dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 113 z 376
Pokaż wyniki od 2.241 do 2.260 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #2241
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    No, to się wyjaśniło, bo myślałem, że do ogrzewania...
    Basen to nieco inna instalacja.
    Adam M.
    No to da się to jakkolwiek pożenić ze sobą?

  2. #2242
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    A nie można siatki zbrojeniowej dać na rurki?

    Panowie odnośnie buforka jest inny temat:d

  3. #2243
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Z róznych względów nie mogę dać wszędzie podłogówki, ale to inna historia....dlatego najchetniej dałbym tylko rtl na petli łazienkowej na górze, dół na osobnym rozdzielaczu. Tylko potrzebuję porady jak najlepiej to pozłączać ze sobą wszystko...

    plamiak,
    jeśli dam mieszacz sterowany ręcznie to co na nim defacto ustawiam.."temperaturę" czy "stopień zmieszania"? Gdzie go najlepiej umieścić, na wyśjciu z kotła po rozdzielenieu obiegów czy w rozdzielaczu? (wiem że bladdy sam stworzył sobie taki zestaw pompowo mieszający z taniej niż gotowe...

  4. #2244
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie

    Można dać.
    To wolny kraj.
    Tylko PO CO? (co miałoby to poprawić?)
    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #2245
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Podłogówka wszędzie bardzo upraszcza instalację, nie znam powodu dla którego jakieś pomieszczenie nie nadaje się dla takiego ogrzewania.... Sugeruję zrewidować swoje poglądy....
    Przy zaworach mieszających to właśnie stopień zmieszania wpływa na temperaturę wody wychodzącej. W moim przypadku (kocioł na ekogroszek i tylko podłogówka) dałem jeden zawór 4d za kotłem - temperatura wody dopływającej do obu rozdzielaczy jest taka sama. Regulację temperatury dla poszczególnych pomieszczeń osiągnąłem przez dławienie przepływów na rozdzielaczach "raz na zawsze".
    Ty chcąc zastosować grzejniki musisz dostarczyć do nich wodę gorącą, a do podłogówek musisz zastosować osobne uklady mieszająco-pompowe. Zestawienie takiego nie jest trudne, ale jednak są to kolejne pompy, no i tymi mieszaczami trzeba już sterować. To może być drogie i nie do końca spełnić zadanie.
    Jeszcze raz zastanów się nad podłogówką wszędzie... kurczę - właściwie to czemu jej nie chcesz???
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  6. #2246

    Domyślnie

    W 100% popieram kolegę plamiaka. Podłogówka wszędzie to układ tak prosty, że ciężko schrzanić kotłownię. Ja mam akurat kocioł gazowy, więc żadnego zaworu mieszającego nie mam. Sterownik steruje kotłem, z którego zasilanie idzie bezpośrednio na 2 rozdzielacze. Im bardziej skomplikujesz układ tym więcej potencjalnych problemów z wyregulowaniem możesz spotkać - nie mówiąc nawet o kosztach tych wszystkich zaworów, RTL itp. Jeśli chodzi o OZC to też nie robiłem. Wyszedłem z założenia, że dam rurki gęściej niż rzadziej i najwyższej kocioł będzie chodził z niższą temperaturą. U mnie rozstawy wynoszą od 10 cm w małej łazience i holu, do 15 w sypialniach i niemal 20 cm na pewnej części salonu. Owszem, gdybym zrobił OZC to być może mógłbym uzyskać odstępy i 35 cm - wtedy po prostu kocioł musiałby pracować z wyższą temperaturą. U mnie maksymalna jaką udało mi się zaobserwować to 37 lub 38 stopni gdy na zewnątrz było około minus 20.

  7. #2247
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Hmm...dlaczego...

    Po pierwsze musiałbym dać na poddaszy min 6-7 cm wylewki...moze by i przeszlo (mimo ze w projekcie domu bylo 3cm co i tak jest paranoją) ale nie wiem czy nie mysialby konstruktor przliczyc nosnosci jeszcze raz

    Po drugie...nie wiem czy zdaze przez weekend siasc i przeliczyc OZC i byc pewnym co do rozstawu rurek np pod panelami...


    W Twoim przypadku...jakiej mocy masz piec na eko i na jakiej pracuje? Nadmiar ciepła idzie na zasobnik CWU (bo juz nie pamietam z watku)?
    Jeśli tak to jak rozumiem odejście na CWU masz przed zaworem 4dr?

    Co do rozdzielacza i mieszacza...steruje się stopniem zmieszania ale w jaki sposób zapewniasz stałą temp zasilania...przecież woda z kotła może mieć różną temp wieć przy tym samym stopniu zmieszania jednego dnia zasilanie rozdzielacza będzie chłodniejsze, drugiego cieplejsze...to moje przypuszczenia więc prosze o rozjaśnienie

    Bo widziałem np układy Gorgiel czy Kan (trochę drogie) z możliwością zastosowania wkładki termostatycznej z kapilara więć w tym przypadku ustawiamy konkretną temperaturę zasilania rozdzielacza..

  8. #2248
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    O jakim stropie mówimy? Nie wydaje mi się żeby było problemem zwiększenie jego obciążenia nawet o te 3 cm wylewki, ale na ten temat się nie wypowiadam.
    Rozstaw rur pod panelami mam taki sam jak pod płytkami. Jest duży zapas mocy (przeplywu) na każdej pętli. Z obliczeń wychodził rozstaw chyba o 3 cm gęściej niż pod płytkami - a ja i tak zrobiłem gęściej niż z obliczeń co 20 cm. Kocioł ma 17 kW i pracuje ze STAŁĄ temperaturą (realnie 68-72 stopnie), zasobnik wpięty równolegle do zaworu 4d w "obieg gorący". Ja mam sterowanie pogodowe, w drugiej instalacji (w drugim bliźniaku) mieszacz sterowany ręcznie - ale rzadko trzeba kręcić. Samoregulacja podłogówek działa ! NIe mam żadnych innych elementów regulacyjnych.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  9. #2249
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Strop monilityczny, 12cm B25...tyle ze dosc dużo na podciągach...

    Czy podłogówką faktycznie wygrzeję dom dla parametrów ociepleniowych podanych w 1-szym poście? Jaki "na oko" dalibyście rozstaw?

    Poniżej załączam rzuty pomieszczeń...martwi mnie tylko czy sama podłogówka da rady ogrzać część otwartą parteru, gdzie jest ok 25m2 przeszklen...





  10. #2250

    Domyślnie

    Nie musisz dawać 6-7cm wylewki, możesz spokojnie dać 5. Ja mam gdzieniegdzie nawet nieco mniej. Płytki mam tylko w korytarzu na dole, w kuchni i łazience. Paneli na podłogówce nie należy się bać, małych dywanów też. I nie dajcie sobie wmówić, że do podłogówki panele muszą specjalnie przystosowane - bzdura. Przecież podłoga zimą ma sporo niższą temperaturę niż w słoneczny dzień latem - a nie istnieją przecież panele, które są przeznaczone do pomieszczeń słonecznych , więc to tylko marketing wmawia nam pewne rzeczy, które małe mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. O parkiecie i podłogówce się nie wypowiem, ale jest wątek w którym forumowicze specjalnych przeciwwskazań nie widzą.

  11. #2251
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    O jakim stropie mówimy? Nie wydaje mi się żeby było problemem zwiększenie jego obciążenia nawet o te 3 cm wylewki, ale na ten temat się nie wypowiadam.
    Rozstaw rur pod panelami mam taki sam jak pod płytkami. Jest duży zapas mocy (przeplywu) na każdej pętli. Z obliczeń wychodził rozstaw chyba o 3 cm gęściej niż pod płytkami - a ja i tak zrobiłem gęściej niż z obliczeń co 20 cm. Kocioł ma 17 kW i pracuje ze STAŁĄ temperaturą (realnie 68-72 stopnie), zasobnik wpięty równolegle do zaworu 4d w "obieg gorący". Ja mam sterowanie pogodowe, w drugiej instalacji (w drugim bliźniaku) mieszacz sterowany ręcznie - ale rzadko trzeba kręcić. Samoregulacja podłogówek działa ! NIe mam żadnych innych elementów regulacyjnych.
    a mógłbyś wrzucić jakiś schemacik instalacji???

  12. #2252
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ja mam ocieplenia tylko 10 cm.... A w pierwszą zimę mieszkaliśmy wogóle bez ocieplenia - ściana 1W porotherm chyba 25 cm.... miesiąc po wyjściu tynkarzy.... 3 tony ekogroszku przy rozszczelnionych wszystkich oknach.
    Na oko - czyli tak jak robią pseudofachowcy- dałbym przy przeszkleniach strefy brzegowe z rozstawem co 10 cm, na reszcie co 15, w łazienkach co 10 cm (w małej łazience nawet gęściej jak tylko się da). Pętla razem z transportami nie może być dłuższa jak 100 m.
    Schemat wyślę Ci na email, tylko napisz do mnie na PW - odpowiem z gmaila, bo forumowe PW to porażka.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  13. #2253
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Wyslalem PW..

    Czyli jednak da sie mieszkac przy scianach z PH25 bez ocieplenia 3T eko przez jaki okres?

    Rozklad rurek jaki tez planowalem dac bez przeliczania....pomysle, pomysle...

    Jesli juz calosc podlogowki, to drabinki w lazienkach zasilic niskotemperaturowo na osobnych obwodach z rozdzielacza podlogowki (tak chyba robi tu wiekszosc osob)?
    Ew. myslalbym jeszcze nad zalozeniem w salonie pod oknem o szer. 3.6m jakiegos grzejnika 30/180...tylko jest cos co mozna zasilic niskotemperaturowo i bedzie w miare sprawnie dzialac?

    Jaki masz zawór mieszajacy i sterownik pogodowy?

  14. #2254
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Wysłałem. Uruchomiłem instalację pod koniec listopada i zużyłem 3 tony do zdaje się początku kwietnia.... chyba. Co ciekawe - w zeszłym sezonie zużyłem więcej opału (w przeliczeniu na dni) wina słabego węgla. Drabinek w lazienkach nie mam. Reczniki schną na wieszakach. Grzejnik sobie daruj - powinna wystarczyć strefa brzegowa.
    Mieszacz ma polski firmy Hel Wita z ich siłownikiem steruje tym Unicontrol Mix07, ale w bliźniaczej instalacji pracuje tylko mieszacz bez automatyki i jest to wystarczające.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  15. #2255

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp_krk Zobacz post
    Hmm...dlaczego...

    Po pierwsze musiałbym dać na poddaszy min 6-7 cm wylewki...moze by i przeszlo (mimo ze w projekcie domu bylo 3cm co i tak jest paranoją) ale nie wiem czy nie mysialby konstruktor przliczyc nosnosci jeszcze raz

    Po drugie...nie wiem czy zdaze przez weekend siasc i przeliczyc OZC i byc pewnym co do rozstawu rurek np pod panelami...
    W projekcie miałam na poddaszu 4 cm wylewki, poszło 6 cm. Pytaliśmy się kierownika czy można zwiększyć, powiedział, że można. Pisemnie "powiedział" więc jakby co będzie na niego . Konstruktora nie dopytałam niestety.
    W projekcie podłogówki robionym przez projektanta nie widzę różnicy w rozstawie czy długościach pętli dla podłogi z gresu czy paneli. Rozumiem z tego, że po prostu to się dłużej rozgrzewa.
    Wolałam mieć podłogówkę wszędzie po to aby nie odczuwać różnicy w sposobie ogrzewania parter/poddasze.

  16. #2256
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Wysłałem. Uruchomiłem instalację pod koniec listopada i zużyłem 3 tony do zdaje się początku kwietnia.... chyba. Co ciekawe - w zeszłym sezonie zużyłem więcej opału (w przeliczeniu na dni) wina słabego węgla. Drabinek w lazienkach nie mam. Reczniki schną na wieszakach. Grzejnik sobie daruj - powinna wystarczyć strefa brzegowa.
    Mieszacz ma polski firmy Hel Wita z ich siłownikiem steruje tym Unicontrol Mix07, ale w bliźniaczej instalacji pracuje tylko mieszacz bez automatyki i jest to wystarczające.
    no tak, ale pozostaje mi grzejnik w garazu i jakim maly planowalem wrzucic do kotlowni...

  17. #2257
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Jeśli koniecznie musisz dać jakiś grzejnik to można pociągnąć do niego "pion" gorącej wody kotłowej, tylko czy to jest warte dodatkowej pompy i rur? Ogrzewany garaż bylby potrzebny gdybyś chciał w nim codziennie pracować. W moim nieogrzewanym garażu - bez sufitu, tylko goła blacha dachu nad nim- woda w butelkach zamarzała tylko w duże mrozy, a szyby samochodu nie były zamarznięte nigdy. Reasumując - nie oplaca się montować grzejnika.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  18. #2258
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    W garażu będzie odkurzacz centralny, pralka...

    Garaż jest od góry niezadaszony...tzn jest na nim taras, na ktorym bedzie ok 10cm styro

    Garaż (a razem z nim kotlownia) sa polaczone z czescia mieszkalna tylko scianka dzialowa...wiec nie za bardzo widzi mi sie nieogrzewanie tego...

    Masz na mysli na wyjsciu z kotla zrobic odejscie do grzejnikow na osobnej pompie (podobnie jak masz do zasobnika)?

  19. #2259
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Dokładnie, trzeba wpiąć ten grzejnik równolegle do zasobnika.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  20. #2260
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    ok, sprobuje to rozrysowac...

Strona 113 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony