dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 78 z 84
Pokaż wyniki od 1.541 do 1.560 z 1680
  1. #1541

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    Temat zmiękczaczy przeczytałam kilka razy i nadal sama nie potrafię dobrać zmiękczacza do swojego domu. Dlatego też proszę o pomoc. Domek jednorodzinny, 4 osoby, średnie zużycie 10m3. Jedna łazienka z prysznicem, dolna tylko wc. Twardość 19/20 st. - wg wodociągów 248 CACO3.

  2. #1542
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał neua Zobacz post
    Dzień dobry,
    Temat zmiękczaczy przeczytałam kilka razy i nadal sama nie potrafię dobrać zmiękczacza do swojego domu. Dlatego też proszę o pomoc. Domek jednorodzinny, 4 osoby, średnie zużycie 10m3. Jedna łazienka z prysznicem, dolna tylko wc. Twardość 19/20 st. - wg wodociągów 248 CACO3.
    Według wodociągów twardość to ok 14 dH, a Ty podajesz 19-20 dH - to spora rozbieżność.
    Jeśli przyjąć twardość wodociągową to wystarczy model z 20 litrami złoża, a jak tą wyższą wartość to i 30 litrów będzie pasowało...

  3. #1543

    Domyślnie

    Cześć

    Wracam z tematem doboru urządzenia. Przypomnę, że chodzi o:
    - dom jednorodzinny
    - rodzina 2+1,
    - średnie zużycie wody około 9 m3 miesięcznie
    Twardość wody:
    według dostawcy wody 230 mgCaCO3/l, 13 stopni niemieckich (dane z marca 2022)
    pomiar 1. mój, początek czerwca 2022 (test kropelkowy) – 25 stopni niemieckich; raczej należy go pominąć
    pomiar 2. mój, początek lipca (test kropelkowy) – 19 stopni niemieckich
    pomiar z laboratorium, 11 lipca – 279 mgCaCO3/l, niecałe 16 stopni niemieckich
    pomiar 3. mój, 30 lipca (test kropelkowy) – 18 stopni niemieckich

    Czy przy takich wynikach zasugerowane wcześniej urządzenie (przez @qbek17 ) ze złożem 25 l będzie ok?

  4. #1544
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał zarzar Zobacz post
    Czy przy takich wynikach zasugerowane wcześniej urządzenie (przez @qbek17 ) ze złożem 25 l będzie ok?
    Tak.

  5. #1545

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Według wodociągów twardość to ok 14 dH, a Ty podajesz 19-20 dH - to spora rozbieżność.
    Jeśli przyjąć twardość wodociągową to wystarczy model z 20 litrami złoża, a jak tą wyższą wartość to i 30 litrów będzie pasowało...
    Dzień dobry po dłuższej przerwie. Test wykonałam ponownie, dopytałam sąsiada u niego dokładnie te same wskazanie 19dH. Natomiast od kilku msc wg wodociągów wskazania stałe pomiędzy 245-248. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie? Wiem, że nie polecasz konkretnych modeli, ale jeśli możesz zasugerować więcej konkretnych parametrów co do sprzętu byłabym bardzo wdzięczna.

  6. #1546
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał neua Zobacz post
    Dzień dobry po dłuższej przerwie. Test wykonałam ponownie, dopytałam sąsiada u niego dokładnie te same wskazanie 19dH. Natomiast od kilku msc wg wodociągów wskazania stałe pomiędzy 245-248. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie? Wiem, że nie polecasz konkretnych modeli, ale jeśli możesz zasugerować więcej konkretnych parametrów co do sprzętu byłabym bardzo wdzięczna.
    Szukaj modelu z dobrym złożem (np. monosferyczny Lewatit S1567) i głowicą (np. Clack). Zwróć uwagę aby zestaw zawierał bypass, mieszacz, filtr wstępny...

  7. #1547

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Szukaj modelu z dobrym złożem (np. monosferyczny Lewatit S1567) i głowicą (np. Clack). Zwróć uwagę aby zestaw zawierał bypass, mieszacz, filtr wstępny...
    W jednej z firm instalujących zaproponowano mi bez jakichkolwiek pytań o ilość osób, zużycie i twardość wody model Ecowater 500. Sam zmiękczacz wyczytałam, że jest dobry, ale cena trochę wysoka - 5000 z instalacją i żeby mieć 10 lat gwarancji to serwis raz do roku około 400-500 zł.

  8. #1548
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Czemu ma być tylko żywica Lewatit ?
    W moim zmiękczaczu jest Purolite C100E i z tego co badania wody wykazały nie tylko zmiękcza ale usuwa również żelazo i mangan co zresztą deklarował producent.
    Co prawda przed filtracją żelazo i mangan są niewiele przekroczone ale po zmiękczeniu są na prawidłowym poziomie.
    Dzięki tej żywicy wystarczy sam zmiękczacz.
    Żywica Purolite ma wszystkie papiery dopuszczające do wody pitnej

    Z moich uwag jako użytkownika warto jest zainwestować w głowicę mierząca objętość wody i dostosować do tego cykle regeneracji. Kilka lat temu wymieniłem głowicę tzw czasową Clack rozsypała się po 17 latach pracy i wymieniłem na objętościową nadal Clack zużycie soli wyraźnie spadło.

    Jeśli ktoś korzysta z własnego ujęcia i ma ma sporo osadów w wodzie bardzo polecam filtr z wstecznym płukaniem, lub zwykły filtr ze wstecznym płukaniem zrobionym na zaworach zewnętrznych.

    Dodatkowo polecam duży zbiornik na sól będzie mniej obsługi, u mnie jest 100L mniejszego bym nie brał.

  9. #1549
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał neua Zobacz post
    W jednej z firm instalujących zaproponowano mi bez jakichkolwiek pytań o ilość osób, zużycie i twardość wody ...
    Trochę słabo to świadczy o takiej firmie.

    ...model Ecowater 500. Sam zmiękczacz wyczytałam, że jest dobry, ale cena trochę wysoka - 5000 z instalacją i żeby mieć 10 lat gwarancji to serwis raz do roku około 400-500 zł.
    Zgadza się.

  10. #1550
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Czemu ma być tylko żywica Lewatit ?
    To tylko przykład dobrej żywicy. Nikt nie mówi, że ma być "tylko ta", ale jednak ta jest monosferyczna i choćby z tego względu będzie lepsza niż "standardowa" (którą jest np C100E).

    W moim zmiękczaczu jest Purolite C100E i z tego co badania wody wykazały nie tylko zmiękcza ale usuwa również żelazo i mangan co zresztą deklarował producent.
    Każdy kationit będzie usuwał z wody kationy, w tym kationy metali innych niż wapń i magnez zgodnie z szeregiem aktywności. Jest to właściwość typu złóż, a nie tylko tego konkretnego producenta czy marki.

    Co prawda przed filtracją żelazo i mangan są niewiele przekroczone ale po zmiękczeniu są na prawidłowym poziomie.
    Jest to normalne działanie złoża zmiękczającego, ale warunkiem jest odpowiedni skład wody (proporcje między poszczególnymi składnikami) oraz ich ilość.

    Dzięki tej żywicy wystarczy sam zmiękczacz.
    Jeśli masz minimalne przekroczenia żelaza czy manganu to nie ma sensu stawiać odżelaziacz i faktycznie wystarczy sam zmiękczacz.

    Żywica Purolite ma wszystkie papiery dopuszczające do wody pitnej
    Zgadza się. Podobnie jak chińskie czy indyjskie żywice "no name"...

    Z moich uwag jako użytkownika warto jest zainwestować w głowicę mierząca objętość wody i dostosować do tego cykle regeneracji.
    Jest to oczywista oczywistość i sama prawda... od lat nie widziałem zmiękczacza bez głowicy objętościowej.

    Kilka lat temu wymieniłem głowicę tzw czasową Clack rozsypała się po 17 latach pracy i wymieniłem na objętościową nadal Clack zużycie soli wyraźnie spadło.
    Tak z ciekawości - co Ci się rozsypało? Czy coś w głowicy czy raczej w sterowniku (elektronika)?

    Jeśli ktoś korzysta z własnego ujęcia i ma ma sporo osadów w wodzie bardzo polecam filtr z wstecznym płukaniem, lub zwykły filtr ze wstecznym płukaniem zrobionym na zaworach zewnętrznych.
    Nie każdy zwykły filtr nadaje się do płukania wstecznego.

    Dodatkowo polecam duży zbiornik na sól będzie mniej obsługi, u mnie jest 100L mniejszego bym nie brał.
    W większości przypadków (jeśli ktoś ma roczne zużycie soli na poziomie poniżej 100 kg) wystarczy zbiornik na sól o pojemności 70 litrów. Wtedy wystarczy do niego zajrzeć raz na pół roku... ale oczywiście można dać większy.

  11. #1551
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Dzięki serdeczne za wyjaśnienia.

    Miałem głowicę starego typu czasową elektromechaniczną czyli taką sprzed ok. 20 lat. Elektroniki w niej nie było działała na takiej zasadzie jak kiedyś elektromechaniczne programatory w pralkach. Z tego co pamiętam to chyba rozsypał się mechanizm czy jakieś zaworki. Głowica nie regenerowała żywicy i przeciekała. Chyba nie pobierała solanki a potem napełniała zbiornik soli wodą tak że się przelewało do kanalizacji. Po regeneracji sprawdzałem twardość wody efekty były mizerne. Surowa woda u mnie ma ok. 470mgCaCo3/l czyli sporo więc musiałem kupić następną głowicę. Po kilku regeneracjach ustawiłem i tak trzyma .

    Jeśli mogę zwrócić uwagę na zmiękczanie wody o wysokiej twardości to nie należy przesadzać bo może się skończyć zbyt dużą ilością jonów sodu. Maksymalna dopuszczalna ilość sodu to 200mg/l u mnie w wodzie surowej sodu jest 25,8mg/l po zmiękczeniu 194mg/l . Twardość po zmiękczeniu ok 174 mgCaCo3/l moim zdaniem jest ok.
    Jak bym chciał niższą twardość to już tylko odwrócona osmoza albo przy dotychczasowym systemie miałbym słoną wodę morską w instalacji
    Ostatnio edytowane przez inwestor ; 04-08-2022 o 15:03

  12. #1552
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Miałem głowicę starego typu czasową elektromechaniczną czyli taką sprzed ok. 20 lat. Elektroniki w niej nie było działała na takiej zasadzie jak kiedyś elektromechaniczne programatory w pralkach. Z tego co pamiętam to chyba rozsypał się mechanizm czy jakieś zaworki.
    Jesteś pewien że to był Clack a nie np. Fleck? 20 lat temu czasowe Clacki miały już płytkę elektroniczną...

    ...przy dotychczasowym systemie miałbym słoną wodę morską w instalacji
    Musiałbyś mieć jeszcze sporo chlorków od samego sodu będziesz miał posmak raczej metaliczny

  13. #1553
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Masz 100% rację to był FLECK teraz jest CLACK kurcze nieco podobne te nazwy

  14. #1554
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    qbek17
    Jeśli to nie kłopot to może byś wyjaśnił przewagi w żywicy monosferycznej ?
    Może też wiesz jaka ogólnie jest trwałość żywicy ?
    Sprzedawca mi powiedział jak kupowałem nową żywicę (z własnej winy zniszczyłem poprzednią żywicę też C100E) że trwałość jest po wieki wieków. No chyba , że znowu ją przechloruję

    Czy co jakiś czas może odkażasz u klientów instalację ?
    Ja już zwyczajowo prewencyjnie co 2 lata odkażam całą instalacje zw i cw razem z zasobnikiem, jakimś takim szuwaksem z podchlorynem. Dopadłem kiedyś puszkę takiego zajzajeru do odkażania basenów.
    Mam co prawda do bieżącej dezynfekcji sporo przewymiarowaną lampę UV, no ale licho nie śpi. Sama UV dezynfekuje tylko wodę zasilającą, natomiast jak się jakieś cholerstwo przedostało to mu UV nic nie zrobi.
    Jak to jest w twojej praktyce ? Prewencyjnie odkażasz czy biegasz do SANEPIDU z próbkami ?

  15. #1555
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Jeśli to nie kłopot to może byś wyjaśnił przewagi w żywicy monosferycznej ?
    Różnica polega na rozkładzie wielkości ziaren żywicy. Standardowe uziarnienie to ziarna w rozmiarze 0,3 - 1,2 mm (czyli są ziarna drobniejsze i grubsze) przez co w czasie pracy takie złoże jest znacznie bardziej "poupychane". To powoduje większe opory przepływu oraz gorszą kinetykę reakcji.
    Złoże monosferyczne to ziarna w identycznym rozmiarze (np. 0,6 mm) przez co przepływ przez całą objętość złoża jest równomierny, jego wyczerpywanie także róznomierne i mniej "zmienne".
    Druga sprawa, także zależna od rozmiaru ziaren, to pojemność robocza takiego złoża - jest ona wyższa w złożu monosferycznym (nawet kiedy pojemność całkowita, podawana w karcie katalogowej, jest zbliżona do złoża o standardowym uziarnieniu)

    Może też wiesz jaka ogólnie jest trwałość żywicy ?
    Sprzedawca mi powiedział jak kupowałem nową żywicę (z własnej winy zniszczyłem poprzednią żywicę też C100E) że trwałość jest po wieki wieków. No chyba , że znowu ją przechloruję
    Kiedyś widziałem żywicę pracującą ponad 30 lat i to w kiepskich warunkach. Teraz nie spodziewam się aż takiej trwałości, ale myślę, że 15-20 lat powinna wytrzymać. Oczywiście pracując w normalnych warunkach, bo jednak puszczenie utleniacza na złoże powoduje rozpad wiązań chemicznych i ziarna się kruszą.
    Jak zwykle w chemii - wszystko zależy od stężenia i czasu kontaktu. Jak na złoże puścisz stężony podchloryn to na pewno dość szybko uszkodzisz złoże. Ten sam podchloryn ale mocno rozcieńczony nie zrobi większej szkody nawet po wielokrotnym stosowaniu (jednak ze względu na trudności w kontrolowaniu takich sytuacji przyjmuje się, że każda dezynfekcja utleniaczem powoduje skrócenie żywotności złoża).

    Czy co jakiś czas może odkażasz u klientów instalację ?
    To zależy od konkretnej sytuacji. Zazwyczaj odkażanie instalacji robi się na początku, przed instalacją uzdatniania. A potem to już indywidualnie...
    Jeśli w badaniach są bakterie to na pewno odkażanie jest rozważane. Tak jak piszesz - lampa UV zabezpiecza wodę na wejściu tylko dopóki działa.
    W takich przypadkach można też rozważyć złoża, które mogą być dezynfekowane (np. Crystal Right bardzo lubi chlor) a też zmiękczają. Wtedy stosując celę chlorującą można uzyskać regularną dezynfekcję złoża (czyli miejsca gdzie bakterie mają najlepsze warunki do rozwoju) i w połączeniu z lampą UV, minimalizuje się ryzyko infekcji.

  16. #1556

    Domyślnie

    Cześć,

    Trochę posiedziałem przed monitorem. Czytałem wątek (nie cały), szukałem urządzenia ze złożem 25 l i konfiguracji złoża Lewatit z polecanymi głowicami Clack, Erie, Logix. Poniżej lista urządzeń, które postanowiłem wziąć pod uwagę. Cena oczywiście orientacyjna i do głębszej analizy, bo niektóre z zestawów są dość "bogate".
    Niestety nie znalazłem urządzenia dwuelementowego ze złożem w rozmiarze około 25l. Są takie? Bo ja widzę tylko od około 40 l w górę.
    Które urządzeń z listy będzie "bardziej ok"?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zmiękczacze lista.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	460229

    1. SUPREME LOGIQ 25K LOGIX269 LEWATIT
    2. ZM-WORK-30
    3. SUPREME CLEVER CI/DF
    4. SUPREME SOFT 26
    5. ERIE MAXIMA ECO 26
    6. Clack 25 Cl
    7. Ecoperla Vita 25
    Ostatnio edytowane przez zarzar ; 08-08-2022 o 10:43

  17. #1557
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KLARSAN
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Posty
    4.065
    UZDATNIANIE WODY - FILTRACJA WODY W DOMU I W PRZEMYŚLE Zajmujemy się analizą wody, doborem urządzeń, montażem, serwisem. Oferujemy produkty oraz usługi dla odbiorców indywidualnych i firm. www.klarsan.pl LOKALIZACJA: Cała Polska TELEFON: 42 279 64 00 E-MAIL: [email protected]

    Domyślnie

    Cytat Napisał zarzar Zobacz post
    Cześć,

    Trochę posiedziałem przed monitorem. Czytałem wątek (nie cały), szukałem urządzenia ze złożem 25 l i konfiguracji złoża Lewatit z polecanymi głowicami Clack, Erie, Logix. Poniżej lista urządzeń, które postanowiłem wziąć pod uwagę. Cena oczywiście orientacyjna i do głębszej analizy, bo niektóre z zestawów są dość "bogate".
    Niestety nie znalazłem urządzenia dwuelementowego ze złożem w rozmiarze około 25l. Są takie? Bo ja widzę tylko od około 40 l w górę.
    Które urządzeń z listy będzie "bardziej ok"?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zmiękczacze lista.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	460229

    1. SUPREME LOGIQ 25K LOGIX269 LEWATIT
    2. ZM-WORK-30
    3. SUPREME CLEVER CI/DF
    4. SUPREME SOFT 26
    5. ERIE MAXIMA ECO 26
    6. Clack 25 Cl
    7. Ecoperla Vita 25
    Z dwuelementowych zmiękczaczy wody możemy polecić Ecoperla Softower - wersja S jest o pojemności 30l
    Analiza fizykochemiczna wody dla użytkowników forum Muratordom w cenie 99 zł.
    Wyślemy kuriera, który odbierze butelkę wody z Twojego domu. Zapraszamy do kontaktu.

    Zobacz kanał o filtracji wody na YouTube i grupę filtry do wody na Facebooku

  18. #1558
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    qbek17
    dzięki serdeczne jeszcze raz za wyjaśnienia
    Niemniej od mojego serwisanta dowiedziałem się że cela chlorująca do Clacka nie bardzo ma sens.

    Złoże dezynfekuje się i czyści preparatem z kwasem fosforowym np. Resin Clean np. 2 razy do roku. Daje to dużo lepsze efekty i jest dużo bardziej skuteczne, gdyż usuwa nie tylko bakterie ale także inne brudy w postaci biofilmów, i osadów pochodzenia mineralnego.
    Preparat ponoć nie obniża trwałości złoża ale je nawet wydłuża ?
    Czy to może być prawda ?
    Jeśli chodzi o dezynfekcję instalacji za lampą UV i zmiękczaczem polecają zastosowanie preparatów z nadtlenkiem wodoru, w ostateczności chlorowych w postaci preparatu np. Jasol Solid
    Ostatnio edytowane przez inwestor ; 08-08-2022 o 21:16

  19. #1559
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Niemniej od mojego serwisanta dowiedziałem się że cela chlorująca do Clacka nie bardzo ma sens.
    A czy ten serwisant powiedział dlaczego? Sama cela ma jak najbardziej sens, tylko tak jak pisałem - do odpowiedniego złoża.

    Złoże dezynfekuje się i czyści preparatem z kwasem fosforowym np. Resin Clean np. 2 razy do roku. Daje to dużo lepsze efekty i jest dużo bardziej skuteczne, gdyż usuwa nie tylko bakterie ale także inne brudy w postaci biofilmów, i osadów pochodzenia mineralnego.
    Co innego czyszczenie złoża (które jak najbardziej robi się preparatem kwaśnym, który rozpuszcza osady mineralne), a co innego jego dezynfekcja prewencyjna lub regeneracja (jak w przypadku CR).

    Preparat ponoć nie obniża trwałości złoża ale je nawet wydłuża ?
    Czy to może być prawda ?
    Z tym wydłużaniem to bym się nie rozpędzał... to trochę jak z samochodem - czy jak jest czysty to będzie działał dłużej? Można się spierać, że pod warstwą brudu rdza będzie szybciej go zjadać, ale sprzątania chyba nie nazwiesz wydłużaniem jego żywotności...

    Jeśli chodzi o dezynfekcję instalacji za lampą UV i zmiękczaczem polecają zastosowanie preparatów z nadtlenkiem wodoru, w ostateczności chlorowych w postaci preparatu np. Jasol Solid
    Możesz używać dowolnego środka... byle był skuteczny i dobrany do materiałów w instalacji.
    Zwróć tylko uwagę, że ten Jasol jest w formie tabletek więc najpierw musisz zrobić z tego roztwór

  20. #1560
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    qbek17 Serdeczne dzięki za odpowiedź
    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    A czy ten serwisant powiedział dlaczego? Sama cela ma jak najbardziej sens, tylko tak jak pisałem - do odpowiedniego złoża.
    Jak już wspomniałem złoże jednocześnie dezynfekuje się i czyści czyli masz dwa w jednym. Cela chlorująca tylko dezynfekuje bez czyszczenia, zatem i tak dochodzi jeszcze koszt preparatu do czyszczenia.
    Cela chlorująca kosztuje ok. 500zł czyli to kwota za samą dezynfekcję.
    Jednocześnie za kwotę 500zł można kupić preparat dwa w jednym czyszcząco-dezynfekujący na ok. 26 lat Więc coś chyba jednak jest w stwierdzeniu serwisanta

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Zwróć tylko uwagę, że ten Jasol jest w formie tabletek więc najpierw musisz zrobić z tego roztwór
    I bardzo dobrze że jest w tabletkach. Wrzucam kilka tabletek do filtra wstępnego, odcinam dopływ wody do zmiękczacza, otwieram zawór bybasowy (zewnętrzny) zmiękczacza i napełniam całą instalację wodą z chlorem, otwieram wszystkie krany, włączam pompę cyrkulacyjną CW, spuszczam powietrze z naczynia wzbiorczego na CW aby na maksa napełniło się wodą z chlorem. Jak już czuć chlorem z każdego kranu na otwartej ciepłej i zimnej wodzie zakręcam dopływ wody i tak się odkaża ze 2 godzinki. Potem spuszczam wodę z zasobnika CW i napełniam całą instalację świeżą wodą . Oczywiście przed tym wszystkim włączam regenerację złoża z płynem czyszcząco dezynfekującym.
    Ostatnio edytowane przez inwestor ; 09-08-2022 o 16:29

Strona 78 z 84

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony