dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 84
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 1680
  1. #81
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Jeśli chcesz składać swój zestaw to moim zdaniem coś takiego by pasowało:
    - głowica Clack (może być np. wersja ze sterownikiem CI lub CK Pallas)
    - złoże monosferyczne, np. Lewatit lub Dowex
    - zbiornik 10x35", produkcji w zasadzie dowolnej, z bardziej znanych firm to: Structural, WaveCyber
    - reszta to drobiazgi,

    Przed zmiękczaczem dałbym na wszelki wypadek najprostszy filtr wstępny (np. z wkłądem PP 20 um) żeby zatrzymać ewentualne kawałki rdzy czy innych osadów.

  2. #82
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    robii23

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    42-530
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź
    Niestety uważam że moja wiedza na ten temat jest zbyt mała, żeby próbować bawić się w budowę własnego modelu.
    Może jakiś model, modele które warto rozważyć. Poproszę

  3. #83
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarson78

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    64

    Domyślnie

    Panowie mam takie pytanko.
    Posiadam zmiękczacz wody Buderus Loga Soft 16, woda ze studni która była bardzo twarda.
    Zmiękczacz oczywiście poradził sobie z twardością i kamień przestał się osadzać ale zamiast tego na bateriach pojawił się biały osad, który bez problemu się usuwa, ale jest to denerwujące. Co to może być??
    I drugie pytanie, czy ten zmiękczacz musi się regenerować codziennie?

  4. #84
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Zmiękczacz nie usuwa z wody "wszystkiego", tylko (jak sam zauważyłeś) twardość, czyli sole wapnia i magnezu. A woda w swoim składzie ma jeszcze mnóstwo różnych pierwiastków i związków, z których część może tworzyć osady po odparowaniu wody. Bez analizy tego osadu w laboratorium nie dowiesz się co konkretnie się osadza w Twoim przypadku. Tylko czy ta wiedza jest Ci do czegoś potrzebna? Chyba raczej nie zainwestujesz w zestaw do odwróconej osmozy na cały dom żeby mieć wodę demineralizowaną?

    Co do drugiego pytania - zdecydowanie i stanowczo nie musi (a nawet nie powinien) się regenerować codziennie. Raczej raz na 1-2 tygodnie. Jeśli regeneruje się codziennie to coś jest źle z ustawieniami (no chyba że masz naprawdę baaardzo twardą wodę i duże zużycie - ale to by oznaczało ekstremalnie źle dobrany rozmiar zmiękczacza).

  5. #85
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarson78

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post

    Co do drugiego pytania - zdecydowanie i stanowczo nie musi (a nawet nie powinien) się regenerować codziennie. Raczej raz na 1-2 tygodnie. Jeśli regeneruje się codziennie to coś jest źle z ustawieniami (no chyba że masz naprawdę baaardzo twardą wodę i duże zużycie - ale to by oznaczało ekstremalnie źle dobrany rozmiar zmiękczacza).
    A u mnie regeneracja jest codziennie pomimo tego że w domu mieszkają tylko dwie osoby i zużycie wody jest niewielkie.
    Mój zmiękczacz to Buderus LOGA SOFT 16.
    Czy na podstawie instrukcji mógłbyś mi powiedzieć jak go ustawić żeby się regenerował rzadziej https://buderus-inserw.pl/sklep/file...instrukcja.pdf

  6. #86
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie regeneracja jest co 14 dni. Częściej przy mojej liczbie użytkowników nie mam sensu.

    Natomiast w drugiej lokalizacji mam szambo, i na razie nie wstawiłem żadnego zmiękczacza. W ogóle nie wiem jak ogarnąć ten temat z szambem
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  7. #87
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarson78

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    64

    Domyślnie

    A ja czytam już kolejny raz moją instrukcje i nie wiem jak go ustawić aby ta regeneracja nie odbywała się codziennie

  8. #88
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Natomiast w drugiej lokalizacji mam szambo, i na razie nie wstawiłem żadnego zmiękczacza. W ogóle nie wiem jak ogarnąć ten temat z szambem
    Przy szambie ograniczasz zużycie wody na płukanie i regenerację zmiękczacza stosując np. głowicę z regeneracją przeciwprądową i dobierając wielkość filtra bez zapasu. Wtedy nie jest to jakiś tragiczny problem...

  9. #89
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarson78 Zobacz post
    A u mnie regeneracja jest codziennie pomimo tego że w domu mieszkają tylko dwie osoby i zużycie wody jest niewielkie.
    Mój zmiękczacz to Buderus LOGA SOFT 16.
    Czy na podstawie instrukcji mógłbyś mi powiedzieć jak go ustawić żeby się regenerował rzadziej https://buderus-inserw.pl/sklep/files/LOGA%20SOFT%204_8_16_25%20instrukcja.pdf
    Z tej instrukcji wynika, że ustawia się tam tylko pojemność (w m3) pomiędzy regeneracjami. Musisz sprawdzić jaką wartość masz tam wpisaną i ewentualnie skorygować. Żeby wiedzieć ile powinno tam być wpisane musisz znać twardość...

  10. #90
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarson78

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Z tej instrukcji wynika, że ustawia się tam tylko pojemność (w m3) pomiędzy regeneracjami. Musisz sprawdzić jaką wartość masz tam wpisaną i ewentualnie skorygować. Żeby wiedzieć ile powinno tam być wpisane musisz znać twardość...
    Twardość wody sprawdzałem i zmieniałem ustawienia.
    Woda jest teraz miękka, ale ta regeneracja mnie dziwi że robi się codziennie

  11. #91
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    I jaką masz twardość i te ustawienia pojemności?

  12. #92
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarson78

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Busko-Zdrój
    Kod pocztowy
    28-100
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    I jaką masz twardość i te ustawienia pojemności?
    Twardość wody 29 stopni niemieckich
    Ustawienia:
    dawka soli 2.0
    pojemność w m3 1.64

  13. #93
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Przy tak wysokiej twardości ten zmiękczacz jest za mały (źle dobrany) - stąd taka mała pojemność. Jeśli do tego zużywasz sporo wody to może tak wychodzić, że regeneracja wypada często.

    Zwiększ sobie tą pojemność żeby chociaż co 2 dni wypadała ta regeneracja i sprawdź czy woda jest już twarda pod koniec cyklu.

  14. #94
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Czy taki filtr coś da

    http://allegro.pl/narurowy-wstepny-f...786117703.html

    Mam twardą wodę na 20 stop niemieckich, czajnik cały w kamieniu, jak naleję wody do szklanki to jest koloru sino-rdzawego i na dole pływa piasek i inne śmieci.

    Na wejsciu mam zamontowany filtr 10" 20

    Czy lepiej dozbierać i kupić np

    http://allegro.pl/odzelaziacz-wody-b...147079312.html
    Ostatnio edytowane przez kalio ; 15-11-2015 o 12:40

  15. #95
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    menago666

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Siekowo
    Kod pocztowy
    64-234
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam.
    Jaki zmiękczacz wybrać?
    - twardość wody 27 stopni niemieckich
    - zużycie wody 50m3 na miesiąc (6osób)
    - 2 łazienki, 2 kuchnie, 6 ujęć wody
    - ściek trafia do POŚ
    Co będzie najlepsza opcja w moim przypadku?

  16. #96
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalio Zobacz post
    Czy taki filtr coś da

    http://allegro.pl/narurowy-wstepny-filtr-osmoza-zmiekczacz-gratisy-i4786117703.html

    Mam twardą wodę na 20 stop niemieckich, czajnik cały w kamieniu, jak naleję wody do szklanki to jest koloru sino-rdzawego i na dole pływa piasek i inne śmieci.

    Na wejsciu mam zamontowany filtr 10" 20

    Czy lepiej dozbierać i kupić np

    http://allegro.pl/odzelaziacz-wody-blue-soft-1354gt-rx-i5147079312.html
    Ani jedno ani drugie.
    Pierwsza opcja to zestaw do jednego punktu (np. pod kran w kuchni). Ma malutką wydajność, a wymiana wkładów szybko wyczyści portfel.

    Druga opcja to duży odżelaziacz, do którego potrzebne jest solidne płukanie - masz wystarczająco mocną pompę? Do tego głowica jest słabiutka, chińska... Poza tym do regeneracji zużywasz nadmanganian potasu - taki zestaw odpada jeśli masz biologiczną oczyszczalnię.
    A w ogóle czy masz problem z żelazem? Bo piszesz o twardości a chcesz instalować odżelaziacz...

    I skoro masz w szklance "piasek i inne śmieci" to chyba nie działa ten filtr, który już masz...

    Zacznij od konkretnego zastanowienia się co chcesz osiągnąć, podaj konkretne parametry wody (źródło, wyniki badań, typ pompy, ścieki, instalacja, itp) i wtedy można coś dobierać...
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 16-11-2015 o 07:49

  17. #97
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał menago666 Zobacz post
    Witam.
    Jaki zmiękczacz wybrać?
    - twardość wody 27 stopni niemieckich
    - zużycie wody 50m3 na miesiąc (6osób)
    - 2 łazienki, 2 kuchnie, 6 ujęć wody
    - ściek trafia do POŚ
    Co będzie najlepsza opcja w moim przypadku?
    Przy takim zużyciu i twardości musisz szukać przemysłowego urządzenia z przynajmniej 100 litrami złoża.

    Problematyczne może być odprowadzanie ścieków bo tak duży zmiękczacz będzie zużywał dużo soli i ładunek chlorków będzie spory. To może być problem dla POŚ.

  18. #98
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    menago666

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Siekowo
    Kod pocztowy
    64-234
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Przy takim zużyciu i twardości musisz szukać przemysłowego urządzenia z przynajmniej 100 litrami złoża.

    Problematyczne może być odprowadzanie ścieków bo tak duży zmiękczacz będzie zużywał dużo soli i ładunek chlorków będzie spory. To może być problem dla POŚ.
    Czy możesz polecić jakiś przemysłowy zmiękczać, który będzie odpowiedni?

  19. #99
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał menago666 Zobacz post
    Czy możesz polecić jakiś przemysłowy zmiękczać, który będzie odpowiedni?
    W urządzeniach przemysłowych raczej nie ma modeli tak jak w domowych urządzeniach - trzeba zwrócić uwagę na komponenty (głowica, zbiornik, złoże).
    Żeby upakować tyle złoża zbiornik musi być minimum 14x65". Najlepiej też zainwestować w głowicę z regeneracją przeciwprądową (upflow) i do tego złoże monosferyczne - uzyskamy w ten sposób najlepsze efekty najmniejszym kosztem. Ale trzeba pamiętać żeby dać też odpowiedni filtr wstępny!

  20. #100
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kalio
    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Krzyżacka ziemia
    Posty
    1.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Dobra

    z tym żelazem to faktycznie chyba nie potrzebuje bo nie mam rudych zacieków

    sprawozdanie z badań http://www.lysomice.pl/plik,23392,ak...dania-wody.pdf

    Woda nie nadaje się do picia ciekawe

    A i mam kanalizację

Strona 5 z 84

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony