dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Tynk akrylowy pistolet + kompresor na co zwracać uwagę?

    Witam
    Mam zamiar zakupić pistolet do wykonywania tynków akrylowych oraz odpowiedni do tego kompresor. Jeśli chodzi o pistolet to sprawa wydaję się prosta natomiast mam problem z kompresorem. Nie wiem jaką wydajność musi mieć to urządzenie aby praca przebiegała sprawnie ( może są jakieś inne parametry które grają istotną rolę?). Obserwując aukcje allegro natknąłem się na kompresor firmy bass ze zbiornikiem 100l i wydajnością 390 l/min za ok 1500zł oraz kompresor tej samej firmy ze zbiornikiem 50l z podobną wydajnością ale tańszy o 500zł. Kompresor z mniejszym zbiornikiem byłby wygodniejszy w transporcie natomiast nie wiem czy taka pojemność wystarczy do tego typu prac.Co do wydajności to jest ona podawana na wejściu, czy można jakoś przeliczyć to na wydajność wyjściową? Może ktoś poleci mi jakiś konkretny model? Jeszcze małe pytanie trochę z innej beczki, czy tynk akrylowy nakładany pistoletem to ten sam , który nakłada się ręcznie czy może jakiś specjalnie do tego przeznaczony bo natknąłem się na sprzeczne informacje. Z góry dziękuję z wszelkie sugestie. Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: Tynk akrylowy pistolet + kompresor na co zwracać uwagę?

    Cytat Napisał brownnoiser
    Witam
    Mam zamiar zakupić pistolet do wykonywania tynków akrylowych oraz odpowiedni do tego kompresor. Jeśli chodzi o pistolet to sprawa wydaję się prosta natomiast mam problem z kompresorem. Nie wiem jaką wydajność musi mieć to urządzenie aby praca przebiegała sprawnie ( może są jakieś inne parametry które grają istotną rolę?). Obserwując aukcje allegro natknąłem się na kompresor firmy bass ze zbiornikiem 100l i wydajnością 390 l/min za ok 1500zł oraz kompresor tej samej firmy ze zbiornikiem 50l z podobną wydajnością ale tańszy o 500zł. Kompresor z mniejszym zbiornikiem byłby wygodniejszy w transporcie natomiast nie wiem czy taka pojemność wystarczy do tego typu prac.Co do wydajności to jest ona podawana na wejściu, czy można jakoś przeliczyć to na wydajność wyjściową? Może ktoś poleci mi jakiś konkretny model? Jeszcze małe pytanie trochę z innej beczki, czy tynk akrylowy nakładany pistoletem to ten sam , który nakłada się ręcznie czy może jakiś specjalnie do tego przeznaczony bo natknąłem się na sprzeczne informacje. Z góry dziękuję z wszelkie sugestie. Pozdrawiam

    Co za różnica, czy to wydajność na wejściu, czy wyjściu? Wejdzie tyle samo co wyjdzie poza różnicą w gęstości spowodowaną inną temp. powietrza, ale to można pominąć. Poza tym po co producent miałby podawać ilość powietrza zasysaną? Komu ta informacja miałaby służyć?
    Wracając do tematu to przy pistolecie powinna być informacja w jakich warunkach pracy jaka musi być zapewniona wydajność sprężarki i jeśli się weźmie na styk to musi być to sprężarka do pracy ciągłej.

  3. #3

    Domyślnie

    Co za różnica, czy to wydajność na wejściu, czy wyjściu? Wejdzie tyle samo co wyjdzie poza różnicą w gęstości spowodowaną inną temp. powietrza, ale to można pominąć. Poza tym po co producent miałby podawać ilość powietrza zasysaną? Komu ta informacja miałaby służyć?
    W takim razie dlaczego w tej aukcji w danych tech. kompresora jest to rozróżnione? No i raczej dość istotna różnica w wydajnościach a wydaje mi się że istotna powinna być ta wyjściowa.
    http://www.allegro.pl/item664624374_...gwarancja.html

    Co do pistoletu to np. na tej aukcji jest napisane,
    http://www.allegro.pl/item660537128_..._tapet_fv.html
    że zużycie powietrza 300-400l/min. Jeśli miałbym patrzeć na wydajność wyjściową w/w kompresor nie spełnia wymagań tego pistoletu, chyba że w związku z inną gęstością powietrza i tynku wydajność pistoletu będzie mniejsza w przypadku akrylu. Stąd pytanie, jaka musi być wydajność kompresora do nakładania tynku akrylowego jeśli pistolet ma zużycie powietrza na poziomie 350l/min?

  4. #4

    Domyślnie

    Co za różnica, czy to wydajność na wejściu, czy wyjściu? Wejdzie tyle samo co wyjdzie poza różnicą w gęstości spowodowaną inną temp. powietrza, ale to można pominąć. Poza tym po co producent miałby podawać ilość powietrza zasysaną? Komu ta informacja miałaby służyć?
    Tam jest podana wydajność, a nie pojemność. Jeśli wydajność na wejściu będzie dużo niższa niż na wyjściu, to będą przerwy w pracy, dopóki zbiornik kompresora się ponownie nie napełni. Im większa będzie różnica między tymi wydajnościami, tym dłuższe będą przerwy.
    Moja rada dotycząca wyboru kompresora: po pierwsze, weź z dużym zbiornikiem, będzie rzadziej potrzebował przerw na napełnienie. Moim zdaniem minimum do prac budowlanych to 100 litrów.
    Po drugie, jeśli zastanawiasz się nad kompresorem takiej klasy (do ok 2kpln) to lepiej rozejrzyj się po marketach budowlanych typu casto czy obi, bo jakość podobna, cena niewiele wyższa, ale za dużo łatwiej i szybciej załatwisz wszelkie reklamacje.
    Co do pistoletów to nie powiem nic, bo nie używałem.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Włodek.B
    Co za różnica, czy to wydajność na wejściu, czy wyjściu? Wejdzie tyle samo co wyjdzie poza różnicą w gęstości spowodowaną inną temp. powietrza, ale to można pominąć. Poza tym po co producent miałby podawać ilość powietrza zasysaną? Komu ta informacja miałaby służyć?
    Tam jest podana wydajność, a nie pojemność. Jeśli wydajność na wejściu będzie dużo niższa niż na wyjściu, to będą przerwy w pracy, dopóki zbiornik kompresora się ponownie nie napełni. Im większa będzie różnica między tymi wydajnościami, tym dłuższe będą przerwy.
    Moja rada dotycząca wyboru kompresora: po pierwsze, weź z dużym zbiornikiem, będzie rzadziej potrzebował przerw na napełnienie. Moim zdaniem minimum do prac budowlanych to 100 litrów.
    Po drugie, jeśli zastanawiasz się nad kompresorem takiej klasy (do ok 2kpln) to lepiej rozejrzyj się po marketach budowlanych typu casto czy obi, bo jakość podobna, cena niewiele wyższa, ale za dużo łatwiej i szybciej załatwisz wszelkie reklamacje.
    Co do pistoletów to nie powiem nic, bo nie używałem.

    Dokładnie tak jak piszesz. Takie podawanie wartości to mydlenie oczu. To nie wydajność kompresora (bo kompresor ma tą niższą) ale chwilowa wydajność układu. Wydajność na wejściu to nie wejście kompresora, ale jego wyjście. Do ciągłej pracy z tą większą wydajnością ten kompresor po prostu się nie nadaje. Równie dobrze można zamontować zbiornik o pojemności kilku m3, załadować go i już mamy bardzo dużą wydajność.
    Nie zmienia to faktu, że im większy zbiornik tym lepiej.
    Dla mnie wejście do pompy jest tam gdzie zasysa, a wyjście tam gdzie wylatuje sprężony czynnik.

  6. #6

    Domyślnie

    Też nie długo będę robił elewację , sprężarka odpowiednia jest , pistolet widzę nie majątek ale jedno mnie zastanawia jaki tynk się nadaje do nakładania pistoletem bo z tego co widzę na allegro to wszędzie jest napisane że do nakładania ręcznego.

  7. #7

    Domyślnie

    Znajomy fachowiec twierdzi, że był na szkoleniu z Kabe i tam pokazywali im tynk akrylowy do nakładania pistoletem, specjalny do tego rodzaju nakładania. Ponoć nie można nakładać pistoletem tego przeznaczonego do pacy.

  8. #8

    Domyślnie

    Już przetestowałem ten pistolet i do malowania naprawdę jest super a baranek do nakładania pacą niestety się nie nadaje bo jest po prostu za gęsty.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomek1962

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    2

    Domyślnie tynk akrylowy

    W kwietniu tego roku "grzecznościowo" położyłem ok. 300 m3 tynku za pomocą pistoletu i sprężarki. Z tym, że był to tynk Porothrem z Lakmy. W ramach zakupu materiału dostałem gratis sprzęt do położenia. Sprężłarka była dwutłokowa, na silnik 220v, ciśnienie robocze ustawione na ok. 6,5 atm. Praca cudo, zajęło mi to ok. 20h w przeciągu 3 dni.

  10. #10

    Domyślnie

    Prawdopodobnie tym pistoletem z allegro za 115zł też by dało radę ale tynk do nakładania pacą się po prostu nie nadaje jest za gęsty,a mój majster od ocieplenia nigdy nie robił tego pistoletem i woli pacą więc nie będę mu przeszkadzał.) A 800m2 ścian i 230 sufitu pomalowałem tym pistoletem w ciągu 8 godzin.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar donstef
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Częstochowa okolice
    Posty
    62

    Domyślnie

    Stary już ten post... ale ja na ten właśnie temat. Też planuje położyć tynk akrylowy pistoletem. Sprężarka będzie 2 tłokowa, 50l, wydajność 412 l/min. Nie wiem właśnie czy nie będę miał za dużo przerw bo 50 litrów to przy potrzebnej wydajności nie będzie za mało. Na innym forum budowlanym dostałem jednak informacje, że 50l zbiornik w zupełności wystarczy. I jeszcze jedna uwaga koleś kładł natryskowo tynk WEBER TD336 !!! Jak by ktoś miał jakieś informacje lub foto z nakładania takiego tynku byłbym bardzo wdzięczny.

  12. #12

    Domyślnie

    Powiem Ci tak spokojnie ci taka sprężarka starczy, ja miałem sprężarkę 25l jedno tłokową i dokupiłem druga taką samą, połączyłem je razem i dało się bez problemu tynkować, z tą wydajnością tej twojej sprężarki to jednak cię muszę zmartwić ma ona bowiem rzeczywistą wydajność 260l/min, ale i tak bez problemów sobie poradzi z tynkowaniem. Ja pistolet kupowałem na Allegro, trzeba jednak zwrócić uwagę na to czy pistolet taki ma zawór odcinający powietrze przy rączce bo bez takiego zaworu niestety szybko ci powietrze zejdzie i będzie lipa z tynkowaniem.

  13. #13

    Domyślnie

    A jak z malowaniem ścian i sufitów. Jak sobie radzicie z pyłem (mglłą) podczas malowania ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raton

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Witam
    Chciałem podciągnąć temat. Jestem przed tynkowaniem domu w baranek.
    Kompresor będzie 50l pistolet do nakładania tynku itp.
    Styropian siatke i klej sam położyłem wiec i tynkowanie mnie kręci.
    Czy ktoś z Was sam kładł tynk i ma jakieś zdjęcia z efektu końcowego ?
    Ja mam zamiar kłaść tynk po gruntowaniu ale kolorem roboczym. Po zakończeniu tynkowania nastąpi nakładanie koloru też pistoletem.
    Czy możecie polecić jakiś tynk z którego jesteście zadowoleni z podaniem granulacji ziarna.
    Ostatnie pytanie to czy klej na siatce musi być położony równo jak lustro? Czy można będzie ewentualne nierówności zniwelować nakładanym tynkiem?
    Mie widziane inne dobre rady
    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    JA robiłem tynk pistoletem tynkiem mineralnym bolix 2mm, podłoze musi być idealne bo to wyjdzie. pistolet kup z zaworkiem odcinającym powietrze inaczej zajedziesz kompresor.

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jajanek

    Zarejestrowany
    Dec 2008
    Posty
    5

    Domyślnie Jaka granulacja

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    JA robiłem tynk pistoletem tynkiem mineralnym bolix 2mm, podłoze musi być idealne bo to wyjdzie. pistolet kup z zaworkiem odcinającym powietrze inaczej zajedziesz kompresor.
    Z tego co piszecie, wnoszę że dam radę nanieść tynk sprężarką 50l jeśli zakupię pistolet z zaworkiem kulkowym odcinającym powietrze. Podajcie proszę jakim rozmiarem dysz to robiliście. Na allegro pistolety maja najczęściej dysze, 4,6,8 Czy na baranek 2mm dysza 4 może być?

  17. #17

    Domyślnie

    JA to robiłem chyba dyszą największą sam do tego dojdziesz zalejesz pistolet tynkiem i zobaczysz którą najlepiej ci się robi.

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    szycha400

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    sedziszow
    Kod pocztowy
    28-340
    Posty
    1

    Domyślnie

    Pięknie sie tynkuje pistoletem,wychodzi mniejsze zuzycie tynku niz pisza na wiaderkach w moim przypadku byl to baranek o ziarnistosci 1,5mm i z wiadra 25kg przy recznym zacieraniu mialo wyjsc 10m2, pistoletem robi sie spokojnie 15m2 z wiadra,ta metoda tynkowalem raz i nie mialem kogo sie doradzic,wiec albo sie uda albo nie. udalo sie w 100% we 2 ze szwagrem w 1 dzien zrobilismy 140m2 tynku,kompresor wypozyczony z warsztatu samochodowego za 100zl, kompresor byl dosc stary,zbiornik okolo 120litrow i bez problemu dał rade,co do dyszy to grunt tez da sie nakladac tym pistoletem ja uzywalem dyszy 6mm, a do tynku 8mm gdyz wiekszej nie mialem ale podejrzewam ze 10mm byloby jeszcze lepiej,jezeli ktos mialby pytania to prosze pisac chetnie podziele sie wiedza na ten temat [email protected]

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    darekele

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    WITAM
    Zgadzam się co do tego że pistoletem jest szybciej i oszczędniej ,ale coś za coś.
    Porównywaliście strukturę tynków nakładanych ręcznie i pistoletem ?
    Oszczędność wynika z rzadszego kamienia przy nakładaniu pistoletem ,struktura w tynku nakładanym ręcznie zawiera dużo więcej kamienia jest on przez to równiejszy .
    Moim zdaniem tynk nakładany ręcznie jest ładniejsza ale to rzecz gustu.
    Pozwoliłem sobie zamieścić zdjęcie tynku kładzionego pistoletem,które przesłał mi "szycha400" (przy okazji wielkie dzięki) pomogło mi ono w wyborze metody kładzenia tynku myślę że będzie ono pomagało w wyborze metody nakładania tynku cienkowarstwowego zainteresowanym .
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P6144400.jpg
Wyświetleń:	6320
Rozmiar:	95,6 KB
ID:	132385  

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    viruses

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    1

    Domyślnie Tynk natryskowy

    Cytat Napisał darekele Zobacz post
    WITAM
    Zgadzam się co do tego że pistoletem jest szybciej i oszczędniej ,ale coś za coś.
    Porównywaliście strukturę tynków nakładanych ręcznie i pistoletem ?
    Oszczędność wynika z rzadszego kamienia przy nakładaniu pistoletem ,struktura w tynku nakładanym ręcznie zawiera dużo więcej kamienia jest on przez to równiejszy .
    Moim zdaniem tynk nakładany ręcznie jest ładniejsza ale to rzecz gustu.
    Pozwoliłem sobie zamieścić zdjęcie tynku kładzionego pistoletem,które przesłał mi "szycha400" (przy okazji wielkie dzięki) pomogło mi ono w wyborze metody kładzenia tynku myślę że będzie ono pomagało w wyborze metody nakładania tynku cienkowarstwowego zainteresowanym .
    jak sama nazwa wskazuje do natrysku używać tylko tynk natryskowy, można też pryskać ściany tynkiem do nakładania ręcznego ale efekt będzie taki jak na zdjęciu, różnica nie jest w ilości kamienia ale w tym czym ten kamień jest. Tynk natryskowy ma konsystencję gęstej śmietany i jest bardziej kleisty po to by jak najmniej kamienia odpryskiwało, nakładanie tynku ręcznego w technologii natryskowej mija się z celem ponieważ bardzo duża ilość kamienia odbija się od ściany, dlatego tak to wygląda jak wygląda. Na zdjęciu ściana otynkowana tynkiem natryskowym.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2770maly.jpg
Wyświetleń:	8043
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	177752

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony