dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 97
  1. #1

    Domyślnie Ogrodzenie, brama, siłowniki ...

    Przeszukałem forum i mimo że znalazłem kilka tematów pokrewnych niestety nie znalazłem odpowiedzi.
    Właśnie ruszam z realizacją wymiany ogrodzenia na froncie działki. Ma to być klinkier z elementami metalowymi, projekt wymiarowy już gotowy, podmurówka już gotowa od kilku lat, tylko postawić płot docelowy.
    Mam jednak kilka wątpliwości i pytań

    1. Brama dwuskrzydłowa czy przesuwna ?

    Miejsca na działce jest wystarczająco na oba typy ale nie mogę się zdecydować którą wybrać i tu prosiłbym o pomoc która waszym zdaniem jest lepsza, mniej zawodna, szybsza w otwieraniu, mniej podatna na mechaniczne uszkodzenia itp.
    Wszelkie wasze uwagi bardzo mile widziane.
    Dodam jedynie że z obecnych wycen widzę że brama przesuwna wychodzi kilkaset zł drożej przy tym samym wymiarze niż dwuskrzydłowa.

    2. Jakie automaty polecacie do bram, jakie firmy i jakie modele ?
    Brama 3,5 m szerokości.

    Słyszałem opinie od od osób na co dzień zajmujących się napędami że automatów poniżej 2000 zł nie opłaca się kupować z różnych względów, jaka jest wasza opinia o tym ?

    Przy okazji poproszę o namiary na sprawdzone ekipy zajmujące się klinkierem i elementami metalowymi, nie koniecznie chodzi o kowalstwo artystyczne sądzę że ślusarz w pełni zaspokoi moje oczekiwania np . coś w tym stylu
    Realizacja Suchy Las/k Poznania.

    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i doświadczenia.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: Ogrodzenie, brama, siłowniki ...

    Cytat Napisał SławekD
    Przeszukałem forum i mimo że znalazłem kilka tematów pokrewnych niestety nie znalazłem odpowiedzi.
    Właśnie ruszam z realizacją wymiany ogrodzenia na froncie działki. Ma to być klinkier z elementami metalowymi, projekt wymiarowy już gotowy, podmurówka już gotowa od kilku lat, tylko postawić płot docelowy.
    Mam jednak kilka wątpliwości i pytań

    1. Brama dwuskrzydłowa czy przesuwna ?

    Miejsca na działce jest wystarczająco na oba typy ale nie mogę się zdecydować którą wybrać i tu prosiłbym o pomoc która waszym zdaniem jest lepsza, mniej zawodna, szybsza w otwieraniu, mniej podatna na mechaniczne uszkodzenia itp.
    Wszelkie wasze uwagi bardzo mile widziane.
    Dodam jedynie że z obecnych wycen widzę że brama przesuwna wychodzi kilkaset zł drożej przy tym samym wymiarze niż dwuskrzydłowa.

    2. Jakie automaty polecacie do bram, jakie firmy i jakie modele ?
    Brama 3,5 m szerokości.

    Słyszałem opinie od od osób na co dzień zajmujących się napędami że automatów poniżej 2000 zł nie opłaca się kupować z różnych względów, jaka jest wasza opinia o tym ?

    Przy okazji poproszę o namiary na sprawdzone ekipy zajmujące się klinkierem i elementami metalowymi, nie koniecznie chodzi o kowalstwo artystyczne sądzę że ślusarz w pełni zaspokoi moje oczekiwania np . coś w tym stylu
    Realizacja Suchy Las/k Poznania.

    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i doświadczenia.



    Jeśli masz miejsce to zdecydowanie brama przesuwna samonośna. 3,5m to trochę mało na bramę, ale jak tak chcesz to oczywiście twój wybór. Dobry napęd da się kupić poniżej 2 kPLN. Jeśli brama nie będzie bardzo ciężka to spokojnie można zastosować np. FAAC 740. Kosztuje poniżej 1500zł. Inni znani producenci też się zmieszczą w 2kPLN.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    A ja bym optował za dwuskrzydłową. Chociaż 3,5 m to faktycznie może być mało. jeszcze trochę na zawiasy odejdzie...
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  4. #4

    Domyślnie

    Każdy typ bramy ma swoje wady, a właściwie napędy tych bram.
    W każdym przypadku krytyczny jest okres zimowy.
    W lecie oba typy napędów na ogół sprawują się bez zarzutów, pomijam tu oczywiste awarie, które zawsze mogą się zdarzyć i kwestie kradzieży. Ten ostatni argument lepiej się broni w przypadku napędów do bram przesuwnych, bo po prostu trudniej jest je ukraść.
    W zimie krytyczne, w przypadku bram przesuwnych są zębatki, które często się uszkadzają z podwoduoblodzenia i ośnieżenia.
    Napędy bram skrzydłowych przy dużych mrozach też gorzej się sprawują, bo mróz powoduje duży opór elementów uszczelniających tłoki siłowników, w których są śruby napędowe. Ja radzę sobie w tym przypadku natryskując olej silikonowy i osłaniając zewnętrzne powierzchnie piankami do izolacji termicznej rur c.o.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za uwagi
    Czy możecie może podać jakie macie siłowniki ?
    Wiadomo jak to sprzedawcy, chwalą co sprzedają a jeden z nich szczególnie polecał BFT Virgo. Zna ktoś może firmę i ten typ siłownika i może o nim coś powiedzieć ?
    Ten koleś co mi go polecał argumentował że niby jeden z najszybciej otwierających bramę, silny - nie ma problemów ze śniegiem, dopuszczalna duża ilość cykli, ma centralkę w obudowie siłownika, i może być montowany bardzo blisko ziemi czyli do takiego wzoru bramy ramię siłownika może być przykręcone do dolnego profilu, brama może być zamontowana w osi słupka , to chyba najważniejsze cechy. Co wy na to ?
    Inne pytanko, jaki zasięg mają piloty od takich bram ? Zdąży się brama otworzyć zanim podjedzie się do niej autem ? Rozumiem że z przesuwną mo że być gorzej.

  6. #6

    Domyślnie

    Przy szerokości 3,5m to o decyzję niełatwo - na dwuskrzydłową to tak sobie, więc raczej pozostaje przesuwna. Osobiście uważam, że dwuskrzydłowa jest ładniejsza, dużo dalej klasyczna i elegancka niż przesuwna, kojarząca mi się jednak z bramami przemysłowymi, natomiast będąca o wiele praktyczniejsza (wykorzystanie terenu). Ale w tym aspekcie autor wątku ma akurat wolną rękę ....

    Mimo wszystko zaryzykowałbym bramę dwuskrzydłową, można do niej zastosować dobry napęd FAAC 414, dostepny za ok. 2000 zl w pełnym zestawie wraz z montażem,

  7. #7

    Domyślnie

    Normalnie nie wytrzymałem i właśnie wracam z pomiaru. Obecnie mam bramę 2,7 m i bez problemów sobie radzę, nawet lublinem wjeżdżałem więc 3,5 to już będzie super hiper luxus. Jakiej szerokości macie bramy że twierdzicie że 3,5 m to mało ?

  8. #8

    Domyślnie

    jacekp71
    Dzięki
    Kolejny raz przewija się firma Faac. Niestety ten 414 musi mieć albo bramę montowaną ok 100 mm do wewnątrz posesji albo musi mieć podebranie w słupku tego typu

    Znalazłem tez ciekawy siłownik Faac 931 tylko ta cena

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    KAMYK13-11

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam! Jestem nowym :lol: forumowiczem i w wielu kwestiach dopiero raczkuję. Potrzebuję podpowiedzi dotyczących bramy wjazdowej. Jedno co jest pewne, to ma ona być dwuskrzydłowa. Nie wiem jakiej powinna być szerokości, jakie siłowniki są najlepsze? Podpowiedzcie coś.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofh
    Każdy typ bramy ma swoje wady, a właściwie napędy tych bram.
    W każdym przypadku krytyczny jest okres zimowy.
    W lecie oba typy napędów na ogół sprawują się bez zarzutów, pomijam tu oczywiste awarie, które zawsze mogą się zdarzyć i kwestie kradzieży. Ten ostatni argument lepiej się broni w przypadku napędów do bram przesuwnych, bo po prostu trudniej jest je ukraść.
    W zimie krytyczne, w przypadku bram przesuwnych są zębatki, które często się uszkadzają z podwoduoblodzenia i ośnieżenia.
    Napędy bram skrzydłowych przy dużych mrozach też gorzej się sprawują, bo mróz powoduje duży opór elementów uszczelniających tłoki siłowników, w których są śruby napędowe. Ja radzę sobie w tym przypadku natryskując olej silikonowy i osłaniając zewnętrzne powierzchnie piankami do izolacji termicznej rur c.o.

    Wydawało mi się, że łatwiej ukraść napęd do bramy przesuwnej bo przy demontażu złodziej nie stoi w świetle bramy no i jest tylko jeden, a do rozwiernej z reguły dwa, ale to szczeguł.
    Jeśli chodzi o wady i zalety bram to (w mojej opinii) brama rozwierna ma więcej wad użytkowych niż rozwierna:
    1. Oprócz mrozu na bramę tradycyjną duży wpływ ma wiatr
    2. Przy dużych opadach śniegu rozwierna działa jak pług śnieżny
    3. Potrzebuje więcej miejsca na stronę otwierania
    4. Spadek terenu nie powinien być w stronę bramy

    Mimo tych wad bardziej mi się takie bramy podobają.

  11. #11

    Domyślnie

    Jedno jest pewne i to warto sobie wziąć do serca, aby nie mieć później kłopotów. Dobrze przemyśleć podłączenie, rodzaj bramy i typ siłowników. Polecam przed murowaniem słupków wybrać model napędu, wziąć instrukcję, a z pewnością unikniecie kłopotów. Jak już słupek wymurowany to niewiele można zrobić aby go nie zniszczyć.
    Przecież do słupka powinny od dołu wejść kable do siłowników, fotokomórki montowanej przed bramą, czasem do lampy ostrzegawczej. Często też w tym samym słupku jest domofon lub videofon i skrzynka na listy jak ktoś planuje taką wmurowaną.
    Dobrym pomysłem jest umieszczenie centrali napędu bramy w garażu i z tego miejsca doprowadzić kable do siłowników i czujek. To ze względu na amatorów czyjegoś majątku.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał SławekD
    Normalnie nie wytrzymałem i właśnie wracam z pomiaru. Obecnie mam bramę 2,7 m i bez problemów sobie radzę, nawet lublinem wjeżdżałem więc 3,5 to już będzie super hiper luxus. Jakiej szerokości macie bramy że twierdzicie że 3,5 m to mało ?
    raz na sto lat wjeżdża się cieżarówką z naczepą i w dodatku tuż za bramą trzeba skręcić.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  13. #13

    Domyślnie

    Moja brama dwuskrzydłowa ma ok 3,8m Jest wygodnie.
    Tak na prawdę ważne jest jakie są warunki manewrowe. Jeżeli droga dojazdowa jest wąska i trzeba ostro zakręcać aby wjechać to warto zrobić trochę szerzej aby się nie męczyć. Podobnie manewry na działce. Natomiast jeżeli jest wjazd prosty z ulicy to może i 3m wystarczy. Przecież garaż jednostanowiskowy ma często bramę 2,5m szerokości i jest OK

  14. #14

    Domyślnie

    krzysztofh
    Dobrze prawisz z tymi przemyśleniami jeszcze przed postawieniem klinkieru, dlatego też powstał ten wątek
    Realizacja jak sądzę ....czerwiec, może lipiec
    Bramę mam, nic mnie nie goni, z moją 2,7m jeszcze trochę wytrzymam
    Umieszczenie centralki w garażu też mi jeden wykonawca doradzał ale ja niestety mam domek już dawno wykończony i wszędzie kostka przed domem więc już tego rozbierać nie będę szkoda że o tym nie wiedziałem na etapie budowy. Miałem fajnego elektryka, dużo mi doradził i to takich rzeczy na które bym sam nigdy nie wpadł ale o bramie to ani on ani ja nie pomyśleliśmy. Mam jedynie kabel zasilający do bramy i nawet na chwilą obecną nie wiem gdzie mam go do podpięcia w domu

    Dzięki za wskazówki, mnie też zdecydowanie bardziej podoba się brama dwuskrzydłowa, miejsca na nią jest bardzo dużo, śnieg mi nie groźny bo i tak mam we krwi odśnieżanie przed wyjazdem z garażu więc na 99% będzie dwuskrzydłowa

    To teraz skupmy się an automatyce, co polecacie ( producent, model ), zwykłe najbardziej popularne śrubowe i "podgryzanie" słupka czy te ciut droższe łamane i brama montowana estetycznie w osi słupka ?
    Wdzięczny będę za wasze uwagi.

    Patrząc na to mocowanie

    Wydaje mi się że ten typ siłownika jest bardziej funkcjonalny niż tradycyjne śrubowe. Tylko ta cena . Może są inni producenci którzy robią podobne siłowniki o podobnych parametrach techniczny w bardziej przystępnej cenie.

  15. #15

    Domyślnie

    Ja mam włoski BAT 400. To dość silny napęd, ale rynek jest dynamiczny i nie wiem czy jest jeszcze na rynku. Ja kupowałem 4 lata temu i wybór był podyktowany antykradzieżą. W tamtym czasie strasznie kradli najbardziej typowe CAME czy też NICE.
    Ten typ pozwala na pełny słupek bez podcięć ale kotwy trzeba murować blisko naroża i pamiętać o kotwach do zawiasów bramy aby nie były centralnie na słupku. U mnie ok 10-12cm od strony napędu.

  16. #16

    Domyślnie

    http://www.bramar.pl/index.php?go=pr...1&kat=2&pkat=2
    tu informacje.
    Kupowałem właśnie w tej firmie i jak sądzę dalej jest w ofercie co nienajgorzej o nim świadczy.

  17. #17

    Domyślnie

    Ciągle szukam wszelkich informacji w temacie ogrodzenia i znalazłem ciekawą alternatywę do ogrodzenia klinkierowego a mianowicie słupki i podmurówki prefabrykowane z betonu. Przyznam że opcja warta uwagi jeśli ktoś nie bierze pod uwagę cegieł ryflowanych tylko zwykłe











    Co o tym sądzicie ?

  18. #18

    Domyślnie

    Też mnie to interesuje ale jak na razie nie znalazłam ofert z okolic Olsztyna.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Cytat Napisał krzysztofh
    Każdy typ bramy ma swoje wady, a właściwie napędy tych bram.
    W każdym przypadku krytyczny jest okres zimowy.
    W lecie oba typy napędów na ogół sprawują się bez zarzutów, pomijam tu oczywiste awarie, które zawsze mogą się zdarzyć i kwestie kradzieży. Ten ostatni argument lepiej się broni w przypadku napędów do bram przesuwnych, bo po prostu trudniej jest je ukraść.
    W zimie krytyczne, w przypadku bram przesuwnych są zębatki, które często się uszkadzają z podwoduoblodzenia i ośnieżenia.
    Napędy bram skrzydłowych przy dużych mrozach też gorzej się sprawują, bo mróz powoduje duży opór elementów uszczelniających tłoki siłowników, w których są śruby napędowe. Ja radzę sobie w tym przypadku natryskując olej silikonowy i osłaniając zewnętrzne powierzchnie piankami do izolacji termicznej rur c.o.

    Wydawało mi się, że łatwiej ukraść napęd do bramy przesuwnej bo przy demontażu złodziej nie stoi w świetle bramy no i jest tylko jeden, a do rozwiernej z reguły dwa, ale to szczeguł.
    Jeśli chodzi o wady i zalety bram to (w mojej opinii) brama rozwierna ma więcej wad użytkowych niż rozwierna:
    1. Oprócz mrozu na bramę tradycyjną duży wpływ ma wiatr
    2. Przy dużych opadach śniegu rozwierna działa jak pług śnieżny
    3. Potrzebuje więcej miejsca na stronę otwierania
    4. Spadek terenu nie powinien być w stronę bramy

    Mimo tych wad bardziej mi się takie bramy podobają.
    Jeżeli napęd do bramy przesuwnej jest w słupku to jego kradzież jest bardzo trudna. Siłowniki są na zewnątrz, dlatego nie wystarcza przy ich montażu zamknięcie tulejek zabezpieczeniami tylko trzeba je zaspawać.
    ad. 1 zasadniczo wiatr nie ma znaczenia. Mam bramę o skrzydle 1,8m ze sztachetami zakrywającymi dość szczelnie działkę i przy dużych wiatrach nie zauważyłem jakiś problemów. Te siłowniki mocno trzymają bramę.
    ad2. to prawda, szczególnie jeżeli brama taka jak pisałem, bo te stalowe ażurowe stanowią mały opór, ale sztachety stanowią duży opór dla śniegu
    Z drugiej strony jeżeli to nie góry to opady śniegu nie są aż tak uciążliwe. W tym roku odśnieżałem może trzy razy.
    ad3. też prawda, ale czasem przesuwną nie ma gdzie się przesunąć bo z jednej strony furtka, a z drugiej śmietnik.
    ad4. też racja, ale mały spadek nie przeszkadza. Spadek od bramy w stronę działki to błąd i nikt tak nie robi.

  20. #20

    Domyślnie ogrodzenie

    Cytat Napisał SławekD
    Ciągle szukam wszelkich informacji w temacie ogrodzenia i znalazłem ciekawą alternatywę do ogrodzenia klinkierowego a mianowicie słupki i podmurówki prefabrykowane z betonu. Przyznam że opcja warta uwagi jeśli ktoś nie bierze pod uwagę cegieł ryflowanych tylko zwykłe





    Co o tym sądzicie ?
    Czy możesz podać jaka firma to produkuje?
    Pozdrowienia dla wszystkich zmęczonych

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony