dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Czy do szamba można przyłączyć oczyszczlnię ?

    Witam serdecznie. Moje pytanie w całości brzmi. Czy do szczelnego zbiornika szamba można przyłączyć przydomową biologiczną oczyszczalnię ścieków. Jeżeli tak to jak to się wykonuje i jaki jest szacunkowy koszt i czy stary zbiornik może być wykorzystany do oczyszczalni. Za porady z góry dziękuję.
    Najlepsze przedstawienie jakie widziałem, to moje własne życie.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam.

    Teoretycznie można, o ile zbiornik nie jest za duży, a to z tego względu, że ścieki trafiające do oczyszczalni powinny być w miarę "świeże".

    Optymalny rozmiar takiego szamba to jakieś 3 m3, czyli obawiam się, że mniej niz powszechnie stosowane.
    trwałość, funkcja, forma

  3. #3

    Domyślnie

    Można tylko po co. Lepiej szambo przerobić w oczyszczalnie np gruntowo korzeniową.
    Niestety taka inwestycja wymaga drobnych nakładów finansowych. Jeden szczelny zbiornik ścieków nie wystarcza, muszą być trzy (np z kręgów studziennych układanych na zaprawie cementowej)
    Pierwszy zbiornik powinien mieć 3 m 3, pozostałe obojętnie. Scieki przesączają się pomiedzy zbiornikami, z tego trzeciego płyną do filtra czyli wykopu wyłożonego folią, wypełnionego piachem i obsadzonego np wierzbą. Potem mogą zasilić staw lub być rozsączane w gruncie.
    To tak w skrócie.
    Cały projekt jest w internecie pod hasłem oczyszczalnie gruntowo-korzeniowe.
    Jedyny mankament- trzeba dysponować dużą działką.

  4. #4

    Domyślnie

    hmmm,
    można zrobić wszystko, choć przy pierwszej lepszej kontroli wyjdzie, że odprowadzasz ścieki do gruntu. i zaczną się problemy. oczyszczalnie trzeba zalegalizować, czyli założyć taką, która ma wymagane aprobaty techniczne i atesty bądź wykonać wg zatwierdzonego projektu.
    a będziesz musiał jeszcze udowodnić, że stary zbiornik na szambo jest szczelny. a szczelność szamba łatwo sprawdzić. skórka nie warta wyprawki.
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]
    Nie żadna reklama, tylko informacja

  5. #5

    Domyślnie

    A w której to gminie udowadnia się, że zbiornik jest szczelny, bo w mojej nie zauważyłam. Oczyszczalnia gruntowo-korzeniowa na bazie szczelnego szamba wymaga takiego samego zgłoszenia jak i każdda inna oczyszczalnia. A oczyszczanie ścieków w typowej oczyszczalni polega miedzy innymi na rozsączaniu ścieków w gruncie. W oczyszczalni gruntowo korzeniowej zamiast rozsączać ścieki w gruncie odprowadza się je do kolejnego szczelnego zbiornika zarośniętego np trzciną. Ot i cała filozofia.

  6. #6

    Domyślnie

    witaj,
    jest trochę instytucji, które mogą (gdyby im się chciało) sprawdzić szczelność twojego szamba. a zrobić to bardzo łatwo. ale zazwyczaj nikomu się nie chce.
    zbiornik powinien być szczelny i tyle.
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]
    Nie żadna reklama, tylko informacja

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony