dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 28 z 28
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał turcin
    A ile wydaliście kasy na gaz susząc dom?

    Ja solarki podłączyłem do c.o. i suszę sobie ze słońca. Jednorazowo mogę włączyć około 60m2 ogrzewania podłogowego i bez problemu przez około 8 godzin podłogowe pracuje na zasilaniu 30-35 stC. Oczywiście w dzień słoneczny.
    Zapytam niesmiało, a jak czesto go pierzesz lub zalewasz zeby do suszenia solarów uzywac

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ja raczej wybiorę piec na miał z podajnikiem zapewne i do tego myślę o solariach. Ale za nim ukończę budowę pewnie ceny jeszcze spadną. A instalację można przygotować. Przy paleniu miałem czy groszkiem wygoda przy solarach jest na pewno duża.

    Co do tego czy się opłaca czy nie dużo ludzi che mieć kominek i nie pyta czy się opłaca czy nie.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2
    Przy paleniu miałem czy groszkiem wygoda przy solarach jest na pewno duża.
    czy palenie w kotle z podajnikiem w lecie jest naprawde takie uciążliwe (dosypać paliwa raz na kilka-kilkanascie-kilkadziesiąt dni; od czasu do czasu usunąć żużle, zaglądnąć czy wszystko działa)?
    a do solarów chyba też czasem trzeba zaglądnąć

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał minijack
    Cytat Napisał fenix2
    Przy paleniu miałem czy groszkiem wygoda przy solarach jest na pewno duża.
    czy palenie w kotle z podajnikiem w lecie jest naprawde takie uciążliwe (dosypać paliwa raz na kilka-kilkanascie-kilkadziesiąt dni; od czasu do czasu usunąć żużle, zaglądnąć czy wszystko działa)?
    a do solarów chyba też czasem trzeba zaglądnąć
    Aż tak bardzo nie ale.
    Jednak jest to brudna robota i kurzy się przy tym. Jeżeli nie dopilnujesz to musisz rozpalać od nowa. Popiół trzeba wybrać piec wyczyścić od czasu do czasu. Paliwo też nie takie tanie.
    Każdy zrobi jak uważa.

  5. #25

    Domyślnie

    Jakiś czas temu też rozważałem kwestię montażu zestawu solarnego ale po przemyśleniach zrezygnowałem. Ciepłą wodę mam przygotowywaną przez kocioł do c.o z podajnikiem na miał. Przy obecnych cenach opał do c.w.u kosztuje mnie około 350 PLN rocznie. Po ilu latach zwróciłby się zestaw solarny?, według moich wyliczeń chyba nigdy. Co do obsługi kotła latem to: raz w miesiącu zasyp zasobnika, raz na tydzień opróżnienie szuflady z popiołem i czyszczenie kotła (około 5 min.). W sezonie grzewczym c.w.u to produkt uboczny. A ciepła woda jest zawsze, o każdej porze dnia i roku, bez względu na pogodę.

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokowal2
    Jakiś czas temu też rozważałem kwestię montażu zestawu solarnego ale po przemyśleniach zrezygnowałem. Ciepłą wodę mam przygotowywaną przez kocioł do c.o z podajnikiem na miał. Przy obecnych cenach opał do c.w.u kosztuje mnie około 350 PLN rocznie. Po ilu latach zwróciłby się zestaw solarny?, według moich wyliczeń chyba nigdy. Co do obsługi kotła latem to: raz w miesiącu zasyp zasobnika, raz na tydzień opróżnienie szuflady z popiołem i czyszczenie kotła (około 5 min.). W sezonie grzewczym c.w.u to produkt uboczny. A ciepła woda jest zawsze, o każdej porze dnia i roku, bez względu na pogodę.

    A jak komuś zależy na bezobsługowości to boiler elektryczny jest i tańszy w zakupie i w eksploatacji (przy uwzględnieniu kosztów zakupu) oraz bardziej niezawodny i niezależny od pogody.

  7. #27

    Domyślnie

    Mam wyprowadzone podłączenia do solarów. Kupię zestaw jak gmina będzie uczestniczyła w kosztach - teraz szkoda mi wydawać 12 tyś na zestaw.
    Dopłaty powinny pojawić się gdzieś za 3 lata.
    Na razie wodę będę grzała kotłem na pelet w sezonie grzewczym, a w lecie prądem. Zbiornik na wodę narazie mam mały 150 l. ale jest nas tylko dwójka.

  8. #28

    Domyślnie

    Dla osób zainteresowanych Solarami:

    Dopłaty do Solarów istnieją z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, do 2500 zł do m2 Planelu słonecznego.
    45% kosztów kwalifikowanych (tak to ładnie brzmi)

    Tylko kilka banków to oferuje, szczegółowe informacje to zapraszam na pw. albo na http://www.nfosigw.gov.pl/

    Szczególnie osoby, które mają gotówkę na sfinansowanie tej inwestycji, opłaca się dowiedzieć się szczegółów.

    Na pompę ciepła itp. są preferencyjne kredyty, niższe oprocentowanie z pomocą z WFOŚ [Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska] ale to w Warmińsko - Mazurskim, nie wiem jak w innych województwach.

    Jeśli ktoś ma pytania zapraszam na pw.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony