dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 366 z 376
Pokaż wyniki od 7.301 do 7.320 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #7301
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Może macie rację - tylko jest jedno ale - regulacja rotametrami jest tak precyzyjna ja regulacja zaworem kulowym - jeśli robi się to kilka razy (bo zapewne nim zostawi się już w spokoju) to kilka razy trzeba do tego podejść.
    To jest forum doradza się aby było łatwiej - zgodzę się że reguluje się rotametrami - w dosłownym tego słowa znaczeniu, nie zaworami z pokrętłem przypominającym coś wyglądającego jak rotametr.
    W swoim beztroskim życiu regulowałem może z 10 instalacji podłogowych w domach znajomych i tylko w jednym nie bałem się kręcić rotametrem
    Jeśli na tej belce (autora wątku) są mini zawory kulowe, to fakt reguluj rotametrami.
    W dobrej belce powinny być zawory których gniazdo jest w belce, a głowica typu termostatycznego na której zamiast głowicy tymczasowo jest założone pokrętło ręczne, jeśli tak nie jest to....

    Moją odpowiedz znasz, zrobisz co chcesz. Jeśli możesz (unieś blokadę rotametru lub pokrętła- jeśli oczywiście jest), sprawdź zakres regulacji może sam uznasz czym Ci będzie lepiej regulować.
    Pozdrawiam i życzę słusznych wyborów.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  2. #7302
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki Panowie, trochę mi się rozjasniło, jeszcze tylko pytanie czy dobrze zrozumiałem, ze woda przez rotametry musi płynąć w konkretnym kierunki, czyli pytanie czy belki sa dobrze założone? Hydraulik mówił, że KAN tak ma, że rotametry sa na powrocie i przyjąłem to do wiadomości, ale jak patrzę teraz na zdjęcia w necie to wcale tak nie jest, w każdym razie nie jest to regułą
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  3. #7303
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Dzięki Panowie, trochę mi się rozjasniło, jeszcze tylko pytanie czy dobrze zrozumiałem, ze woda przez rotametry musi płynąć w konkretnym kierunki, czyli pytanie czy belki sa dobrze założone? Hydraulik mówił, że KAN tak ma, że rotametry sa na powrocie i przyjąłem to do wiadomości, ale jak patrzę teraz na zdjęcia w necie to wcale tak nie jest, w każdym razie nie jest to regułą
    Jeśli uważacie, że rotametry można montować na zasilaniu bądź na powrocie to przyjmijcie chociaż taką zasadę
    bo jest to obojętne gdzie są zamontowane pod względem hydraulicznym , a żeby je odróżnić najlepiej jak zwrócić uwagę na podziałkę jak " 0 " jest na dole szklaneczki to są to rotametry które montujemy na powrocie ,gdy jest "0" na górze szklaneczki to montujemy na zasilaniu

    O jakie fajne kolorki - stary się uczy cały czas
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #7304
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    O nawet znalazłem dla zobrazowania o co chodzi
    PowrótKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	POWRÓT.jpg
Wyświetleń:	155
Rozmiar:	66,6 KB
ID:	426898 i zasilanie Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rozdzielacze_przepływomierz.jpg
Wyświetleń:	131
Rozmiar:	13,3 KB
ID:	426899
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #7305
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Super, znalazłem zdjęcie mojego rotametru, 0 na dole, więc wszystko się zgadza, jeszcze raz dzięki
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  6. #7306
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Te wszystkie rotametry mają niestety jedną wadę - Są tak precyzyjne jak zegar słoneczny w pochmurny dzień lub jak PKP.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  7. #7307
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Te wszystkie rotametry mają niestety jedną wadę - Są tak precyzyjne jak zegar słoneczny w pochmurny dzień lub jak PKP.

    Nic dodać, nic ująć.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #7308

    Domyślnie

    Panowie ma pytanko... obliczałem sobie pętle w całym domku i wszędzie wychodzi mi o około 100m.

    Dokładnie to od 87 - 110max ale przeważnie kręci się t o w okolicy 96m. Tylko jeden pokoik 14m2 aby zaspokoić jego zapotrzebowanie musiałby mieć 2 krótsze (56m) zamiast jednej 112m pętli.

    Czy taki długości w okolicy 100m przy rurce 16x2 nie będą powodować problemów przy poprawnym funkcjonowaniu OP ?? W sensie dużych oporów przepływu itp ??

  9. #7309
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Chcesz wykonać 2xpętle po ok. 50 m, a w pozostałych wszystkich pomieszczeniach po ok. 100m? Nie bardzo to będzie dobrze. Ja "rozrzedziłbym" rurkę na paru pętlach w tym pokoju tak, by zmieścić się w limicie jednego, 100m odcinka. Czy dobrze to będzie to funkcjonować, to bardziej zależy od wydajności pompy, zamontuj taką, by poradziła sobie z zapotrzebowaniem.

  10. #7310

    Domyślnie

    Nieeee... z tymi 56m to własnie chodziło mi o to , że nie robiłem 2x56 tylko zrobiłem jedną 112m - podobno nie należy przekraczać 100m dlatego tak się usprawiedliwiam No chyba, że to aż takie złooo i faktycznie rozciągnąć rurkę i zrobić do tych 100m. ??

    Generalnie chodzi mi o fakt iż wszystkie pętle mam w okolicy max czyli tych 100m a wszędzie gdzie czytam przeważnie piszą że najlepiej przy PC robić w okolicach 80m ??

  11. #7311

    Domyślnie

    Panowie macie jakiś program do rozrysowania podłogówki? Szukam dłuższą chwilę i programy są płatne, albo po rejestracji dla firm jedynie...

  12. #7312

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Panowie macie jakiś program do rozrysowania podłogówki? Szukam dłuższą chwilę i programy są płatne, albo po rejestracji dla firm jedynie...
    Możesz pobrać wersję próbną programu firmy Sankom Audytor CO ale działa tylko na danym komputerze 2tygodnie

  13. #7313

    Domyślnie

    Sprawdzę. Dzieki.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 24-03-2019 o 08:06

  14. #7314

    Domyślnie

    Wszystkie wersję próbne działają min 14 dni:
    http://pl.kan-therm.com/download/pro...ektowania.html


    Dla OP polecam SDG (niestety rysowania tam nie ma) lub KAN SET 7
    http://pl.kan-therm.com/

  15. #7315

    Domyślnie

    Sprawdzę.

    Jak rozłożyć podłogówkę na korytarzu mojego piętra? Nie będzie sterowania. jedynie rotometry.
    Da się rozłożyć osobną pętle na tej przestrzeni, czy pobawić się na powrotach z pokojów? Głównie chodzi mi o to poszerzenie na lewo od rozdzielacza. Rozdzielacz na niebiesko.

    Drugie pytanie dot. otwartego pokoju po prawej. Nie zagęścić tam rozstawu do 10cm (w pokojach chce robić co 15cm.)?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro podłogówkafm.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	428481

  16. #7316
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Drugie pytanie dot. otwartego pokoju po prawej. Nie zagęścić tam rozstawu do 10cm (w pokojach chce robić co 15cm.)?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pietro podłogówkafm.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	428481
    A jakie masz zapotrzebowanie w tym pomieszczeniu. Rozumiem, że nie wiesz, ale chcesz zagęszczać. A ja widzę, że zapotrzebowanie w tym pokoju będzie wyraźnie mniejsze niż w pozostałych (powierzchnia ścian zewnętrznych i okien, cieplejsza ściana łazienki), chyba nawet w przeliczeniu na m2 też wyjdzie mniej, a w przedpokoju zapotrzebowanie prawie żadne. Może trzeba rozrzedzać a w przedpokoju zostawić tylko dobiegi np. co 30cm? Może jakaś ankieta na forum wyjaśni tą kwestię albo rzut kostką?
    Bo jak chcesz na oko to wypadałoby cokolwiek rozumieć od czego zależy zapotrzebowanie. Jakie widzisz przesłanki do zagęszczenia?
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 26-03-2019 o 17:25

  17. #7317

    Domyślnie

    Programy takie jak Audytor CO są dosyć skomplikowane, nie pozwalają na import rzutów, chyba że z innych programów takich jak OZC. Istnieje możliwośc narysowania ale mało intuicyjna i jeszcze się przez to nie przebiłem.

    Jeden program jaki znalazłem odpowiadałby w pełni. Pozwala na import rzutu w jpg, jego proste przeskalowanie i intuicyjne rysowanie. To program firmy ISKO. Wydaje się niestety, że jest udostępniany jedynie firmom. Wysłałem zapytanie poprzez formularz. Zobaczymy. Jakby ktoś miał dojście to...
    Pytałem też projektantów ale nie otrzymałem zadowalającej odpowiedzi. W grę wchodzi jedynie pełen projekt podłogówki z OZC.

  18. #7318

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Wysłałem zapytanie poprzez formularz. Zobaczymy.
    Ale po co Ci to ? Podłogówka nie jest misją kosmiczną, nie lecisz nią na Marsa. Jakoś grzejników nikt nie dobiera tak skrupulatnie, liczy się żeberka i mkw pokoju i już. A przy podłogówce stosuje się aptekę, recepty, programy, obliczenia, audyty, milion zapytań, a na koniec robi się to tak skomplikowane że wykonawca ma cały ten projekt w dalekim poważaniu i robi po swojemu.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  19. #7319
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    ... A przy podłogówce stosuje się aptekę, recepty, programy, obliczenia, audyty, milion zapytań, a na koniec robi się to tak skomplikowane że wykonawca ma cały ten projekt w dalekim poważaniu i robi po swojemu.
    Nieprawda, jako wykonawca zawsze wykonuje podłogówke wg projektu który sam wyliczyłem jako projektant, ktory to projekt oparłem na obliczeniach ozc które to obliczyłem jako audytor. Nigdy nie wykonywałem instalacji po swojemu tzn nie uwzgledniajac projektu, nigdy tez nie miałem miliona pytan, nie uwazam równiez ze jest to skomplikowane niczym misja kosmiczna. Co do projektów to własnie bardzo wielu inwestorów chce go miec czy to do samego wykonania czy to wykonania przez firmę czy to do wyceny przez wiele firm, bo wycena tym bardziej wiarygodna o ile opiera sie na jednym projekcie.

  20. #7320
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Jakoś grzejników nikt nie dobiera tak skrupulatnie, liczy się żeberka i mkw pokoju i już. A przy podłogówce stosuje się aptekę, recepty, programy, obliczenia, audyty, milion zapytań, a na koniec robi się to tak skomplikowane że wykonawca ma cały ten projekt w dalekim poważaniu i robi po swojemu.
    Na każdym grzejniku masz głowicę termostatyczną która nie tylko pilnuje zadanej temperatury, to jeszcze łatwo ją przestawić a na dodatek przestawienie jednej głowicy nie ma prawie żadnego wpływu na pozostałe. Cały system szybko reaguje na zmiany temperatury.
    Przy podłogówce wszystko jest inaczej. Nie tylko nie możesz regulować każdego grzejnika osobno (no, chyba że wydasz czapkę pieniędzy ekstra - co mało kto robi), to jeszcze każda zmiana ustawienia wpływa na pozostałe grzejniki. Cały system reaguje tak powoli, że jak nawet wydasz czapkę pieniędzy i termostat uzna, że w pokoju jest za zimno, to miną ze dwie godziny albo i więcej, zanim temperatura powietrza się podniesie.

    Dobrze zaprojektowana podłogówka wymaga nieznacznego dostrojenia na rotametrach i o temperaturę zadba automatyka kotła. Jak zrobisz zgodnie z mantrą wykonawców "wszędzie dajemy co 10cm i wszyscy są zadowoleni" to potem pół biedy, jak wystarczy dać kilka stopni cieplejsze zasilanie (czyli przy kondensacyjnym kotle i PC grzejesz drożej) i da się wyregulować i tylko dokucza większa nierównomierność temperatury podłogi pomieszczeń o mniejszym obciążeniu cieplnych i stłumionym przepływie.. Gorzej, jak pomimo większej Tz i kręcania w łazienkach masz za zimno, a w sypialniach za gorąco.

Strona 366 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony