gorze nie czuje ze kafle sa cieplawe czasami nawet lekko zimne.Jakie jest najlepsze rozwiazenie w tym temacie - czy mozecie pomoc , pozdrawiam Tomek

  6. #2006

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Tak dobrze Ci mówił hydraulik, zasilanie na max otwarte, regulujesz na powrocie. Tam Gdzie cieplej przykręcasz powrót i wtedy podniesie się temp. tam gdzie jest zimniej. Jeżeli długie pętle nie są rozkładane w tzw. ślimaka to odczuwalne są zimniejsze i cieplejsze pola w podłodze.
    Ok. Dzieki za info.

    Zatem zabawę zacząć czas.

  7. #2007
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Powiem Ci jeszcze jedno bez rotametrów ciężko cokolwiek wyregulować, bo nie wiesz jakie masz prędkości przepływów i może być tak że nie masz na niektórych pętlach wcale przepływu.
    Z reguły te rotametry to i tak figę pokazują bo przepływy są za małe.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  8. #2008

    Domyślnie

    Jak figę pokazują to, albo są do bani rotametry, albo pompa ledwo dycha. Gdy pompa jest wmontowana w rozdzielacz to rotametry nawet te najtańsze ładnie pokażą przepływy. Ja mam rozdzielacz zakupiony z allegro poskładany przeze mnie do kupy i wszystko ładnie wskazuje. Sytuacja może być inna gdy pompa jest po za rozdzielaczem wtedy faktycznie rotametry mogą nie pokazywać przepływów.

    Pompa do podłogówki najlepiej jak pracuje cały czas, niezależnie od pompy kotła. Włączyć pompę można jak temp. na kotle np. uzyska 40*C, a wyłączyć gdy spadnie do 30*C.

  9. #2009

    Domyślnie

    Cytat Napisał solakowka Zobacz post
    ...mam sterowanie oparte o PI i czujnik temp zewnętrznej (MCR24IIT + OpenTherm PT55) ale jakoś wydaje mi się ze nie gra to zbyt dobrze dlatego szukam wskazówek...

    Ratowało by mnie ustawienie grzania ciągłego na minimalnej mocy....
    kociol mam ten sam, sterownik euroster 2000 stary zalacz wylacz dla temp zadanej w pomieszczeniu
    temp zasilania steruje kociol z wpietym do niego czujnikiem zewn

    w mrozy rzedu -20* podniesienie temp o 1,5* trwa ok 4-5h
    tyle ze u nas nie dochodzi do przegrzewania - kociol wylacza sie przy 21* dla zadanych na sterowniku 21,5* po czym po ok 15min na sterowniku pojawia sie 21,5 i temp juz nie rosnie

    podejrzewam jak napisal blady78 ze masz zbyt wysoka temp zasilania i przegrzewasz podloge

  10. #2010

    Domyślnie rozdzielacz - powrót

    Panowie
    Mam rozdzielacz jak na zdjęciu, do tego głowica termostatyczna z kapilarą przymocowaną na zasilaniu czyli na belce dolnej. Mam pytanie czy obieg zaznaczony na zdjęciu jest OK? Zastanawia mnie jedna rzecz. Czy woda powrotna po zmieszaniu się z wodą gorącą z kotła nie będzie miała "łatwiej" wrócić z powrotem do kotła w punkcie zaznaczonym czerwonym kółkiem.
    I jeszcze jedno - by-pass ma być otwarty czy zamknięty?

    pzdr
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdzielacz.jpg
Wyświetleń:	407
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	45639  

  11. #2011

    Domyślnie

    z czujnikiem wyniesionym masz na mysli czy z kapilara podpieta do zasilania?raczej powrotu
    Ostatnio edytowane przez face ; 01-03-2011 o 19:06

  12. #2012

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    nie ponieważ żeby wrócić musi najpierw mieć gdzie wrócić, a woda w instalacji CO pracuje w obiegu więc każda kropla która wpływa do kotła musi z niego wypłynąć
    Dzięki. A w sytuacji, jak głowica termostatyczna właśnie otworzy dopływ wody z kotła to pompa nie poda wody na dolną belkę i z powrotem do kotła? Ilość wody w obiegu podłogówki nie może przecież wzrosnąć przez co część wody musi wrócić do kotła. To nie będzie właśnie ta cieplejsza woda, już po zmieszaniu? Nie będzie krążyć na krótkim obiegu? To pytanie z tych "mądrzejszych" Miej wyrozumiałość
    Pzdr
    Ostatnio edytowane przez morys ; 01-03-2011 o 19:15

  13. #2013

    Domyślnie

    Na powrocie w tym rozdzielaczu masz zawór odcinający który się kryzuje tak żeby woda nie za szybko wracała do kotła. Wiec nie ma obawy że woda szybko poleci z powrotem do kotła zamiast do rur pex.

  14. #2014

    Domyślnie

    Wielkie dzięki chłopaki. To wyjaśniło moje wątpliwości, choć na schemacie pompa jest z inne strony, nie tak "bezpośrednio" przy powrocie. Ale wierzę, że jak odpalę instalację i wyreguluję to będzie działać.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez morys ; 01-03-2011 o 19:47

  15. #2015

    Domyślnie

    Witam,
    W moim przypadku na poddaszu podłogówka oraz DGP z kominka.
    Żeby uniknąć przegrzewania pokoi montuję rozdzielacz z zaworami regulacyjnymi z wkładką termostatyczną.
    Zamierzam nimi zamykać przepływ do pętli za pomocą siłowników podłączonych do regulatora pokojowego. Mam kocioł i pogodówkę Junkersa to zamierzam do sterowania zaworami na rozdzielaczu zastosować regulator pokojowy FR10 Junkersa.
    Pytanie do obecnych tutaj instalatorów - czy ten regulator umożliwi zamykanie siłowników i jak to wszystko pospinać ze sobą.

  16. #2016
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tfor
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie Kto układał samemu podłogówkę?

    W trochę dalszej niz bliższej przyszłości, będe poszukiwał pomocy nie tylko teoretycznej, ale i praktycznej w ułożeniu podłogówki. A że mam trochę czasu, więc postanowiłem poszukać osoby, która u siebei robiła już ten manewr i wie czym to skutkuje.
    Prosze o info, kto byłby skłonny podzielić się swoimi doświadczeniami.
    Z góry Dziękuję.

  17. #2017
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Przeczytaj watek "PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?? w wymianie doswiadczeń - dowiesz się w zasadzie wszystkiego.
    Ja tez sam projektowałem,układałem, w końcu kocioł też podłączałem...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  18. #2018

    Domyślnie Podlogówka

    Witam.

    Nie wiem, czy jest to dobry pomysł, aby Pan sam bawil sie w instalatora. Samo ułożenie ogrzewania podłogowego nie jest trudne , ale co dalej spiecie kotlowni automatyki (o ile ona jest) grupa pompowa zabezpieczenia....??

    Pozdrawiam Tomasz Sulej
    www.cieplydom.szczecin.pl



    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Przeczytaj watek "PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?? w wymianie doswiadczeń - dowiesz się w zasadzie wszystkiego.
    Ja tez sam projektowałem,układałem, w końcu kocioł też podłączałem...
    Ostatnio edytowane przez cd ; 02-03-2011 o 11:21

  19. #2019
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar tfor
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Czytałem ten i inne wątki. Własnie mi chodzi o to, żeby osoab, która już to robiłą mogła pomóc przy układaniu. Pomoc oczywiście nie za dziękuję.

  20. #2020
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jozwiaks

    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Międzyrzecz
    Kod pocztowy
    66-300
    Posty
    78

    Domyślnie

    Kolego ja proponuję takie rozwiązanie: rozrysuj sobie budynek, nanieś instalacje, zrób krótki opis co i jak byś chciał zrobić i wrzuć na forum napewno ktoś pomoże. Jeśli już teoria będzie zrobiona to z praktycznym ułożeniem sobie poradzisz bez problemu.

Strona 101 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony