dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 41
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 816
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Odradzam, miałem kontakt z parom użytkownikami i zachwytów nie ma.

  2. #62

    Domyślnie

    1.wykonanie kolektora płaskiego jest prościutkie o ile wie się co i gdzie w trawie piszczy,
    2. wykonanie i uruchomienie instalacji przez debilnego instalatora zepsuje nawet najlepszy wyrób

    analiza tych 2 punktów skłoniła mnie do podjęcia się wykonania i montażu takiego wynalazku u znajomego dysponującego dość sporym dachem, wykonałem mu 6 bloków łączonych równolegle po 2 kolektory, absorber został delikatnie wypiaskowany dla zwiększenia "matu", warstwę selektywną odpuściłem bo nie jestem chemikiem a kombinowanie za długo by zapewne trwało, zasobnik uwaga 1500 litrów, pracuje w gazowni więc za darmo jakoś skołował, fajne w nim jest to że można wejść do środka i wyczyścić lub zdezynfekować jakby sie jakieś paskudztwo zalęgło jak to w ciepłej wodzie czasem się zdarza, trochę elektrozaworów i zwykła pompa do co połączone razem i sterowane układem produkcji innego mojego znajomego elektronika działa od prawie 4 lat, latem część układu jest automatycznie opróżniana z płynu bo za ciepło się robiło a jak dzień pochmurny to pompka napełnia układ do pełna, wielki zasobnik to fajna sprawa bo i sporo ciepła można w nim zmieścić więc jeśli zdarzy sie miesiąc pochmurny do tego stopnia że deszcz siąpi i chłodno to i tak wyrabia bo jeszcze jakoś mu ciepłej wody nie brakło, na dokładkę w zimie też ten wynalazek grzeje ale za słabo na taką ilość wody, koszt tego jeśli dobrze pamiętam to jakieś 13000 z czego najwięcej pochłonęła elektronika i panele (miedź nie jest tania)

    na dachu nie ma już miejsca za bardzo więc paneli dołożyć sie nie da ale zbiornik mniejszy tak, z ilości ciepła produkowanej zimą wychodzi nam na oko że ze zbiorniczkiem 300 litrów powinien dać sobie rade więc jesienią dołożymy chyba takie coś lub następną baterię paneli na garażu ze swoją pompką

    opłacalność... nie wiem
    w zimie z drugą baterią to i wode w co powinno ruszyć

    niech teraz gadają malkontenci i sceptycy że to kicha i nie działa albo sie nie zwróci albo jeszcze co innego, ja powiem że klima w aucie tez sie nie zwróci a durni ludzie kupują...

    a teraz czas wentylacje montować iść,
    z rekuperacją...
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 07-04-2010 o 06:23

  3. #63
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar DrSolar
    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    A propo's kotłów kondensacyjnych, to osiągają one do 108-109% sprawności, a niekondensacyjne - nawet te nowoczesne tzw. niskotemperaturowe osiągają do 95-96%. Te 109% wynika wyłącznie z normy jaka w Polsce jeszcze funkcjonuje. Kilkadziesiąt lat temu nie dopuszczano możliwości kondensacji pracy wodnej ze spalin (= korozja powierzchni grzewczych kotła). Dlatego przyjęto jako 100% odniesienie - ciepło zawarte w spalinach suchych (bez pary wodnej, czyli tzw. ciepło spalania). Wszystko było w porządku przez lata, aż w latach 90-tych weszły kotły kondensacyjne. Norma liczenia sprawności się nie zmieniła, a do bilansu doszło ciepło ze skroplenia pary wodnej. W gazie ziemnym jest to dodatkowo 11%. Przy stratach kondensacji (nie wszystko da się skroplić) rzędu 2-3%, kocioł nie ma sprawności 111%, ale właśnie 108-109%. To o czym WaldiM wspomina, że podczas pomiarów kocioł miał 94% (tylko jaki to był kocioł?) może być także dla kotła kondensacyjnego - ponieważ standardowe analizatory spalin liczą sprawność z pominięciem ciepła uzyskanego z pary wodnej.
    Niektóre kraje (w tym Niemcy) zmieniły już normę i tam kotły kondensacyjne mają ok. 98%, a nowe niskotemperaturowe do 84-85%.
    A więc sprawność 109% to nie marketing! Jedynie kwestia liczenia sprawności!

  4. #64
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    siojo

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    A ja wypowiem sie tak. Może zostanę skrytykowany ale taka jest gorzka prawda. 95% jeśli nie 99% rurek do kolektorów jak i zresztą całych zestawów produkowana jest w Chinach i nic tego nie zmieni tam chińczyk za miskę ryżu pracuje i tam są fabryki tam zestaw z 30 rurek kosztuje 150 dolców a kupuje sie na kontenery nie na sztuki po wszystkich opłatach u nas w kraju jedna rurka wychodzi ok 7 zł. czy jest jakaś fabryka w europie która Bedzie mogła konkurować z tymi w Chinach ? teraz dochodzi zarobek sprowadzającego-posrednicy a na końcu jest cena w tysiącach bo nikt nie może wiedzieć ze kolektory kosztują grosze. zostaje kwestia ze dziś wypalają w rurce znak Urlich a jutro jakiś grenenegry albo scorpion. pakują to w pudełeczka z napisami na zamówienie. wiadome jedna firma chce z ( certem ) numerkami wybitymi na miedzi a innej to nie potrzebne. Jak ktoś mówi ze Urlich robi kolektory to jest w wielkim błędzie. Ja swoje kolektory kupiłem właśnie od takiego człowieka który sprowadził kontener tego ustrojstwa z Chin. Zapłaciłem 3700 za zestaw 30 rurek z osprzętem bez zasobnika. Nawet pompa niby grondfos przyjechała z Chin. Człowiek z tej fabryki przywiózł kilka innych rurek z innymi napisami żeby klient mógł na własne oczy zobaczyć gdzie robi sie kolektory. Jestem zadowolony ze swojego kolektora bo mam średnio 60 stopni na zasobniku i na sterowniku ustawienia fabryczne. Może uraziłem kogoś kto mówił inaczej ale taka jest prawda o kolektorach i nic jej nie zmieni.

  5. #65

    Domyślnie

    że tak się włączę do tematu...
    Czy możesz kolego Siojo napisać coś więcej o swoim układzie, jaki zbiornik itp?
    ew. namiary lub szczegóły na priv?
    Pozdr
    AdamoZ

  6. #66

    Domyślnie

    Witam!!!

    Przymierzam się do zakupu i montażu kolektorów slonecznych. Interesuje mnie zestaw solarny z kolektorami płaskimi. Zestaw trzech kolektorów ze zbiornikiem 300l (zestaw dla pięciu osób).
    Zastanawiam się nad dwoma firmami i nie mogę się zdecydowac: GALMET czy HEWALEX?
    Które kolektory są lepsze?
    Warto by tu dodac, że właściwie Galmet nie ma swoich kolektorów tylko korzysta w kolektorów Energetyki Solarnej ENSOL

    Proszę o opinie.
    Pozdrawiam
    Jolanta

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał evonation Zobacz post
    czesc

    polskiego wole nie brac, zawsze cos wyskakuje w trakcie a po gwarancje nie ma co isc, bo cos wymysla, juz kupilem polski kominek i........


    wole wydac 2x wiecej, i tak wyjdzie taniej

    co radzicie
    Proponuję kolektory buderusa Biorą kolektory od HEWALEX-a Hewalex jest sprzedawany pod wieloma markami nie ma obaw o niską jakość czy coś takiego
    Buduję dom.

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał siojo Zobacz post
    A ja wypowiem sie tak. Może zostanę skrytykowany ale taka jest gorzka prawda. 95% jeśli nie 99% rurek do kolektorów jak i zresztą całych zestawów produkowana jest w Chinach i nic tego nie zmieni tam chińczyk za miskę ryżu pracuje i tam są fabryki tam zestaw z 30 rurek kosztuje 150 dolców a kupuje sie na kontenery nie na sztuki po wszystkich opłatach u nas w kraju jedna rurka wychodzi ok 7 zł. czy jest jakaś fabryka w europie która Bedzie mogła konkurować z tymi w Chinach ? teraz dochodzi zarobek sprowadzającego-posrednicy a na końcu jest cena w tysiącach bo nikt nie może wiedzieć ze kolektory kosztują grosze. zostaje kwestia ze dziś wypalają w rurce znak Urlich a jutro jakiś grenenegry albo scorpion. pakują to w pudełeczka z napisami na zamówienie. wiadome jedna firma chce z ( certem ) numerkami wybitymi na miedzi a innej to nie potrzebne. Jak ktoś mówi ze Urlich robi kolektory to jest w wielkim błędzie. Ja swoje kolektory kupiłem właśnie od takiego człowieka który sprowadził kontener tego ustrojstwa z Chin. Zapłaciłem 3700 za zestaw 30 rurek z osprzętem bez zasobnika. Nawet pompa niby grondfos przyjechała z Chin. Człowiek z tej fabryki przywiózł kilka innych rurek z innymi napisami żeby klient mógł na własne oczy zobaczyć gdzie robi sie kolektory. Jestem zadowolony ze swojego kolektora bo mam średnio 60 stopni na zasobniku i na sterowniku ustawienia fabryczne. Może uraziłem kogoś kto mówił inaczej ale taka jest prawda o kolektorach i nic jej nie zmieni.
    Smutna prawda... Zresztą co widać. W mojej okolicy widać silny wpływ reklamy kolektorów rurowych. Tylko, że po roku działania albo i wcześniej niestety rury tracą próżnię Lipa panowie Skuteczniejsze ale mniej trwałe. Nie ma dachu, na którym przynajmniej jedna rura nie była trafiona. Zmienia kolor, wygląda jakby zaparowała. Lipa. Wybrałbym płaskie.
    Buduję dom.

  9. #69
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jolka111 Zobacz post
    Witam!!!

    Przymierzam się do zakupu i montażu kolektorów slonecznych. Interesuje mnie zestaw solarny z kolektorami płaskimi. Zestaw trzech kolektorów ze zbiornikiem 300l (zestaw dla pięciu osób).
    Zastanawiam się nad dwoma firmami i nie mogę się zdecydowac: GALMET czy HEWALEX?
    Które kolektory są lepsze?
    Warto by tu dodac, że właściwie Galmet nie ma swoich kolektorów tylko korzysta w kolektorów Energetyki Solarnej ENSOL

    Proszę o opinie.
    Pozdrawiam
    Jolanta
    Nie ma technicznego uzasadnienia do montażu kolektorów płaskich.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  10. #70

    Domyślnie

    RAPczyn nie rozumiem co masz na myśli

  11. #71
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Może inaczej, moim zdaniem: uzyski energii, straty ciepła, koszty utrzymania - w każdej dziedzinie bardzo dobry kolektor próżniowo rurowy jest lepszy od bardzo dobrego kolektora płaskiego.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  12. #72

    Domyślnie

    Może masz rację (nie wiem bo aż tak zorientowana nie jestem), ale na pewno wiem, że rurowe są sporo droższe, a ja potrzebuję kolektorów tylko i wyłącznie do ogrzewania wody latem, więc płaskie powinny wystarczyc

  13. #73
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam
    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Może inaczej, moim zdaniem: uzyski energii, straty ciepła, koszty utrzymania - w każdej dziedzinie bardzo dobry kolektor próżniowo rurowy jest lepszy od bardzo dobrego kolektora płaskiego.
    Rapczyn! Ale przecież dobrze wiesz, że nawet najlepszy próżniowy przy kiepskiej zrobionej reszcie da gorsze wyniki niż kiepski płaski przy dobrze zrobionej instalacji.
    A jak Jolka111 ma odróżnić piękny chiński heat pipe nawet z Solar Keymark gdzie sprawność jego na poziomie poniżej 50% od dobrej próżniówki?
    pozdrawiam.
    Witold

  14. #74
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Moim zdaniem może do tego użyć forum by zapytać innych czy dany kolektor jest dobry czy bardzo dobry.

    Pytanie po co kupować urządzenie (kolektor płaski), które może działać tylko pół roku?
    Napiszę trochę przewrotnie/niepoważnie: w lato garnek pomalowany na czarno też zagrzeje nam wodę

    Polecam przejrzeć sobie tego pdf`a http://www.xl-solar.de/Kollektorverg...ngsjournal.pdf (de)
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  15. #75

    Domyślnie

    hehe Rapczyn też się zastanawiałam nad samodzielnym wykonaniem kolektora ;P
    Co do wspomagania ogrzewania to u mnie nie bardzo bo mam piec węglowy

  16. #76
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Lary

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Mam zamiar dołączyć do szczęśliwych posiadaczy kolektorów słonecznych jednak nadal się waham (za duży wybór). Spodobała mi się nawet oferta www.ecojura.pl - miał już ktoś z was z tą firmą doczynienia? Warto u nich kupić?

  17. #77
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Wątpię - konstrukcja rur próżniowych doprowadzić po czasie do rozszczelnienia i utraty próżni.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  18. #78
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    A może słyszeliście coś o akcji wymiany kolektorów rurowych Vaillanta

  19. #79
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Witam
    Cytat Napisał amber Zobacz post
    A może słyszeliście coś o akcji wymiany kolektorów rurowych Vaillanta
    A to ciekawostka, jak możesz, to napisz coś więcej.
    pozdrawiam.
    Witold

  20. #80
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    amber

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    701

    Domyślnie

    Temat związany jest z kolektorami Vaillant VTK 550 .Przez przypadek natrafiłem na stronę UOKiK i informację że w związku z możliwością wybuchu , pęknięcia rury lub kolektora ten typ kolektorów podlega wymianie na nowe które tej wady już nie posiadają Akcja wymiany kolektorów była prowadzona od lipca 2008 r.

Strona 4 z 41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony