dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1

    Domyślnie Rdest sachaliński - HELP! HELP! HELP!

    Niestety mam to ścierwo na działce, to jest jakiś transgeniczny mutant, przyrasta 100 cm w tydzień, korzenie niczym macki oplatają już ogród i mam wizję, jak z horroru, że zadusi dom!

    żartuję z duszeniem, ale naprawdę nie wiem, jak z tym walczyć. na razie kosimy i wyrywamy, a on poziomo w tempie bolida na paliwo lotnicze zawłaszcza dalsze rejony...rośnie przy ogrodzeniu długim ok. 40 m i idzie do drugiego, równoległego ogrodzenia, z 20 metrów już ze 4 m za nim...
    Opanował nowo nawiezioną ziemię na nowy ogród w 2 tygodnie, a ci, co przekopywali, zrobili to na wysokość łopaty, co nie wystarczyłona wyplenienie korzeni, a dało mu jeszcze większego 'kopa' do rozsadzania się!
    Tragedia!

    Podobno uwielba roundap! nie wiem, nie sprawdzałam, czytałam, że 'po roundapie rześko odrasta bardziej zielony'.
    Co robić?
    Czy komuś się udała walka? jak i czym?
    Będę wdzięczna za porady.

    (Z drugiej strony wszystkie perze, barszcze, babki, osty, pokrzywy, które też mam wydają mi się okazami z ogrodu botanicznego przy nim

  2. #2

    Domyślnie

    Alan Titchmarsh, prowadzacy w BBC swietne programy o ogrodach, u nas nadawane chyba jako "Jak byc ogrodnikiem", w odcinku o pozbywaniu sie chwastow, w sprawie rdestu mial tylko jedna rade - wyprowadzic sie.

  3. #3

    Domyślnie


    słyszałam już o zrywaniu ziemi na 10 m wgłąb, wbijaniu płyt stalowych, żeby uniemożliwić korzeniom ekspansję, ale to jest trochę zbyt radykalne

  4. #4

    Domyślnie

    Ja też miałem przygodę z tym rdestem. Dla jednych chwast, dla innych może być rośliną ozdobną. Podobał mi się więc go sobie sprowadziłem. Posadziłem w bardzo dużej donicy i myślałem, że nie pozwolę mu na migrację. Niestety następnego roku odrosty pojawiły się poza donicą. Rzeczywiści ma bardzo głęboki system korzeniowy, przyrasta w tempie geometrycznym. Wykopałem „dziada”, myślałem że wydarłem wszystkie korzenie, ale skórnik odbił. Wiec potraktowałem Roundupem i częściowo pomogło. Następnego roku jakaś odnoga pojawiła się ponownie, więc wykopałem. Jak na razie nie wychodzi, ale bacznie przyglądam się czy aby czasem ……
    Ostatnio w jednym z programów ogrodniczych pokazywali, że można ten rdest ograniczać przez częste koszenie, suszone badyle powiązane w pęczki mogą być ozdobą i tam takie inne zalety.
    Myślę, że kilkakrotne zastosowanie Roundupu oraz częste koszenie powinno ograniczyć jego rozwój.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Z rdestem sachalińskim faktycznie jest problem. Jeszcze gorsza zaraza jak się pokrzyżuje z rdestowcem ostrokończystym (japońskim). A co poniektóre oszołomy uprawiają to to jako super roślinę energetyczną. W Anglii za wywalenie byle gdzie ziemi w której rósł rdest sachaliński jest spora grzywna, a za celowe sadzenie 2 lata na państwowym wikcie.
    Z duszeniem domu to się śmiej ale ta roślinka potrafi uszkadzać fundamenty o izolacjach nie wspominając. Widziałem zdjęcia z USA gdzie rdest sachaliński przebił przez asfalt. Pędy wychodziły na środku jezdni. Co do zwalczania to nie tak że on lubi roundup. Po prostu jednorazowy oprysk w standardowym stężeniu nie robi na nim wrażenia. Roundup 360 sl zwykle stosuje się w stężeniu 0-5-1% przy punktowym pryskaniu chwastów na trawniku 2%.
    Znalazłem taki program zwalczania sygnowany przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin
    Najlepsze efekty uzyskuje się stosując metodę mechaniczno--chemiczną. Należy wykonać oprysk chemiczny preparatem zawierającym glifosat (np. Roundup, 8%) odczekać do zamarcia roślin następnie wykopać lub wyorać.
    Po wykopaniu lub wyoraniu roślin ponawia się oprysk chemiczny. Kolejne powtórzenie oprysku po wschodach pozostałych w glebie resztek powoduje niemal całkowitą eliminację niepożądanych roślin.
    EDIT jeszcze jedno. Ściętych badyli nie należy kompostować ani wywalać od tak byle gdzie bo z nich też potrafi odbić. Raczej suszyć i palić.

  6. #6

    Domyślnie

    Rdest sachaliński jest chętnie zjadany przez kozy, w zależności od skali inwazji i wielkości ogrodu, może warto zainwestować w taką "żywą kosiarkę"?
    http://forum.muratordom.pl/jak-stwor...ia,t180442.htm
    Wszystkie problemy świata można rozwiązać w ogrodzie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W ogródku przydomowym ma trzymać kozy, tak?

    Wojtku - tutaj pisza głównie mieszkańcy podmiejskich osiedli a nie właściciele gospodarstw rolnych.

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    Mam u siebie kilka metrów kwadratowych. Pozostałość po poprzednim właścicielu.
    Trzy lata tnę przy samej ziemi kilka razy w roku.
    Nie rozprzestrzenia się, trochę udało mi się go ograniczyć.
    Nie należy dopuścić do kwitnienia i ciąć ile się da.
    W tym roku przymierzam się do ostatecznej rozprawy.
    Będę informował, także fotkami o postępach.

    A wygląda toto tak:
    http://picasaweb.google.com/mark00wy...63573001334178

    http://picasaweb.google.com/mark00wy...63675927105586



    Pozdrawiam
    Mark0wy[/url]

  9. #9

    Domyślnie

    Dlatego napisałem "w zależności od wielkości ogrodu". Niektórzy mają tak duże działki, że dałoby się krowę wyżywić i nie wszyscy tutaj piszący to mieszkańcy podmiejskich osiedli.
    http://forum.muratordom.pl/dzialka-2...ie,t106375.htm

    Przy takiej większej skali, koza może być pewnym rozwiązaniem.
    patrz ten wątek...
    http://forum.muratordom.pl/jak-stwor...ia,t180442.htm
    Wszystkie problemy świata można rozwiązać w ogrodzie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojciech Majda
    Dlatego napisałem "w zależności od wielkości ogrodu". Niektórzy mają tak duże działki, że dałoby się krowę wyżywić i nie wszyscy tutaj piszący to mieszkańcy podmiejskich osiedli.
    http://forum.muratordom.pl/dzialka-2...ie,t106375.htm

    Przy takiej większej skali, koza może być pewnym rozwiązaniem.
    patrz ten wątek...
    Wojtku, koza oczywiście może być, ale żeby mieć kozę to trzeba jej zagwarantować warunki bytowe. To pomysł dla hobbystów lub tych, co są nastawieni na gospodarstwo rolne z możliwością hodowli zwierząt. Nie każdy, kto ma duża działkę jest w stanie utrzymywać kozy, krowy. Koza nie jest zwierzęciem bezobsługowym, pomijam problem opieki nad inwentarzem podczas wyjazdów gospodarzy, opieki zdrowotne, dojenia itd. Jak dla mnie, jest to dość trudny eksperyment ze względów organizacyjnych i finansowych. Mam działkę 37 a, ale aktualnie nie widzę możliwości zastosowania tej formy odchwaszczania ogrodu.
    Może się mylę, ale chciałbym poznać Twoje doświadczenie jak można sobie poradzić z utrzymanie takiej kosiarki?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Osobliwie zimową porą...
    A, i jeszcze jedno. Koza zeżre wszystko ze starym kaloszem włącznie
    I nie wiem, czy od wszystkiego nie zacznie, a na rdeście skończy

  12. #12

    Domyślnie

    @bluszczyk
    Kozy nigdy do odchwaszczania nie używałem, jednak wiem, że są skuteczne. W tym celu. Równie dobrze poradzą sobie z większością zachwaszczonego terenu (jeżyny itp.)

    Dodam, że są kózki minaturki:
    http://sprzedambyka.pl/kozy/sprzedam...acji-7441.html

    http://www.theminiaturegoatclub.com/

    Oczywiście utrzymanie każdego zwierzęcia wiąże się z odpowiedzialnością i pewnego rodzaju uwiązaniem. Podobnie jednak jest z psem, czy kotem...

    @Mirek_Lewandowski
    Wszystko kwestia uwiązania w odpowiednim miejscu. Rdest j. jest rośliną, która bardzo skutecznie przytłumia inne, więc nie ma problemu z tym, że koza nam np. rabatę z kwiatami zeżre, bo jak już jest tam rdest, to rabaty nie mają żadnych szans.

    @Wszyscy

    Nie napisałem, że używanie kozy, to jedyny słuszny sposób, jednak są ludzie, którzy stosują tego typu rozwiązania, zwłaszcza, jeśli nie chce się stosować herbicydów z powodu tego, że ma się małe dziecko, czy jest się przeciwnikiem chemii z zasady.

    Niektórzy polecają używanie Roundupu, ja z powodów etycznych tego nie zrobię.

    W niektórych rejonach świata (Kalifornai, Australia, UK) są firmy, które wypożyczając owce, kozy, czy walabie własnie do kontrolowania chwastów, wysokości trawy itp. Tej kozy nie trzeba mieć na wieczność. Można ją kupić na wiosnę, a na jesień zabić i zjeść lub oddać jakiemuś religijnemu muzułmaninowi On zrobi z niej użytek.


    Oczywiście każdy zrobi jak zechce. Ja tylko pokazuję, że są zdrowe alternatywy. Nie jest tak, że albo jest ciężka "chemia" albo trzeba pół urlopu poświęcić będąc zgarbionym i wyczesując korzonki z ziemi - wystarczy odpowiednio elementy ustawić względem siebie. W tym przypadku to jest:

    Pasza - zwierzę, które tą paszę zjada.

    Naprawdę bardziej opłaca się współpracować z naturą a nie z nią walczyć...

    Wszystko jest kwestią priorytetów.
    http://forum.muratordom.pl/jak-stwor...ia,t180442.htm
    Wszystkie problemy świata można rozwiązać w ogrodzie.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Tej kozy nie trzeba mieć na wieczność. Można ją kupić na wiosnę, a na jesień zabić i zjeść lub oddać jakiemuś religijnemu muzułmaninowi On zrobi z niej użytek.
    Na następną wiosnę znów kupic, jesienią zabić, zjeść...
    Przecież zielsko odrośnie.

  14. #14

    Domyślnie

    Jednorazowy oprysk herbicydem też nie pomoże...
    http://forum.muratordom.pl/jak-stwor...ia,t180442.htm
    Wszystkie problemy świata można rozwiązać w ogrodzie.

  15. #15

    Domyślnie

    Wojciechu!

    Wątek założyła osoba z Warszawy.
    Może warto, żebyś wiedział, że w obrębie większości miast, a zwłaszcza dużych, a zwłaszczazwłaszcza STOLICY obowiązuje zakaz prowadzenia chowu, hodowli i przetrzymywania zwierząt gospodarskich takich, jak: KOZY, bydło, konie, strusie, świnie, owce, drób, króliki i inne, która Rada Miasta wymieni w swoim regulaminie utrzymania czystości i porządku.
    A może nawołujesz do buntu wobec prawa?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cały czas zwracam Wojtkowi uwagę, ze większość ludzi, którzy zadają pytania w wątku ogrodniczym nie jest zainteresowanych uprawą i hodowlą na skalę masową, a posiadaniem własnego ogródka, w którym można sobie pograć w piłkę na trawniku i urządzić grilla w altance.
    Ale to grochem o ścianę...

  17. #17

    Domyślnie

    @ania

    Chcę, by wątek ten miał charakter ponadczasowy i ponadregionalny Mam wrażenie, że inni ludzie też mają problem z tymi roślinami, a nie tylko Warszawiacy.

    Dzięki za poinformowanie o prawie w Warszawie. Ciekawe jak to w innych miastach jest. Wiesz może jak jest czy to tylko taki martwy zapis (jak np. obowiązek meldunkowy) czy jest egzekwowany?


    Czy nawołuję do buntu przeciw prawu?

    Prywatnie jestem jestem libertarianinem - legalizm to obca mi idea. Do buntu nie namawiam, przynajmniej nie na łamach muratora... Patrz mój wpis na blogu "ARiMR i Ministerstwo Rolnictwa - największe w Polsce szkodniki"
    http://forum.muratordom.pl/jak-stwor...ia,t180442.htm
    Wszystkie problemy świata można rozwiązać w ogrodzie.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Nie podałeś jakoś żadnego sposobu ponadczasowego i ponadregionalnego na pozbycie się zielska, a tym jest ten wątek.

  19. #19

    Domyślnie

    Wojtku - jesteś jak rdest sachaliński. Wszędobylski i trudny do wyrugowania. Help! Help! Help!
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mis Uszatek
    Wojtku - jesteś jak rdest sachaliński. Wszędobylski i trudny do wyrugowania. Help! Help! Help!
    A może potrzebna koza...
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony