dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czy w moim domu będzie wiatrołap?

Głosujących
223. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • tak

    185 82,96%
  • nie

    38 17,04%
Strona 3 z 31
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 613
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Latem, wiosna i jesienią OK ale zima to przydałyby sie jednak drzwi oddzielające wiatrołap od salonu. W momencie otwarcia drzwi wejściowych następuje gwałtowna wymiana powietrza ciepłego na zimne.

    Czy zdarzyło sie Tobie kiedykolwiek otworzyć podczas upalnego dnia szyberdach w samochodzie? I jakie było odczucie? Przyjemny chłodek no nie nawet podczas postoju.
    Przemyśl to jeszcze raz. Niemniej decyzja nalezy tylko do Ciebie.
    Pozdrawiam

  2. #42

    Domyślnie

    jesienią ub. roku była dyskusja pt - wiatrołapy - czy są aż tak niezbędne w forum PROJEKTY, o ile pamiętam nie zostały tam potępione - wręcz przeciwnie
    Finiszant

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie Re: Wiatrołap

    Cytat Napisał mrtn
    ........."Po jaką cholerę ?". Zamiast wchdozić do do dużego przestronego pomieszczenia, w którym swobodnie można oddchać i zachwycać się wielkością domu sami pakujemy się w 3-4 metrowe klitki w których trudno się poruszyć. .................
    Dodam do tej części Twojego postu tylko jeden argument za wiatrołapem.
    Do twojego domu będą przychodzić nie tylko zaproszeni i mile oczekiwani goście ale także i listonosze, kurierzy, inkasenci oraz wiele innych osób którzy (w niczym nie uchybiając ich godności) nie muszą już od progu - i tu ponownie cytat z Twojej wypowiedzi zachwycać się wielkością domu i aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny.

  4. #44

    Domyślnie

    Moi rodzice rok temu wprowadzili się do nowego domu z bardzo porządnymi drzwiami wejściowymi, natomiast bez wiatrołapu.
    Po pierwszym zimowym miesiącu w trybie pilnym zabudowali wnękę przy wejściu do domu - na wiatrołap.
    Ponieważ miałam okazję porównać komfort cieplny w tym samym domu bez wiatrołapu i z wiatrołapem, moge stwierdzić, że taka śluza powietrzna jest jednak bardzo dobrą rzeczą w zimnych porach roku.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Wiatrołap nie powinien być duży, bo przestaje pełnić swoje zadanie śluzy. Przy każdym otwarciu drzwi ilość ciepłego powietrza równa objętości wiatrołapu ucieka z domu. Zimowe wejscie przez garaż to popularne rozwiązanie. Wiatrołap może też być demontowany i zakładany tylko na zimę (np. w formie kotary). Najlepiej gdy jest przeźroczysty. Warto zwrócić uwagę, żeby drzwi wejściowe nie były od zachodu. Bo jest to w naszych warunkach zwykle strona nawietrzna.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  6. #46

    Domyślnie

    Wiatrołap jest potrzebny nie tylko zimą, ale też chroni przed przeciagami. Jeśli za wiatrołapem jest pomieszczenie otwarte (bez scian) i otworzy się jednocześnie drzwi wejściowe, drzwi wiatrołapu i okno lub drzwi tarasowe - nie ma siły, żeby któreś nie trzasnęły w przeciągu...

  7. #47

    Domyślnie

    Pomysł z przeszklonym wiatrołapem jest niezły tylko przy dwójce dzieci chyba musiałabym no stop czyścić szyby ale coś takiego ma znajomy i naprawdę nieżle to wygląda. Latem ma te przeszklone drzwi otwarte tak że praktycznie wogóle ich nie widać.
    Jeśli chodzi o to że właścnie tak miałeś w bloku i było super no to przecież w bloku od razu z dworu nie wchodziłeś do mieszkania i takie rozwiązanie mogło się sprawdzić ale w domu ...

  8. #48

    Domyślnie

    Wracam do watku który kiedyś zacząłem z nowymi przemyśleniami.

    Kiedy zastanawiam się nad jakimś elementem domu staram się odnaleźć jego historę - genezę powstania - poznać czynniki które wpłyneły na taki, a nie nie inny sposób budowania w Polsce. Uwarunkowania sa rózne - klimatyczne, historyczne, związane z wierzeniami .

    I tu muszę przyznać rację zwolennikom wiatrołapów, ale tylko częściową - w starych domach zawsze było pomieszczenie - które "wyłapywało wiatr" -sień, ganek. Z tych najbardziej przypada do mojego gustu zaknięty ganek - oświetlony w miarę wygodny. wysunięty po za bryłe domu.

    Notmiast z usłyszanym wcześniej sformułowaniem, że wiatrołpa powinnien byc mały się nie zgodzę - ciemne małe pomiesczzenie - przecież w takim nawet nie przyjmiemy wyżej wpomnianego listonosza, bo nie bedzie miesjca. Jezeli już zgodze się na wiatrołap to niech bedzie tam miejsce, gdzie można siąść i sciągnąc buty, powiesić mokry płaszcz - jezeli ma byc to klika 1-2m2 to dziękuję "wole "dyskomfort termiczny".

    Natomiast dzięki wam czuję się przekonany do pomieszczenia "wejściowego" (nazwa "wiatrołap" źle mi się kojarzy). I myślę, że będzie spełniało kilka zasad, które sobie wyznaczyłem :
    - Doświetlone oddzielnym oknem,
    - Z małą ławeczką na której mogą równoczęsnie przysiąść min. 2 osoby.
    - Ze stoliczkiem lub chociaż minipółeczką na której podpisze rachunek.
    - Z szafa wnękową na ubrania wierzchnie na tyle przestronną by dało sie tam również "przesuszyc płaszcz" (chociaz lepiej robić to na zwykłym wieszaku).
    - szafką na buty
    - Z drzwiami do pomieszczenia gospodarczego, lub spiżarki

    uff. - albo taki albo wcale - oczywiście każdy może budować jak chce, ale małe klaustrofobiczne wiatrołapki pozostaną moim wrogiem i już

    P.S. Po za tym jestem przekonany, że mały wiatrołap nie spełnia czesto swoich funkcji - ze wzgledu na ciasnotę zdarza sie, że sa otwarte dwie pary drzwi, dzieciaki pastują buty na dywanie, albo na dworze, a z mokrym płaszczem biegnę przez hall do łazienki lub suszarni .

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    mrtn - ja też uważam, że małe wiatrołapy są nieprzyjemne, ciasne, ciemne i jako takie - mało użyteczne (poza spełnieniem funkcji śluzy powietrznej).
    Stąd mój wiatrołap ma 7, 5 m2, dwa okienka, dość dużo miejsca żeby postawić laweczkę i otwartą szafkę na buty; w takim wiatrołapie goście mogą spokojnie się ubierać do wyjścia - po np. imprezie rodzinnej, bez wchodzenia sobie na głowę; Jest to też takie miejsce gdzie się odkłada mokre okrycia, zabłocone gumiaki itp. Pomiędzy wiartołapem a holem mam zamiar dać drzwi antywłamaniowe (do samego domu mają być ozdobne drewniane). Całą sprawę długo dyskutowaliśmy - uważamy że dla wygody korzystania z domu duży wiatrołap jest konieczny. Wszystko to ma jednak pewne "ale" - każdy m2 domu kosztuje, i budowa większego wiatrołapu odbywa się kosztem innych pomieszczeń - przy założeniu takiej samej kasy na wybudowanie domu. Czyli coś za coś. U nas sypialnie są na poziomie minimum 11 - 12 m2.
    Pozdrawiam,
    gaga2

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Mrtn, uważam, że w domku nie ma potrzeby markowania powierzchni. Takie chwyty konieczne są właśnie w ciasnych, blokowych mieszkaniach. Jestem zdecydowanie za wiatrołapem, ale nie takim klaustrofonicznym 2,5-metrowym (jakie spotyka się w wielu projektach gotowych), lecz co najmniej cztero-, pięciometrowym, max. sześciometrowym. W moim projekcie wiatrołap ma 4,1 m2. Z niego wchodzi się do holu o powierzchni 9m2. Mnie osobiście to zadowala. Bardzo podoba mi się rozwiązanie Gagi.

  11. #51

    Domyślnie

    Już sobie "wrysowuję" w projekt nowy 4-5 m wiatrołap - dzisiaj jeszcze przy piwku omówię to ze swoim architektem .

    Przekonaliście mnie do solidnego pomieszczenia .

    Wracając jescze do potrzeby "markowania" powierzchni - to w domku niestety trzeba to czesto robić i dbać o to (przeparszam za wyrażenie) jak cholera - bo potem widzę domy po 250m2 gdzie z waitrołpau wchodzimy do nieoświtlonego holu, a z niego rozhodzimy się po pokojach i wogóle jakoś tak dziwnie i ciasno . Ja sobie wyobrażam mój duży i wygodny "wiatrołap" i z niego drzwi do otwartej przestrzeni pokoju dziennego.

    Kto tego nie widział w praktyce, albo nie mieszkał w takim miejscu nie zrozumie i nie będzie wiedział o co chodzi - odgrodzi pokój dzienny, kuchnię i jadalnię, porobi korytarzyki tworząc złudne wrażenie przytulności a potem nie spotka swoich dzieci przez kilka dni . Dom jednoridzinny - jak sama nazwa wskazuje słuzy do mieszkania rodziny a nie obcych sobie ludzi.

    Dziękuję wszytkim za Pomoc - jak widać, może zdarzyć się na forum, że ktoś zamiast trzymać się uparcie swojej mysli da się przekonać argumentom - i ja się dałem - co prawda jescze na etapie projektu ale jednak wiatrołap awansował z 0 do 5 m2 , a w sypailniach dzieci chcę mieć szafy wnękowe na całą ścianę, więc nawet 11-12 m2 zapewni przestronnośc .

  12. #52

    Domyślnie

    Przepraszam za błędy - przeczytałem teraz i się załamałem . Piszę w pracy więc muszę uważać i szybciuteńko pisać, ale obiecuję, że się poprawię (uwierzcie naprawdę znam j. polski).

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Mrtn, święta Inkwizycja Ortograficzna Forum na pewno Ci wybaczy .
    A masz rację z tą siecią korytarzy. Ja miałam na myśli dom dobrze zaprojektowany, bez kątów, zakamartków trudnych do wykorzystania. Wiesz, przestronny, otwarty dół i rodzinna góra (ale bez pokoi po 7m2) (a to dla wersji domu z poddaszem użytkowym). Napisz koniecznie co wymyśliłeś ostatecznie. Pozdrowienia A.

  14. #54

    Domyślnie

    To co wymyślę ostatecznie pewnie pokaże, ale to potrwa - dopóki nie kupię działki nie będę miał nawet dobrze opracowanej koncepcji - powiedzmy jestem narazie w fazie założeń,a poniewaz mam w rodzinie i w okolicy (wsórd przyjaciół) kilku architektów to moje założenia będą dobrze przez nich przemielone

  15. #55

    Domyślnie

    To jest bardzo dobra rzecz: przemyśleć gruntownie swoje potrzeby, wymagania, to co się podoba lub nie podoba, a także swoje możliwości finansowe - zanim się zabierze na dobre do projektu. Oglądanie na skalę masową projektów typowych bardzo w tym pomaga - widac różne rozwiązania funkcjonalne i estetyczne, krystalizuje się człowiekowi pogląd na to czego chce, a czego nie chce, co jest absolutnie niezbędne, a z czego mozna ewentualnie zrezygnować. Sama spędziłam rok na takich analizach - uważam, że absolutnie nie był to czas stracony.
    Taka bardzo przemyślana w detalach koncepcja własnego domu ma same zalety i tylko jedną wadę: z cudem graniczy znalezienie projektu typowego, który do takiej koncepcji będzie pasował. Bardzo prawdopodobne że skończy się u Ciebie na projekcie indywidulanym, co jest niestety zdecydowanie droższym rozwiązaniem.

  16. #56
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    magmi ma rację. Obłożyliśmy się z Ewą katalogami z projektami i wybraliśmy ten jeden który najbardziej pasował do naszej koncepcji domu. Potem z biegiem dni, tygodni, miesięcy zmienialiśmy to i tamto aż wyszło to w czym mam nadzieję spedzimy najbliższą wigilie a zupełnie nie przypominało pierwowzoru z katalogu . Z tym, że projekt indywidualny nie był aż tak katastrofanie drogi. Raptem 2500 zł. w tym adaptacja do działki, projekt szamba (zmieniliśmy potem na oczysczalnię) oraz projekty inst. elektrycznej oraz przyłączy.

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Wowka, cena do pozazdroszczenia! Ja zapłaciłam za projekt 1400 a za adaptację (wraz z proj. przyłączy, zagosp. działki, ZUDem) 1800, co nam daje 3200. U nas też wybieranie trwało tyle co, nie przymierzając, ciąża ... u słonia. Równo rok. I mamy wrażenie że znaleźliśmy nasz projekt. Brakowało w nim kominka, i to jedyna zmiana jaką poczyniliśmy.
    Mrtn, super, że masz zaprzyjaźnionych architektów. To dla Ciebie podwójny zysk - ponieważ Ciebie i twoje upodobania znają, doskonale będą w stanie służyć Ci radą.
    Radosnego i efektywnego procesu twórczego życzę.
    Pozdrowienia A.

  18. #58

    Domyślnie

    Ja zdecydowanie optuję za wiatrołapem. Nie trawię urządzania szatni na progu salonu. U mnie wiatrołap będzie także garderobą i połączeniem z kotłownią. Będzie miał ok. 7m2, więc nie powinno by ciasno.

  19. #59

    Domyślnie

    odkryłem jeszcze jedną przyczynę wiarołapów - klitek -> projekty gotowe. Otoż >>dobry<< projekt gotowy ma jak największy stosunek powierzchni pomieszczeń >>głównych<< takich jak salon, jadalnia i sypialnie do powierzchni całkowitej domu - przez to powierzchnia pomieszczeń >>dodakowych<< takich jak pom. gospodarcze, wiatrołapy itd. jest skandalicznie mała. Niestety jest to po cześci tez wina Nas -tj. uzytkowników -> wolimy sypialnie dla dzieci po 14-16m2 - zamiast większego wiatrołpau (w którym np.: w szafie będa wisiały kurtki naszych dzieci). Wolimy miec 4m2 dodatkowej przestrzeni w sypialni niz szerszy o 40 cm korytaż (150 cm zamiast np.: 110) itd.
    oczywiście cześć z Nas (szczególnie budujących drugi dom), już wie na co patrzeć, ale nie dziwmy się architektom - projektowanie domów to ich praca, a nie misja - a praca służy do zarabiania pieniędzy (np.: na domek

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar AgnesK
    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8.360
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    525

    Domyślnie

    Mrtn, masz rację. Dlatego decyzję o projekcie trzeba DOBRZE przemyśleć i super, że jest Forum, na którym można doświadczeniami się podzielić

Strona 3 z 31

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony