dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    daruś
    Guest
    daruś

    Domyślnie PIENIĄDZE Z KASY MIESZKANIOWEJ -jak wydawać

    Proszę o informację czy pieniądze otrzymane z kasy mieszkaniowej po wygaśnięciu umowy rozlicza się tylko z faktur vat , czy równierz z rachunków. Czy można przy rozliczaniu się z U.S. dokumentować wydatki poniesione od początku roku w którym wygasła umowa,czy od momentu jej wygaśnięcia, o może wpływu pieniędzy.

  2. #2

    Domyślnie

    co do rachunków to faktury VAT dla U.S. natomiast dla banku mogą to też być np.: wpłata na komitet budujący wodociąg itp. (ale lepiej to sprawdzić ...tylko gdzie?).
    Najbezpieczniej będzie zbierać Fa od daty wpływu pieniążków na konto (postawienie do dyspozycji..). By temu zaradzić można spróbować się umówić z zaprzyjaźnioną hurtownią: płacisz wcześniej i wszystko bierzesz na WZ, a Fa wystawią wtedy kiedy bank przeleje kaskę. Wbrew ustawie o rachunkowości? Tak, ale w naszym przypadku "poszli" na to.

    Pozdrawiam

    Pearl
    wszystko dobre, co się w łóżku kończy

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy z kasy mieszkaniowej to jedna uwaga praktyczna. W roku w którym dostałeś pieniądze z kasy nie wydawaj ani grosza więcej niż dostałeś. Jeśli wydasz więcej to i tak nie będziesz mógł tego odliczyć od podatku. Czyli oddałeś państwu swoje ciężko zarobione pieniądze za darmo. Odliczenie zaczyna pojawiać się po wydaniu ok 160% kwoty otrzymanej z kasy.

  4. #4

    Domyślnie

    Rokas czy mogę prosić coś więcej na temat pieniążków wydanych z kasy mieszkaniowej. Może ktoś inny będzie też wiedział coś więcej na ten temat.
    Temat mnie bardzo interesuje i nurtuje.
    W lutym przyszłego roku kończę oszczędzanie w kasie mieszkaniowej i zamierzam wziąć kredyt kontraktowy. Odliczając od podatku pieniądze z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej nie wykorzystałam w pełni ulgi budowlanej, czy w związku z tym mogę ja wykorzystać poprzez wydatki związane z budową, oczywiście nie pokryte z pieniędzy zgromadzonych w kasie, ale np. z otrzymanego kredytu lub całkiem niezwiązanych z kasą?
    Paula

  5. #5

    Domyślnie

    Paula75.
    Pieniadze z kasy mieszkaniowej wydawałem w zeszłym roku i moje doświadczenia są następujące:
    1. Jeśli chodzi o kredyt kontraktowy do sprawdź czy nie będzie się opłacało wziąć inny kredyt. Oprocentowanie podobne , załatwiania tyle samo. Przy kredycie kontraktowym masz dość krótki czas spałaty. Moim zdaniem lepiej mieć kredyt długi z niskimi ratami, bez opłat za wpłaty incydentalne. Jak masz pieniądze to wpłacasz większa gotówkę, jak nie masz to spłacasz normalne raty.
    2. Jeszcze raz podkreślam, że w roku w którym dostajesz pieniądze z kasy nie należy wydawać więcej niż uskładałaś. Oczywiście jeśli masz jakąś ulgę. Wg moich obliczeń z zeszłego roku, możesz zacząć odliczać ulgę po wydaniu ok 160% kwoty jaką uskładałaś w KM. Wynika to ze sposobu obliczania należnego podatku. Taki wątek pojawiał się gdzieś na początku kwietnia, podawałem tam przykład obliczeń. Myślę że jest do odnalezienia.
    3. Rezygnując z kredytu kontraktowego dostajesz dodatkowe pieniądze z oprocentowania. Wynika to z ustawy. Oprocentowanie zostaje zwiększone , chyba do 50% stawki kredytu.
    4. Ulgę można wykorzystać do pełnej kwoty, oczywiście obniżonej o składki do KM. Nikogo nie interesuje skąd pochodzą pieniądze. Może być kredyt lub inne oszczędności.

  6. #6

    Domyślnie

    Rokas
    Dziękuję bardzo za informacje.
    Co do innego kredytu, to zastanawiałam się nad tym. I powiem szczerze, że właśnie ten krótki okres spłaty bardziej mi pasuje. Generalnie nie znoszę kredytów i wolę przez te 50 miesięcy (tyle będę oszczędzać) trochę bardziej zacisnąć pasa i potem mieć z głowy. Jakoś nie mogę się oswoić z myślą obciążenia kredytem na 20 lat.
    Paula

  7. #7

    Domyślnie

    Paula.
    Zapomniałem jeszcze o jednej ważnej sprawie. Przed zakoczeiem okresu oszczędzania nie zapomnij dać zlecenia gdzie pieniądze mają byc przelane. Pamiętaj, że kasa może je przetrzymywać przez 3 miesiące bez oprocentowania. W moim przypadku brakło tygodnia. Jak się rezygnuje z kredytu to podobno są szybsi.

  8. #8

    Domyślnie

    Rokas
    Dzięki
    W lutym kończę oszczędzanie i powoli zaczynam się przymierzać do załatwiania tych wszystkich spraw. I znów zaczęłam się zastanawiać czy jednak nie zrezygnować z kredytu u nich i poszukać w innym banku. Za nimi przemawia to, że mogę wziąć kredyt bez załatwiania zastawu hipotecznego, tylko z żyrantami, zawsze to taniej. Będziemy musieli z mężem jeszcze to przemyśleć.
    A tak przy okazji, w jakim banku miałeś kasę mieszkaniową, bo ja mam w PKO S.A.
    Paula

  9. #9

    Domyślnie

    Korzystałem z usług BPH. Koszty załatwienia zastawu hipotecznego nie są chyba zbyt duże. Nie wiem jak obecnie kształtuje się oprocentowanie kredytu kontraktowego. Sprawdź czy w umowie nie masz zapisanego minimalnego oprocentowania kredytu na poziomie np 8-9% ?
    Obecnie można załatwić kredyt znacznie taniej. Powodzenia w zmaganiach z bankami.

  10. #10

    Domyślnie

    No nie wiem czy da się obecnie załatwić kredyt na poziomie 4% w PLN, a tak właśnie jest obecnie oprocentowany kredyt kontraktowy w PKO S.A., jest to właśnie to minimum zapisane w umowie.
    Paula

  11. #11

    Domyślnie

    Próbowałem otrzymać kredyt w KM BANKU ŚLĄSKIEGO 3000 tys zl na trzy lata , zarządali dochodu na członka rodziny ok. 1500 zł miesiecznie , zrezygnowałem . Na pieniadze z kasy czekałem dwa miesiące . Urzędy skarbowe informują iz należy brać pod uwagę tylko te wydatki które zostały zrobione po otrzymaniu pieniędzy na konto . Pozdrawiam wszystkich budujących i uwazajcie na urzędy .Wesołych Świat Bożego Narodzenia. daruś

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał daruś
    Urzędy skarbowe informują iz należy brać pod uwagę tylko te wydatki które zostały zrobione po otrzymaniu pieniędzy na konto . Pozdrawiam wszystkich budujących i uwazajcie na urzędy .Wesołych Świat Bożego Narodzenia. daruś

    Darku
    czy dobrze rozumiem, że jeżeli nie zakończyłam jeszcze oszczędzania w kasie mieszkaniowej, umowę mam do lutego 2004, ale odliczyć od podatku mogę tylko wpłaty do marca 2003 włącznie, to wydatki poniesione w tym roku (oszczędności z kasy nadal w kasie) mogę spokojnie odliczać, oczywiście w ramach limitu.
    Paula

  13. #13

    Domyślnie

    Paula.
    Nie rozumiem dlaczego piszesz, że odliczać możesz tylko składki do marca 2003. Czyżbyś przedłużała okres oszczędzania po 01 stycznia? Jeśli nie, to odliczasz wszystkie składki do końca roku.
    Wszystko co wydałaś na budowę w tym roku normalnie odliczasz. Kasa mieszkaniowa jest osobną ulgą, mimo że wchodzi do limitu.

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Dokładnie tak, przedłużałam umowę i tego, co wpłacam po marcu 2003 niestety, ale nie mogę już odliczyć. I cały czas mnie gryzie czy mogę w ramach tej ulgi, niewykorzystanej w pełni odliczeniami z kasy odliczać wydatki na budowę.

    A tak przy okazji, pewnie gdzieś na forum to już jest, ale tak hurtem, żeby było szybciej , czy odliczać mogę od momentu wydania zgody na budowę, czy też pierwszego wpisu do dziennika budowy. I czy liczy się data wydania zgody na budowę czy data odebrania z urzędu (u mnie ze względów obiektywnych jest to spora różnica).

    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Powyżej to ja, przepraszam zapomniałam się zalogować.
    Paula

  16. #16

    Domyślnie

    Paula.
    Możesz spokojnie odliczać wszystko do wykorzystania ulgi.
    Wydaje mi się, że można wszystko odliczać od momentu otrzymania pozwolenia na budowę. Warunkiem otrzymania ulgi jest pozwolenie a nie wpis do dziennika. Z tego co pamiętam to odliczałem nawet pewne wydatki poniesione przed otrzymaniem pozwolenia i nie zostały zakwestionowane ( projekt, opłaty za uzgodnienia). Spróbuj zapytać urząd skarbowy.

  17. #17

    Domyślnie

    Rokas
    Dzięki wielkie za wszelkie informacje. Może faktycznie napiszę jeszcze dla pewności zapytanie do Urzędu Skarbowego, jak będę miała odpowiedź na piśmie to już do niczego nie będą mogli się przyczepić.

    Pozdrawiam
    Paula

  18. #18

    Domyślnie

    Ktoś mnie źle zrozumiał. Moje pytanie dotyczyło wydatków poniesionych na budowe domu po zakończeniu oszczędzania w Kasie Mieszkaniowj.
    Oszczędzanie zakończyłem w styczniu 2003 r. Pieniądze otrzymałem na konto 18 kwietnia 2003 r. Zostałem poinformowany przez urzędnika skarbowego że aby nie oddać urzędowi wcześnij potrąconego podatku w wysokosci 30% kwoty wpłaconej na KM będę musiał udokumentować czy kwota odliczonych przeze mnie pieniędzy wydałem na budowę domu. Będą brane pod uwagę tylko te faktury które zostały wystawione począwszy od dnia 18 kwiecień 2003 r. Jeżeli kwota ta okaże się mnijsza to od różnicy będę musia zwrócić podatek (bez odsetek) Pozdrawiam Daruś

  19. #19

    Domyślnie

    Możesz odliczać wszystko od momentu uzyskania pozwolenia na budow.Podczas kontroli zadne wydatki nie były u mnie kwestionowane . Nikt nie żądał dzinnika budowy. Pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    rokas napisał W roku w którym dostałeś pieniądze z kasy nie wydawaj ani grosza więcej niż dostałeś. I miał rację .właśnie rozliczam swój Pit istwierdzam w 100% że to prawda.
    Dodam że należy wydawać pieniądze od dnia dostarczenia ich na konto przez bank prowadzący nasz rachunek.
    Część faktur udało mi się podciągnąć pod remont aktualnie posiadanego mieszknia (osobna ulga) dwie zwróciłem do sprzedawcy i odkupiłem w tym roku. Odpiszę ulgę w rozliczeniu za 2004 r.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony