dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 376
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #241

    Domyślnie

    naprawdę duże ryzyko przy braku tych peszli w dylatacjach?

    cholera, prawie wszystkiego przypilnowałem... ale tego sobie nie przypominam...

    są dylatacje, ładnie porobione pętle, nie ma za dużo tych rurek w dylatacjach (po 2 na pomieszczenie - zasilanie i powrót), część przechodzi przez ściany i wtedy były peszle.

    podłogówka była wygrzewana na maxa - wtedy nic się nie stało, chodzi prawie cały ten sezon... jeszcze się coś może stać? wszystko już wykończone.

  2. #242

    Domyślnie

    no właśnie mam podobnie - tzn przy dylatacjach brak jakichkolwiek osłon rurek... - do tej pory nie uświadamiałem sobie nawet że to błąd...

  3. #243

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ogniowy
    Cytat Napisał Deamos
    Cytat Napisał Depi
    Cytat Napisał Deamos
    ograniczanie ilosci petl poprzez laczenie pomieszczen to zgroza
    A niby czemu?
    Dla mnie laczenie cieplej lazienki z chlodnym wiatrolapem jest czyms co najmniej dziwnym, osobiscie wolal bym miec oddzielna regulacje w kazdym pomieszczeniu a szczegolnie w tak roznych temperaturowo.
    Chyba , że to powrót z łazienki wpada do wiatrołapu, to już może być uzasadnione, nie sądzisz??
    cholera nie znam sie na tym, ale chyba tak jest. Najpierw podłogówka przechodzi przez łazienkę a potem idzie do wiatrołapu. Jeśli podłogowka się grzeje to jest ok, bo w łazience podłoga jest sporo cieplejsza niz w wiatrołapie.

  4. #244
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał sure
    I drugie pytanie - na razie skorzystałam z ropozycji wykonawcy, żeby rurki mocowac do siatki metalowej, co ma stanowic zbrojenie płyty (i pewnie trochę pomoc w ustalaniu odleglości - nie ma folii systemowej). Jakoś mi to wygląda "chałupniczo", ale może się czepiam. Mam wrażenie, że pex miejscami odstaje. Czy sa jakieś dopuszczalne różnice poziomu rurek, żeby to nie wplynęło na sprawność samego ogrzewania?
    Ou dzizas! No sama przeczytaj to i pomyśl - nie łatwiej było wziąć jak biały człowiek folię systemową i przyczepić do styropianu?

    Co do "łączenie" - oczywiście, że mówimy o powrotach. W ten sposób ogrzewa się pomieszczenia, w których nie potrzebujemy jakiejś konkretnej temparatury przecież (na moim przykładzie - pralnia i 2 garderoby, wiatrołap).
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  5. #245

    Domyślnie

    [quote="Ogniowy"]
    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał edit-blondi
    Zauważylismy jedna, że jak przełączymy pompę na pracę ciągłą ( wtedy max temperatura jaka możemy osiągnąć to 43-45 stopni) to podłogi się grzeją, ale tak to nie może chodzić
    czemu tak nie może chodzić ?? pompa CO włącza się na jesieni i wyłącza na wiosnę


    No wiesz, 43 na kominku to pewnie z 25 na powrocie do kominka, raczej długo tak nie pociagnie (kominek) - poza tym ten kominek się nie poci??
    no właśnie dlatego co napisałeś powyżej. Pompa od kominka z PW ma pracować w trybie nastawu (nie wiem czy to sie tak dokładnie nazywa) ale chodzi o to, że nastawiam tam temperaturę np 68C i pompa załancza się tylko wtedy jeśli temperatura przekroczy zadaną o 4C i pracuje dopóki temperatura nie spadnie o 2C od zadanej. Pompa się wyłancza a kominek ponownie grzeje wodę do zadanej temperatury.I tak to ma wygląać. Zresztą chyba nie tylko przy kominku tak pracuja pompy. Jeśli na sterowniku zmienię tryb na pracę ciągłą to pompa nie zważa wogóle na nastawiona temperaturę i non stop przerzuca wodę. A wtedy max osig kominka to ledwie 43-45C. A to stanowczo za mało no i tak jak napisałeś kominek długo nie pociągnie.

  6. #246

    Domyślnie

    Cytat Napisał edit-blondi
    cholera nie znam sie na tym, ale chyba tak jest. Najpierw podłogówka przechodzi przez łazienkę a potem idzie do wiatrołapu. Jeśli podłogowka się grzeje to jest ok, bo w łazience podłoga jest sporo cieplejsza niz w wiatrołapie.
    Też się nie znam ale z tego co piszą to dół masz chyba znośnie (najpierw łazienka potem wiatrołap).
    A może góra ci nie grzeje bo zapowietrzona podłogówka ?
    U mnie są na rozdzielaczach jakieś automatyczne odpowietrzniki (podobno).
    No i pamiętam, że przy napełnianiu podłogówki trzeba było trochę czekać (czas typu dzień, dwa) żeby to się odpowietrzyło - tak przynajmniej wciskali mi instalatorzy.

  7. #247

    Domyślnie

    Cytat Napisał OGC
    Cytat Napisał edit-blondi
    cholera nie znam sie na tym, ale chyba tak jest. Najpierw podłogówka przechodzi przez łazienkę a potem idzie do wiatrołapu. Jeśli podłogowka się grzeje to jest ok, bo w łazience podłoga jest sporo cieplejsza niz w wiatrołapie.
    Też się nie znam ale z tego co piszą to dół masz chyba znośnie (najpierw łazienka potem wiatrołap).
    A może góra ci nie grzeje bo zapowietrzona podłogówka ?
    U mnie są na rozdzielaczach jakieś automatyczne odpowietrzniki (podobno).
    No i pamiętam, że przy napełnianiu podłogówki trzeba było trochę czekać (czas typu dzień, dwa) żeby to się odpowietrzyło - tak przynajmniej wciskali mi instalatorzy.
    Dół dobrze? chyba raczej jedna petla czyli łazienka + wiatrołap bo to jest wpięte najbliżej pieca. Kuchnia już nie działa tak jak trzeba.
    mnie też tak wciskali, że się zapowietrzyła, ale przyjechali odpowietrzyli i sytuacja sie wogóle nie zmieniła. Mój główny problem to brak rozdzielaczy, na których możnaby wyregulować przepływ. Na RTLach to zupełnie nie zdaje egzaminu. Zbyt duże opory na instalacji i woda płynie sobie tam gdzie są mniejsze czyli na kaloryfery. Dodam, że po zakręceniu kaloryferów wszystko hula jak trzeba.

    Proszę się ich, żeby przyjechali chyba już od grudnia i coś z tym zrobili a oni maja to totalnie gdzieś.

  8. #248

    Domyślnie

    To może zostaw podłogówkę w spokoju a zajmij się kaloryferami.
    Nie znam się ale może jakoś się da w kaloryferach zmniejszyć przepływy ...
    Gdzieś w sieci znalazłem chyba opis pasujący do twojej instalacji:
    "... 1. Pompa winna być moim zdaniem na zasilaniu. Można to zrobić dwojako. Albo na wyjściu z pieca rozdzielić na 2 główne obwody, czyli grzejniki i podłoga (i to nieważne gdzie). Czyli 1 pompa do wszystkiego, ale tu różnica poziomów i bezwładność podłogówki może sprawić, że będzie łatwiej pchać w grzejniki i podłoga będzie niedogrzana (można ewentualnie kryzować obieg grzejników żeby wyrównać opory - ale to zabawa). ..."
    Może to "kryzowanie" ci pomoże.

  9. #249

    Domyślnie

    Kaloryfey mam wszystkie skryzowane na 2 lub 3. To zostało zrobione za radą Jacka z firmy Aqua. Generalnie on widział tylko mozliwość odpięcia podłogówki i zrobienia na rozdzielaczach, ale trzeba by rozwalic podłogi na parterze a to nie wchodzi w rachubę. Dodatkowo stwierdził, że coś z piecem jest nie tak bo grzeje sie za szybko (około 1minuty ma 65C) a brak jest przełożenia na temperaturę kaloryferów (nie są aż tak gorące). Generalnie to mnie sie też to jakos mało podoba bo nagrzanie parteru o jakieś 2 stopnie trwa około 4-5h . Góra jest generalnie zminiejsza o jakies 1-1,5C niz parter.

  10. #250

    Domyślnie

    Cytat Napisał VPS
    To może ja wstawię zdjęcie.
    [obrazek]
    masz już wykończoną podłogę i grzejesz? czy w miejscu gdzie jest tyle tych rurek izolowanych można wyczuć, że podłoga jest chłodniejsza?

  11. #251
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mario1976

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.694
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał niezły
    Dajcie spokój kobiecie nie jest wcale tak żle a tym bardziej nie ma powodu do wymiany całej instalacji podłogówki jakieś błędy na pewno są popełnione ale generalnie oby wszystkie Wasze podłogówki były tak zrobione
    Też się przychylam....tu jest masa inwestorów co za każde uchybienie (widziane oczywiście nie u siebie bo ich budowy są idealne ) linczowaliby wykonawcę, kazali zdejmować kilkaset mb rurek (na jego KOSZT !!!!!) walić do sądu etc. A teksty typu: Tragedia, straszne, o Boże.....- to porządek dzienny.

    Ja bym się specjalnie nie przejmował (fakt, że widziałem ładniej...nie wiem czy lepiej położone)- jakbyś tak jak zdecydowana reszta nie zamieszczała zdjęc (a co za tym idzie nie słuchała komentarzy) to spałabyś spokojniej
    pozdrawiam,
    M

  12. #252

    Domyślnie

    Cytat Napisał edit-blondi
    Kaloryfey mam wszystkie skryzowane na 2 lub 3. To zostało zrobione za radą Jacka z firmy Aqua. Generalnie on widział tylko mozliwość odpięcia podłogówki i zrobienia na rozdzielaczach, ale trzeba by rozwalic podłogi na parterze a to nie wchodzi w rachubę. Dodatkowo stwierdził, że coś z piecem jest nie tak bo grzeje sie za szybko (około 1minuty ma 65C) a brak jest przełożenia na temperaturę kaloryferów (nie są aż tak gorące). Generalnie to mnie sie też to jakos mało podoba bo nagrzanie parteru o jakieś 2 stopnie trwa około 4-5h . Góra jest generalnie zminiejsza o jakies 1-1,5C niz parter.
    Jest inne , łatwiejsze rozwiązanie ale wymagające nakładów finansowych. Wywaliłbym RTL, zbudował mieszacz z regulacją temperatury i zasilił to wszystko temperaturą do 55 st. C czyli dopuszczalną do podłogówki, po wyregulowaniu będzie hulać jak ta lala, a tam gdzie grzejniki za małe i nie ma podłogówki, trzeba załozyć większe.
    A co do pieca to ewidentnie nie odbiera odpowiedniej ilości wody, co może oznaczać albo zdławienie gdzieś instalacji, albo nieodpowiedni wymiennik(bo jak rozumiem kominek jest podłączony przez wymiennik)Generalnie temat do sprawdzenia i ustalenia konkretnej przyczyny a nie polemizowanie. Tak szybko to nie jest ok, tym bardziej że grzejniki nie za bardzo ciepłe.
    A tak na marginesie z jakich rur i jakich średnic masz wykonaną instalację???

  13. #253

    Domyślnie

    To i ja coś powiem,moja podłogówka w sumie też nie najlepiej wyglądała jak to ułożyli,ale grzeje ... wyśmienicie.Wiec posluchaj sie Niezłego i zajmij sie wyborem glazury,terakoty lub planowaniem wakacji

  14. #254
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Cytat Napisał freetask
    masz już wykończoną podłogę i grzejesz? czy w miejscu gdzie jest tyle tych rurek izolowanych można wyczuć, że podłoga jest chłodniejsza?
    To nie jest izolacja. Jest to peszel ochronny założony na rury które przechodzą przez dylatację pomiędzy płytami grzewczymi. Długość peszla ok 40cm.
    Odpowiedź - wszystko ciepłe nie ma chłodniejszych miejsc.

  15. #255
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sure
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    8.500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    499

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    Cytat Napisał sure
    I drugie pytanie - na razie skorzystałam z ropozycji wykonawcy, żeby rurki mocowac do siatki metalowej, co ma stanowic zbrojenie płyty (i pewnie trochę pomoc w ustalaniu odleglości - nie ma folii systemowej). Jakoś mi to wygląda "chałupniczo", ale może się czepiam. Mam wrażenie, że pex miejscami odstaje. Czy sa jakieś dopuszczalne różnice poziomu rurek, żeby to nie wplynęło na sprawność samego ogrzewania?
    Ou dzizas! No sama przeczytaj to i pomyśl - nie łatwiej było wziąć jak biały człowiek folię systemową i przyczepić do styropianu?
    Depi - jasne, że łatwiej! A do tego prościej, bezpieczniej, a być może i trwalej!
    Problem w tym, że po prostu na tym tle mam sporą różnicę poglądów z moimi wykonawcami. Niestety, to, że tak wyszło już w tej chwili nie zalezy ode mnie (względy "pozamerytoryczne", których już nie chcę tutaj rozważać). Dlatego staram się dokąłdnie temat przerobić, by nie wpakowac się z tym ogrzewaniem w jakies powazniejsze kłopoty. Np. mam 12 cm styro pod podłogówkę (8 +2 +2 APS 100). Zastanawiam się, czy jednej z warstw 2cm nie wyrzucić, zamieniając na 2cm styro APS 200 z folią systemową. Wersja z metalową siatka jest na razie tylko w 1 pomieszczeniu 10m2, pozostalo jeszcze ze 100m2 do położenia.
    Czy taka zamiana da mi jakieś wymierne korzyści?
    pozdrawiam, Agata
    k
    d

  16. #256

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ogniowy
    Cytat Napisał edit-blondi
    Kaloryfey mam wszystkie skryzowane na 2 lub 3. To zostało zrobione za radą Jacka z firmy Aqua. Generalnie on widział tylko mozliwość odpięcia podłogówki i zrobienia na rozdzielaczach, ale trzeba by rozwalic podłogi na parterze a to nie wchodzi w rachubę. Dodatkowo stwierdził, że coś z piecem jest nie tak bo grzeje sie za szybko (około 1minuty ma 65C) a brak jest przełożenia na temperaturę kaloryferów (nie są aż tak gorące). Generalnie to mnie sie też to jakos mało podoba bo nagrzanie parteru o jakieś 2 stopnie trwa około 4-5h . Góra jest generalnie zminiejsza o jakies 1-1,5C niz parter.
    Jest inne , łatwiejsze rozwiązanie ale wymagające nakładów finansowych. Wywaliłbym RTL, zbudował mieszacz z regulacją temperatury i zasilił to wszystko temperaturą do 55 st. C czyli dopuszczalną do podłogówki, po wyregulowaniu będzie hulać jak ta lala, a tam gdzie grzejniki za małe i nie ma podłogówki, trzeba załozyć większe.
    A co do pieca to ewidentnie nie odbiera odpowiedniej ilości wody, co może oznaczać albo zdławienie gdzieś instalacji, albo nieodpowiedni wymiennik(bo jak rozumiem kominek jest podłączony przez wymiennik)Generalnie temat do sprawdzenia i ustalenia konkretnej przyczyny a nie polemizowanie. Tak szybko to nie jest ok, tym bardziej że grzejniki nie za bardzo ciepłe.
    A tak na marginesie z jakich rur i jakich średnic masz wykonaną instalację???
    czy mógłbys coś więcej na temat tego rozwiązania, które proponujesz? Z tego co wiem to mieszacz do podłogówki jest założony - no bo być musi. Napisz prosze więcej szczegółów. RTL mam trzy bo są trzy pętle podłogówki.

    A jeśli chodzi o piec to podobną przyczyne podała inna ekipa, którą poprosiłam o sprawdzenie instalacji. Czyli to o czym piszesz, że gdzieś za wyjściem z pieca musi być zdławienie (jakieś niepotrzebne załamanie rur czy cuś ) i to może być przyczyna. Wymiennik mam alfa laval, ale do ilu kw to nie pamiętam, musiałabym poszukać na fakturze.
    Rury to cholercia nie wiem jakie są grube, ale chyba są ok bo ta druga ekipa nie miała zastrzerzeń. Nie podobało im sie tylko zwężenie rur od kominka do naczynia wzbiorczego bo podobno może utrudnić to samoczynne odpowietrzanie. A tak to nie mieli zastrzeżeń.

    Zaś wykonawcy instalacji tak na sucho podejrzewają, że zawór trójdrożny może szfankować. No ale dupy im sie nie chce ruszyć, żeby to sprawdzić. Koniec końców jeśli się nie pojawią to chyba wezmę inną ekipę i poproszę o zrobienie porządku z ta instalacją a rachuneczek potrącę z wynagrodzenia za wykonanie instalacji.

  17. #257

    Domyślnie

    Cytat Napisał edit-blondi

    czy mógłbys coś więcej na temat tego rozwiązania, które proponujesz? Z tego co wiem to mieszacz do podłogówki jest założony - no bo być musi. Napisz prosze więcej szczegółów. RTL mam trzy bo są trzy pętle podłogówki.

    A jeśli chodzi o piec to podobną przyczyne podała inna ekipa, którą poprosiłam o sprawdzenie instalacji. Czyli to o czym piszesz, że gdzieś za wyjściem z pieca musi być zdławienie (jakieś niepotrzebne załamanie rur czy cuś ) i to może być przyczyna. Wymiennik mam alfa laval, ale do ilu kw to nie pamiętam, musiałabym poszukać na fakturze.
    Rury to cholercia nie wiem jakie są grube, ale chyba są ok bo ta druga ekipa nie miała zastrzerzeń. Nie podobało im sie tylko zwężenie rur od kominka do naczynia wzbiorczego bo podobno może utrudnić to samoczynne odpowietrzanie. A tak to nie mieli zastrzeżeń.

    Zaś wykonawcy instalacji tak na sucho podejrzewają, że zawór trójdrożny może szfankować. No ale dupy im sie nie chce ruszyć, żeby to sprawdzić. Koniec końców jeśli się nie pojawią to chyba wezmę inną ekipę i poproszę o zrobienie porządku z ta instalacją a rachuneczek potrącę z wynagrodzenia za wykonanie instalacji.
    Czekaj, czegoś nie rozumiem, masz założony mieszacz do podłogówki i do tego 3 rtl .... miałem na mysli skierowanie do grzejników pod które podłączyli ci podłogówkę wodę z mieszacza o temperaturze 35-55 stopni, czyli wpuszczenie w grzejnik takiej temperatury , żeby swobodnie przeleciała przez grzejnik i rogrzała podłogę. Nie rozumiem gdzie masz ten mieszacz??? Czy ty masz podłogówkę z mieszacza i oddzielnie podłogówkę w 3 pomieszczeniach podłączoną pod grzejniki??? RTL zakłada się na grzejnikach aby kierować do podłogi temperaturę nie wyższą niż nastawa zaworu, więc nie bardzo rozumiem jak masz to wszystko podłączone. Coś mi to nie gra... Wyjaśnij może jak , co i gdzie....

  18. #258

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ogniowy
    Cytat Napisał edit-blondi

    czy mógłbys coś więcej na temat tego rozwiązania, które proponujesz? Z tego co wiem to mieszacz do podłogówki jest założony - no bo być musi. Napisz prosze więcej szczegółów. RTL mam trzy bo są trzy pętle podłogówki.

    A jeśli chodzi o piec to podobną przyczyne podała inna ekipa, którą poprosiłam o sprawdzenie instalacji. Czyli to o czym piszesz, że gdzieś za wyjściem z pieca musi być zdławienie (jakieś niepotrzebne załamanie rur czy cuś ) i to może być przyczyna. Wymiennik mam alfa laval, ale do ilu kw to nie pamiętam, musiałabym poszukać na fakturze.
    Rury to cholercia nie wiem jakie są grube, ale chyba są ok bo ta druga ekipa nie miała zastrzerzeń. Nie podobało im sie tylko zwężenie rur od kominka do naczynia wzbiorczego bo podobno może utrudnić to samoczynne odpowietrzanie. A tak to nie mieli zastrzeżeń.

    Zaś wykonawcy instalacji tak na sucho podejrzewają, że zawór trójdrożny może szfankować. No ale dupy im sie nie chce ruszyć, żeby to sprawdzić. Koniec końców jeśli się nie pojawią to chyba wezmę inną ekipę i poproszę o zrobienie porządku z ta instalacją a rachuneczek potrącę z wynagrodzenia za wykonanie instalacji.
    Czekaj, czegoś nie rozumiem, masz założony mieszacz do podłogówki i do tego 3 rtl .... miałem na mysli skierowanie do grzejników pod które podłączyli ci podłogówkę wodę z mieszacza o temperaturze 35-55 stopni, czyli wpuszczenie w grzejnik takiej temperatury , żeby swobodnie przeleciała przez grzejnik i rogrzała podłogę. Nie rozumiem gdzie masz ten mieszacz??? Czy ty masz podłogówkę z mieszacza i oddzielnie podłogówkę w 3 pomieszczeniach podłączoną pod grzejniki??? RTL zakłada się na grzejnikach aby kierować do podłogi temperaturę nie wyższą niż nastawa zaworu, więc nie bardzo rozumiem jak masz to wszystko podłączone. Coś mi to nie gra... Wyjaśnij może jak , co i gdzie....
    cholera teraz to mnie zbiiłeś z tropu. Mieszacz na pewno jest bo ostatnio ich o to pytałami o ile dobrze pamiętam to ustawiony chyba na 50c. Generalnie to mam zrobiony sytem jak to nazwała ekipa "jodełkowy". a podłogówka nie jest podłączona bezpośrednio do kaloryfera. Wygląda to tak, że biegnie sobie jakaś tam głowna rura do ogrzewania i od tego odchodzą odnogi do kaloryferów. I takie same odnogi odchodzą na podłogówkę. Przy każdej pętli mam zrobione w ścianie takie małe skrzyneczki, w których jest miejsce na założenie regulatorów(tam sie odpowietrza podłogówki i myślałam, że to właśnie tam jest RTL ).

    Sama juz nie wiem. Te głąby to ani się od nich cos dowiedzieć, ani dupy ruszyć nie chcą, żeby coś z tym zrobić.
    Ale tak na chłopski rozum sobie myslę, że skoro jest tylko jeden obieg czyli kaloryfery i podłogówka i jest załozony mieszacz to pewnie dlatego kaloryfey nie maja takiej dużejj temperatury bo woda schładzana jest w całym obiegu Ponadto przekrój rurek do podłogówki jest sporo mniejszy od CO, więc woda leci sobie tam gdzie nie ma oporu czyli kaloryferki a przepchnąć się przez podłogówkę już nie ma siły.
    dobrze kombinuję

  19. #259

    Domyślnie

    Cytat Napisał edit-blondi
    Wygląda to tak, że biegnie sobie jakaś tam głowna rura do ogrzewania i od tego odchodzą odnogi do kaloryferów. I takie same odnogi odchodzą na podłogówkę. Przy każdej pętli mam zrobione w ścianie takie małe skrzyneczki, w których jest miejsce na założenie regulatorów(tam sie odpowietrza podłogówki i myślałam, że to właśnie tam jest RTL ).
    Najlepiej porób zdjęcia i zamieść na forum.
    Czyli masz szafki z rozdzielaczami ?
    Takie podobne coś do tego:

  20. #260

    Domyślnie

    Cytat Napisał edit-blondi

    cholera teraz to mnie zbiiłeś z tropu. Mieszacz na pewno jest bo ostatnio ich o to pytałami o ile dobrze pamiętam to ustawiony chyba na 50c. Generalnie to mam zrobiony sytem jak to nazwała ekipa "jodełkowy". a podłogówka nie jest podłączona bezpośrednio do kaloryfera. Wygląda to tak, że biegnie sobie jakaś tam głowna rura do ogrzewania i od tego odchodzą odnogi do kaloryferów. I takie same odnogi odchodzą na podłogówkę. Przy każdej pętli mam zrobione w ścianie takie małe skrzyneczki, w których jest miejsce na założenie regulatorów(tam sie odpowietrza podłogówki i myślałam, że to właśnie tam jest RTL ).

    Sama juz nie wiem. Te głąby to ani się od nich cos dowiedzieć, ani dupy ruszyć nie chcą, żeby coś z tym zrobić.
    Ale tak na chłopski rozum sobie myslę, że skoro jest tylko jeden obieg czyli kaloryfery i podłogówka i jest załozony mieszacz to pewnie dlatego kaloryfey nie maja takiej dużejj temperatury bo woda schładzana jest w całym obiegu Ponadto przekrój rurek do podłogówki jest sporo mniejszy od CO, więc woda leci sobie tam gdzie nie ma oporu czyli kaloryferki a przepchnąć się przez podłogówkę już nie ma siły.
    dobrze kombinuję
    Już to sobie wyobraziłem i kumam o co w tym biega, faktycznie problemem może być wyregulowanie tego systemu i jego sprawne działanie. Ogólnie na grzejniki nie idzie więcej niż 50 st. C- wynika z twojej wypowiedzi. W takim wypadku nigdy nie będziesz miała odzwierciedlenia ciepła pieca na grzejnikach w stosunku do pieca. Jeżeli grzejniki nie są powiększone do zmniejszonej temperatury zasilanie to będzie zimno. Zrób prosty eksperyment. Pozakręcaj wszystkie grzejniki i puść w ruch podłogi. Powinny w miarę szybko się rozgrzać. Daj sygnał czy tak wyszło.
    A poza tym po co zakładać RTL w szafkach na każdy obieg jak z mieszacza nie ma prawa popłynąć więcej niż ustawione 50 st. Chyba że jako forma dodatkowego zabezpieczenia i dodatkowo dodatkowych oporów przepływu wody. Nie do końca to rozumiem. Masz rację , że przepływy przez grzejniki są szybsze niż przez podłogówkę. To trzeba znacznie skryzować grzejniki aby przewaliła się woda z odpowiednią prędkością przez rury w podłodze.
    Pytanie: na jakiej prędkości chodzi pompa?? Jeżeli na 1, czy 2, daj na 3 i pozakręcaj kaloryfery. Czekam na info jak to się zachowało.

    Sorki, teraz przeczytałem kilka postów wyżej, że po zakręceniu wszystko gra.
    Powiem tak, polikwidować opory na podłogówkach, to znaczy wypieprzyć te RTL , pokryzować grzejniki w zależości od ich wielkości. W najgorszym wypadku pompa musi w tym układzie chodzić na 3 biegu, a jako zabezpieczenie założyć wyłącznik pompy po przekroczeniu np. 55 st. C. Na chwilę obecną tyle. A jeszcze mam 1 pomysła, zmniejsz temperaturę na piecu na 50 stopni i zostaw na razie tak jak jest, i zobacz jak będzie pracował piec, czy dalej będzie się włączał na 1 minutę.
    Twój system nie będzie działał klik i ciepło. W tym rozwiązaniu pompę się włącza jesienią a wyłącza wiosną a temperaturę w domu zmienia się nastawą na mieszaczu. To się da wyregulować, ale bezwładność tego jest okropna i powiem ci że gdybyś zrobiła sterowanie mieszaczem przez sterownik pogodowy byłoby prawdopodobnie najłatwiej tym sterować. Ja na twoim miejscu skryzowałbym bardziej grzejniki i znalazł ustawienie pośrednie - tzn. podłoga grzeje i grzejniki grzeją, Termostaty na grzejnikach jeśli masz, napewno pomagają.

Strona 13 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony