dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 326 z 376
Pokaż wyniki od 6.501 do 6.520 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #6501

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Jaka jest powierzchnia salonu? Dajesz co 10cm?
    salon ma 28 metrów

    do obliczeń wziąłem zużycie przy rozstawie 150 mm - 6,6 m rury na m2

  2. #6502

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    salon ma 28 metrów

    do obliczeń wziąłem zużycie przy rozstawie 150 mm - 6,6 m rury na m2
    u mnie salon 26m2 i KanSDG wyliczył mi 2 pętle po 86m przy rozstawie 15cm dlatego pytam
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  3. #6503

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Proszę o weryfikację i poradę.
    Załącznik 357241
    W pierwszej kolejności ustal czy w łazience będzie wanna zabudowana czy brodzik, itp - nie ma tam wtedy potrzeby montować rurek albo przynajmniej w bardzo ograniczonym zakresie ze względu chociażby na strate przez przenikanie do gruntu albo strefę brzegową.
    W drugiej kolejności robisz to samo z meblami "pewniakami" typu zabudowa w kuchni, zabudowa szaf we wnekach itp - znowu albo niepotrzebne albo minimalnie (rozstaw 20-30cm).
    Następnie decydujesz czy potrzebna ci jest strefa brzegowa i tam zagęszczasz względem pozostałego rozstawu.
    Na koniec decydujesz czy zróznicować rozstaw łazienkowy od pokojowych, kuchennego i wiatrołapu i zaczynasz rysować.
    A potem.. Po przespaniu się z już wyrysowanymi układami rysujesz jeszcze raz

    pozdro

  4. #6504
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Ja tam podłogówkę robiłem pod wanna, jak i pod meblami.
    W razie przemeblowania nie będzie problemu z ustawieniem mebli w nowym miejscu.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #6505
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Ja tam podłogówkę robiłem pod wanna, jak i pod meblami.
    W razie przemeblowania nie będzie problemu z ustawieniem mebli w nowym miejscu.
    Ja to nawet pod lodówką zrobiłem
    (miała stać w innym miejscu)

  6. #6506
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ja to nawet pod lodówką zrobiłem
    (miała stać w innym miejscu)
    Zapomniałem o niej i o zabudowie kuchennej- tam tez mam OP
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  7. #6507

    Domyślnie

    Mam pytanie. Czy rurki pex powinny powinno się układać bezpośrednio na folii czy powinny być "w powietrzu"? Na stronie kisana widziałem przekroje, gdzie rury pex są w powietrzu, tak żeby potem otulone były ze wszystkich stron wylewką.

  8. #6508
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    rury pex są w powietrzu, tak żeby potem otulone były ze wszystkich stron wylewką.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  9. #6509

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    Mam pytanie. Czy rurki pex powinny powinno się układać bezpośrednio na folii czy powinny być "w powietrzu"?
    Są systemy gdzie układa się je w styropianem oraz takie gdzie rurka leży na spacjalnej blasze, której zadaniem jest zwiększyć powierzchnię przekazywania ciepła względem płyty
    Generalnie sporo zależy od zapotrzebowania na ilość przekazanej energii do płyty. Im ma być ona większą to i rurka gesciej. W skrajnym przypadku jak juz ze względów ekonomicznych nie opłaca się zagęszczanie rozstawu to zatopione całej rurki w płycie zwiększa zdolność do przekazania ciepła do płyty. To że częściowo od spodu mogą być fragmenty odsłoniętej rurki nie oznacza ze gdzieś to ciepło "uleci". Po prostu będzie mniejsza zdolność przekazania ciepła pomiędzy rurka a płyta.
    pozdro

  10. #6510

    Domyślnie

    Cytat Napisał Okta Zobacz post
    Są systemy gdzie układa się je w styropianem oraz takie gdzie rurka leży na spacjalnej blasze, której zadaniem jest zwiększyć powierzchnię przekazywania ciepła względem płyty
    Generalnie sporo zależy od zapotrzebowania na ilość przekazanej energii do płyty. Im ma być ona większą to i rurka gesciej. W skrajnym przypadku jak juz ze względów ekonomicznych nie opłaca się zagęszczanie rozstawu to zatopione całej rurki w płycie zwiększa zdolność do przekazania ciepła do płyty. To że częściowo od spodu mogą być fragmenty odsłoniętej rurki nie oznacza ze gdzieś to ciepło "uleci". Po prostu będzie mniejsza zdolność przekazania ciepła pomiędzy rurka a płyta.
    pozdro
    Chyba nie ma sensu bawić się podnoszenie rurki, tym bardziej, że istnieje duże ryzyko, że wylewka z mikso kreta może nie wejść pod pexa. Przy anhydrytowych bardziej się taki zabieg opłaci.

  11. #6511

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Tak informacja dla osób planujących ogrzewanie podłogowe, ja miałem dylemat czy robić na oko, czyli rurki co 10-15 cm, czy też robić projekt instalacji.
    Przy pomocy firmy KAN wykonałem projekt i wyszło, że racje miał człowiek od pompy ciepła. Reasumując : nie ma sensu moim zdaniem zlecać robienia projektu.
    I jaki rozstawy Ci wyszły?
    Ja mam w tej chwili problem jak zaraza z punktu widzenia inwerstora.
    Zrobiłem OZC budynku z Asolt.
    Po lekturze forum nastawiłem się na pompy PW Panasonic.
    Wysłałem dane do 5 czy nawet 6 różnych FIRM, które sprzedają pompy Panasa na alllegro w internecie lub mojej okolicy.
    Teraz uwaga!
    KAŻDA dobrała INNĄ pompę.
    Mam dobrane różne pompy SDC i SXC.
    Rozwiązania Split i All in one.
    I czego już zupełnie nie potrafię zrozumieć to fakt, że mam rozstrzał w mocach od 7-9 kW.

    Powiedzcie mi, jak normalny inwestor ma podjąć rozsądną decyzję?
    Nie musi być perfekcyjnie ale żeby chociaż nie było potem źle.....

    Podobnie rozstawy rurek podłogówki.
    Tutaj naczytałem się aby broń boże nie instalować ich wszędzie co 10 cm.
    Obliczenia Purmo które dostałem z projektem mówią o rozstawach 10 cm w łazienkach i większych w innych pomieszczeniach.
    Natomiast jeden z dobierających pompę, którego argument brzmią przynajmniej dla mnie rozsądnie jeśli chodzi o dobór pompy, pisze, żeby dawać wszędzie co 10cm a w łazienkach nawet 8cm.
    Dopiero wtedy będziemy mieli możliwość prawdziwych oszczędności w przypadku pompy PW.

    Ech......
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  12. #6512
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    Zrobiłem OZC budynku z Asolt.
    Po lekturze forum nastawiłem się na pompy PW Panasonic.
    Wysłałem dane do 5 czy nawet 6 różnych FIRM, które sprzedają pompy Panasa na alllegro w internecie lub mojej okolicy.
    Teraz uwaga!
    KAŻDA dobrała INNĄ pompę.
    Mam dobrane różne pompy SDC i SXC.
    Rozwiązania Split i All in one.
    I czego już zupełnie nie potrafię zrozumieć to fakt, że mam rozstrzał w mocach od 7-9 kW.
    Jeśli masz OZC to masz tam taki np. wynik
    Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4563 W - czyli teoretycznie na ogrzewanie potrzebuję pompę o mocy 4,6 kW

    Mojemu wykonawcy wyszło odrobinę wyższe zapotrzebowanie roczne, dodał do tego CWU i zaproponował mi odrobinę mocniejszą pompę 7KW. ( Panasonic nie ma takich o mocy 6KW )

    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    Podobnie rozstawy rurek podłogówki.
    Tutaj naczytałem się aby broń boże nie instalować ich wszędzie co 10 cm.
    Obliczenia Purmo które dostałem z projektem mówią o rozstawach 10 cm w łazienkach i większych w innych pomieszczeniach.
    Natomiast jeden z dobierających pompę, którego argument brzmią przynajmniej dla mnie rozsądnie jeśli chodzi o dobór pompy, pisze, żeby dawać wszędzie co 10cm a w łazienkach nawet 8cm.
    Dopiero wtedy będziemy mieli możliwość prawdziwych oszczędności w przypadku pompy PW.

    Ech......
    Przy pompie ciepła im mniejsza różnica w temperaturach tym lepiej, dasz rurki co 10 cm, to temperatura zasilająca może być niższa niż gdybyś zrobił co 20 cm. czyli lepiej. U mnie będzie wszędzie co 10 cm, temperatura w pomieszczeniach ustawiana na rozdzielaczach, jedna drabinka w łazience z grzałką elektryczną. Jeśli znajdę ładną drabinkę elektryczną to zrezygnuję z wpięcia w rozdzielacz.
    Ostatnio edytowane przez PaRa ; 04-06-2016 o 09:37
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  13. #6513

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Jeśli masz OZC to masz tam taki np. wynik
    Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4563 W - czyli teoretycznie na ogrzewanie potrzebuję pompę o mocy 4,6 kW
    Mojemu wykonawcy wyszło odrobinę wyższe zapotrzebowanie roczne, dodał do tego CWU i zaproponował mi odrobinę mocniejszą pompę 7KW. ( Panasonic nie ma takich o mocy 6KW )
    .
    U mnie ta wartość wynosi: 4415 W
    Przy czym OZC było robione w momencie zanim zdecydowałem się na zmniejszenie jednego z pomieszczeń poddasza (zabudowa skosów regipsami i wpakowanie tam ocieplenia dodatkowego). Wpłynęło to na zmniejszenie powierzchni grzanej o 10m2 i kubatury.
    Jeżeli przeliczę to po prostu proporcjonalnie to będzie około: 4149 W
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  14. #6514
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    U mnie ta wartość wynosi: 4415 W
    Przy czym OZC było robione w momencie zanim zdecydowałem się na zmniejszenie jednego z pomieszczeń poddasza (zabudowa skosów regipsami i wpakowanie tam ocieplenia dodatkowego). Wpłynęło to na zmniejszenie powierzchni grzanej o 10m2 i kubatury.
    Jeżeli przeliczę to po prostu proporcjonalnie to będzie około: 4149 W
    Na mój gust to pompa 5 kW do grzania powinna Ci wystarczyć, ale musisz brać jeszcze pod uwagę CWU, nie wiem ile ciepłej wody potrzebujesz ? Ile osób ma mieszkać w domu, jaki będzie zasobnik ? Mogę zgadywać że pompa o mocy 7kW będzie dla Ciebie OK i jeszcze lekki zapas będzie.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  15. #6515
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sztolu
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Bieruń
    Kod pocztowy
    43-155
    Posty
    159

    Domyślnie

    panowie, jakie zrobić odstępy w grzejnej płycie fundamentowej? myślę nad 10 w łazienkach i pokoje z panelami, a 15 w pomieszczeniach z kafelkami? może ktoś podpowiedzieć jaki zastosować rozdzielacz do grzejnej płyty?

  16. #6516
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztolu Zobacz post
    panowie, jakie zrobić odstępy w grzejnej płycie fundamentowej? myślę nad 10 w łazienkach i pokoje z panelami, a 15 w pomieszczeniach z kafelkami? może ktoś podpowiedzieć jaki zastosować rozdzielacz do grzejnej płyty?
    Ja u siebie będę stosował produkty KAN-Therm, mają dobre opinie i wiem, że mają fabryki w Polsce, może nawet w części polskich właścicieli.
    U siebie w wylewce będę miał wszędzie co 10 cm, w płycie zrobiłbym tak samo.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  17. #6517

    Domyślnie

    Cytat Napisał sztolu Zobacz post
    panowie, jakie zrobić odstępy w grzejnej płycie fundamentowej? myślę nad 10 w łazienkach i pokoje z panelami, a 15 w pomieszczeniach z kafelkami...
    No tutaj uważaj bo panele jak i deski, parkiet czy wykładziny mają większy opór cieplny co w konsekwencji powoduje "lekkie przyblokowanie" przekazywania ciepła do pomieszczenia. W dalszej kolejności powoduje to bardziej równomiernie "rozproszenie" ciepła w płycie co oznacza możliwość mniejszego zagęszczenia rurek jeśli tylko pozostałe parametry na to pozwola. Po drugiej stronie są pomieszczenia z terakotą, ceramika bo przy ich małym oporze ciepłym i cienkiej płycie grzejnej, zbyt małym rozstawie można doprowadzić do konieczności podniesienia temp zasilania i dodatkowo do efektu występowania ciepłych i zimnych miejsc na płycie.
    pozdro

  18. #6518
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Okta Zobacz post
    ... Po drugiej stronie są pomieszczenia z terakotą, ceramika bo przy ich małym oporze ciepłym i cienkiej płycie grzejnej, zbyt małym rozstawie można doprowadzić do konieczności podniesienia temp zasilania i dodatkowo do efektu występowania ciepłych i zimnych miejsc na płycie.
    pozdro
    Raczej przy zbyt duzym, a nie małym rozstawie

  19. #6519
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sztolu
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Bieruń
    Kod pocztowy
    43-155
    Posty
    159

    Domyślnie

    Pojawia się problem. mam do ogrzania 119m2 podłóg na parterze. zachowując moje założenia wyszlo by mi ok 14-15 pętli, a to zdecydowanie za dużo. pojawia się więc pytanie - czy mogę w płycie fundamentowej łączyć ze sobą pokoje, a np w miejscu ścian działowych, aby nie ogrzewać ich zastsować otuline - rozcięta, zalożona i chwycona drutem wiązałkowym, bądź trytytką?

  20. #6520

    Domyślnie

    Osobiście unikałbym prowadzenia rur w miejscach montażu ścian.

    Jeśli wychodzi CI taka ilość obwodów grzewczych zastanów się nad rozdzieleniem ich na dwa oddzielne rozdzielacze.
    http://pl.kan-therm.com/

Strona 326 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony