dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1

    Domyślnie Wykonanie ogrodzenia ze słupków i siatki

    Forumowicze

    Na pewno ktoś z was samodzielnie wykonywał ogrodzenie działki, ale nie to frontowe tylko ściany boczne i tylna. Chcę wykonać sam takie ogrodzenie ze słupków metalowych i siatki ogrodzeniowej.
    Napiszcie proszę, jak przygotowaliście beton (albo cement - nie wiem)? W betoniarce czy w inny sposób? Jaki powinien być skład mieszanki? Proszę o Wasze doświadczenia

  2. #2

    Domyślnie

    W betoniarce jak najbardziej. Użyj cementu I klasy w stosunku do piasku mniej więcej 1:4, możesz sypnąć też trochę grubszego kruszywa, które stosuje się do mieszanki betonowej (w każdej betoniarni takie mają i od nich możne kupić nawet niewielką ilość).
    Słupki co najmniej 0,5 metra zalane betonem. Po ustawieniu przez co najmniej tydzień do dwóch podlewaj beton, to lepiej zwiąże i po tym okresie (1-2 tygodnie) możesz montować siatkę.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Beton tylko w betoniarce, może być nawet mała, taka żeby wyrabiała całą taczkę na jeden raz. Skład mieszanki sam wybadasz. Moje wskaźniki były takie żeby nie było widać żółtego piachu:
    1 wiaderko wody (5-7l)
    1 garnek cementu (garnek o pojemności ok 1/3 worka (15kg) cementu)
    10 łopat piachu.
    W efekcie beton bardzo mocny "aż dzwoni (po związaniu i waleniu młotkiem )"
    Piach może być gruboziarnisty. W składach kruszyw sprzedają tzw. pospółkę. Czasem w pospółce trafiają się kamienie wielkości pięści - te są trochę za duże
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  4. #4

    Domyślnie

    Może to i głupie pytanie ale czy można bez betoniarki. Na przykład wymieszać w jakiejś wannie piasek z cementem i dolać trochę wody a później wymieszać łopatą albo mieszadłem na wiertarce? Możliwe, czy raczej nie praktyczne?

    Odnośnie dolewania to masz na myśli żeby wylać warstwę betonu w całym korycie (szalunku) a później następną i następną...aż do końca?

  5. #5

    Domyślnie

    200 metrów ogrodzenia wykonałem mieszając piasek z cementem w zwykłej taczce ,dopiero póżniej gdy już miałem prąd wykonałem podmurówkę mieszając wszystko w betoniarce . Pozbieraj też na polach w okolicy kamienie są one dobre do ustawiania słupka w pionie a jednocześnie wzmocnią beton

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Też planuję samodzielne wykonanie ogrodzenia tylnego i bocznego.
    Jeśli będą tylko słupki i siatka to jak zakończyć ogrodzenie przy styku z podłożem?
    Czy siatka może stykać się z podłożem czy ma być lekko uniesiona?
    Czy może ją lekko wkopać?
    Jaka siatka i jaka metoda najlepsza, żeby wytrzymała aż żywopłot nie wyrośnie?
    WARTO? WARTO!

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Cytat Napisał RafalT88
    Może to i głupie pytanie ale czy można bez betoniarki. Na przykład wymieszać w jakiejś wannie piasek z cementem i dolać trochę wody a później wymieszać łopatą albo mieszadłem na wiertarce? Możliwe, czy raczej nie praktyczne?
    Można nawet i na ziemi, tylko to bardzo ciężka robota i 100 razy szybciej w betoniarce. Małą betoniarkę (nazywaną mieszalnikiem do pasz) można kupić w każdym supermarkecie budowlanym za niewielkie pieniądze. Na allegro:
    http://www.allegro.pl/item566877965_...y.html#gallery
    Cytat Napisał RafalT88
    Odnośnie dolewania to masz na myśli żeby wylać warstwę betonu w całym korycie (szalunku) a później następną i następną...aż do końca?
    "Dolewanie"??? chyba POLEWANIE!! stosuje się po wykonaniu betonowania, tak żeby beton za szybko nie wysychał i nie popękał. W praktyce jeśli masz robotę na otwartej nasłonecznionej przestrzeni to warto delikatnie polewać wodą (tak żeby powierzchnia była wilgotna, parę razy dziennie przez 2-3 dni.
    U mnie ponieważ były drzewa i cień to nie miało to sensu.
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Cytat Napisał Q-BIS
    Też planuję samodzielne wykonanie ogrodzenia tylnego i bocznego.
    Jeśli będą tylko słupki i siatka to jak zakończyć ogrodzenie przy styku z podłożem?
    Czy siatka może stykać się z podłożem czy ma być lekko uniesiona?
    Czy może ją lekko wkopać?
    Jaka siatka i jaka metoda najlepsza, żeby wytrzymała aż żywopłot nie wyrośnie?
    Na pewno nie wkopywać, bo rdza ją zeżrę zanim się obejrzysz
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  9. #9

    Domyślnie

    Zastanów się w ogóle czy warto robić laną podmurówkę na całej długości ogrodzenia. Ja w miejsce podmurówki między słupkami dałem gotowe (kupowane) prefabrykaty betonowe. Słupki jak najbardziej zalane na conajmniej 0,5 m w ziemi betonem, słupki zaraz nad ziemią mają cebanty, w które wkłada się prefabrykaty. Są one lekko wkopane w ziemię tak aby między prefabrykatem a ziemią nie było szczeliny. Prefabrykaty mają długości od 2 do 2,5m.
    Zalety:
    - dużżżżo taniej, możesz zrobić indywidualne wyliczenia: ile kosztują takie prefabrykaty, a ile kosztować Cię będzie cement, piach, deski na szalunki, praca przy robieniu betonu
    - nie ma co popękać
    - prefabrykat ma szerokość 4 cm, podmurówka znaacznie więcej
    - prędkość wykonania ogrodzenia

    Wygląda ładnie, ładna podmurówka wymaga sporo pracy szczególnie przy dokładności robienia szalunku.

    Wady:
    do tej pory nie zauważyłem.

    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał markiz
    Zastanów się w ogóle czy warto robić laną podmurówkę na całej długości ogrodzenia. Ja w miejsce podmurówki między słupkami dałem gotowe (kupowane) prefabrykaty betonowe. Słupki jak najbardziej zalane na conajmniej 0,5 m w ziemi betonem, słupki zaraz nad ziemią mają cebanty, w które wkłada się prefabrykaty. Są one lekko wkopane w ziemię tak aby między prefabrykatem a ziemią nie było szczeliny. Prefabrykaty mają długości od 2 do 2,5m.
    Zalety:
    - dużżżżo taniej, możesz zrobić indywidualne wyliczenia: ile kosztują takie prefabrykaty, a ile kosztować Cię będzie cement, piach, deski na szalunki, praca przy robieniu betonu
    - nie ma co popękać
    - prefabrykat ma szerokość 4 cm, podmurówka znaacznie więcej
    - prędkość wykonania ogrodzenia

    Wygląda ładnie, ładna podmurówka wymaga sporo pracy szczególnie przy dokładności robienia szalunku.

    Wady:
    do tej pory nie zauważyłem.

    Pozdrawiam
    Też o tym myślałem. Masz może jakieś zdjęcia tego ogrodzenia?

  11. #11

    Domyślnie

    Trochę od siebie w temacie.
    Do robienia dziur proponuję kupić świder. To koszt ok. 120zł Dostępne są w każdym markecie budowlanym, ogrodniczym. Każdy otwór będzie takiej samej średnicy i głębokości. Po wlaniu betonu w ten otwór (najlepiej przez wiaderko metalowe z odciętym dnem) i wstawieniu słupka podpierasz go 4-ma podpórkami zrobionymi z wąskich desek. Podpórka z jednej strony wycięty ma trójkąt (do podparcia słupka) a z drugiej ostry koniec do oparcia o ziemię. Do ustawiania pionowego - poziomica a do wysokości wystarczy sznurek murarski lub zwykła grubsza żyłka rozpięta pomiędzy dwoma słupkami, które w pierwszej kolejności osadzisz. Pamiętaj o różnicy poziomów na działce.
    Ten etap zalewasz na poziomie gruntu. Reszta do decyzji jaka ostatecznie ma być podmurówka. Lana czy z gotowych elementów. Z gotowych elementów wymaga zrobienia na każdym słupku podstawy do której dokładamy lub wkładamy gotowy element. Do tej podstawy można bez problemu zrobić samemu rozbierany szalunek (cztery ścianki, parę gwoździ, drut wiązałkowy)

    Praca którą bez problemu można wykonać samemu.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał barteks31
    Też o tym myślałem. Masz może jakieś zdjęcia tego ogrodzenia?
    Akurat zdjęć swojego ogrodzenia nie mam, ale z pewnością gdzieś na necie takie odnajdziesz, ewentualnie rozglądaj się jadąc samochodem. Sporo jest ogrodzeń stawianych wg. tej metody.
    Jak napisał helixwroclaw2005 dziury pod słupki robiłem świdrem - szybko (zależy oczywiście od gruntu i ilości napotkanych kamieni), każdy otwór jest jednakowy i co najważniejsze idzie mało betonu (walisz dodatkowo w otwory gruz).
    Ja kupowałem słupki z już przyspawanymi cebantami, w które wstawia się prefabrykaty, ale można przyspawać samodzielnie dokupując parę trochę ceownika.

    Pozdrawiam

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar gonzo93
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Już z własnego domu
    Posty
    638

    Domyślnie

    Potwierdzam: świder ręczny - genialny wynalazek. Ja u siebie kręciłem dziury głębokości 1m , potem trochę piachu i ubijanko grubym prętem zbrojeniowym. Podczas ubijania dokładne ustalenie słupka (wysokość, linia, pion). Dla uproszczenia wysokość była mierzona do oznaczonego wcześniej na słupku znaczka, który musiał zgrać się ze sznurkiem tyczącym linie.
    Po ubiciu piachu, reszta zalewana betonem. Wygodnie wrzucać beton łopatką do sadzenia kwiatów .
    Wszystko kwestia wprawy. Po 10 słupkach będziesz mistrzem, a po 30 ekspertem
    dziennik
    komentarze
    Jedyny "Polski Węgiel" w który warto inwestować to Roksana Węgiel

  14. #14

    Domyślnie

    Kiedyś mnie czeka nieco ponad 200mb do wykonania.
    Ze względu na przemarzanie powinien on chyba być na jakiejś minimalnej głębokości (50cm ?) i wystawać też na określoną wysokość poza poziom gruntu (myślę o 30cm), na wypadek gdyby sąsiad zbyt wysoko podniósł poziom gruntu, lub gdyby spływająca woda z wyżej połozonych działek miałaby się przez niego przelewać. Do tego już w tej chwili występują na granicach działek pewne róznice poziomów gruntu, wieć nie może on się przechylać co czasami widać na takich murkach.

    W sumie będzie to kupa betonu w szalunkach i z tej okazji, głównie ze względu na czas może warto byłoby zamówić beton z wytwórni ? Do tego mała minikopareczka (70zł/h) wykonująca rów cienkim sztychem do zalania betonem. A potem szalunki, gdyby zamówić beton to szalunek będzie musiał być wykonany conajmniej na 50 mb czyli troche materiału pójdzie na te szalunki... zastanawiałem się nad jakimś wykorzystaniem taniej płyty pilśniowej, ale to słaby materiał beton by ją wywrócił, jakie są wasze rozwiazania ?

    ufff poważne zadanie logistyczne...
    pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    ja robiłem w taczce. wychodziło ok 2 małych taczek na dołek. kupę czasu zabawa zajęła. użyte proporcje:
    - łopata cementu
    - 2 łopaty żwiru
    - 4 łopaty piasku

    najpierw mieszasz na sucho aż do uzyskania jednolitej barwy. potem dolewasz wodę mieszając ( u mnie wychodziło ok 1-2 litrów wody na podaną wyżej ilość materiałów). ilość wody musisz wyczuć, ważne żeby powstała mieszanka nie była lejąca.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    Cytat Napisał seblo
    W betoniarce jak najbardziej. Użyj cementu I klasy w stosunku do piasku mniej więcej 1:4, możesz sypnąć też trochę grubszego kruszywa, które stosuje się do mieszanki betonowej (w każdej betoniarni takie mają i od nich możne kupić nawet niewielką ilość).
    Słupki co najmniej 0,5 metra zalane betonem. Po ustawieniu przez co najmniej tydzień do dwóch podlewaj beton, to lepiej zwiąże i po tym okresie (1-2 tygodnie) możesz montować siatkę.
    i tyle w temacie, wystarczy na lata
    Autostrada przez mój nowo wybudowany dom


    Palę dużo bo lubię - i nie wstydzę się tego

  17. #17

    Domyślnie

    uh! Na samo wspomnienie bolą mnie ręce
    Też był świder, taczka zamiast betoniarki, ja i chyba ze 40 słupków...
    Dżiza
    ps. fotki w dzienniku, jakby co

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    ja robiłem dziurę na 80cm, wbijałem 4 pręty 10-ki ze strzemionami, na górze nad gruntem ze starych desek szałunek nie wysoki na 40cm,i w każdym z boku styropian dawałem żeby go wydłubać potem i żeby wyszła taka prowadnica - i do środka beton. Potem murowałem słupki z pustaków które mi zostały po budowaniu i otynkowałem.
    Po wydłubaniu styropianu wpuściłem w środek kupne, wysokie na 30cm płyty betonowe.
    Czapki na słupy robiłem też sam.
    Forma stalowa, barwiony beton, zawibrowane i na drugi dzień wywalone na folie do przeschnięcia.
    Powolutku, po godzinach, 200m ogrodzenia wyglada teraz tak.
    Fajnie?

    Autostrada przez mój nowo wybudowany dom


    Palę dużo bo lubię - i nie wstydzę się tego

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar bobiczek
    Zarejestrowany
    Oct 2001
    Posty
    5.014

    Domyślnie

    acha, żeby nie murować tak dużo słupów to co drugi robiłem stalowy z profila.
    Wiązałem do zbrojenia i zalewałem razem.
    Potem og górali przywiezione 1200 sztachet (po 1.80zł - na składzie były po 4.00 zł sztuka - wysokie na 180cm) zaimpregnowane i wkręcone w poprzeczne cienkie profile - samowiercące wkręty, bez przewiercania wiertarką.
    Wiertarka za 30zł z LeroyMerlen, 1200 sztachet razy 2 wkręty.
    Spisała sie bez zarzutu.
    Ogrodzenie wyszło naprawdę niezłe.
    Autostrada przez mój nowo wybudowany dom


    Palę dużo bo lubię - i nie wstydzę się tego

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro'71
    uh! Na samo wspomnienie bolą mnie ręce
    Też był świder, taczka zamiast betoniarki, ja i chyba ze 40 słupków...
    Dżiza
    ps. fotki w dzienniku, jakby co
    Jaro71, przejrzałem Twój dziennik - SUPER. Na prawdę ciekawa historia budowy domu. GRATULUJĘ. Odnośnie płotu to rzeczywiście ciekawy pomysł z tymi prefabrykowanymi elementami betonowymi. Muszę się nad tym zastanowić tym bardziej, że jak piszesz wychodzi taniej.

    Dzięki wszystkim za porady

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony