dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Sam konstruuję

Głosujących
49. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • inne ...

    6 12,24%
  • Bursa

    0 0%
  • Sowa

    0 0%
  • Dospel

    5 10,20%
  • Tywent

    3 6,12%
  • Bartosz

    10 20,41%
  • Provent

    9 18,37%
  • Flopy System

    6 12,24%
  • Koss

    4 8,16%
  • Elektra

    1 2,04%
  • Pol Stowest

    0 0%
  • Systemair

    1 2,04%
  • Dorsytetm

    0 0%
  • Klimor

    1 2,04%
  • Aga GT

    1 2,04%
  • Viessmann

    2 4,08%
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 45
  1. #21

    Domyślnie

    Do wentylacji i reku jestem bardzo przekonany.
    Ale do zbyt dużej w to inwestycji raczej nie.
    Trudno się spodziewać jakiejś fenomenalnej "stopy zwrotu" na bardziej wyrafinowanym reku. Tym bardziej w połączeniu z GWC. Jak to np. IMHO słusznie argumentuje Januszek, w przypadku połączenia z GWC sprawność reku ma mniejsze znaczenie. Trudno spodziewać się, że taka inwestycja się zwróci.
    Myślę, że tani, prosty reku powinien spełnić swoje zadanie - dom będzie wentylowany, a część ciepła odzyskana (wdmuchiwane powietrze będzie na tyle ciepłe, by przynajmniej dać komfort cieplny). Co do bardziej wyrafinowanych sztuk wyciskania ciepła z powietrza brak mi przekonania. Na razie zamierzam się przekonać, jak sprawuje się taka prosta, nie zabójczo droga instalacja.

  2. #22

    Domyślnie

    Ho ho ho, ale się naczytałam, a w głowie zamet... No tak, do wyboru niewiele czasu, mam zamiar zainstalować na wiosnę, to chyba sobie jeszcze poczytam Wielkie dzięki za poruszenie tematu, moje dotychczasowe doświadczenia w uzyskiwaniu odpowiedzi na moje niefachowe pytania z dziedziny rekuperacji jeszcze nie dostałam satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.. Ale to może ja jestem zbyt wymagająca?? Na bok żale, czytam i chwytam!!

  3. #23
    Guest

    Domyślnie

    dla porządku dodam, że straty ciepła na wentylację wynosić mogą około 20-50%.
    Wszystko w zależności od innych parametrów takich jak :
    - rodzaj wentylacji ( mechaniczna, grawitacyjna ),
    - stosunek strat ścian, okien, podłogi i stropu do ilości wymiany powietrza,

    Po zastosowaniu GWC i reku można zejść ( u mnie jeszcze teoretycznie )do 6-15%, w zależności od sprawności reku i ilości wymienianego powietrza.

    Łatwo więc policzycie ile kasy ewentualnie można zaoszczędzić.
    W miarę dokładnie można to policzyć mając bilans energetyczny.

    Dla mnie istotnym parametrem jest temperatura nawiewanego powietrza do pomieszczeń, która przy sprawności 60-70% wynosić może 13-16C, a dla sprawności 80-90% wynosić może 16-19C.

    Zastanawiam się nad DUO, tzn. podwójnym krzyżowym.

    Cz.

  4. #24

    Domyślnie

    Ja też się zastanawiam nad duo. Ma taką przewagę nad przeciwprądowymi, że przebieg zależności wydajności od sprawności jest w miarę płaski - tzn. ma wysoką sprawność również przy dużych przepływach. W przeciwprądowcach sprawność drastycznie spada przy zwiększaniu przepływu.
    Pozdrawiam.
    Włodek

  5. #25
    Guest

    Domyślnie

    widziałem ceny duo w necie - ok. 5-7 tys. zł
    policzyłem, że "robiąc" samemu z najlepszych komponentów wyjdzie max 3 kzł.
    Tylko nie wiem jeszcze które wentylatory i skąd wziąć trafo ( może autotransformator - jest droższy ale można płynnie regulować zakres pracy i czy to sprawdzi się dla wentylatorów ).
    Filtry jakie chcesz można kupić gotowe.

    Obudowę można zrobić u blacharza.
    No i nie wolno zapomnieć o odpływie na skropliny.

    Nie wiem też czy wszystko zagra jak trzeba.
    Ale Januszek pisze, że to żadna filozofia ?!

    Cz.

  6. #26

    Domyślnie

    Gościu.
    Jak zbudujesz, to podziel się danymi i historią budowy twojego keku.
    Powodzenia.

  7. #27

    Domyślnie

    Do gościa
    weż wentylatory dospelu "eoro" takie kanałowe (silniki i tak są z EBM)
    EBM czołowy producent wentylatorów.
    trafo z firmy BREVE z łodzi
    uszczelki do samgo wymiennika to samochodowe do szyb od fiata (extra)
    opinia jest jak du... każdy ma inną

  8. #28
    Guest

    Domyślnie

    januszku,

    bardzo dziękuję,

    obecnie jestem zawalony robotą w pracy, a na budowie wyścig przed mrozami, no ale prawie zdążyłem ...

    Po Świętach chcę zamówić wymieniki Heatexa,
    jak przyjdą zacznę działać.

    O wynikach budowy reku dam znać.
    Forum bardzo mi pomaga, więc również podzielę sie doświadczeniami

    Cz.

  9. #29

    Domyślnie

    Januszku jestes z Rzeszowa ja takrze z okolic Jaroslawia a wiec to blisko czy mozna sie z Toba umowic moze poogladac domek wymienic doswiadczenia nie ukrywam ze to by mnie uradowalo.
    [email protected] lub [email protected]
    pozdrawiam xpres

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Włodek W.
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Skąd
    warszawa była
    Dzielnica
    zachodnie
    Posty
    1.929

    Domyślnie

    Ja zdecydowałem sie na zakup Bartosza mam nadzieję, że nie będę żałował . pozdr.

  11. #31

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Ja tez chce kupić, ale jeszcze nie wybrałam firmy. Niestety jest jeszcze troche za mało odpowiedzi, żeby wysnuć jakies wnioski. Szcególnie że odpowiedź inne, w zasadzie nic nie mówi.

    Mam ważne pytanie, planuje w domu rekuperacje i DPG, niektóre firmy oferuja budowę wspólnych kanłów dystrybucji. Teoretycznie jestem za tym, bo plątanina wielkich rur w ścianach i podłodze jest nie do uniknięcia gdyby rozdzielic te systemy, ale czy w przypadku połączenia będą one funkcjonować prawidłowo?
    Był juz kiedys taki watek i wiele osób wypowidało sie nagatywnie, to jednak teoretyczne dywagacje. Czy ktoś ma w domu takie systemy połączone i może mi pomóc czy to działa i nie zaburza się nawzajem?
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Włodek W.
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Skąd
    warszawa była
    Dzielnica
    zachodnie
    Posty
    1.929

    Domyślnie

    Na logikę wydaje mi się że muszą być dwa niezależne obiegi powietrza.Jeden do środka ,a drugi z domu do domu DGP
    Na pewno tak zrobię u siebie Pozdr.

  14. #34

    Domyślnie

    honorato
    ktoś tak ma i działa i nie zaburza się nawzajem.
    opinia jest jak du... każdy ma inną

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Januszek,
    jezeli tym ktosiem jesteś ty , to napisz coś blizej na ten temat, tzn. konkretenie jak to jest połączone, jakie warunki musza zostać spełnione żeby to ustrojstwo działało prawidłowo. Jak firma robiła ci projekt i wykonywała, wszystko na ten temat mile widziane, możesz na priv, dzięki wielkie za wszelkie info!
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  16. #36

    Domyślnie c

    pisz na priva
    opinia jest jak du... każdy ma inną

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Włodek W.
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Skąd
    warszawa była
    Dzielnica
    zachodnie
    Posty
    1.929

    Domyślnie

    Jak widać z powyzszego postu wszytko jest możliwe i moja logika nie wytrzymała czasu : . Będę musiał dokształcić się . i jeszcze poczytać na ten temat. Każdy może się mylić . Pozdr.

  18. #38

    Domyślnie

    Januszku,
    dlaczego pozbawiłeś śmiertelników szansy zapoznania się z wywodem, który powalił na kolana Włodka W?
    Aga

  19. #39

    Domyślnie

    Ja jestem z Białegostoku to Bartosza mam u siebie. Jak rozmawiałem z nimi 2 lata temu to ich skreśliłem ze względu na cenę (4800), ale po dwóch latach za wymiennik 300/160 (twierdzą, że w rzeczywistości 350) zapłaciłem brutto 2200 zł, a ponieważ mają blisko, to zaoferowali transport, montaż i wszelkie konsultacje gratis. Działa od miesiąca, mam go na strychu, jeszcze muszę odizolować wentylatory, bo drgania przenoszą się na konstrukcję domu. Poza tym OK

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Januszek, coś więcej na ten temat oprócz wysokiego C?
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony