dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 219 z 336
Pokaż wyniki od 4.361 do 4.380 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Potwierdzam co piszą koledzy - jedna osoba rozwija (może być nawet żona) a druga przypina. Sprężynowanie akceptowalne.

  2. #2

    Domyślnie

    Wytłumaczcie mi coś. To co na zdjęciu to PEX-AL-PEX. A instalacja cała w miedzi. Nie rozpuści się to?

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał herakles Zobacz post
    Wytłumaczcie mi coś. To co na zdjęciu to PEX-AL-PEX. A instalacja cała w miedzi. Nie rozpuści się to?
    Że niby "plastik" wejdzie w reakcje z miedzią? A budowę rury pex znasz?
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    Że niby "plastik" wejdzie w reakcje z miedzią? A budowę rury pex znasz?
    Czyli to amelinium jest tylko po to żeby zatrzymać powietrze? I woda tam nie dojdzie, choćby nie wiem co?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    tak, zwłaszcza jak napełnisz kwasem azotowym

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Byli panowie od wylewek. Majster dostanie burę i po kieszeni!

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomasz Antkowiak
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-030
    Posty
    2.105
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Byli panowie od wylewek. Majster dostanie burę i po kieszeni!

    napisz cos wiecej dla potomnych
    Tomasz Antkowiak
    GG 7772401

    Nasz Dziennik Budowy - bez murarzy, bez ekip, wlasnorecznie - budujemy Nasz Dom

    ...i wiem ze moge, wiem ze moge
    choc mam pod skora cos jakby strach...

    ...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń
    chcę ubrudzić ręce by wybudować szczęście...

    ...w domu będzie ogień a do domu proste drogi
    wiodą słusznie moje stopy - nie zabraknie mi sił...

    MIESZKAMY od 23.12.2014

  8. #8

    Domyślnie

    Może dyfuzje jakieś czy coś w tym rodzaju?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    - źle ułożył dylatacje brzegową (do góry nogami, foliowy kołnierz zamiast na folii alu znalazł się pod styropianem, na betonie) - trzeba położyc nową,
    - żle poprowadził rurki nad rurą od wanny (do poziomu posadzki zostało 0,5 cm nad rurką) - ma wymyślić co z tym zrobić,
    - nie skleił ze sobą arkuszy folii - chociaż mu o tym mówiłam (jak mu wytknęłam to obrażony spytał kiedy przywiozę mu taśmę do sklejania)

    A dziś się przyznał, że pod anhydryt nigdy nie robił.

    I wogóle to jest moja wina, bo nie kupiłam mu styropianu z wprasowaną folią (trzy razy droższego), tylko osobno folię a osobno styropian i przez to mu te rurki odstają (a odstają bardzo i sprężynują). Kiedy mu powiedziałam, że zwój rozwija się w poziomie a nie w pionie to nadąsany powiedział, że rozwijał w poziomie (chociaż mąż widział jak pomocnicy toczyli zwój pionowo).
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 19-09-2013 o 11:29

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    - źle ułożył dylatacje brzegową (do góry nogami, foliowy kołnierz zamiast na folii alu znalazł się pod styropianem, na betonie) - trzeba położyc nową,
    - żle poprowadził rurki nad rurą od wanny (do poziomu posadzki zostało 0,5 cm nad rurką) - ma wymyślić co z tym zrobić,
    - nie skleił ze sobą arkuszy folii - chociaż mu o tym mówiłam (jak mu wytknęłam to obrażony spytał kiedy przywiozę mu taśmę do sklejania)

    A dziś się przyznał, że pod anhydryt nigdy nie robił.

    I wogóle to jest moja wina, bo nie kupiłam mu styropianu z wprasowaną folią (trzy razy droższego), tylko osobno folię a osobno styropian i przez to mu te rurki odstają (a odstają bardzo i sprężynują). Kiedy mu powiedziałam, że zwój rozwija się w poziomie a nie w pionie to nadąsany powiedział, że rozwijał w poziomie (chociaż mąż widział jak pomocnicy toczyli zwój pionowo).
    Normalnie drwal

    a tak BTW, pierwszy raz usłyszałem, że pod anhydryt robi się inaczej niż pod zwykłą wylewkę z plasto czy pod betonit - oprócz grubości oczywiście

    fajnych fahofcuf macie, choć wątek fakt samemu

  11. #11

    Domyślnie

    o jeeeju to mają problemy fachofcy pod anhydryt sam robiłem styro i folie, pokleiłem i zabezpieczyłem jak trzeba .. nic sie nie powylewało na boki
    zero problemu. rurki robili spece ... kilka rzeczy poprawili po interwencji np odstające rurki na rogach. sumarycznie ok.
    a tu sie u ciebie specu popisał

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.176
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Najgorsze jest to, że człowiek wynajmuje fachowca a potem musi go douczać.

  13. #13

    Domyślnie

    no niestety to racja, która na budowie (całe szczęście już po wszystkim) potwierdzała się co 2 ekipę

  14. #14

    Domyślnie

    Przypominam tylko że to jest wątek "... samemu"

  15. #15

    Domyślnie

    Mam pytanie związane z przepływami. Do swojej podłogówki zużyłem ok. 900 mb rury (17 obwodów + drabinka - obecnie zamknięta). Dwa rozdzielacze (góra i dół) zasilane bezpośrednio z kotła kondensacyjnego rurą calową. Pętle prawie równe, starałem się robić po 66m, najdłuższa ma około 80 m. Charakterystyka pracy pompy:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	charakterystyka-pompy.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	42,1 KB
ID:	213414

    pompa działa na 3 (muszę sprawdzić jeszcze, ale producent kotła pisze, że taka jest domyślna nastawa, a nic nie zmieniałem). Pojawia się mały problem z przepływami, ponieważ rotametry pokazują niewiele ponad zero. Jak zakręcę górny rozdzielacz, to na dolnym rotametry da się ustawić na 1,5. Wygląda tak, jakby pompa była za słaba, ale czy nie ma innych powodów takiego stanu rzeczy, z lektury wątku są użytkownicy z podobnymi układami i pchają całość na pompie kotła.

    Podłogówka była zapowietrzona, więc starałem się ją odpowietrzyć metodą po jednym obwodzie i spuszczać zaworem powietrze aż zacznie lecieć woda. Obecnie z automatycznych odpowietrzników już nie syczy. Zapowietrzony układ pracował głośno i szumiał, teraz jest cicho. Pewnie jeszcze da się to odpowietrzyć lepiej, zostawiłem na razie, aby dać czas popracować automatycznym odpowietrznikom.

    Temperatury belek jeszcze nie mierzyłem (w podłogę idzie na razie niska temp. i dotykowo niewiele da się zauważyć). Teraz zastanawiam się czy to ma jednak prawo działać na tej pompie kotła, czy od razu kupić dodatkową. Skoro mam:

    900 mb pex to jakieś 110 l + doprowadzenia, rozdzielacze itd. załóżmy 30l = 140 l wody w instalacji.

    Pompa na 3 biegu powinna wydoić 1200l/h czyli 20l/min. Zatem pomijając wstępnie opory przepchanie 140 l wody powinno jej zająć aż 7 minut.

    20l/min na 17 pętli to 1,1l/m na pętle. Przy zakręconym jednym rozdzielaczu 20l/min na 8 pętli daje 2,5 l/min. Czyli dodając opory to by się zgadzało, z tym co zaobserwowałem. Teraz pytania:

    1. czy dobrze to liczę?
    2. dodawać pompę, czy taki niewielki przepływ jest wystarczający, z lektury radzą ustawiać przepływ na 2l/m ?
    3. jeśli dodać pompę to czy na zasilaniu czy powrocie, jaką powinna mieć charakterystykę?

    Dzięki za uwagi,
    scruffty

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał scruffty Zobacz post
    Mam pytanie związane z przepływami. Do swojej podłogówki zużyłem ok. 900 mb rury (17 obwodów + drabinka - obecnie zamknięta). Dwa rozdzielacze (góra i dół) zasilane bezpośrednio z kotła kondensacyjnego rurą calową. Pętle prawie równe, starałem się robić po 66m, najdłuższa ma około 80 m. Charakterystyka pracy pompy:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	charakterystyka-pompy.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	42,1 KB
ID:	213414

    pompa działa na 3 (muszę sprawdzić jeszcze, ale producent kotła pisze, że taka jest domyślna nastawa, a nic nie zmieniałem). Pojawia się mały problem z przepływami, ponieważ rotametry pokazują niewiele ponad zero. Jak zakręcę górny rozdzielacz, to na dolnym rotametry da się ustawić na 1,5. Wygląda tak, jakby pompa była za słaba, ale czy nie ma innych powodów takiego stanu rzeczy, z lektury wątku są użytkownicy z podobnymi układami i pchają całość na pompie kotła.

    Podłogówka była zapowietrzona, więc starałem się ją odpowietrzyć metodą po jednym obwodzie i spuszczać zaworem powietrze aż zacznie lecieć woda. Obecnie z automatycznych odpowietrzników już nie syczy. Zapowietrzony układ pracował głośno i szumiał, teraz jest cicho. Pewnie jeszcze da się to odpowietrzyć lepiej, zostawiłem na razie, aby dać czas popracować automatycznym odpowietrznikom.

    Temperatury belek jeszcze nie mierzyłem (w podłogę idzie na razie niska temp. i dotykowo niewiele da się zauważyć). Teraz zastanawiam się czy to ma jednak prawo działać na tej pompie kotła, czy od razu kupić dodatkową. Skoro mam:

    900 mb pex to jakieś 110 l + doprowadzenia, rozdzielacze itd. załóżmy 30l = 140 l wody w instalacji.

    Pompa na 3 biegu powinna wydoić 1200l/h czyli 20l/min. Zatem pomijając wstępnie opory przepchanie 140 l wody powinno jej zająć aż 7 minut.

    20l/min na 17 pętli to 1,1l/m na pętle. Przy zakręconym jednym rozdzielaczu 20l/min na 8 pętli daje 2,5 l/min. Czyli dodając opory to by się zgadzało, z tym co zaobserwowałem. Teraz pytania:

    1. czy dobrze to liczę?
    2. dodawać pompę, czy taki niewielki przepływ jest wystarczający, z lektury radzą ustawiać przepływ na 2l/m ?
    3. jeśli dodać pompę to czy na zasilaniu czy powrocie, jaką powinna mieć charakterystykę?

    Dzięki za uwagi,
    scruffty
    automaty na belkach działaja tylko podczas napełniania, podczas pracy praktycznie wcale. Odpowietrzaj po jednej pętli, tylko daj wyższą temperaturę ( cieplejsza woda - lepiej w niej miesza sie powietrze ) wiekszośc i tak powinna odpowietrzyć się na kotle

  17. #17

    Domyślnie

    Powalczyłem dalej w odpowietrzaniem. Przelałem całą instalację po jednej pętli, z jednej strony woda do układu a wylot wężem za okno. Najpierw dolny, potem górny rozdzielacz. Lałem min. 3x objętość pętli i patrzyłem czy nie parska powietrzem tylko leci jednolity strumień. Spostrzeżenia: jest trochę lepiej, ale bez rewelacji. Na dole przepływy na 1,5 l/min, na górze między 0 a 1,5 na odkręconych na full rotametrach. Nie wiem, czy to wystarczy na mrozy czy nie. Podłogówka grzała przed tą operacją (wczoraj rano wyłączyłem, aby się sama schłodziła do odpowietrzenia) tylko trochę mi brakuje możliwości późniejszej manipulacji przepływem, jak będzie trzeba wysterować temp. w pomieszczeniach. Może to rotametry kiepskie, mają zakres od 0 do 5,5 i mają problem z pokazywaniem niskich przepływów. Chyba dołożę jednak pompę do układu. Obecna działa na 3 biegu i w tym trybie zżera 90W. Jak ją zmieniłem na 2 to wszystko klapło. Oszczędna pompa (mam na oku LFP 25/40) przy poborze o połowę mniejszym daje 2x większy przepływ. Puszczając tę z kotła na 1 i LFP na 2 sumaryczne zużycie energii będzie trochę mniejsze a będę miał zapas do sterowania. Jeszcze tylko chcę sprawdzić jaki jest spadek temperatury wody między zasilaniem a powrotem, ale o chwilę zajmie, ponieważ musi się teraz ten klocek nagrzać.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    po co ci taka wielka moc ?? twój dom jest w ogóle nieocieplony ??
    dom jest dobrze ocieplony, planowałem przepływ ok. 1 l/min przy założeniu, że będę miał zawsze pewien zapas mocy. Kociołek mam 14KW i chcę maksymalnie wykorzystać kondensację, dlatego chciałbym, aby działał na niskich temperaturach i spadek między zasilaniem a powrotem był stosunkowo niewielki. Aby to osiągnąć wolę lekko zwiększyć przepływy.

    Po eksperymentach z odpowietrzaniem instalacja się stabilizuje. Obecnie mogę ustawić przepływ 1,5l/min na wszystkich pętlach przy pracy pompy na 3 co jest już wynikiem mnie zadowalającym. Jeszcze jeśli się uda tak ustabilizować instalację, aby zejść z prędkością pompy na 2 i uzyskać odpowiednią temp. w pomieszczeniach to będzie miodzio (Pompa na 3 zużywa 90W, czyli całkiem sporo). Z tym jednak poczekam ponieważ dopóki nie skończę wygrzewać jastrychu dokładna regulacja przepływów na pętlach nie ma sensu.

    Odkładam całkowicie zakup dodatkowej pompy zakładając, że ta wystarczy.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    pompa jest wystarczająca,
    odpowietrz dobrze tę podłogówkę i odkręć rotametry

  20. #20

    Domyślnie

    hej.. u mnie przepływ 1 - 1,5 l/min na pętlę to norma i grzeje okey
    jeśli robiłeś projekt podłogówki / wyliczenia to będziesz wiedział ile powinnien wynosić przepływ na obwód
    Ostatnio edytowane przez Jacekss ; 23-09-2013 o 22:11

Strona 219 z 336

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony