dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 53 z 376
Pokaż wyniki od 1.041 do 1.060 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #1041
    Akrimka
    Guest
    Akrimka

    Domyślnie

    Z innej beczki, jak szybko po położeniu gresu można z powrotem uruchomić podłogówkę? I jak to wtedy wygrzać jakoś specjalnie?

    Pozdrawiam

  2. #1042
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wirecki

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    1.840
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Akrimka
    Z innej beczki, jak szybko po położeniu gresu można z powrotem uruchomić podłogówkę? I jak to wtedy wygrzać jakoś specjalnie?
    Pozdrawiam
    Gdyby w "domu w budowie" ustawić temp. wewn. 22 stopnie, to przypuszczam, że "ekipy" chodziłyby nago, no chyba że Ci co pracuja na leżąco. Temperaturę ustawiłem na 12 stopni i gres kładziony był przy włączonej podłogówce. Temp. zasilania wynosiła ok 20-25 stopni, w zależności od temperatury zewnętrznej.
    Wygrzewa się wylewki, nie klej do gresu. Pozdr.

  3. #1043
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał monika.KIELCE
    Piczman: może już gdzieś o tym pisałeś ale powiedz proszę, czy przy 30 cm nie czuć na posadzce, którędy biegnie rurka?
    Jak ktoś się uprze to można wyczuć bardzo niewielkie różnice temp.
    Przy normalnym użytkowaniu jest niewyczuwalne.
    Miejsca gdzie rurki nie ma nie są zimne, mają tylko 1-2 C mniej.

  4. #1044
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar monika.KIELCE
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    1.188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    91

    Domyślnie

    Zwykle "fachowiec" doradza inwestorowi takie rozwiązania, które są dla niego najprostsze, wymagają najmniej pracy. A tu sami sobie roboty dodają. I po co to?
    W każdym razie nie dam się, zrobię wg wyliczeń, a nie tego, co na szkoleniach mówią. Dzięki za Wasze podpowiedzi.
    dziennik budowy domu i ogrodu
    komentarze wszelakie
    filmiki o różach

    Projekt Alter Ego, 133m2 pow. uż., 145 po podłodze + garaż i kotłownia 48m2 nieogrzewane. Podłogówka 100%, DeDietrich MCA15 + 150l zasobnik DeDietrich. WM + JanGaz 350+GWC Ceramiczne. Ściana 18cm styro (miejscami 12cm szarego - wzgl.estetyczne), skosy 15+10cm, sufit 3x15cm wełna 0,032. Podłoga 20cm styro. Okna Thermo90 3 szyby, 3 uszczelki. Kominek wolnostojący dla rekreacji.

  5. #1045

    Domyślnie podłogówka, układ meandrowy czy spiralny?

    Mam dylemat, który układ rozmieszczenia rur pex w ogrzewaniu podłogowym jest korzystniejszy w domu jednorodzinnym: meandrowy rozprowadzany z zasilaniem od ścian zewnętrznych, czy spiralny? Czy w dużym salonie z kuchnią przy rozstawie meandrowym nie będą odczuwalne różnice w temperaturze poszczególnych gałęzi? Taki mam projekt, napiszcie czy będzie OK
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podlogowka.jpg
Wyświetleń:	349
Rozmiar:	67,7 KB
ID:	947  

  6. #1046
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mariobros35
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-087
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Rzeczywiście na projekcie masz meandrowy układ rurek ja preferuję rozkładanie instalacji sposobem ślimkowym czyli spiralnym znacznie lepszy jest wtedy rozkład tenperatur na podłodze nie występują strefy niedogrzane no ale to jest moje zdanie a przecież ktoś ci to projektował
    Jeżeli mogę być pomocny w zagadnieniach dotyczących kominków z płaszczem wodnym to zapraszam do zadawania pytań

    --Tu była reklama----

  7. #1047
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar alphatom79
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Łaziska Rybnickie k/Godowa
    Kod pocztowy
    44-340
    Posty
    200

    Domyślnie

    Ja także myślę, że układ ślimakowy jest lepszy pod względem rozkładu temperatur, ale najlepiej zapytać wykonawcy lub projektanta czy jest możliwość zmiany projektu.
    www.moja-budowa.eu - Dziennik budowy - opis prac, postępów, porad budowlanych

  8. #1048
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Uważam że taki układ to błąd rozstaw możesz zachować jak w projektu ale daj układ ślimakowy a co będzie jak wykonawca pomyli zasilanie z powrotem a różnica między zasilaniem i powrotem jest duża najlepiej zapytaj projektanta czym się kierował W przypadku małych pomieszczeń jak hol lub łazienka jest to bez znaczenia ale nie w salonie lub sypialni a jaka będzie temperatura podłogi na styku dwóch obiegów
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  9. #1049
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    ile wam poszło rury?
    Ja dzis prawie skończyłem po trudach moją podłogówkę
    zużyłem ponad 1000m rury!!
    190m2, w tym dwie drabinki w łazienkach i doprowadziłem na wszelki wypadek do garażu pod grzejnik połączone w kawałkiem kotłownianej podłogówki - tak żeby w razie co utrzymywać znośna temp.

    refleksje
    -do rozdzielaczy prowadziłem pp32 stabi - raczej nie jest tak prosto powyginać taką rurkę pex32 jak w postach wyżej, a taka 32 stabi to porządna rurka a i średnica - lepiej niech będzie przykręcona aniżeli ma powodować opory
    - nie kupujcie kijowych krótkich spinek, a i długie trzeba obejrzeć. Miałem krótkie to na zakrętach jak rura pęży wyrywa lub lekko nadrywa spinkę, długie jakieś kupiłem to z kolei miękkie, jak trzeba było wbić w zakład foli sklejonej taśmą to się wyginała
    - kupcie sobie taki podajnik do taśmy - ja sklejałem folię i przyklejałem kołnierz od taśm dylatacyjnych - podajnik się przydaje - dużo wygodniej
    - jak chcecie robić w mrozy to powiem tak: można ale to komuś za karę
    łapki marzną, pod kurtką się grzejesz, rura twarda ciężko sie gnie
    ale można dać radę - ja dałem całą górę tak przy -10 do -15
    - nierówności chudziaka/stropu: na górze płyty styropianu kleiłem na rzadki klej do styro - rozrabiałem wiadro baaaardzo rzadkiego i układałem 1 warstwę, stabilniej lezy i opiera się prawie 100% powierzchnią
    na dole pieściłem się z czyszczeniem chudziaka naprawdę za bardzo
    papa na to folia i nie było tych drobnych nierówności
    - przydaje się ktoś do pomocy, bodaj trzymania kręgu z rurą - o wieeele łatwiej
    - dobrze jest zaplanować dokładnie ile rury na obwód pójdzie i dociąć wcześniej - dużo łatwiej się rozwija 66metrów niż krąg 200
    - nie można przesadzać (wg. mnie) z długościa rury - ja starałem sie ciąć 200 na 3 części - wychodzi wtedy po te 66m - wg. mnie będzie git

    generalnie prosta sprawa, poczytać sobie jeszcze instrukcje kisana czy Rotha i wszystko jasne sie zrobi - zwłaszcza ta druga bardzo fajnie napisana

    pozdr

  10. #1050

    Red face

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    mam takie oto obliczenia podłogówki, ma ktoś może wiedzę i ochotę, żeby rzucić okiem i ocenić (nie)poprawność tego?

    Edde może to głupie pytanie, ale jaki program wyedytował Ci te dane. Zrobiłem projekt w OZC i nie mam opcji dla tego typu danych.
    I jeszcze jedno, jak wprowadziliście do OZC drzwi i okna? O ile szyby są w systemie to argonu tam nie ma. Chyba że zmiana parametru na piechotkę dla całego okna.

  11. #1051

    Domyślnie

    wyedytował mi to co powyżej... MS Excel
    a konkretnie to zrobiłem OZC (wavin), potem z zapotrzebowaniem na ciepło poszczególnych pomieszczeń udałem się do programu OVplan, i w zasadzie to co w tabelce to w jego wyniki
    a nawiązując do mańka powyżej: tez właśnie skończyłem swoją podłogówkę (choć właściwie jutro skończę bo zostało mi 35m2 rury, wiec żeby się nie zmarnowała położę w części garażu, a nuż widelec kiedyś się tam przyda, tym bardziej że garaż 8x4m i ma możliwość postawienia potem ścianki działowej na ~2,5mx4m, i tam zalegnie nieplanowana podłogówka) i jak to w życiu założenia projektowe nieco różnią się od rzeczywistości: z wyliczonych automatem 1075m rury w realu układając zgodnie z projektowanym rozstawem poszło 850m rury, częściowo dlatego, że program liczy rozstaw na matematyczny metr kwadratowy a życie pokazuje tu zakręcik, tam ominięcie czegoś itp itd, trochę krótsze niż w projekcie wyszły podejścia do poszczególnych pętli, pozostaje mieć nadzieję ze pomimo to układ się sprawdzi, w razie jakby co super men z MO - mam pod podłogówką porobione podejścia do ewentualnych grzejników a jeden grzejnik (w wiatrołapie) to sobie dodałem bo została mi jedna wolna sekcja w rozdzielaczu na parterze

  12. #1052

    Domyślnie

    Witam,

    dorzucam małe info pobocznie dotyczące również tego tematu. Proszę pamiętać, że podłogówka to podłogówka ale w łazience warto mieć również grzejnik drabinkowy w wersji elektryczno-wodnej lub elektrycznej z dobrą grzałką - w celu suszenia ręczników , podwyższenia temperatury w pomieszczeniu w momencie gdy układ centralnego ogrzewania nie działa. Jeżeli nie chcecie robić podejścia CO pod grzejnik, polecam grzejnik w wersji typowo elektrycznej. Tyle opisów, zapraszam do obejrzenia:

    http://www.supergrzejniki.pl/index.p...art&Itemid=138

  13. #1053
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    jest w instrukcji rotha tabela ile idzie na m2 rury przy jakim rozstawie
    mi zawsze się sprawdzało gdyz zazwyczaj się coś omijało, itp. i wychodziło mniej
    nigdy mi nie zabrakło - wystarczy że policzyłem dokładnie
    mam teraz kilka ścinków po 2-3 m,
    czasami kręciłem i z 200 jak było "niewiadomo jak" ale to udręka jest
    jak można to docinałem

  14. #1054

    Domyślnie

    Dzięki edde!!! Na reszcie uporałem się z OZC a potem OVplan, choć przyznam, że ten drugi dość ubogi jest.
    Poniżej prezentuję co mi wyszło na rurach PE 16x2 i proszę o fachowe odniesienie się do wyników.
    Zastanawia mnie jedno, że tak na prawdę nie wiele zyskujemy między styropianem 15, a 20cm co pokazuje tabela obliczeń pętli. W zasadzie jest to ta sama instalacja dla obydwu izolacji.
    Proszę o podpowiedź do drugiego skanu, gdzie pokazałem podział pętli, ale niestety wydaje mi się, że są za duże różnice w długości. Czy ktoś ma pomysł jak to zrobić aby było OK.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wyniki_podlogowki.jpg
Wyświetleń:	275
Rozmiar:	105,9 KB
ID:	10419   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rozdzial_petli.JPG
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	55,1 KB
ID:	10420  
    Ostatnio edytowane przez jesionki ; 12-05-2010 o 13:34

  15. #1055

    Domyślnie

    Cytat Napisał manieq82 Zobacz post

    generalnie prosta sprawa, poczytać sobie jeszcze instrukcje kisana czy Rotha i wszystko jasne sie zrobi - zwłaszcza ta druga bardzo fajnie napisana

    pozdr
    Dzisiaj zacząłem czytać instrukcję Rotha i trafiłem na taki fragment

    "....W przypadkach wykonania izolacji przeciwwilgociowej na bazie folii PCV lub materiałów bitumicznych
    należy ją bezwzględnie oddzielić od warstwy izolacji termicznej z płyt styropianowych za pomocą folii PE.
    Brak takiego oddzielenia może doprowadzić do zniszczenia izolacji termicznej...."

    Co jest grane jak folia PCV może doprowadzić do uszkodzenia styropianu czy ktoś jest w stanie to wytłumaczyć?
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  16. #1056
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    wniosek z tego taki że folia PCV reaguje ze styropianem w jakiś sposób
    może nie jak papa (czyli ten mat. bitumiczny) ale może? ...
    folie typowo budowlane czarne te popularne to są folie PE czyli chyba z bańki
    ale czemu pcv - nie wiem

  17. #1057

    Domyślnie

    Cytat Napisał manieq82 Zobacz post
    wniosek z tego taki że folia PCV reaguje ze styropianem w jakiś sposób
    może nie jak papa (czyli ten mat. bitumiczny) ale może? ...
    folie typowo budowlane czarne te popularne to są folie PE czyli chyba z bańki
    ale czemu pcv - nie wiem
    Nie wszystkie folie są PE są też folie budowlane PCV
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  18. #1058
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    tak, oczywiście ale luknełem na to co ja kupowałem w kilku sklepach i wszędzie PE- ta czarna
    Ostatnio edytowane przez manieq82 ; 12-05-2010 o 20:01 Powód: literówka

  19. #1059

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    wniosek z tego taki że niektóre materiały zawierają rozpuszczalniki które mogą rozpuszczać styropian, kiedyś nawet dysperbit robili na bazie takich rozpuszczalników

    właśnie sobie przypomniałem jak ja robiłem swoją izolację p-wodną, moja folia była chyba prosto od producenta bo po rozwinięciu śmierdziała niewymownie, ale ja najpierw rozwinołem folię a dopiero następnego dnia układałem styropian więc chyba się zdążyło wywietrzyć
    Zadzwoniłem do firmy Roth z pytaniem jak rozpuszcza folia PCV styropian.

    Dowiedziałem się że wysoka temperatura grzejnika podłogowego może uwalniać albo rozkładać folię PCV a przez to styropian.

    Wg mnie teoria bardzo wątpliwa.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  20. #1060

    Domyślnie

    Ale jednak może coś być na rzeczy skoro firma dementuje wypłukiwanie się plastyfikatorów z folii PCV.

    http://www.gamrat.com.pl/pl/pytania__folie/
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

Strona 53 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony