dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie

    JA w sprawie tych nieszczesnych wanien i wymiennkow cwu. Wszystko pieknie ladnie, ale Frankai spojrz, ze te wszystkie urzadzenia przygotowuja ci ciepkla wade o tempertarze 55 stopni Celsjusza (tak powinno byc) z odchylka 5 stopni w obie strony. Ponizej 45 stopni tluszcz sie ciezko zmywa, a powyzej 70 nastepuje duza korozja rur. Frankai kapiesz sie w wodzie o temperataurze 55 stopni????? (HEROS Jakis czy cos). Tak wiec w 100 litrach wody masz gdzies okolo 60 wody zimnej a 40 to ciepla. Choc nie jestem pewien czy tyle akurat, ale jak ktos chce to sobie mozna wziac wzor z termodynbamiki i policzyc temperture mieszaniny, mnie sie nie chce. Powiem tylko, ze liczylem oststnio projekt na zapotrzebowanie cwu dla sredniej klasy zabudowy mieszkaniowej (liczba osob 110) i wyszedl zasobnik o objetosci 1000 litrow.
    Co do kotlow to powinien byc wiekszy, ze wzgledu na te 2 dni w roku o temperturze -28 stopni. Zawory termostatyczne kaza dokladac do mocy grzejnka 15% (Program OZC Rettig - PURMO).
    Wspolczyniki Korekcyjne to bardzo istotna sprawa zwlaszcza, gdy mamy nizsza temperature pracy kotla. Najczesciej producenci podaja dla parametrow 90/70. Powiem wam szczerze ze u mnie temperatura wody w piecu nigdy jeszcze nie przekroczyla 70 stopni, zasilanie, czyli powrot 50 stopni.
    Co do ogrzewania podlogowego, to temperatura wody zasilajacej to najlepiej 40-50 stopni,nie moze byc wieksza niz 55 stopni (dochodzi do spiekania kurzu) na podlodze. Jak wiec polaczyc ze zwyklymi grzejnikami. Jak sie ma parametry pracy pieca 70/50 to mzna zakombinowac z wzieciem wody z powrotu, choc gwarancji na to nie dam, ale jak ktos zainteresowany to sie dopytac moze.
    Co do tych niechcainych oporow w rurach. Jak ktos ma w miedzi lub w plastiku to zdecydowanie ma pompe. Chyba ze kombinujesz z grawitacyjnym (tzn, bez pompy matka natura to napedza). W przypadku tego srednice sa cholernie wazne, w takim przypadku opory faktycznie moga wplynac niekorzystnie na prace instalacji. Zwaizane to bedzie z tym, ze pewne pomieszczenia beda przegrzewane a inne niedogrzane. AHA, a jak ktos ma grawitacyjna to nie proponuje stosowac zaworow termostatycznych. Bedzie instalacji jezdzic jak bedzie chciala.
    Aha, jakby kto chcial, zeby mu moze policzyc zapotrzebowanie albo cos tajkie to moze do mnie na priva ([email protected]). Jestem na V roku Inzynieri Sanitarnej (ogrzewnictwo). Niedrogo, bo bez uprawnien projektowych.
    Sorry, ze tak dlugo, ale chcialem w miare prosto i wyczerpujaca.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Fpz - po kolei.
    Wanna - niech będzie NIEDUŻA i lejemy mało wody. 1.4*0.45*0.2 to 125 litrów, a zasobnik 100l.
    Przypadek bardzo optymistyczny: woda wlewa się w ten do zasobnika, że nie miesza się z wypływającą i nikt nam nie "podbiera" wody z innego kranu. Mamy więc 100l "po" 55 stopni i 25 po "15", wanna jest wygrzana (37stopni), powietrze nie oziębia wypływającej wody. Średnia temperatura wody w wannie 47 stopni i jest OK. W zimie może to być 50 stopni (dopuszczalna odchyłka) i 5 stopni dla "świeżej" wody. Średnia 41 stopni (czyli 4 stopnie powyżej temperatury odczuwanej jako gorąca). A pominięte straty, a wanna pełna wody, a spadek temperatury po parunastu minutach? Dziękuję.

    O przewymiarowywaniu kotłów Murator pisał już kilka razy (nawet ostatnio w "40 błędach"). Rób jak chcesz, ja daje mniejszy, bo dogrzeję prądem, lub kominkiem jakby co.

    Temperatura dla podłogówki zależy od tego jak się ją wykonuje i nie przekracza się 29 stopni samej posadzki, co daje 50 na zasilaniu. Jakbyś chciał spiekać kurz na podłodze, czyli rozgrzać np. płytki do 55 stopni, to kupuję od ciebie płytki i klej, które to wytrzymają. Spiekanie kurzu jest ważne dla grzejników i znakomicie robią to konwektory.

    Opory w rurach są ważne też w układzie pompowym (mało kto robi grawitacyjny nawet gdy ma tylko kocioł węglowy). Czy twierdzisz, że jak jest pompka to rura o przekroju 1mm wystarczy do wykonania instalacji , bo ... pompka wymusi obieg. Jak będzie układ wieloobwodowy, to więcej wody "pójdzie" tam gdzie będzie mniejszy opór, a ten zależy i od długości rury i od przekroju. Jeżeli jeteś faktycznie na ogrzewnictwie, to musisz jeszcze trochę postudiować (tak mówił jeden doktor oblewając nas na egzaminie), bo mi projekt robił inżynier z niezłym doświadczeniem i uprawnieniami i dobierał przekroje rur uwzględniając opory przepływu.

    Chyba nie dostaniesz dużo zleceń.

    Przepraszam innych Forumowiczów za ton niniejszej wypowiedzi. Sam nie lubię takiego tonu, ale tak mnie jakoś naszło.

  3. #3

    Domyślnie

    On 2002-02-04 16:32, Frankai wrote:
    Fpz - po kolei.
    Wanna - niech będzie NIEDUŻA i lejemy mało wody. 1.4*0.45*0.2 to 125 litrów, a zasobnik 100l.
    Przypadek bardzo optymistyczny: woda wlewa się w ten do zasobnika, że nie miesza się z wypływającą i nikt nam nie "podbiera" wody z innego kranu. Mamy więc 100l "po" 55 stopni i 25 po "15", wanna jest wygrzana (37stopni), powietrze nie oziębia wypływającej wody. Średnia temperatura wody w wannie 47 stopni i jest OK. W zimie może to być 50 stopni (dopuszczalna odchyłka) i 5 stopni dla "świeżej" wody. Średnia 41 stopni (czyli 4 stopnie powyżej temperatury odczuwanej jako gorąca). A pominięte straty, a wanna pełna wody, a spadek temperatury po parunastu minutach? Dziękuję.

    Tak mowisz to wsadz termometr.

    O przewymiarowywaniu kotłów Murator pisał już kilka razy (nawet ostatnio w "40 błędach"). Rób jak chcesz, ja daje mniejszy, bo dogrzeję prądem, lub kominkiem jakby co.

    Pewnie prad tani jest.

    Temperatura dla podłogówki zależy od tego jak się ją wykonuje i nie przekracza się 29 stopni samej posadzki,
    Dla temperatury wenwetrnej 20 stopni.
    Anie wiem czy wiesz, ze moze byc 33 stopnie - to dla lazenki ti=25 stopni

    co daje 50 na zasilaniu. Jakbyś chciał spiekać kurz na podłodze, czyli rozgrzać np. płytki do 55 stopni, to kupuję od ciebie płytki i klej, które to wytrzymają. Spiekanie kurzu jest ważne dla grzejników i znakomicie robią to konwektory.

    A czemu ograniczasz sie tylko do plytek ceramicznych????

    Opory w rurach są ważne też w układzie pompowym (mało kto robi grawitacyjny nawet gdy ma tylko kocioł węglowy). Czy twierdzisz, że jak jest pompka to rura o przekroju 1mm

    !1 mm to juz kapilara????
    Jakie masz rurki, bo wiem, ze najmniejsza miedzina jak mam w domy to srednica 8 mm.
    A tak a propos to pompe dopiera sie na opory , a nie opory na pompe

    wystarczy do wykonania instalacji , bo ... pompka wymusi obieg. Jak będzie układ wieloobwodowy, to więcej wody "pójdzie" tam gdzie będzie mniejszy opór, a ten zależy i od długości rury i od przekroju.

    A slyszales o zaworach roznicy cisnien?????
    A slyszales o kryzach???

    Jeżeli jeteś faktycznie na ogrzewnictwie, to musisz jeszcze trochę postudiować (tak mówił jeden doktor oblewając nas na egzaminie),

    Niestety na dzien dzisuejszy to jestem tylko niezlym teoretykiem, ale praktyke mysle zdobyc w pracy.
    Poza tym jak sam swietnie wiesz czego sam jestes doskonalym przykladem uczys sie musimy caly czas.
    I ja tak zamierzam

    bo mi projekt robił inżynier z niezłym doświadczeniem i uprawnieniami i dobierał przekroje rur uwzględniając opory przepływu.

    Bo sie uwzglednia opory przeplywu... ale po to zeby dobrac pompe, poza tym bedac swietnym fachowcem chcial troche pomoc pompie i oszczedzic ci kosztow

    Chyba nie dostaniesz dużo zleceń.

    Dzieki za szczerosc

    Przepraszam innych Forumowiczów za ton niniejszej wypowiedzi. Sam nie lubię takiego tonu, ale tak mnie jakoś naszło.
    Dzieki za krytyke, byla dosc konstruktywna, ale ogrzewnictwo zawiera sporo wiecej elementow

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    No to teraz możemy kulturalnie podyskutować. Nie będę wchodził w zbyt dużo szczegółów, choć wydaj mi się, że trochę schodziłeś z tematu, ale Ci co to czytają już moją opinię poznali.

    O tym, że może być 33 stopni, wiem bo w skrajnych przypadkach daje się 35, ale unika się przechodzenia ponad 29, ze względu na problemy z tym związane i komfort (rozkład temperatury). W łazience daje się drabinki, aby podnieść temperaturę (podłoga nie wyciąga). A piszę o płytkach, bo są najlepsze na oddawanie ciepła z podłogi i odwrotnie - jak płytki to podłogówka by nie było zimno. Cały ten wywód jednak zaczął się od spiekania i miał ostrzegać tych co myślą o konwektorach.

    CO do oporów w rurach, to jak ktoś dobiera rury "na oko" to nawet z pompką może się "przejechać" - albo będzie zimno, albo pompka szybko wymięknie.
    Co do zaworów i krzyży w instalacji nie wiedziałem i nie muszę. Moja uwaga była dla jeszcze mniej obeznanych z c.o. niż ja - nie projektujcie i nie zmieniajcie sami przekrojów jak się nie znacie.

    No to myślę, że "graba" i do "usłyszenia" w innych wątkach.

  5. #5

    Domyślnie

    Dla wszystkich tych, ktorzy chcieliby moze sprawdzic sobie jaki potrzebuja kocizamiescilem na stronie internetowej plik w Excelu (min 97 PL) do oreinatcyjnego doboru kotla.
    Zanjduje tez sie tam obliczanie mocy i pojemnosci zasobnika c.w.u. Jako srednie dobowe zapotrzebowanie przyjalem 150 l/dobe/osobe, chociaz norma zaklada w najwyzszym standardzie 130 litrow.
    Plik znajduje sie pod adresem
    http://www.konta.plo.pl/funiek/kociol.zip
    Mozna go uzywac za friko. Jak ktos ma da ne projektanta to niech sprawdzi i sie podzieli na forum.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony