dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 12
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 221
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    NIe "rzedu", a "ponizej", czyli np. 5kW

    A serio - z wentylacja grawitacyjna i niekorzystnym ksztaltem - czemu nie? 66W/m2 to zaden kosmos.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  2. #42
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Też uważam, że bez sensu to "poniżej". Dla samego salonu obiczył, że 4 kW.

  3. #43
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szafa
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Witam

    Ja u siebie zdecydowałem na zmianę z grzejników na podłogówkę w całym domu - grzejniki jedynie elektryczne w łazienkach. Zastanawiam się jaki rozstaw pentli przy mojej kubaturze będzie odpowiedni ?

    Wysokość parteru 2,8 a piętra 2,7 m Ściany porotherm 30 + 15 styropian.


    powiekszenie




    powiekszenie

  4. #44
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał mazo
    Też uważam, że bez sensu to "poniżej". Dla samego salonu obiczył, że 4 kW.
    Wydaje mi sie, ze to duuuuza przesada. Jak pisalem - u mnie 1300 takiej samej powierzchni, choc fakt, ze mniejsza kubatura i u mnie reku. No ale 4 kW to kosmos - ponad 100W/m2!

    szafa - kubatura do rozstawu rurek ma sie dokladnie nijak. Rozstaw rurek dobiera sie jako funkcje zapotrzebowania na cieplo i paramentrow wody (temp zasilania i powrotu). Generalnie zalezy zaczac od obliczen zapotrzebowania na cieplo kazdego pomieszczenia z osobna.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szafa
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    szafa - kubatura do rozstawu rurek ma sie dokladnie nijak. Rozstaw rurek dobiera sie jako funkcje zapotrzebowania na cieplo i paramentrow wody (temp zasilania i powrotu). Generalnie zalezy zaczac od obliczen zapotrzebowania na cieplo kazdego pomieszczenia z osobna.

    Czy da się te kwestie wyliczyć samemu czy należy zgłosić się do jakiegoś specjalisty ?

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał szafa
    Czy da się te kwestie wyliczyć samemu czy należy zgłosić się do jakiegoś specjalisty ?
    To zalezy, na ile jestes "techniczny" Ja zrobilem sam, podobnie jak wielu. Sciagasz program ktory sie nazywa Audytor OZC (np. ze strony Kisan), bierzesz w reke projekt i wklepujesz po kolei wszystkie sciany, drzwi, okna itp. W nagrode dostajesz mnostwo fajnych danych. Wyglada to tak:



    Jak wiesz o co chodzi we wspolczynnika U i lambda, pamietasz podstawy geometrii i masz chwile czasu to dasz sobie rade. Jest to tylko nieco pracochlonne. Na Forum jest caly watek poswiecony obliczeniom w OZC.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar szafa
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Nie wygląda to zbyt prosto ale poczytam i może się uda.

  8. #48

    Domyślnie

    Witam,

    Ja dopiero stoje przed wyborem podłogówki w salonie.Czy panele badz parkiet w salonie beda mialy negatywny wplyw na ogrzewanie pomieszczenia?

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomcat79
    Witam,

    Ja dopiero stoje przed wyborem podłogówki w salonie.Czy panele badz parkiet w salonie beda mialy negatywny wplyw na ogrzewanie pomieszczenia?
    Witam krajana
    Nie będą miały żadnego wpływu na ogrzewanie, jeżeli już to najwyżej na szybkość przekazywania ciepła.
    Oczywiście muszą to być pokrycia dostosowane do ogrzewania podłogowego.
    WARTO? WARTO!

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Q-BIS
    Cytat Napisał tomcat79
    Witam,

    Ja dopiero stoje przed wyborem podłogówki w salonie.Czy panele badz parkiet w salonie beda mialy negatywny wplyw na ogrzewanie pomieszczenia?
    Witam krajana
    Nie będą miały żadnego wpływu na ogrzewanie, jeżeli już to najwyżej na szybkość przekazywania ciepła.
    Oczywiście muszą to być pokrycia dostosowane do ogrzewania podłogowego.
    Nie jest to prawda. Beda mialy wplyw, choc niewielki.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    Cytat Napisał Q-BIS
    Cytat Napisał tomcat79
    Witam,

    Ja dopiero stoje przed wyborem podłogówki w salonie.Czy panele badz parkiet w salonie beda mialy negatywny wplyw na ogrzewanie pomieszczenia?
    Witam krajana
    Nie będą miały żadnego wpływu na ogrzewanie, jeżeli już to najwyżej na szybkość przekazywania ciepła.
    Oczywiście muszą to być pokrycia dostosowane do ogrzewania podłogowego.
    Nie jest to prawda. Beda mialy wplyw, choc niewielki.
    Czy tak niewielki, że można uznać - pomijalny w obliczeniach?
    Np w OZC ?
    Gdzie drobna zmiana w parametrach, które ciężko samemu obliczyć np. wymiany powietrza, stanowi o różnych wynikach końcowych?
    WARTO? WARTO!

  12. #52
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Q-BIS
    Czy tak niewielki, że można uznać - pomijalny w obliczeniach?
    Np w OZC ?
    Gdzie drobna zmiana w parametrach, które ciężko samemu obliczyć np. wymiany powietrza, stanowi o różnych wynikach końcowych?
    Czy pomijalny? Chyba nie, bo siega kilkunastu procent. W przytaczanym tu przykladzie rurek co 10cm i wody 40/30 roznica wynosi 11W/m2 (63 v. 74). Roznica moze nie zasadnicza, ale jest.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  13. #53

    Domyślnie Podłogówka 100% powierzchni kontra grzejniki drabinkowe ?

    Witam, pojawiały się takie pytania w innych watkach ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie czy jest sens montować dodatkowe grzejniki drabinkowe w łazienkach gdy w całym domu jest planowana podłogówka. Czy zasilanie grzejników wysokotemperaturowych z obiegu podłogówki ( zatem cirka 30-35 st.C ) ma sens ? Jak macie u siebie, przecież chodzi o mozliwość szybkiego wysuszenie np. reczników, co przy takiej temp. zasilania nie wydaje się mozliwe. Zaznaczam 100% powierzchni domu w podłogówce, bez mieszaczy, bedzie kocioł kondensacyjny z osobnym zasobnikiem w.u. Opcja dołożenia grzałki elektrycznej do grzejnika jest mi znana

  14. #54

    Domyślnie

    Ja mam 100% podłogówki (zero mieszaczy, wszystko bezpośrednio z kotła) i grzejnik drabinkowy założę żeby suszyć ręcznik, ale to będzie zasługa grzałki, a nie wody z obiegu c.o.
    Muszę jeszcze przemyśleć taki patent, żeby alternatywnie ten grzejnik podłączyć do zbiornika cwu. Mam zasobnik 220 litrów, woda użytkowa ma ok. 50 st i sobie tak myślę, czy nie podłączyć takiej drabinki do tego zasobnika - gdy będę chciał wysuszyć ręcznik odkręcę na jakiś czas zawór i... no właśnie i zastanawiam się czy to ma sens - czy taki zasobnik podgrzeje drabinkę i czy to się sprawdzi ...

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Z ta temp. zasilania to nie przesadzaj, może się okazać ze przez większość okresu grzewczego będzie miała 26-28 C !

    Ja jak u siebie powieszę pranie na suszarce, takiej ze sznurków to mi do rana wszystko wysycha, no może prawie wszystko, ale ręczniki suchutkie !
    Grzejnik ma uzasadnienie ale w przypadku kiedy wychodzi Ci z obliczeń że nie dasz rady utrzymać żądanej temp. w łazience !
    "Zimny" grzejnik nie pomoże zbyt wiele, nawet przewymiarowany !
    Jak już wspomniałeś, grzałka ratuje sprawę.

    Musisz ,,, ten grzejnik ?

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    RadziejS pomysł ciekawy, ale jaka wodą chcesz zasilać ten grzejnik ? Pitną ?
    Przy buforze z wężownicą cwu to rozumiem, wpuszczasz wodę kotłową, gorącą mimo że w podłogę idzie chłodna !
    kurde, mogłem tak u Siebie zrobić ,,,

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman
    RadziejS pomysł ciekawy, ale jaka wodą chcesz zasilać ten grzejnik ? Pitną ?
    Przy buforze z wężownicą cwu to rozumiem, wpuszczasz wodę kotłową, gorącą mimo że w podłogę idzie chłodna !
    kurde, mogłem tak u Siebie zrobić ,,,
    W sumie specjalnych przeszkód żeby to woda pitna nawet była to nie widzę (kiedyś przecież w rurach stalowych się puszczało, a grzejnik też chyba stalowy), ale myślę raczej żeby nie była to pitna. Mam dwie wężownice, może z jednej można by coś zabrać, albo jakiś wymiennik - nie wiem, na razie tylko głośno myślę

  18. #58
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Ale po co pitną wodę? Jak jest wymiennik z wężownicami to podłączyć drabinkę pod zasilanie wymiennika. Do tego należy dołożyć by-pass coby nie ograniczyć zasilania wymiennika i nie grzać bez potrzeby grzejnika.

  19. #59

    Domyślnie

    Podzielam zdanie Piczmana w kwestii suszenia bielizny, w tym ręczników. Temperatura w łazience powinna być wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach i nie powinieneś odczuwać dyskomfortu (kwestia ułożenia odpowiedniej ilości rurek). Powoduje to także lepsze warunki dla schnięcia ręcznika. Od roku mieszkam bez ani jednego grzejnika i nie ma problemu. 100% podłogówka. Oczywiście, gdyby była dodatkowo drabinka w łazience, byłby to plus, ale bez tego również jest ok. Dodam tylko, że na wszelki wypadek mam możliwość podłączenia drabinki elektrycznej, jednakże okazało się, że nie ma takiej potrzeby. Podstawa, to dobre zaplanowanie rozłożenia rurek w pomieszczeniach.

  20. #60

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odzew. W moim przypadku planowałem układ mieszany, tzn. ok. 83m2 podłogówki i 4 sypialnie tylko w grzejnikach plus dwie drabinki w łazience góra/dół. Gość zrobił projekt, widać że ma pojecie bo zabrał się w pierwszej kolejności za wyliczenie zapotrzebowania każdego pomieszczenia, roztaw rurek różny od 10 do chyba 25 cm. Problem w tym że z materiałami krzyknął 35tys. ( dużo/w sam raz nie wiem ). Zastanawiam się czy nie wziąc kogoś tańszego i zrobić na 100% podłogówkę. Wydawało mi się, że wtedy na dobrych materiałach nie ma dużego ryzyka, że coś nie bedzie działać ok i wyjdzie taniej. Sam juz nie wiem.

Strona 3 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony