dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie Ogród całkiem spontaniczny

    Działkę mam sporą 49a.Chcę ustalić mniej więcej gdzie będzie dom, podjazd, a na reszcie, całkiem losowo, rozpocząć sadzenie. Sadzenie losowych roślin drzewiastych, krzewiastych, ozdobnych i owocowych, małych i dużych. Nie podobają mi się ogrody w kancik. Chciałbym mieć ogród spontaniczny w stylu romantycznym. Na początku nie będzie ścieżek - utwardzi się je dopiero wtedy gdy same zostaną wydeptane. Dopiero później, gdy wszystko podrośnie, zacząć się zastanawiać co dosadzić i w którym miejscu, aby wyglądało to jeszcze lepiej.
    Jak sądzicie ma to sens? czy lepiej nająć ogrodnika specjalistę który sprawdzi moje zapotrzebowanie, a potem wszystko zaplanuje fachowo?
    Jeszcze jedno - dom będzie w stylu klasycystycznego dworku ze wszystkimi detalami. W ogrodzie będą ruiny, wazony, kolumienki, ruiny ...
    W dzienniku są linki do kilku zdjęć działeczki.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Ja pewnie mam skrzywienie bo jestem architektem krajobrazu, ale nie polecam Ci takiej metody.Jak będziesz sadził tak gdzie Ci się zachce, bez jakiegoś zamysłu to będziesz potem miał niespodzianki w postaci nietrafionych zestawień, może się zdarzyć że zrobi Ci się bałagan optyczny.I nie będzie to miało wiele wspólnego z ogrodem romantycznym.Te ogrody były wbrew pozorom planowane i projektowane bardzo skrupulatnie.Możesz znaleźć fachowca i on powinien umieć zaprojektować Ci ogród romantyczny, który wygląda spontanicznie.Jak zaproponuje Ci nowoczesną sztampę to kiepski fachowiec.Polecam żeby był to projektant zieleni a nie ogrodnik, ani zwykły architekt .Ale możesz też spróbować sam, tylko trzeba przemyśleć teren- najlepiej wyrysuj go sobie, z domem, dojazdem, pomieszczeniami dodatkowymi, uzbrojeniem podziemnym( na tym i 1.5 metra od tego nie sadź drzew i krzewów). Zaznacz linie widokowe które chcesz zachować- w Twoim ogrodzie to bardzo cenne, nie zniszcz tego-widziałam zdjęcia.Zaznacz miejsca które chcesz załonić, zastanów się ile pracy chcesz w to wkładać i pod tym kątem dobieraj rośliny.
    Popróbuj na papierze i zobacz że mocne linie drzew, czy ich grupy są śliczne, ale zmieniają optycznie przestrzeń, na to tzreba uważać.Nie rób równomiernego zagajnika, czy lasku, przemyśl miejsca cieniste i słoneczne, z ażurowym cieniem.Przemyśl program swojego ogrodu- może miejsce na palenisko- z dala od drzew, plac zabaw dla dzieci- czy to małpi gaj, czy słoneczna piaskownica, może szpalery owocowe, miejsce na hamak, czy samotnię.W ogrodach ostatnio jest moda na egzotykę- iglaki, jałowce, rododendrony itp., wszystko ze sobą zestawione na grzecznych rabatkach okolonych kamieniami, płotkami czy palisadami z drewienek.Do tego 50% ogrodu wybrukowane, czy w kostce-i wychodzi ogród elegancki, grzeczny.Ogród naturalistyczny, taki o którym myślisz jest piękny, ale trudniejszy.
    Powodzenia.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Magnolia pięknie piszesz. Ja niestety jestem inż. elektronikiem z wykształcenia i nie mam pojęcia o kształtowaniu krajobrazu, a w szczególności w kształtowaniu go przy pomocy roślin. Aby samodzielnie projektować trzeba mieć doświadczenie. Sądzę że najlepszym fachowcem jest ktoś, kto zaprojektował setny ogród i widzi nowy projekt w swojej głowie tak, jak ja widzę program komputerowy składający się z kilkudziesięciu tysięcy linijek. Widzi go, bo tworzył projekty i widział tego efekty. Widzi alternatywy - czyli: co by było gdyby.
    Mogę zdobyć wszystkie książki, czasopisma, zdjęcia, mogę się nauczyć zasad kompozycji, ale nie będę miał doświadczenia, nie będę miał obrazu - ponieważ nie można sobie wyobrazić czegoś co nie wiadomo jakie ma być! Owszem mogę próbować kopiować coś, co gdzieś widziałem, mogę zastosować program komputerowy do projektowania, ale jeszcze nie czuję tego.
    Z projektem to jest tak - mniej więcej wiem czego chcę, ale mogę nie wiedzieć o czymś, co dało by jeszcze lepszy efekt, ale ja o tym nie wiem.
    Planując losowe nasadzania myślałem sobie tak: sadzimy, patrzymy czy dobre? dobre - zostawiamy, złe - zmieniamy. Po jakimś czasie jest coraz lepsze. Jest to metoda prób i błędów. Ma zalety i wady. Sprawia przyjemność, bo patrzymy co z tego wyniknie, ale marnujemy czas - rośliny nie rosną szybko. Skoro ktoś już coś kiedyś stwierdził, że jest dobre, to warto korzystać z tej wiedzy.
    WNIOSEK: trzeba zatrudnić fachowca. Trzeba fachowca znaleźć.
    Magnolia! chcesz być moim fachowcem? Gdzie mieszkasz? Lubisz podróżować? Chcesz uczestniczyć w szalonym pomyśle stworzenia najbardziej klasycystycznego - najbardziej romantycznego miejsca na ziemi?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o czas - od 15 marca do 20 sierpnia nieograniczony - 24 godz/dobę. Od 21 sierpnia do 14 marca - 0 czasu - ale mam ludzi do pracy.
    Kostka w ogrodzie - nigdy! Kratka plastikowa w trawniku na podjazdach owszem. Naturalny kamień na ścieżkach owszem, ale pomiędzy nim trawka, meszek, roślinki.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Pewnie że chcę, dzięki za propozycję.Mieszkam w Warszawie, jest niezły dojazd do Krakowa.Tylko że ja niestety nie jestem całkiem dyspozycyjna- mam w domu małego urwisa, którym się zajmuję.Ale myślę że mama się da namówić na zastępstwo.Aha- no i w maju urodzi się nam kolejne dziecię.Jeśli Tobie to nie przeszkadza to napewno się dogadamy.Jak masz czas od marca to możemy wtedy ruszyć z projektem.Tylko dobrze by było żebyś do tego czasu miał projekt zagospodarowania przez architekta- tzn. gdzie i jaki budynek, gdzie dojazd, gdzie jakieś pomieszczenia dodatkowe.Będziesz miał?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Aha- mój adres :
    [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Specjalne pozdrowienia dla Maga. Te ruiny, to nie będą chyba grobowce Atuanu ? (i kącik dla Kalessina będzie?)

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    "Ogród całkiem spontaniczny" to nie taki, który zaplanuje architekt Wtedy przestaje być kompletnie spontaniczny.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie

    Magnolia - super! Nie mam jeszcze planu zagospodarowania działki, przyłączy, projektu itd. Jak na razie tworzą się one w mojej głowie. W chwili wolnego czasu wszystko napiszę.

  10. #10

    Domyślnie spontaniczny???

    proponuje zakup duzej ilości nasion różnych roślinek, wymieszanie, wsadzenie ich do dużych wiader rozstawionych na dzialce, a na dól każdego wiadra kilka większych petard...
    potem zapałeczka i ucieczka....
    ...pierdut.............
    i za rok macie baaaaardzo spontaniczny ogród....
    ...gust jest kwestią ... gustu??

  11. #11

    Domyślnie

    Magnolio Czy mozesz podać jak się kształtują cenniki wykonania takiego projektu, czy są liczone od powierzchni? , rodzaju ogrodu?,
    Gdzie szukać projektantów?
    Mam do zagospdarowania 2.2ha ale 600m długie Żona chce podzielic to na strefy, z wydzielonymi obszarami rekreacji, piknikowym i wypoczynku.
    Jeśli nie chcesz podawac cen na forum podaj na priv.
    Chcę sie na razie zorientować tylko w cenach.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Wiatjcie,
    Magnolio ja też bym prosiła o przybliżone ceny. Ja ma działkę 1200 m. Zawsze chciałam mieć piękny ogród. Swoich sił próbowałam na działce rekreacyjnej wyszło tak sobie, dobrze że roślinność sama czasami umie się obronić. Dlatego teraz chciałabym wspólpracować z fachowcem.
    Pozdrawiam

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Cudko, wysłałam Ci prywatną wiadomość.Pozdrawiam Magnolia

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    odebrałam, dziękuję!

  15. #15

    Domyślnie

    Trafić na dobrego fachowca to też sztuka!

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Luna

    Zarejestrowany
    Feb 2004
    Posty
    3

    Domyślnie

    Ged, jak Twoje plany? Dołączam dopiero teraz do Forum, bo tak z marszu zdecydowaliśmy się na kupno domu i ważnym czynnikiem tej decyzji jest moja chęć stworzenia ogrodu spontanicznego właśnie! Czytam i czytam różne poradniki i zobaczymy co z tego wyjdzie! Kupujemy dom w Zalesiu Górnym, więc gdyby mi nie wyszło , Magnolio, znów będziesz miała klienta Jeżeli zechcesz, oczywiście. Mam też zamysł, do którego kompletnie nie wiem, jak się zabrać: chcę w ogrodzie przewidzieć miejsce do zabaw dla dzieci, ale tak, żeby harmonizowało i ładnie wyglądało... Da się?
    Kobieta musi zrobić coś trzy razy lepiej niż facet, żeby uznano, że robi to tak samo dobrze jak on (na szczęście nie jest to trudne

  17. #17

    Domyślnie

    Snowdwarf,

    Pomysł na spontaniczny ogrod masz kapitalny .
    Żaden architekt krajobrazu nie rozplanowałby lepiej tych roślinek na swojej desce kreślarskiej i przy pomocy programu komputerowego.

    Jak spontaniczny to spontaniczny .
    Koniecznie zgłoś ten patent gdzie należy bo Cię inni ubiegną.

    Wymyśl coś na tworzenie ogrodów czarodziejskich bo też jest zapotrzebowanie.

    Pozdrawiam i dzięki za ubaw.

    Pinus
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Luno, da się da. Tylko dobrze sobie zaplanuj jak ma wyglądać Twój ogród.Najpierw odpowiedz sobie co dla Ciebie znaczy ogród spontaniczny i jakie masz marzenia.No i jakie możliwości- finansowe i czasowe do pielęgnacji tego ogrodu.A potem może pokuś się o narysowanie na papierze, w skali i zaplanowanie Twoich założeń.Nie polecam biegania po ogrodzie i przesadzania co sezon całego 'wystroju'-nie wyjdzie im to na zdrowi, a nie bardzo wierzę w efekt.
    Ładny plac zabaw też da się zrobić.Działka w Zalesiu to działka leśna?
    To może będą pasować tam zabawki drewniane.Mogłyby być np. robione przez stolarza, takie z bali, nawet krzywych, takie trochę dzikie.Byłoby fajnie.Jak są drzewa to jakieś drabinki i huśtawki sznurkowe...Jest trochę możliwości.Ale drewno do założenia ogrodu naturalnego jest o wiele bardziej na miejscu niż np. plastik. A cenowo nie musi być drożej.
    A w razie czego jak będziesz miała dość, możemy polanować w duecie.
    Powodzenia.

  19. #19

    Domyślnie

    Mnie się pomysł ogrodu spontanicznego podoba. Kilka lat temu w jakiejś ogrodniczej gazetce widzialam reportaż z ogrodu może nie calkiem, ale trochę spontanicznego. Jego właściciele co robu "przemebolowywali" ogród, sadzili nowe roślinki czekając co z tego wyniknie, wykopując te które im się źle komponowały. Wbrew pozorom do w taki "spontaniczny" ogród musieli wkładać bardzo dużo czasu. No i mieli szczęście, bo po poprzednich właścicielach odziedziczyli trochę starych krzewów i drzew, w tym przepiękne 50-letnie rododendrony, które jakby wytyczyły główne cechy ogrodu, pozostało je tylko usupełnić.
    Ja sama chętnie zrobiłabym coś podobnego. Może nie do końca sadziłabym roślinki gdzie popadnie. Zrobiłabym ogólny plan, ogólne założenia. Nie robiłabym tylko szczegółowego planu nasadzeń, liczac się z faktem że co roku będę ogród "przemeblowywać" inspirowana tym co wychdzi z zeszłorocznych nasadzeń. UWażam że takie podejście jest super. W końcu nie chodzi o to żeby ktoś nam zrobił ogród i żeby ten ogród od razu był gotowy do udziału w konkursie piękności. Jednak nie zrobię takiego ogrodu jak napisałam powyżej bo mój mąż jest zagożałym zwolnnikim "ścisłego projektowania" nie pozostawiając w ogóle miejsca na spontaniczność i przypadek. No cóż, to wszystko zależy, od tego czym właściwie jest dla nas ogród.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    No i mamy wątek dla "obszarników". Ja zagospodarowuję 2,63 ha piaszczystego pola pięknie położonego w leśnym zakolu gdzieś w środku borów dolnośląskich. Od roku mieszkam w nowym domu, sadzę od 4-5 lat. Dopóki nie ogrodziłem, jelenie miały poletko zgryzowe i wodopój w moim stawiku. Chcąc zachować charakter leśnej posesji, sadzę wzdłuż ogrodzenia kolczaste krzewy - ałycza, głóg, tarnina - a na obrzeżach różne drzewa leśne aby zię odizolować od sąsiada, wyhamować wiatry i stworzyć wewnątrz coś w rodzaju enklawy. W tej chwili planuję nasadzenia bliżej domu, uwzględniając wymagania glebowe, przeznaczenie terenu i wygląd roślin. Pracy mam na kilka lat.
    Radocha przeogromna, choć ciągle trzeba się uczyć. W Warszawie, którą opuściłem 16 lat temu, nigdy bym tego nie miał.
    Pozdrawiam.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony