dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 74
  1. #1

    Domyślnie 250K, 300K, 400K czy może milion. Ile teraz za dom?

    Witam!
    Wkrótce stanę przed wyborem: dom czy mieszkanie (Kraków). Zakładając zakup mieszkanie 70m2 w Krk mogę wprowadzić się za ok. 400tyś. na gotowe (ale co to za życie w kurniku ) Chcąc zbudować dom systemem gospodarczym muszę liczyć... no właśnie. Ile? Ile osób na forum to co najmniej 2 razy więcej odpowiedzi
    Koszt zakupu działki zakładam: 150tyś
    Papierkologia + media: 15tyś
    Ogrodzenie + zagospodarowanie terenu: dużo
    A ile za domek?
    Moje założenia:
    - projekt jeden z poniższych (w sumie już jest faworyt: Amaltea lub Szmaragd, ale wszystko się może zmienić)
    - ściany BK, dach dachówka ceramiczna
    - podłogi panele
    - ogrzewanie podłogowe na parterze + łazienka na górze, grzejniki w gabinecie na dole, jadalni oraz w sypialniach, kominek z płaszczem + dodatkowo gaz miejski (lub ew. ekogroszek - piec z podajnikiem jeśli nie będzie gazu na działce)
    -instalacja do centralnego odkurzacza (samą maszynę mogę kupić później
    - okna PCV w okleinie
    - garaż 2 stanowiskowy
    - bez urządzeń typu PC, GWC, solarów, reku itp urządzeń - może kiedyś zmienię zdanie, ale na chwilę obecną nie.

    Co zrobię sam: panele, instalacja elektryczna itp., malowanie, tapetowanie itp., zagospodarowanie terenu
    Pozostałe: firma
    Nie interesuje mnie koszt zakupu mebli, urządzenia kuchni (te mogą być od. 5 tyś do 50 tyś - to już wiem)

    A dom jaki planuję to jeden z poniższych (a koszta podane przez autorów projektu są od siebie różne o przeszło 100tyś. - a domy wydają się bardzo podobne do siebie):

    Orion II: http://www.dobredomy.pl/?id_project=43&infopage=1
    Szmaragd: http://www.krajobrazy.com.pl/projekty_domow/szmaragd/
    Helike III: http://www.dobredomy.pl/?id_project=147&infopage=1
    Proton II: http://www.dobredomy.pl/?id_project=112&infopage=1
    Amaltea II: http://www.dobredomy.pl/?id_project=166
    Gryf: http://www.dobredomy.pl/?id_project=109&infopage=1
    Harmonia III: http://www.dobredomy.pl/?id_project=146&infopage=1
    Ambrozja II: http://www.dobredomy.pl/?id_project=168

    Trudno w jakikolwiek sposób sugerować się danymi podawanymi na stronach firm sprzedających projekty tych domków, jeśli różnice w cenie budowy ich stanów surowych zamkniętych to 180tyś do 350tyś. W postach poszczególnych domków na forum muratora też nie padają dokładnie informacje o kosztach budowy (czego nie można oczekiwać jeśli budować się jeszcze nie skończyło bo wiadomo z końcem budowy koszta rosną coraz bardziej ), poza tym nie chcę powielać mojego pytania na tylu stronach
    No i oczekuję na niezależne opinie


    Tak więc ile? 300tyś? 400tyś? Za sam dom z założeniami jak wyżej? A może mniej, a może znacznie więcej?


    Trudny wybór... Porywać się na dom... czy mieszkać w bloku.
    Ps.
    Na chwilę obecną jest nas 2 i w najbliższych latach na pewno się to nie zmieni. Nie mamy własnego M, więc wynajmujemy 2 pokojowe w Krakowie (co też mało nie kosztuje, a wiadomo, że lepiej byłoby płacić bankowi za swoje
    Planowana budowa domu/zakup mieszkania 2010 rok.
    Dzięki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam !!!

    Bawię się w podobne budowanie w tym samym miejscu. Trzeba policzyć ok. 2000 za metr stanu deweloperskiego plus oczywiście działka - zakładając, że kilka rzeczy zrobisz sam. Wykończenie - de gustibus - od ok. 500 zł w przyzwoitym stanie. A że warto budować, to jestem przekonany od pierwszego wbicia łopaty.

  3. #3

    Domyślnie

    Ps. Pisałem oczywiście o powierzchni całkowitej a nie użytkowej, generalnie za 300-350 tys. wybudujesz taki domek w stanie deweloperskim. Minimum 80-100 tys. do wprowadzenia, do tego działka i zagospodarowanie terenu (ogrodzenie, podjazdy, zieleń).

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kar_ma
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Chciałabym mieć kurnik 70 m2...

    (na razie mam 36,1 m2)

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Badija

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Też jestem zainteresowana, te 2 tysia za stan deweloperski to ze wszystkimi instalacjami?

  6. #6

    Domyślnie

    U mnie tak. Z tym że bez wynalazków typu kino domowe czy centralny odkurzacz. Standardowa elektryka z alarmem, wod-kan, gaz.

  7. #7

    Domyślnie

    Budowę zacząłem w 2007. Teraz będę się wprowadzał. Bez kosztu działki kwota wydana to ok 550 tys. Dom ok 160 m2 powierzchni użytkowej plus garaż 1-stanowiskowy ok 30m2 w bryle budynku. W tej kwocie uwzględnione jest praktycznie wszystko do zamieszkania:
    -Kostka brukowa ok 130m2
    -Ogrodzenie boki i tył działki 100mb siatka na podmurówce plus przód słupki na podmurówce , futrka i brama przesuwna-wypełnienie sztachetkami.
    -Meble kuchenne, stół do jadalni z krzesłami, wypoczynek skórzany, 3 szafy przesuwne,sprzęt AGD,łóżka dla dzieci i do sypialni.
    -2 łazienki
    -70 m2 podogówki + piec kondensacyjny
    -rekuperator
    -nas podłogach panele ok 110m2 reszta płytki
    -kominek bez DGP i płaszcza.

    Bez mebli, wyposażenia kuchni będzie ok 500 tys.

    Sam nie robiłem praktycznie nic - wartość pomijalna, sam szukałem ekip i pilnowałem wszystkiego.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kar_ma
    Chciałabym mieć kurnik 70 m2...

    (na razie mam 36,1 m2)
    Pisząc kurnik miałem na myśli to, że każdy ma w takim bloku swoją klatkę - patrząc na blok z daleka widać w nim taki podział - każdy 2 okna, a w środku krzątające się kurki (mieszkańcy). Ani głośniej się odezwać, ani zgłośnić radia, bo inne koguty się odezwą. Nie podoba mi się bardzo idea mieszkania sobie na głowach
    Ktoś kiedyś powiedział "skosić trawę - bezcenne" i tego m.in. mi brakuje

    Jeśli te 36,1m2 miałbym mieć własne to też bym zamienił moje obecne wynajmowane właśnie na mniejsze, ale własne

    Poza tym czy 70m2 w blokowisku (jakie one by nie były - czy 4 czy 10 piętrowe to zawsze będzie to blokowisko) jest warte 400k lub więcej?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał roberto_74
    Budowę zacząłem w 2007. Teraz będę się wprowadzał. Bez kosztu działki kwota wydana to ok 550 tys. Dom ok 160 m2 powierzchni użytkowej plus garaż 1-stanowiskowy ok 30m2 w bryle budynku.

    Duuużo A tak optymistycznie napisał Yamnik.

  10. #10

    Domyślnie

    Roberto a ile miales pow calkowitej i jaka pow zabudowy? Cena 550 tys uwazam za dobra jak na taki standard .

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał hartingh
    Cytat Napisał roberto_74
    Budowę zacząłem w 2007. Teraz będę się wprowadzał. Bez kosztu działki kwota wydana to ok 550 tys. Dom ok 160 m2 powierzchni użytkowej plus garaż 1-stanowiskowy ok 30m2 w bryle budynku.

    Duuużo A tak optymistycznie napisał Yamnik.
    Liczyłem że zmieszczę się w 350 tys. ale :
    1.trafiłem na 2 lata największego szlaństwa cen jeśli chodzi o budowlankę,
    2.nie oszczędzałem na materiałach(jakość),
    3.parę razy dałem się naciąć wykonawcom.
    Myślę że oszczędzając na materiałach np dachówka betonowa zamiast ceramicznej, tańsza brama garażowa i drzwi (kolor na zamówienie) i parę innych rzeczy oraz nie pracując (tylko jak to zrobić) i pilnując "na okrągło" wykonawców itp. tzn cały dzień poświęcać budowie udałoby się zaoszczędzić 20, może 40, może 60 tys. teraz nie jestem w stanie tego wycenić.
    Tylko tak jak już wspominałem dom jest całkowicie wykończony i wyposażony - tylko w garażu nie mam płytek na podłodze (może wreszcie cos zrobię sam ) i chyba nie kupię telewizora do salonu bo na razie nie mam za co.

    Szczerze mówiąc ciężko mi wyobrazić sobie jak można by zejśc poniżej 400 tys - chociaż niektórym się to ponoć udaje, jak ? trzeba ich o to zapytać.
    Dla mnie 2500 za m2 jest kwotą nieprzekraczalną (w dół) za m2 powierzchni całkowitej.
    [quote="hartingh"]Co zrobię sam: panele, instalacja elektryczna itp., malowanie, tapetowanie itp., zagospodarowanie terenu.
    Robocizna :
    -panele ok 1500 zł ( tak szacuję bo wziąłem tzw. montaż gratis )
    -instalacja elektryczna+rtv+komputer+alarm 10 tys nie wiem ile w tym robocizny
    -malowanie liczę 2000-2500, gładź 10000
    -zagospodarowanie terenu - jeśli mowa o sianiu trawki itp to jeszcze nie zrobione, w podanej kwocie mam zarezerwowane 5000

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    [quote="roberto_74"]
    Cytat Napisał hartingh
    Cytat Napisał roberto_74
    Budowę zacząłem w 2007. Teraz będę się wprowadzał. Bez kosztu działki kwota wydana to ok 550 tys. Dom ok 160 m2 powierzchni użytkowej plus garaż 1-stanowiskowy ok 30m2 w bryle budynku.

    Duuużo A tak optymistycznie napisał Yamnik.
    Liczyłem że zmieszczę się w 350 tys. ale :
    1.trafiłem na 2 lata największego szlaństwa cen jeśli chodzi o budowlankę,
    2.nie oszczędzałem na materiałach(jakość),
    3.parę razy dałem się naciąć wykonawcom.
    Myślę że oszczędzając na materiałach np dachówka betonowa zamiast ceramicznej, tańsza brama garażowa i drzwi (kolor na zamówienie) i parę innych rzeczy oraz nie pracując (tylko jak to zrobić) i pilnując "na okrągło" wykonawców itp. tzn cały dzień poświęcać budowie udałoby się zaoszczędzić 20, może 40, może 60 tys. teraz nie jestem w stanie tego wycenić.
    Tylko tak jak już wspominałem dom jest całkowicie wykończony i wyposażony - tylko w garażu nie mam płytek na podłodze (może wreszcie cos zrobię sam ) i chyba nie kupię telewizora do salonu bo na razie nie mam za co.

    Szczerze mówiąc ciężko mi wyobrazić sobie jak można by zejśc poniżej 400 tys - chociaż niektórym się to ponoć udaje, jak ? trzeba ich o to zapytać.
    Dla mnie 2500 za m2 jest kwotą nieprzekraczalną (w dół) za m2 powierzchni całkowitej.
    Cytat Napisał hartingh
    Co zrobię sam: panele, instalacja elektryczna itp., malowanie, tapetowanie itp., zagospodarowanie terenu.
    Robocizna :
    -panele ok 1500 zł ( tak szacuję bo wziąłem tzw. montaż gratis )
    -instalacja elektryczna+rtv+komputer+alarm 1000 tys nie wiem ile w tym robocizny-malowanie liczę 2000-2500, gładź 10000
    -zagospodarowanie terenu - jeśli mowa o sianiu trawki itp to jeszcze nie zrobione, w podanej kwocie mam zarezerwowane 5000

    Zrezygnuj z tej pozycji to kupisz dwa domy.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał roberto_74
    Co zrobię sam: panele, instalacja elektryczna itp., malowanie, tapetowanie itp., zagospodarowanie terenu.
    Robocizna :
    -panele ok 1500 zł ( tak szacuję bo wziąłem tzw. montaż gratis )
    -instalacja elektryczna+rtv+komputer+alarm 1000 zł nie wiem ile w tym robocizny
    -malowanie liczę 2000-2500, gładź 10000
    -zagospodarowanie terenu - jeśli mowa o sianiu trawki itp to jeszcze nie zrobione, w podanej kwocie mam zarezerwowane 5000
    Czyli jak widać można na tym etapie troszkę pieniędzy zaoszczędzić. Wymieniłem te pozycje bo wiem, że im podołam. Co jeszcze/czy coś jeszcze będę mógł zrobić okazałoby się pewnie podczas budowy.

    Cytat Napisał roberto_74
    Liczyłem że zmieszczę się w 350 tys. ale :
    1.trafiłem na 2 lata największego szlaństwa cen jeśli chodzi o budowlankę,
    A gdybyś teraz budował to jak myślisz - o ile mniej by Cię ta budowa wyniosła? 20K, 50K?
    Zakładam, że podczas szaleństwa cen i tak wyszukiwałeś najlepszych ofert.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał hartingh
    A gdybyś teraz budował to jak myślisz - o ile mniej by Cię ta budowa wyniosła? 20K, 50K?
    Zakładam, że podczas szaleństwa cen i tak wyszukiwałeś najlepszych ofert.
    Nie mam pojęcia i nie chcę wiedzieć (po co się stresować), jakichś wielkich spadków, cen nie widzę, może 10%. Możliwe że będzie taniej, chociaż z tego co widzę z rynku odpadają różni pseudowykonawcy. Kryzys ma tę zaletę że robi na rynku porządek. Jestem o tyle w szczęśliwej sytuacji że sprzedałem też wtedy, "na górce" mieszkanie, więc wszystko mi się w miarę bilansuje.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    atena28

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    346
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ja wybudowałam dom w 8 miesięcy - mieszkam od miesiąca - 120 m2 pow. użytkowej a po podłodze prawie180 m2(łącznie z garażem). Wydałam niecałe 430 tyś. zł ze wszystkim (podłogówka + grzejniki, tynki, gipsówki, malowanie, płytki, panele, kuchnia, 2 łazienki z wyposażeniem, garaż jednostan., schody wewn.drewniane, drzwi, meble, wszystkie instalacje, lampy, media, cała papierologia i co tam jeszcze )- zostało mi tylko ocieplenie, schody zewn.(granit) i taras, które będą mnie kosztować razem ok. 35 tyś.zł. A wszystko robiła mi firma budowlana, najdroższa u nas w mieście. Ja tylko byłam "szefową" od podejmowania decyzji i płacenia faktur

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał atena28
    Ja wybudowałam dom w 8 miesięcy - mieszkam od miesiąca - 120 m2 pow. użytkowej a po podłodze prawie180 m2(łącznie z garażem). Wydałam niecałe 430 tyś. zł ze wszystkim ...
    Wow Ale to chyba nie w jakimś duużym mieście? Jak byś mogła zdradzić jakie to miasto.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał hartingh
    Cytat Napisał atena28
    Ja wybudowałam dom w 8 miesięcy - mieszkam od miesiąca - 120 m2 pow. użytkowej a po podłodze prawie180 m2(łącznie z garażem). Wydałam niecałe 430 tyś. zł ze wszystkim ...
    Wow Ale to chyba nie w jakimś duużym mieście? Jak byś mogła zdradzić jakie to miasto.

    Czyli tak jak ja liczyłem, 2500 za m2 powierzchni całkowitej przy tym standardzie wykończenia, mam bardzo podobnie .
    atena28 - (430+35 tys)/180m2=2583 zł/m2,
    ja - 550 tys/200=2750,

    Nie wiem czy kwota ateny28 uwzględnia ogrodzenie i kostkę, to może robić tę różnicę. Mam jeszcze rekuperator to kolejne 70 zł/m2

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Cytat Napisał roberto_74

    -zagospodarowanie terenu - jeśli mowa o sianiu trawki itp to jeszcze nie zrobione, w podanej kwocie mam zarezerwowane 5000
    A jaka masz powierzchnię działki? bo szczerze mówiąc za tę kwote wiele nie poszalejesz... Przeciętnie - kupując rośliny malutkie, w miarę standardowych odmian + trawnik z siewu, przy działce 10 arów (- dom i podjazd, do obsadzenia zostaje ok. 600-700 m2) to koszt ok. 8.000 - 10.000. A w tę kwote nie wliczone są ewentualne ścieżki, pergole, schodki itp. rarytasy które zawsze podrażają koszt wykonania ogrodu.
    No chyba, że założyłeś iż na razie powstanie tylko "szkielet" ogrodu który będziesz sukcesywnie w kolejnych latach uzupełniać.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mymyk_KSK
    Cytat Napisał roberto_74

    -zagospodarowanie terenu - jeśli mowa o sianiu trawki itp to jeszcze nie zrobione, w podanej kwocie mam zarezerwowane 5000
    A jaka masz powierzchnię działki? bo szczerze mówiąc za tę kwote wiele nie poszalejesz... Przeciętnie - kupując rośliny malutkie, w miarę standardowych odmian + trawnik z siewu, przy działce 10 arów (- dom i podjazd, do obsadzenia zostaje ok. 600-700 m2) to koszt ok. 8.000 - 10.000. A w tę kwote nie wliczone są ewentualne ścieżki, pergole, schodki itp. rarytasy które zawsze podrażają koszt wykonania ogrodu.
    No chyba, że założyłeś iż na razie powstanie tylko "szkielet" ogrodu który będziesz sukcesywnie w kolejnych latach uzupełniać.
    Działak 8a, z czego do zagospodarowania ok 5a, na początek sama trawa, prace we własnym zakresie, a z tego co zostanie $ może stolik z krzesłami, a poźniej krzaczki jak odkuję się finansowo.

  20. #20

    Domyślnie

    Trochę się pogubiłam za jaki stan te ceny. Wyszło dwa razy około 2.600 - 2.700 za m2 powierzchni całkowitej (cena z VAT-em?). Jak to jest stan? W niektórych opisach pojawia się deweloperskich, w niektórych meble - sama nie wiem.

    Ostatnio byłam na spotkaniu z architektem wnętrz, który mówił, że w ostatnich latach zakres cenowy wykończenych wnętrz przez niego wahał się pomiędzy 2.500-8.000 za m2 przy czym to ostatnie już przy pojechanych detalach (ogólnie oceniam jego projekty jako drogie i bardzo drogie, bardziej chodzi mi o odniesienie się do tej ceny). Rozumiem, że architekt kwotował od stanu deweloperskiego.

    Wszystko mi się miesza przy tych zakresach i nie wiem ile w końcu zakładać.
    Rudy to nie kolor włosów, rudy to charakter.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony