dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kt32

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    1

    Domyślnie Zakup działki co nas czeka ?????

    Witam,
    tak jak w tytule wkrótce podpiszemy umowę przedwstępną na zakup działki i tak na dobrą sprawę nie wiemy co dalej z tym robić.
    Mamy nadzieję że ktoś z Szanownych Forumowiczów poradzi i pomoże ustrzec przed ew. błędami (w końcu mamy jeszcze 4 dni przed podpisaniem umowy).
    Tak więc pokrótce obraz sytuacji (działki):
    Działka jest budowlana (podobno), tak wynika z planu zagospodarowania gminy (gmina ma opracowany). według aktualnego wypisu z tekstu planu zagosp. przestrzennego są to tereny mieszkaniowe o przeznaczeniu podstawowym na budownictwo jednorodzinne.
    Niestety z wypisu z rejestru gruntów wynika że to grunty orne VI klasy - co z tego wynika ??? (obecny właściciel nie płaci podatku za te grunty)
    Kolejna "niedogodność" to fakt że kupujemy dwie działki obok siebie - czy to coś komplikuje ?
    I kolejna "niedogodność" to dojazd według map dołączonych do wypisu działka przylega bezpośrednio do drogi, a w rzeczywistości jest to zwykła polna droga, która jest drogą dojazdową na .... pobliskie pola.
    To własciwie tyle na temat stanu obecnego i pytanie co nas czeka w przyszłości w związku z tą działką - cel jest jeden postawić dom, ale to dopiero za kilka lat do tego czasu chcemy ogrodzić (a przede wszystkim wyznaczyć lub odtworzyć dokładnie granice działki), dołączyć media (prąd i woda są oddalone o ok. 250 m) co nam będzie potrzebne - jakie dokumenty, o co prosić geodetę przy wyznaczaniu granić (czy może np. wyznaczyć wjazd), po zmianie właściciela (kupnie) gdzie i co trzeba zgłosić ???

    Z góry dziękuję za wszelkie rady i podpowiedzi
    serdecznie podzrawiam
    kt32

  2. #2

    Domyślnie

    Sprawdź dla siebie zapisy w KW dla dzialki/działek jakie tam są wpisy.
    /słuzebność, zadłużenie itp./

    Sprawdź dokładne zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego dla tych działek oraz dla przyległych np w promieniu 500m do 1 km.

    /plan moze dopuszczać w okolicy jakieś zakłady produkcyjne, usługi, produkcję rolną itp./

    Dowiedz się dokładnie o mozliwosci podłączenia wody, energii, kanalizacji, gazu itp.

    może być tak, że dla dostawcy bedzie to nieopłacalne.

    Sprawdź statut prawny czy te działki są już przekształcone w budowlane czy tylko tak zakłada plan zagospodarowania w gminie.

    Sprawdź czy gmina będzie zainteresowana budową drogi.

    dwie działki przylegajace do siebie i do drogi to plus

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frelka

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Skąd
    Paniówki
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał arek_sp
    Sprawdź statut prawny czy te działki są już przekształcone w budowlane czy tylko tak zakłada plan zagospodarowania w gminie.
    Jak/gdzie to sprawdzić?

    Jak wygląda proces przekształcenia działki rolnej w budowlaną?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał frelka
    Cytat Napisał arek_sp
    Sprawdź statut prawny czy te działki są już przekształcone w budowlane czy tylko tak zakłada plan zagospodarowania w gminie.
    Jak/gdzie to sprawdzić?

    Jak wygląda proces przekształcenia działki rolnej w budowlaną?

    W gminie oni powinni mieć aktualne mapy i informacje na temat przekształceń użytków rolnych

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśłi w aktualnym planie miejscowym te działki są jako budowlane to nie ma już co przekształcać. Co do wyznaczenia granic to domagaj siętego od sprzedającego przed finałem a nie dopiero po finale ty siętym zajmiesz bo bez tego nie wiesz do końca co kupujesz. Dla przykładu taka droga polna może być u ciebie bo sąsiad właściwą zaorał i potem będziesz sprawęprzez lata prostować w myśl zasady- droga tu była od wojny.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    sanderson

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał arek_sp
    Sprawdź statut prawny czy te działki są już przekształcone w budowlane czy tylko tak zakłada plan zagospodarowania w gminie.
    Witam,

    To jak to jest w końcu jest z tymi działkami? Mam do kupienia działkę a w KW jest wpisane sposób korzystania: R - grunty orne a sprzedawca mnie zapewnia że jest to działka budowlana. Teren ten objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z tego co widziałem. Przeraża mnie tylko ten zapis w KW ze to grunty orne. Jest się czym martwić?
    Proszę o odp.

    pozdrawiam

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kar_ma
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Sposób korzystania ujawniony w księdze wieczystej i ewidencji gruntów jest kwestią niezależną od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dawniej działka była polem ornym - stąd oznaczenie "R" w księgach, w ewidencji. W nowym planie została przeznaczona pod budownictwo i to plan określa czy wolno działkę zabudować i w jaki sposób.

    W celu wybudowania domu należy wyłączyć z produkcji rolnej część działki - obszar pod planowanym budynkiem wraz z dojściami i podjazdami (w przypadku budownictwa jednorodzinnego można bezpłatnie wyłączyć do 500 m2 powierzchni działki). Tą procedurę przeprowadza się w starostwie powiatowym.

    Po zakończeniu budowy geodeta sporządzi inwentaryzację powykonawczą i dokona zmiany w ewidencji gruntów - ta część pod domem i podjazdami zostanie oznaczona symbolem "B", a reszta pozostanie "R". Wtedy będzie można ujawnić tą zmianę w księgach wieczystych, tam gdzie widnieje sposób korzystania z działki. Za część "B" będzie się płaciło podatek od nieruchomości (stawka jak dla budownictwa jednorodzinnego), a za część "R" podatek rolny.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał sanderson
    Cytat Napisał arek_sp
    Sprawdź statut prawny czy te działki są już przekształcone w budowlane czy tylko tak zakłada plan zagospodarowania w gminie.
    Witam,

    To jak to jest w końcu jest z tymi działkami? Mam do kupienia działkę a w KW jest wpisane sposób korzystania: R - grunty orne a sprzedawca mnie zapewnia że jest to działka budowlana. Teren ten objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z tego co widziałem. Przeraża mnie tylko ten zapis w KW ze to grunty orne. Jest się czym martwić?
    Proszę o odp.

    pozdrawiam
    To że teren jest objęty planem nie oznacza, że działki są budowlane. Trzeba sprawdzić co jest w nim zapisane. Jeśli działka leży w terenie pod zabudowę to nie ma co się martwić KW, a jeśli w planie to tereny rolnicze - to lepiej dopytać o możliwość przekształcenia, bo różnie może być!

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krs1980

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    ok, czyli jezeli w aktualnym planie zagospodarowania moja działka jest opisana jako teren pod zabudowę mieszkaniową, jednorodzinną (i jeszcze kilka bardziej szczegółowych warunków jest wymienionych). to nie ma co się martwić że w KW w rubryce "Sposób korzystania" jest R-GRUNTY ORNE? Działka została wydzielona z duzej działki, gdzie wczesniej były grunty orne, następnie teren został przekształcony na budowlany - czyli tylko w KW nie ma aktualizacji. Czy moge złożyć wniosek do sądu o zmianę tego wpisu w KW, na grunt pod zabudowę? Jeżeli tak, to jakie dokumenty musze załączyć?
    "Nie dyskutuj z głupcem: najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

  10. #10

    Domyślnie

    Moim zdaniem, bierzesz z gminy wypis z rejestru gruntów - jeśli tam jest zapisane, że teren pod zabudowę, to będzie to wystarczający dokument do zmiany w KW. A jeśli w gminie nadal figuruje jako rolna to składasz wniosek o zmianę i dopiero potem do sądu. W sądzie wypełniasz formularz i załączasz wypis w oryginale.
    Nie mam pewności, ale wydaje mi się, że taką zmianę możesz zrobić później, jak będziesz wpisywał wybudowany na działce dom.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    Jeśłi w aktualnym planie miejscowym te działki są jako budowlane to nie ma już co przekształcać.
    nieprawda. nalezy dokonac przeksztalcenia,
    w momencie przeksztalcenia powstanie obowiazek podatkowy wiec po otrzymaniu decyzji zglosci sie do urzedu miasta (gminy) w celu naliczenia kwoty podatku,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony