dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie

    Witam, jestem na etapie projektowania ogrzewania w domku o pow. ok.170 m2. Mam ochotę poeksperymentować z ogrzewaniem powietrznym, niekoniecznie z piecami nadmuchowymi, ale być może z wykorzystaniem tzw. " komór ciepła" oraz wetylacją mechaniczną z rekuperatorem. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w tych sprawach, proszę o kontakt.

  2. #2

    Domyślnie

    Witam

    Moje doświadczenie z ogrzewaniem powietrznym kończy się tym , że zastanawiam się nad zastosowaniem tradycyjnego ogrzewania.
    1. Ogrzewanie to jest czułe na kierunek wiatru w zależności z której strony będzie wiało to te pomieszczenia są chłodniejsze.
    2. Zastosowanie wentylatorów jest uciążliwe w nocy jest cichutko a tam coś brzęczy wierz mi może to wkurzyć.
    3. Zastosowanie komory cieplnej wymaga wykonanie na etapie budowy kanałów o odpowiednich przekrojach by rozprowadzić równomiernie po budynku.
    4. By działało to grawitacyjnie konieczne jest wykonanie kanałów zimnych ( powrotnych)
    5. Wymiennik ciepła powietrzny czy wodny, przy wodnym konieczny jest piec co
    przy powietrznym bezpieczny wkład który gwarantuje odizolowanie spalin
    6. Po latach używania kanałów co w nich się znajduje możesz tylko wyobrazić.
    Reasumując dzisiaj nie zdecydowałbym się na powietrze, Wkład kominkowy tak ale z płaszczem wodnym, spięty z ogrzewaniem.

    Pozdrawiam Jacek

  3. #3

    Domyślnie

    Abakus, wyjaśnij bo nie rozumiem: masz takie ogrzewanie czy tylko myślałeś o takim a p-kty, które opisałeś to zasłyszane. I rozwiń proszę pkt. 1, bo nie bardzo mogę powiązać wiatr z ogrzewaniem (szczególnie jak są zamkniete okna).

  4. #4

    Domyślnie

    Tak mam takie ogrzewanie
    Odnośnie pkt. 1 to po jedne stronie budynku jest parcie wiatru a z drugiej sanie. Po stronie gdzie występuje sanie ciepłe powietrze przepływa łatwiej i tam jest cieplej. Itd.
    Pozdrawiam Jacek

  5. #5

    Domyślnie

    Generalnie mnie bardzo zmartwiłeś jako użytkownik, bo myślałem o zastosowaniu ogrzewania powietrznego (żeby "przy okazji" załatwić sprawę wentylacji). O tej czułości na wiatr muszę pogadać z fachowcami, sprawa dla mnie całkiem nowa. P.S. Znajdź i poczytaj wątek "Ogrzewanie nadmuchowe", tam pisali jakoś bardziej optymistycznie.

  6. #6

    Domyślnie

    Witam, dziekuję za informacje, ja również muszę spróbowac dowiedzieć się czegoś od moich fachowców na temat wpływu wiatru na skuteczność ogrzewania. Na razie pozdrawiam - cześć.

  7. #7

    Domyślnie

    wstępnie zastanawiałam sie nad kominkiem wraz z ogrzewaniem powietrznym - ale Twoje argumenty - niejako ostudziły moj zapał. Zastanwiam się na czym polega wkład kominkowy z płaszczem wodnym, spięty z ogrzewaniem. Do ogrzania bedę miała poddasze...
    prosze o rade
    Basia

  8. #8

    Domyślnie

    Barbole
    przy powierzchni 60 m2 kominek z wkladem i ew. rozprowadzenie
    grawitacyjne powietrza w zupelnosci wystarczy.
    Choc perspektywa wnoszenia drewna na poddasze nie jest
    szczegolnie mila.

    jt

  9. #9

    Domyślnie

    DZieki za odpowiedz Dowiadywałam się wiecej na ten temat i mam juz ogólny zares i zasadę działąnia. Pozostaje mi jeszcze wybór najlepszego wkładu kominowego. Taj jak mi doradziłes rozprowadzenie grawitacyjne n ataka powierzchnie wystarczy...
    Macie jakieś doświadczenia co do firm i wkłądow kominowych. wiadomo zależy mi na tym, zeby wkład się sprawdził, ale nie koniecznie musi być to najdroższy wklad na rynku (najdroższy nie zawsze oznacza najlepszy) - prosze o odpowiedz i sugestie.

  10. #10

    Domyślnie

    i jeszcze jedno - w jaki sposob najlepiej doprowadzic ziemne powietrze do wkladu????? Jakie są ewentualne możliwości na rozwiązanie tego problemu?????

  11. #11

    Domyślnie

    On 2002-04-25 09:43, barbole wrote:
    i jeszcze jedno - w jaki sposob najlepiej doprowadzic ziemne powietrze do wkladu????? Jakie są ewentualne możliwości na rozwiązanie tego problemu?????
    IMHO specjalny kanal w wylewce od sciany zewn. do paleniska
    kominka, fi 15 cm.

  12. #12

    Domyślnie

    Hmmmm, pomieszczenie, w ktorym ma być wklad stoi juz od dobrych 25 lat... i niebardzo sie orientuje czy Twoja rada bedzie miala tutaj przylozenie.. Jezeli cos jest tutaj latwe i proste bierz prosze na mnie poprawke - jestem baba i w dodatku blondynka hihihihi. A tak powaznie - jak moje watpliwosci powoduja u Ciebie smiech - to sorki - malo sie znam na budowaniu i remontach

  13. #13

    Domyślnie

    Czy ktoś zna, może wie coś więcej nt.zastosowania w ogrzewaniu domu sprężarkowej pomy ciepła systemu "powietrze-powietrze" TURCOTTE Firmy Termofar?

  14. #14

    Domyślnie

    Barbole
    Lubie kobiety, a w szczegolnosci blondynki.
    Duzo zalezy od aranzacji wnetrza, polozenia kominka itp.
    Jezeli planujesz kominek z zamknieta komora, to ma duzy sens
    dolaczenie do paleniska powietrza "zewnetrznego", a nie zuzywanie
    powietrza z pomieszczenia wiec trzeba go jakos doprowadzic.
    Przewod doprowadzajacy musi miec odpowiednie wymiary/przekrój
    aby dostarczal wystarczającą ilosc powietrza i trzeba go:
    1) ukryc i
    2) zaizolowac.
    Ja to zrobilem w wylewce pod meblami kuchennymi, zeby mi nie
    kolidowalo z ogrzewaniem podlogowym. We wszystkich kominkach,
    ktore ogladalem tak bylo to zrobione, jezeli Ty nie bedziesz
    robila wylewek to 1 i 2 musisz wymyslic inaczej, moze kanalem
    wentylacyjnym pracujacym na biegu wstecznym.
    Ale u Ciebie na poddaszu moze byc jeszcze problem ciagu
    w kominie, jak wysoki jest/bedzie komin?

    jt

  15. #15

    Domyślnie


    Dziwny masz nick - ciekawe od czego
    Do tematu - W tej chwili komin stoi jak wielka krowa na srodku poddasza - i ciagnie sie od piwnicy, przez parter i przez "moje " poddasze - do tej chwili nie bylo zadnego czlowieka, który ocenilby - mozliwosci podpiecia wkladu pod istniejacy komin... Komin ktory przechodzi przez podloge na poddaszu do wyjscia na dachu ma ok. 3 m - 4 m. To tylko tyle co moge Ci odpowiedziec na temat komina - nie wiem zupelnie czy stary bedzie dobry, czy bedzie go trzeba jakos obudowac i pomyslec o nowym kominie - po ekspertyzie bede to wiedziala. Sprawa z powietrzem dostarczamym z zewnatrz - - Twoje sugestie - moga sie okazac bardzo pomocne. Spotkalam sie jeszcze z opinia, ze niekonieczne bedzie powietrzez z zewnatrz przy metrazu jaki bedzie u mnie... Choziaz ja osobiscie bylabym zwolenniczka doprowadzania powietrza z zewnatrz

  16. #16

    Domyślnie

    Nick .... trzebaby zapytac moich kolegów ze szkoly
    sredniej dlaczego ... przynajmniej jest rzadko spotykany.
    Ale przejdzmy do adremu.
    Oczywiscie mozna do palenia zuzywac powietrze z pomieszczenia
    jest równie dobre choc pewnie zawartosc O2 jest mniejsza niz
    w powietrzu zewnetrznym, ale nie o to chodzi.
    Kominek szczegolnie gdy jest podstawowym zrodlem ciepla
    zuzywa na biezaco powietrze, ktore jest usuwane przez komin.
    Przyroda nie znosi prózni (pewnie pitbull powie, ze
    to różnica cisnien ) wiec w miejsce powietrza zuzytego naplywa
    swieze z zewnatrz. Najczesciej przez nieszczelnosci okien lub
    nawieniki. Swieze powietrze zimą jest chlodne wiec temperatura
    w pomieszczeniu sie obniza.
    Znacznie gorzej moze byc w przypadku, gdy sa szczelne okna
    i brak nawieników, bo wtedy powietrze bedzie
    sie dostawalo przez wentylacje pracujacą wstecznie lub brak
    nawiewu spowoduje oslabienie ciagu.
    Oczywiscie to wszystko ma sens jezeli planujesz wklad z zamknieta
    komora spalania.
    jt

  17. #17

    Domyślnie

    Oj, Abakus, ubawiłam się przy Twoim wywodzie, mam wrażenie, że ślizgasz się po temacie (bez urazy )
    ad.1. zupełnie nie rozumiem, o co Ci chodzi z tym wiatrem, możesz wyjaśnić szczegółowo ?. Parcie i ssanie to identyczne zjawiska, tylko działające w różnych kierunkach. Wpływ wiatru na wychłodzenie pomieszczeń jest niezależny od rodzaju ogrzewania, przez nieszczelne okna tak samo Ci wygwiżdże pomieszczenia bez względu na system
    2. Od tego się robi projekt, żeby wyeliminować dźwięki, ich poziom jest zależny od prędkości przepływu (dlatego kanały mają takie duże przekroje)
    3.tu się zgodzę, ale po to się robi projekt, żeby to uwzględnić
    4. ten system w zasadzie nie działa grawitacyjnie, konieczne jest wymuszenie ruchu powietrza (sam sobie przeczysz w pkt.2 i 4 )
    5. to co sygnalizujesz, to faktycznie jedna z wad tego systemu, osobno trzeba zrobić system CWU
    6. ciekawa jestem, co Ty sobie wyobrażasz, może napiszesz

  18. #18

    Domyślnie

    Alanta, ad.ad.5. To nie do końca jest prawda, nowoczesne piece do ogrzewania nadmuchowego (gazowe, olejowe) mają już funkcję przygotowania c.w.u.

  19. #19

    Domyślnie

    O, to mam nieaktualne informacje !
    Możesz podać jakieś namiary na te piece, ja będę kupować piec późną jesienią i byłam przygotowana na osobne systemy (nawet kominy spalinowe mam podwójne )

  20. #20

    Domyślnie

    Moje informacje są prawdziwe choć nieprzydatne dla nas. Dopiero teraz doczytałem, że system z którym się spotkałem służy do jednoczesnego podgrzewania wody i powietrza ale dla celów domowego basenu.
    Zastanawiam się jednak czy połączenie ogrzewania powietrznego i c.w.u. nie byłoby możliwe w takim układzie, że grzejemy najpierw wodę a od niej nagrzewnicą wodną dopiero powietrze. Czysto teoretycznie jest to chyba możliwe, nie wiem jak z kosztami.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony