dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 147
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 2933
  1. #41

    Domyślnie

    A@a,

    mam, a wlasciwie kupuje dzialke od Agencji Nieruchomosci Rolnych, spora - 3ha, status - rolna - pastwisko, z jednej stronny graniczy z droga asfaltowa, z drugiej strony jest dzialka budowlana ( niezabudowana) niestety od tej dzialki dzieli mnie droga gruntowa (widmo), jest w planach a tak naprawde jej nie ma. Podpowiedz prosze, co robic by wybudowac dom, wiem, ze po zupelnie niedaleko ktos odrolnil caly teren, czy wobec tego najlepiej wyjde odrolniajac ten teren, czy lepiej budowac siedlisko??? (budujemy na kredyt), blagam o odpowiedz ...

  2. #42

    Domyślnie

    może ktos potrafi pomóc w takiej sytuacji: Prawo pierwokupu???

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał AgaTad
    A@a,

    mam, a wlasciwie kupuje dzialke od Agencji Nieruchomosci Rolnych, spora - 3ha, status - rolna - pastwisko, z jednej stronny graniczy z droga asfaltowa, z drugiej strony jest dzialka budowlana ( niezabudowana) niestety od tej dzialki dzieli mnie droga gruntowa (widmo), jest w planach a tak naprawde jej nie ma. Podpowiedz prosze, co robic by wybudowac dom, wiem, ze po zupelnie niedaleko ktos odrolnil caly teren, czy wobec tego najlepiej wyjde odrolniajac ten teren, czy lepiej budowac siedlisko??? (budujemy na kredyt), blagam o odpowiedz ...
    Podstawowa sprawa to fakt czy gmina ma obowiązujący plan zagospodarowania przestzrennego czy nie. Jeśli ma juz opracowany nowy plan i twoja działka przeznaczona jest jako rolna to najłatwiej wystapić o wz na bud. mieszkalny i gospodarczy (wykorzystanie działki na działalność rolniczą, przynajmniej teoretycznie) a wówczas nie potzrebujesz zmiany przeznaczenia działki w planie, odrolnienia. Z kolei jesli gmina nie ma planu, a twoja działka była rolną w starym planie, to musisz spełnić 5 warunków ustawowych aby wybudować (patrz posty wyżej). Działka sąsiednia musi byc zabudowana, tzn. przynajmniej taka działka musi się stykac z twoją przynajmniej w jednym punkcie i musi byc dostepna z tej samej drogi publicznej.
    Wg najczęstszej interpretacji tzw. odrolnienie działki może byc dokonane tylko w planie zag.
    Pozdrawiam
    Pracownia konstrukcyjna
    Certo-projekt

  4. #44
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Alequ

    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    2

    Domyślnie Decyzje o warunkach zabudowy - pytanie

    //
    Jedyny minus jest taki że mam internet "wstrzeliwany" więc będę to robił 1-2 razy dziennie.
    Czekam na pytania (mam nadzieje że jakieś będą )
    //
    Witam wszystkich forumowiczów
    Jestem właścicielem dwóch działek sąsiadujących ze sobą. W warunkach zabudowy urząd chce mi nakazać abym zachował odległość 4m od granicy z moją drugą działką. Czy ktoś z szanownych grupowiczów spotkał się z taką praktyką i może ma doświadczenia (podstawa prawna) aby obronić się przed taką głupotą.
    pozdr.
    alequ

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zibibyk

    Zarejestrowany
    Dec 2003
    Posty
    125
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie WZIZT?

    dnia 19.12.2003 otrzymałem WZIZT po 21 dniach od złożenia (Częstochowa), czy prawda jest że jeżeli decyzja nieuprawomocni się w tym roku stanie się po 01.01.2004 nieważna?
    Może ktoś potrafi mi odpowiedzieć na to pytanie?
    pozdrawiam
    Niby pięknie, gdyby nie sąsiad....

  6. #46

    Domyślnie

    mysle ale tylko mysle ze nie

    inaczej gminy zaprzestawalyby wydawania wszelkich decyzji juz wczesniej, tak zeby nie wydawac pustych niewaznych decyzji

    ale przydalby sie bardzo glos kogos kto wie czy na to moze jest gdzies w naszym pięknym wieeeelkim baaaardzo prawie paragraf

    pozdrówka

    P.S.
    ja otrzymalem decyzje również 19.12.2003 z datą wydania 12.12.2003
    Inwestor to brzmi dumnie....

  7. #47

    Domyślnie Re: Decyzje o warunkach zabudowy - pytanie

    Cytat Napisał Alequ
    //
    Jestem właścicielem dwóch działek sąsiadujących ze sobą. W warunkach zabudowy urząd chce mi nakazać abym zachował odległość 4m od granicy z moją drugą działką. Czy ktoś z szanownych grupowiczów spotkał się z taką praktyką i może ma doświadczenia (podstawa prawna) aby obronić się przed taką głupotą.
    pozdr.
    alequ
    Witam
    Jeśli sąsiednia działka jest twoja to urząd nie powinien nakazać ci się oduwać od granicy. Jedynym wytłumaczeniem dla urzedu może być fakt "zabezpieczenia" gdy chciałbyś sprzedać tę działkę. Wtedy właściciel będzie miał sąsiada - czyli ciebie z domem bliżej niz 4m od granicy.
    Pomijając ten fakt urząd nie ma prawa w decyzji o wz nakazać w takiej a takiej odległości od granicy usytuować budynek, ponieważ decyzja o wz jest wydawana na podstawie ustawy o planowaniu i zag prz. a w niiej nie ma mowy o żadnych odległościach - a temat ten jest zawarty w warunkach technicznych na etapie pozwolenia na budowę. Podsumowując jesli odwołasz się do SKO to jestem pewny że SKO uchyli decyzję o wz - widziałem już takie decyzje SKO. Jednak najlepszym wyjściem dla ciebie będzie "polubowne" dogadanie się z urzedem - ponieważ dla ciebie liczy się czas który stracisz, a dla urzędu będzie to dodatkowa robota której chcą uniknąć.
    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    Pracownia konstrukcyjna
    Certo-projekt

  8. #48

    Domyślnie Re: WZIZT?

    Cytat Napisał zibibyk
    dnia 19.12.2003 otrzymałem WZIZT po 21 dniach od złożenia (Częstochowa), czy prawda jest że jeżeli decyzja nieuprawomocni się w tym roku stanie się po 01.01.2004 nieważna?
    Może ktoś potrafi mi odpowiedzieć na to pytanie?
    pozdrawiam
    Nie ma takiego przepisu który mówiłby o nieważności takiej decyzji.
    Na marginesie wyjaśnij jak udało ci się otrzymać wz w 3 tygodnie?
    Pozdrawiam
    Pracownia konstrukcyjna
    Certo-projekt

  9. #49

    Domyślnie

    Do A@a, romi_25

    Pomozcie prosze rozwiac moje watpliwosci. Mam namierzona atrakcyjna dzialke, na poczatku grudnia wystapilem z zapytaniem do urzedu o warunki zabudowy. Jesli nawet dostane odpowiedz pozytywna to bedzie to juz w przyszlym roku. Sytuacje komplikuje plan zagospodarowania przestrzennego ktory (stary) jest wazny do konca 2003. W nowym ktory nie jest jeszcze uchwalony (na skutek protestow) na interesujacej mnie dzialce istnieje niekorzystna linia zabudowy. Prawdopodobnie nowy plan bedzie zatwierdzony za kilka miesiecy czyli w miedzyczasie jest mozliwe uzyskanie warunkow zabudowy. Teraz pytania:

    -czy uzyskam pozwolenie na budowe na podstawie warunkow zabudowy ktore to beda w konflikcie z nowym planem?(linia zabudowy)

    -czy uzyskanie warunkow zabudowy daje mi gwarancje uzyskania pozwolenia na budowe?(na okreslonych warunkach oczywiscie), nie chcialbym kupic dzialki na ktorej nie moge zbudowac domu

    -czy jesli mi sie uda uzyskac pozwolenie na budowe przed wejsciem w zycie nowego planu, to nowe warunki nie beda mnie dotyczyc?

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr S.
    Do A@a, romi_25

    Pomozcie prosze rozwiac moje watpliwosci. Mam namierzona atrakcyjna dzialke, na poczatku grudnia wystapilem z zapytaniem do urzedu o warunki zabudowy. Jesli nawet dostane odpowiedz pozytywna to bedzie to juz w przyszlym roku. Sytuacje komplikuje plan zagospodarowania przestrzennego ktory (stary) jest wazny do konca 2003. W nowym ktory nie jest jeszcze uchwalony (na skutek protestow) na interesujacej mnie dzialce istnieje niekorzystna linia zabudowy. Prawdopodobnie nowy plan bedzie zatwierdzony za kilka miesiecy czyli w miedzyczasie jest mozliwe uzyskanie warunkow zabudowy. Teraz pytania:

    -czy uzyskam pozwolenie na budowe na podstawie warunkow zabudowy ktore to beda w konflikcie z nowym planem?(linia zabudowy)

    -czy uzyskanie warunkow zabudowy daje mi gwarancje uzyskania pozwolenia na budowe?(na okreslonych warunkach oczywiscie), nie chcialbym kupic dzialki na ktorej nie moge zbudowac domu

    -czy jesli mi sie uda uzyskac pozwolenie na budowe przed wejsciem w zycie nowego planu, to nowe warunki nie beda mnie dotyczyc?
    Witam
    Po pierwsze decyzje o wz i decyzje o pozwoleniu na budowę są odrębnymi decyzjami wydawanymi na podstawie różnych ustaw. Z tego powodu nigdy nie możesz mieć gwarancji że uzsykując wz uzyskasz pozwolenie na budowę, wspomnę np. warunki techniczne które musisz spełnić na etapie pozwolenia - czyli np. odl. od granic działki, kóre nie mają zastosowania w decyzji o wz lub możłiwość uzyskania wz przez kogokolwiek, gdy przy pozowleniu musisz wykazać się aktem własności do terenu.
    Jeśli uzyskasz wz to wg nowych przepisów jest ona ważna bezterminowo, ale tylko do czasu opracowania nowych planów zag. Oznacza to że jeśli w nowym planie twoja działka będzie przeznaczona pod inne zagospodarowanie niż w twojej wz to papier twój jest już nic niewart.
    Jak już wspomniałem gwarancji nie masz żadnych do uzyskania pozwolenia jeśli masz wz - jeśli się bardzo obawiasz kosztów to poczekaj do uchwalenia nowego planu, a wtedy od razu wystapisz o pozwolenie, gdyż decyzji o wz nie będzie potrzeba.
    Co do trzeciego pytania to na 100% nie jestem pewien gdyż są to kompetencje Starostwa, ale prawdopodobnie uzyskując pozwolenie na starych warunkach, będą one obligatoryjne - prawo nie działa wstecz - będziesz miał 2 lata czasu do rozpoczęcia budowania.
    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    Pracownia konstrukcyjna
    Certo-projekt

  11. #51

    Domyślnie

    ad. romi_25

    Serdeczne dzieki za blyskawiczna odpowiedz. Chyba rzeczywiscie poczekam na nowy plan. Niestety, prawie na pewno bedzie tam niekorzystna linia zabudowy ktora znacznie obniza atrakcyjnosc dzialki(stad moje dociekania aby uzyskac pozwolenie na budowe przed nowym planem). Jedyne pocieszenie jakie widze to, ze jest to klopot aktualnego wlasciciela. Jesli mozna to chcialbym zadac Ci inne pytanie.

    Jaka jest szansa na uzyskanie zgody na zmiane linii zabudowy obowiazujacej w nowym planie zagospodarowania przestrzennego?

    Moge podac wiecej szczegolow tego przypadku, na forum badz na priv.
    Pozdrawiam,

    Piotr.

  12. #52

    Domyślnie

    ratunku..moja własnosć jest objeta rezerwą komunikacyjną pod Bardzo Ważną Drogę (autostrada) Ale planem miejscowym..a nie szczegółowym. który nigdy nie powstał dla mojego terenu. Jak stanowią nowe przepisy...przy braku szczegółowych nadal mam bat nad sobą? Już nic nie rozumiem...nie mam zezwolenia na budowę obiektów stałych ze wzgledu na plany ogólne , a wykupic mnie nie chcą z tytułu braku szczegółowych...Litosci ,proszę o oświecenie ...co po 1stycznia mi grozi?
    rozjechanie przez walce drogowe , czy zezwolenie w pełnej mocy prawnej
    na dysponowanie swoją nieruchomoscia bez ograniczeń..?

  13. #53

  14. #54

    Domyślnie Działka rolna

    Znalzlem działke taka o jakiej marzylem, około 90 arów, jeden jedyny problem to ze jest rolna.
    Pani z biura posrednictwa powiedziała"ze praktycznie kazda działka da się odrolnić". Co Wy na to, co mam robic aby na tym cudzie stanął mój dom.
    Z tego powodu ze to pierwszy wpis w tym roku. Wszystkiego najlepszego, powodzenia i cierpliwosci w realizacji planów przez cały ten Nowy Rok.
    Ryszard

  15. #55

    Domyślnie

    Co tojest linia rozgraniczajaca ulice. Wchodzi 10 m na moją działke. Mam juz pozwolenie . Mogę postawić budynk na granicy tej linii. Jak jest z ogrodzeniem. Czy mogę postawić jakie chcę po uzgodnieniu z zarzadcą drogi czy są jakies ustawowe ograniczenia (tylko ażurowe, nie mur itp.) dot. to oczywisciej tej nieszczęsnej linii.

  16. #56

    Domyślnie

    A@a!

    Mam takie pytanie:

    Pewna stołeczna gmina ma zamiar w 2004 roku uchwalić plan ZagPrz dla tzw. "buraczanych pól", które dotąd uchowały się przed cywilizacją. Rozpatrywane są właśnie w NSA ostatnie protesty do projektu tegoż planu. Mimo warunku zabudowy jednorodzinnej zaplanowano tu bardzo dużo małych dróg wewnętrznych. Na oko zbyt dużo - uwzględniając brak środków na ich budowę. Taką właśnie mało istotną drogę zaplanowano na interesującej mnie działce. Pytania:
    1. Czy otrzymanie decyzji-warunków zabudowy przed wejściem w życie nowego planu daje podstawy do wystąpienia o pozwolenie na budowę?
    2. Czy wystąpienie o pozwolenie na budowę przed wejściem w życie nowego planu gwarantuje wydanie decyzji pozytywnej?
    3. Czy po rozpoczęciu budowy "przysłowiowa pierwsza łopata" Gmina może powiedzieć "WYNOCHA"?
    4. A może przesunęliby tę drogę o 10 metrów w lewo - na swój, gminny grunt?

    Z góry dziękuję za odpowiedź!
    ania

  17. #57

    Domyślnie

    Witam wszystkich!

    Jestem nowym forumowiczem i mam zamiar wybudować domek.
    W zwązku z tym mam kilka pytań i będę bardzo wdzięczny za wyczerpującą odpowiedź. Z góry dziękuję.
    Pytania:
    1. Moja działka jest działką rolną, w gminie nie ma planu zag. przest., w studium gminnym działka ta jest działką rolną, która przylega do drogi publicznej, graniczy także z dwoma działkami, na których są zabudowania mieszkalne i gospodarcze. W przyległej drodze idą media tj:woda i kanalizacja. Prąd jest ok. 10 m od działki. Ze wstępnych ustaleń jest możliwość doprowadzenia gazu. Czy składając wniosek o wydanie decyzji o warunkach zag. ter. otrzymam zgodę na postawienie domu?
    2.Działka powyższa jest własnością mojego ojca.Czy składając wniosek o wydanie dec. o war. zagosp. terenu muszę być właścicielem tego terenu, czy decyzja ta będzie ważna gdy ojciec daruje mi tą działkę?

  18. #58

    Domyślnie Re: Działka rolna

    Cytat Napisał RYSZARD
    Znalzlem działke taka o jakiej marzylem, około 90 arów, jeden jedyny problem to ze jest rolna.
    Pani z biura posrednictwa powiedziała"ze praktycznie kazda działka da się odrolnić". Co Wy na to, co mam robic aby na tym cudzie stanął mój dom.
    Z tego powodu ze to pierwszy wpis w tym roku. Wszystkiego najlepszego, powodzenia i cierpliwosci w realizacji planów przez cały ten Nowy Rok.
    Ryszard
    Witaj.
    Pani z biura generalnie ma rację, z tym że powinna dodać że może to trwać latami. W czym rzecz. Zmiana przeznaczenia gruntów może być dokonana tylko w miejscowym planie zagspodarowania. Jeśli gmina jest na etapie opracowywania nowego planu to złóż wniosek o przekwalifikowanie. Jeśli plan już jest to możesz również to zrobić, jednak masz nikłe szanse że gmina na to pójdzie, bo dla gminy są to duże koszty i dużo czasu (uchwała gminy, uzgodnienia, wykonanie zmiany - tylko urbanista, itd.) Większe szanse miałbyś gdyby w jednym rejonie z wnisokeim takim wystąpiło więcej osób.
    Pozdrawiam
    Pracownia konstrukcyjna
    Certo-projekt

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał andiki
    Witam wszystkich!

    Jestem nowym forumowiczem i mam zamiar wybudować domek.
    W zwązku z tym mam kilka pytań i będę bardzo wdzięczny za wyczerpującą odpowiedź. Z góry dziękuję.
    Pytania:
    1. Moja działka jest działką rolną, w gminie nie ma planu zag. przest., w studium gminnym działka ta jest działką rolną, która przylega do drogi publicznej, graniczy także z dwoma działkami, na których są zabudowania mieszkalne i gospodarcze. W przyległej drodze idą media tj:woda i kanalizacja. Prąd jest ok. 10 m od działki. Ze wstępnych ustaleń jest możliwość doprowadzenia gazu. Czy składając wniosek o wydanie decyzji o warunkach zag. ter. otrzymam zgodę na postawienie domu?
    2.Działka powyższa jest własnością mojego ojca.Czy składając wniosek o wydanie dec. o war. zagosp. terenu muszę być właścicielem tego terenu, czy decyzja ta będzie ważna gdy ojciec daruje mi tą działkę?
    Zobacz kilka postów wyżej. Otrzymanie wz nie gwarantuje otrzyamnia pozwolenia na budowę. Z tego co piszesz masz duże szanse otrzymania wz. O warunki zabudowy może wystąpić każdy niezależnie czy jest właścicielem gruntu. Na etapie pozwolenia na budowę będziesz musiał wykazać się prawem własności, ale będzie dobrze jeśli o wz wystapisz ty nawet jeśli nie jesteś jeszcze właścielem, a już teraz staraj się o działkę dla siebie abyś zdążył przed pozwoleniem na budowę.
    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    Pracownia konstrukcyjna
    Certo-projekt

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał ania
    A@a!

    1. Czy otrzymanie decyzji-warunków zabudowy przed wejściem w życie nowego planu daje podstawy do wystąpienia o pozwolenie na budowę?
    2. Czy wystąpienie o pozwolenie na budowę przed wejściem w życie nowego planu gwarantuje wydanie decyzji pozytywnej?
    3. Czy po rozpoczęciu budowy "przysłowiowa pierwsza łopata" Gmina może powiedzieć "WYNOCHA"?
    4. A może przesunęliby tę drogę o 10 metrów w lewo - na swój, gminny grunt?

    ania
    1. Jak najbardziej
    2. Nie. Jeśli masz już wz to ustalenia planu nie mają już znaczenia do pozwolenia, z tym że twoje wz może stracić ważność jeśli w nowym planie przeznaczenie twojej działki jest inne niż w starym
    3. Możesz to zrobić jeśli masz już pozwolenie na budowę - więc gmina nie ma już nic do tego - jedynie nadzór może się czepiać jesli realizujesz budowę niezgodnie z projektem i war pozwolenia
    4. Marne szanse. Dla gminy ustalenia planu to świętość.
    Pozdrawiam
    Pracownia konstrukcyjna
    Certo-projekt

Strona 3 z 147

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony