dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Sposób wymurowania łuku

    W naszym projekcie jest taki fajny łuk. Łuk idzie od piwnicy jako ściana zewnętrzna i kończy się tarasikiem nad piwnicą.
    Oglądając projekt w ogóle nie zastanawiałem się jak on będzie wykonany. W projekcie mamy ściankę fundamentową 3W (24 cm + 7 styro + 12 cm docisk i podstawa dla klinkierowego cokolika, plus ocz. hydroizolacje itp.).
    Jednak podczas rozmowy z jedną z ekip Pan zadał pytanie: a jak zrobimy ten łuk? Trochę mnie to zmroziło. Majster szybko wpadł na pomysł murowania np z porothermu 30 cm lub 25, a powstałe (duże) dziury od zewnątrz wypełni się pianką (??). Od razu pomysł wydał mi się słabiutki...
    Wbiłem więc w domu do Corela i zrobiłem symulację. Wyszło mi z niej to co na poniższym obrazku. Pierwsze to ten pustak (30 cm) a potem 2x cegła pełna układana na 2 sposoby. Zastanawiam sie jednak co z koncepcją 3W w tym przypadku?
    Ma ktoś dobry pomysł JAK TO ZROBIĆ? Jak wymurować taki murek i to w postaci grubszej i cieńszej ścianki. No i jak potem wymurować klinkierowy cokolik na tym. Dzięki za wszelkie sugestie.
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AgnieszkaS

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    187
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    160

    Domyślnie

    Moi murarze nie mieli problemu z łukami - zdjęcia są w Nowy dziennik - dom w prymulkach 4 - autor AgnieszkaS zapraszam do obejrzenia

  3. #3

    Domyślnie

    No widzę, że ładnie im wyszło, przynajmniej na fotkach z daleka. U mnie jest ten problem, że łuk jest "leżący", w dodatku jest ścianą nośną (fundamentową) i jeszcze potem kawałek ściany do posadzki tarasiku. No i jeszcze jakby tego było mało z zewnątrz cokolik klinkierowy na cieńkiej ściane...
    Wydaje mi się, że koncepcja ułożenia cegieł - środkowa - czyli dłuższym bokiem na zewnątrz jest najrozsądniejsza bo potem tak samo trzeba zrobić cokolik aby na łuku był spójny z tym na prostych ścianach.
    Inaczej się chyba nie da. Ewentualnie wewnętrzną ściankę, grubszą można wymurować inaczej bo ona pełni rolę tylko nośną więc układ ciegieł obojętny w sumie. Tylko dodatkowy problem jest taki, że na tym będzie ocieplenie i izolacje przeciwwilgociowe piwnicy.

    Czy w ogóle dałoby się taką ściankę łukowatą zaszalować i wylać? Musiałoby być to zrobione z wąskich płyt szalunkowych ustawionych pionowo, ale nie wiem czy są systemy szalunków do łuków... Ehh zachciało się nam atrakcji.
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony