Cytat Napisał mikrob7 Zobacz post
Witam wszystkich, chciałem poprosić o doradzenie w zakupie zmiękczacza do wody, oraz jego ulokowania. Mieszkać będą 2 osoby dorosłe plus dziecko, na chwilę obecną zużywamy rocznie 101 metrów sześciennych wody. Wodę będę miał z wodociągu miejskiego, a podgrzewana będzie piecem dwufunkcyjnym.

Według wodociągów i analiz z 2020 r. woda powinna być średnio twarda na poziomie 11,4 stopni niemieckich, (mgCaCO3/dm3) 190.
Mineralizacja wody stan na rok 2021:
Sód mg/l 8,79,
Potas mg/l 1,167,
Wapń mg/l 53,148,
Magnez mg/l 7,12,
Wodorowęglany mg HCO3-/l 190.
Suma wszystkiego 260,225.

Zmiękczacz będę chciał umieścić w wiatrołapie, ponieważ tam będzie licznik i gniazdko elektryczne. Wnęka na szafę powinna mieć do 60cm głębokości, teoretcznie można pogłębić o kilka cm (nie wiem czy zmiękczacz zmieści się prostopadle do ściany, czy powinien być ustawiony równolegle). Przed zmiękczaczem chcę zamontować porządny filtr mechaniczny z zaworem do spłukiwania zanieczyszczeń (poproszę doradzić, jaki wybrać), oraz bypass.


Co do zmiękczacza po wielu przeczytanych postach przekonałem się do firmy Erie IQsoft Eco 18 ze względu na europejskie pochodzenie, jak na razie tylko w jednym sklepie internetowym znalazłem, że jest dostępny, w reszcie na zamówienie. Wczoraj wyczytałem tutaj na forum, że Erie zostało wykupione przez firmę Pentair, czy teraz u nich powinienem szukać tego produktu?
Drugi model jaki biorę pod uwagę to Clack Flamingo c10.

Jeżeli się uda to zamieszczę zdjęcie projektu mieszkania.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	widok mieszkania.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	82,0 KB
ID:	459028
Do takiego zużycia radziłbym zmiękczacz z 15-18 litrami złoża - w tym przypadku 10 litrowe Flamingo chyba będzie za małe.
Jeśli chcesz to zamontować we wnęce na szafę to zwróć uwagę na to gdzie będzie odpływ wody z płukania zmiękczacza, oraz pamiętaj, że w czasie wymiany wkładu (lub spłukiwania osadów) też może się rozlewać woda.
Głębokość standardowego zmiękczacza w obudowie kompaktowej to ok 50 cm więc powinien się zmieścić prostopadle do ściany, ale filtr wstępny będzie musiał być z boku.