dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Sposób na ogrzewanie domu i wody

    Dzień dobry!
    Kupiłam dom na wsi do przeróbki, jeszcze trochę czasu minie zanim "stanę na nogi" i będę go ulepszać. Może ktoś z rozmówców mógłby podpowiedzieć mi jaki sposób wybrać na ogrzewanie takiego domu i wody. Co jest najbardziej opłacalne. Dom jest murowany a moja rodzina nie mieszka w tej miejscopwości. Przyjeżdżalibyśmy do niego tylko na soboty, ferie i wakacje. Proszę o podpowiedź.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    kominek z DGP + mały przepływowy elektryczny podgrzewacz wody
    a jak przy tym rozwiązaniu zapewnić nie zamarzanie wody w zimie? Spuszczać wodę za każdym razem??

  3. #3

    Domyślnie

    To jedna z funkcji sterownika CO.

    Anty zamarzanie zapobiega zamarznięciu wody w instalacji C.O.
    załączając pompę poniżej 5 °C.

    Jeśli z instalacja jest wszytko wporządku to powinno być OK , gorzej jeśli mamy np zapowietrzony układ .Co wtedy
    Lub będzie awaria zasilania

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mariobros35
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-087
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał Trociu
    a jak przy tym rozwiązaniu zapewnić nie zamarzanie wody w zimie?
    kominek z DGP mu zamarznie ??
    No niezupełnie autor raczej miał na myśli zimną wodę w instalacji wodociągowej i wodę w elektrycznym podgrzewaczu c.u.w
    Jeżeli mogę być pomocny w zagadnieniach dotyczących kominków z płaszczem wodnym to zapraszam do zadawania pytań

    --Tu była reklama----

  5. #5

    Domyślnie

    Kocioł "na wszystko" + zasobnik ciepłej wody min. 100l ewentualnie z grzałką elektryczną.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    problem z zamarzaniem wody pojawi się po wyjeździe mieszkańców na zimę do swojego głównego miejsca zamieszkania. Przestaną grzać w kominku z DGP i temperatura powoli zacznie spadać aż istnieje możliwość, że spadnie poniżej zera. I w tym momencie zaczyna się możliwość zamarznięcia wody w rurach wodnych.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały Mariusz
    To jedna z funkcji sterownika CO.

    Anty zamarzanie zapobiega zamarznięciu wody w instalacji C.O.
    załączając pompę poniżej 5 °C.

    Jeśli z instalacja jest wszytko wporządku to powinno być OK , gorzej jeśli mamy np zapowietrzony układ .Co wtedy
    Lub będzie awaria zasilania
    nie musi być nawet awarii zasilania. Wiem bo przeżyłem. Przez święta skończył się węgiel w zasobniku i mimo, że pompka chodziła cały czas na II biegu, w jednym rogu domu - od nawietrznej - niestety się wodzie zamarzło. Punkt najdalej oddalony od pieca więc pewnie dlatego.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    yarpenowski

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Góra Siewierska
    Dzielnica
    Czerwony Kamień
    Posty
    783

    Domyślnie

    Temat adekwatny a nie chcę doklejać się do jakiegoś wątku, który zakończył żywot z rok temu.

    Na działce będę miał przyłącze wodne i prądowe (załatwia gmina), do gazociągu będzie z 300m, albo więcej). Działka jest jedną z kompleksu 68 działek, które są w trakcie sprzedaży - na potrzeby mieszkaniowe, więc być może gazownia pomyśli racjonalnie i gaz doprowadzi.

    Naczytałem się o przeróżnych rozwiązaniach, mam jeszcze więcej pytań niż na początku wiem, że wybór zależy od tego ile jestem w stanie wydać na start, jakie będzie wymagane zapotrzebowanie, jaka będzie powierzchnia itp itd ...

    Jedno co mnie męczy - dla osób, które gazu jeszcze nie posiadają najczęściej poleca się prąd - i kalkuluje ceny grzania w II taryfie. Moje pytanie - jak wtedy wygląda koszt energii zużywanej na normalne 'dzienne' użytkowanie domu ?

    Czyli gotowanie, oświetlenie, wszelkie urządzenia elektryczne, czasem 3 komputery pracujące równocześnie przez kilka godzin. To wszystko na I taryfie, która jest już (znacznie) droższa.

    Czy zysk z ogrzewania w II taryfie nie ginie w kosztach droższego 'użytkowania' domu w godzinach 6-13 i 15-22 ?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał yarpenowski
    Czy zysk z ogrzewania w II taryfie nie ginie w kosztach droższego 'użytkowania' domu w godzinach 6-13 i 15-22 ?
    Nie -- rozpisz sobie to zużycie energii na I i II taryfę i policz, ile za to zapłacisz.

    Potem potraktuj zużycie energii stawką z jednej taryfy -- i porównaj.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    yarpenowski

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Skąd
    Góra Siewierska
    Dzielnica
    Czerwony Kamień
    Posty
    783

    Domyślnie

    Niedokładnie zapytałem :)

    Chodzi o porównanie :

    zyski z II taryfy i koszty z I taryfy vs koszt grzania gazem i używanie jednej płaskiej taryfy elektrycznej.

    Nie chodzi mi oczywiście o dokładne wyliczenia, ale o ogólną tendencję - dla zgrubnego oszacowania dom ok 140m2, 4-5 osób.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony