dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 41
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 816
  1. #221

    Domyślnie

    Cytat Napisał martineloąca18 Zobacz post
    witaj Rapczyn. mam pytanie bo tez interesuje mnnie zbiornik 500l 2weżownicowy do kolektorow prozniowych a polecono mi solary imergasu 2x 22 rury (monter nie podal mi pow. czynnej)... co sadzisz o tej firmie i czy 2x22 wystarczy na 500l (dach jest centralnie na południe). Prosze o komentarz.
    mało cos....lipiec i sierpien pewnie da radę, a co z pozostałymi miesiącami??policzyłem .... nie starczy nawet w lipcu i sierpniu...

  2. #222

    Domyślnie

    dzie ki za pomoc i prosze o kelejne uwagi. innym wyjsciej jest 2x 30rur ale zeby nie isc w koszty to moze lepiej zostawic 2x22 i zmniejszyc zbiornik do 400l???

  3. #223

    Domyślnie

    Trochę mało danych dajesz żeby ci coś podpowiedzieć. Przede wszystkim czemu mają służyć te kolektory? Jak CWU to najpierw trzeba dobrać wielkość zbiornika a potem ilość rur. Naprawdę masz tyle osób w domu że potrzebujesz aż 500 litrowy zbiornik?

  4. #224

    Domyślnie

    Kolektory beda słuzyły tylko do CWU a zbiornik 500l chcialem bo to bedzie w budynku z noclegami takze ciezko okreslic liczbe osob ...... czasami nie ma nikogo a czasami kilka max 6-7 w jednym czasie. Panowie wydaje mi sie ze przedstawiacie założenia teoretyczne a w rozmowie z 2osobami które maja zbiornik 600l i 2x24 rury twierdza ze im spokojnie nagrzewa.... stad moj dylemat co do wielkości kolektorów.

  5. #225

    Domyślnie

    No to skoro jesteś przekonany że wystarczy to po co pytasz?
    Nie wiem jak ta ilość komuś nagrzewa zasobnik 600 litrowy, skoro zgodnie z danymi producenta jeden kolektor 22-rurowy ma raptem 1,79 m2 pow. czynnej. To mniej niż np jeden płaski Hewalex --> więc wyobrażam sobie analogiczną instalację opartą na kombinacji zbiornika 600 litrowego i dwóch płaskich Hewalexów. Jakoś nie widzę żeby taki układ działał dobrze. Poza tym Immergas daje w ofercie zestaw 2x22 rury + zasobnik 300 litrów, czyli dwa razy mniejszy, a to daje do myślenia - tym bardziej, że producenci mają często skłonności do zaniżania ilości rurek w stosunku do pojemności zasobnika.
    Ostatnio edytowane przez red1980 ; 19-03-2012 o 09:11

  6. #226

    Domyślnie

    "Że im spokojnie dogrzewa" - a nie pochwalili się do ilu podgrzewa?
    Prawdopodobnie tak im głupio, że teraz kity wciskają co by się z głupoty własnej nie wydawać.
    3,6m2 to nawet RapCzyn swoich Aqua by nie dał do 600L zbiornika.

    Masakra z tym marketingiem. Naobiecują, nawciskają a potem ludzie zdegustowani na forum piszą, że kolektory są do duszy, mogłem w to miejsce zamontować powietrzną pompę ciepła. I znowu kupiłby pompę do -25*C a przy -20*C już by brała tyle prądu co zwykła grzałka i znowu koledzy chyba coś jest nie tak. Jakieś sugestie co do ustawień sterownika...
    Trabant to trabant a nie porche, 200km/h nie poleci...

  7. #227
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marcin109

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Posty
    2

    Domyślnie

    witam. mam dużą 6osobową rodzinę i poszukuje solarów próżniowych, myślalem nad zbiornikiem 500l a kolektory z hewalexa lub watta. Co o tym sadzicie? moze doradzicie jakas inna firme? za zestaw hewalexa 50 rur i 500l zbiornik z montazem zażyczyli sobie 22000zl ale slyszalem opinie ze te 50 rur na zbiornik 500 jest za malo...... Pomóżcie prosze

  8. #228

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin109 Zobacz post
    witam. mam dużą 6osobową rodzinę i poszukuje solarów próżniowych, myślalem nad zbiornikiem 500l a kolektory z hewalexa lub watta. Co o tym sadzicie? moze doradzicie jakas inna firme? za zestaw hewalexa 50 rur i 500l zbiornik z montazem zażyczyli sobie 22000zl ale slyszalem opinie ze te 50 rur na zbiornik 500 jest za malo...... Pomóżcie prosze
    Rapczyn poleci ci Aquasystem, kolektor1 poleci Bachusa. Moim zdaniem 50 rurek na 500 litrów to minimum.

  9. #229
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marcin109

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Posty
    2

    Domyślnie

    hewalex teoretycznie zaleca 50rur na 500l, dlatego sie pytam czy ma ktos to moze sprawdzone bo nie wiem czy wierzyc tym zaleceniom.....

  10. #230

    Domyślnie

    A czy te mogą być? Dom 130m2 tylko do grzania wody. http://www.watt.pl/pl/produkty/watt-...t-f2-plus.html

  11. #231

    Domyślnie

    Cytat Napisał filikominki Zobacz post
    A czy te mogą być? Dom 130m2 tylko do grzania wody. http://www.watt.pl/pl/produkty/watt-...t-f2-plus.html
    A co ma powierzchnia domu do ilości kolektorów potrzebnych do przygotowania cwu? Jeśli nie wspomagamy kolektorami CO to interesuje nas ilość osób korzystających z wody i średnie dobowe jej zużycie a nie powierzchnia domu.

  12. #232
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomek755

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Posty
    2

    Domyślnie

    Od siebie polecałbym kolektory słoneczne Hewalexa. Kolektory polskie i z szybką wymianą części (jeśli coś się w ogóle zepsuje). Jedna z nielicznych polskich marek, która odnosi sukcesy na rynku krajowym.
    Mój blog o kolektorach słonecznych. Zapraszam

  13. #233

    Domyślnie

    Dołączam się do postu wyżej. Posiadam zestaw 3 kolektorów płaskich Hewalexa ze zbiornikiem 300L i zestaw działa pięknie.
    A co do marki Polskiej - sterownik GECO, pompa WILO... chyba tylko kolektory sami produkują, ale i tak b. dobre.

  14. #234

    Domyślnie

    Zbiorników tez nie produkują sami. Chyba nie istnieje firma, która sama produkowałaby kompletne zestawy - od pompy po kolektor.
    Za to sa jednym z niewielu polskich producentów kolektorów (a nie importerów).
    GECO to też chyba polska firma.

  15. #235

    Domyślnie

    W sumie czy to ważne kto to produkuje. Dla mnie ważne, że to działa i odpukać jak na razie się nie psuje. A zepsuć się może każde urządzenie.

  16. #236
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał red1980 Zobacz post
    Za to sa jednym z niewielu polskich producentów kolektorów (a nie importerów).
    GECO to też chyba polska firma.
    Oj chyba nie, firma produkuje sterowniki do kolektorów a nie kolektory.
    pozdrawiam.
    Witold

  17. #237

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Oj chyba nie, firma produkuje sterowniki do kolektorów a nie kolektory.
    pozdrawiam.
    Witold
    Wiem, że GECO produkuje sterowniki a nie kolektory. Miałem na myśli że sterownik w zestawach Hewalexa też jest polskiej produkcji - z firmy GECO.

  18. #238
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar atsyrut
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Sochaczew
    Kod pocztowy
    96-500
    Posty
    1.462
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Witajcie...

    Przebrnąłem przez te wątki kolektorowe im więcej czytam tym mniej wiem.

    Położenie domu mam chyba idealne ( pochył dachu 42 stopnie, i jedna strona skierowana na południe), żadnych drzew, wysokuich budynków itd. Dach non stop naświetlony.

    Chiałbym to wykorzystać i zamontować solary. Hydraulik z którym rozawiałem - powiedział, że najlepiej kupić bardzo dobre solary próżniowe - i dobre rury do przewodzenia nagrzanej wody ( żeby były jak najlepsze straty ciepła) a resztę armatury dobrać samemu bo wychodzi taniej.

    I teraz pytania

    1. Na rodzine 4 osobową jaki zbiornik polecalibyście ? 400 litrów będzie ok?
    2. Jakie solary rurowe polecalibyście jeśli zdecydowałbym się tylko na grzanie wody
    3. Czy jest sens sprzężenia kolektorów do wspomagania centalnego ogrzewania? dodat tylko że będę miał piec wszystko palny. Dodatkowo chcę zamontowac
    kominek z płaszczem wodnym do grzania wody.

    z góry dziekuję za Wasze opinie
    Tynki cementowo wapienne z kwarcem gotowe pod malowanie - ku przestrodze

    https://picasaweb.google.com/1042919...PvM7drD2YHxlQE

  19. #239

    Domyślnie

    MOIM zdaniem (nie chcę się wdawać w dyskusje na forum, więc podkreślam MOIM):
    1) 300 litrów wystarczy
    2) do grzania wody użytkowej poleciłbym jednak kolektory płaskie
    3) wspomaganie CO nie ma sensu
    Nie rozumiem co to są dobre rury do przewodzenia wody (a raczej glikolu). Chyba chodzi o dobrą izolację.

  20. #240
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał atsyrut Zobacz post
    Hydraulik z którym rozawiałem - powiedział, że najlepiej kupić bardzo dobre solary próżniowe - i dobre rury do przewodzenia nagrzanej wody ( żeby były jak najlepsze straty ciepła) a resztę armatury dobrać samemu bo wychodzi taniej.
    Tak, to ciekawy skrót myślowy ale rozwiń co autor miał na myśli.
    pozdrawiam.
    Witold

Strona 12 z 41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony