dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 38
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 749
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    gdzieś jakiś fachowiec od kominków tłumaczył mi że pionowe są lepsze bo mniej zachodzą brudem i rzadziej się je czyści, a poziome daje się wtedy jak ktoś się uprze albo jak taki kanał ma iść po całej długości domku, taka wczesna forma ogrzewania centralnego
    Dokładnie tak jest.Ten odbiornik ciepła(akumulator) najlepiej jak będzie zbudowany podobnie jak kaloryfer.Jest to odkrycie z przed 100 lat i nie wszędzie jeszcze dotarło. Nie ma się więc co dziwić,że nawet znane firmy "produkują inaczej".

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Odbiornik ciepła(akumulator) zbudowany podobnie jak kaloryfer, ma nie tylko takie walory,że łatwo go czyścić, ale przede wszystkim działa przy mniejszej temperaturze spalin w kominie.Nie wymaga tak dużej "siły ciągu" jak w innych rozwiązaniach.To ta różnica temperatur,która będzie w kominie, pozostanie w domu skumulowana w tym akumulatorze jako "gratis".

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    A tak to wygląda praktycznie na schemacie.Są tylko kanały opadowe i każdy nagrzeje się do tej samej temperatury.Ilość kanałów jest dowolna i zależy od mocy urządzenia grzewczego.
    Na rysunku drugim jest to samo, tylko z wykorzystaniem dwóch metalowych beczek wypełnionych materiałem,który może skumulować ciepło np:małe kamienie z grubym żwirem itp.

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pit79

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    904
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Bogusław Dzięki za odpowiedź. Przepraszam że dopiero teraz odpisuje, ale rzadko mam dostęp do netu(budowa).

    Twoje schematy bardzo mi pomogły. Chciałbym wykorzystać oba sposoby.

    Mam kozę i komin awaryjny na styku garaż -kotłownia. Garaż będzie nieznacznie ogrzewany a gdybym chciał sobie cos ponaprawiać to wtedy odpalałbym koze z tymi beczkami, ale to dalszy plan. W kazdym bądz razie wiem żeby nie pozbywac się tej mojej małej kozy.

    Wrócmy do schematu z kominkiem i kanałami opadowymi. Jestem zdecydowany by coś takiego zbudować. Pomożesz mi trochę na odległość obliczyć ile tych kanałów i jakie mają mieć wymiary?Postaram się podać Ci wszystkie dane jakie będę miał.

    Oczywiście będę miał pytania:
    - W kominie mam wyczystkę na wysokości ok 30cm od podłogi, rozumiem że wejście do komina z kanałów musiałoby być troszkę wyżej,lub obniżac wyczystkę, ale to chyba żaden problem.

    - W jaki sposób czyścić te pionowe kanły?
    - Czym są "przykryte" od góry te kanały- cegłą czy jakąś płytą żeliwną?.

    Dziś w nocy myślałem sobie jeszcze by może zrobić jakiś system szybrów, który pozwoliłby na zamknięcie długiego obiegu po napaleniu. Tzn, palimy masa kanałów sie nagrzewa, potem, otwieramy krótki obieg, a długi zamykamy. Tak sobie dumam , czy by tego ciepełka na dłużej nie starczyło.


    Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pit79

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    904
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    mpoplaw palę w pękniętym, jak się rozgrzeje to szpara robi się większa. Mi to nie przeszkadza. Nic nie śmierdzi, jak sie wsadzi wkład wenikulitowy lub inny to powinno być ok.

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Szyber na dole jest zbędny,choć jak zrobisz,to będziesz miał też i na dole .Jednak na górze trzeba zrobić szyber bardzo szczelny,ponieważ ciepło z takiego urządzenia może uciec tylko górą.Przykładem braku szybra na dole jest balon do latania
    Jeśli Ci nie pasują dwa otwory w kominie, to zaraz za tym akumulatorem, możesz dać rurę metalową i podpiąć do niej oba wyjścia i tę rurę podłączyć do komina.Rura ta będzie początkiem komina.
    Pierwszy sposób ma tę zaletę,że część sadzy i pyłów "wyfrunie" kominem.Filtry stałych cząstek będą montowane na kominach dopiero po 20020r.
    Pozdrawiam.

  7. #27
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Chodzi oczywiście o rok 2020.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witam!

    Zamiast tej rury możnaby dołożyć po prostu jeszcze jeden człon bloku akumulacyjnego, albo cofnąć w lewo (mam na mysli rysunek) szyber. W ten sposób ciepło w takim "kolektorze" byłoby też akumulowane. Ale rzeczywiście sadzy i popiołu na dole może być więcej, lecz nie jest to chyba jakiś większy problem.

    Pozdrawiam

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    3-4 mm za pęknięciem można wywiercić otwór o śr 4-5 mm,który powinien zabezpieczać przed dalszym pękaniem.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796
    Witam!

    Zamiast tej rury możnaby dołożyć po prostu jeszcze jeden człon bloku akumulacyjnego, albo cofnąć w lewo (mam na mysli rysunek)
    Można i tak są montowane kręgi akumulacyjne.Ale ostatni będzie się zawsze inaczej nagrzewał i inaczej stygł.Dlatego nie proponuje "komina" w akumulatorze.

  11. #31
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pit79

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    904
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Ok, rozumiem. Podpowiedz mi jak się zabrać do obliczeń jakie przekroje i ile kanałów dac by było ok. Czym się mam kierować , masą?

    Z tym systemem szybrów w pierwszym rysunku, chodzilo mi o to by na tych trzech pionowych kanałach co spaliny idą w dół to tam zamontować szybry, czyli byłyby 4 szybry 3 pozione i jeden pionowy, ale mniejsza o to. Do 2020 jeszcze daleko więc i tak się pokuszę.

    Jakich danych potrzebujemy by obliczyć jak to ma wyglądać?

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Nie mów więcej o szybrach w takiej ilości, "bo mam pęknięte żebro..."
    Nic tam nie licz,weźmiemy to z "sufitu",ponieważ tu potrzebny jest zdrowy rozsądek i doświadczenie.Namaluje Ci propozycję do zbudowania a Wojtek niech to sprawdzi jako ekspert i ewentualnie coś poprawi.

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pit79

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    904
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    W takim razie czekam z niecierpliwością.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witam!

    Jak już zostałem wywołany, to na początku tylko podpowiem, że przy planowaniu gabarytów trzeba wziąć pod uwagę to, jaką cegłę ma Pit. Za moduł trzeba przyjąć jej wymiary, tak aby nie było docięć, a przynajmniej jak najmniej.
    Pit, podaj zatem wymiary Twojej cegiełki (rozumiam, że ją masz) i gatunek. Jak nie znasz gatunku to podaj wagę 1 sztuki.
    Jeszcze jedno. Bogusław co powiesz na stworzenie w części kanału dopalacza sadzy i smoły (chyba, że wytwornica wszystko dopali). Trzeba by tam podnieść temperaturę poprzez miejscowe zmniejszenie przewodności.
    Co do uszczelnienia (zabezpieczenia) sklepienia mam też pewne praktyczne i bezpieczne rozwiązanie stosowane zresztą powszechnie w piecach tunelowych - a tam jest areał do uszczelniania.

    Pozdrawiam

  15. #35
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pit79

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    904
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Wojtek teraz będę w piątek w pracy więc w piatek napisze dokładnie co to za cegła, ile waży , jakie ma wymiary i co jest na niej napisane.

    Dokładnie policze ile ich mam i najwyżej powiecie mi ile i jakich cegieł muszę dokupić.

    Pozdrawiam

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Pit!

    Podaj też przy okazji jak dokładnie wygląda to pęknięcie, w którym miejscu, jak zorientowane i jakie długie (najlepiej, jeżeli to możliwe, daj zdjęcie). Mam pewnego pomysła na uszczelnienie takiej pracującej szczeliny. Niestety nie ma materiału, który w wysokich temperaturach będzie elastyczny, ale są pewne metody stosowane w ścianach ogniotrwałych.
    Na początek, jak radził Bogusław, nawierć jego końce.

    Pozdrawiam

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pit79

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    904
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Peknięcie jest przez całą wysokość , mniej więcej w połowie tylnej ścianki. Producent może mi wysłać taką ściankę za 250zl w tym przesyłka więc w ostateczności wymienię tylna sciankę.
    Zrobię fotkę w czasie palenia i normalnie.

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Niech spokojnie sobie pęka,pęknie tylko raz,a potem skręcisz.

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pit79

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    904
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Cegły mam takie:


    nie wiem niestety ile ważą bo wagi nie mogłem odszukać na działce , więc zrobię to jutro i podam dokładne dane w niedziele.

    Pęknięcie wygląda tak:


    i jeszcze jedno zdjęcie


    Co do samego ustawienia kominka to wygląda to teraz tak, chciałbym by cały kominkek przesunięty był lewo a w miejscu kominka stanęły te kanały.


    (przepraszam za bałagan)

  20. #40

    Domyślnie

    Ja mam około 7 metrów komina z szamotowych cegieł oraz część z gotowych elementów. Wiem, że niemieckie piece, mają podane jaka może być do nich podłączona max długość przewodów akumulacyjnych. A wkład, który masz jest chyba taki sobie...
    Nie wiem czy wytrzyma dłużej przy takim paleniu...

Strona 2 z 38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony