dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SAVAGE7
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    granica śląskiego i małopolski
    Posty
    2.379

    Domyślnie Pytanie do lektryków lub elektroników

    Elektryk ze mnie żaden więc pytam. Chcę nabyć lampę stojącą do pokoju. ale zamiast żarówki w lampie jest żarnik 300-watowy (chyba 118 mm.). taki sam mam przed garażem z czujką. i teraz do sedna... jest do niego ściemniacz ale nikt nie umie mi jednoznacznie powiedzieć czy przy ściemnieniu np. o połowę żarówa będzie brała też o połowę mniej prądu? nie uśmiecha mi się lampka nocna o mocy farelki.
    nie wiem czy to na coś się przyda ale podrzucę linka:
    http://allegro.pl/item688040754_lamp...12_nowosc.html

  2. #2

    Domyślnie

    No chyba nie sądzisz, że ten ściemniacz to roleta? Tak. Będzie brała mniej prądu.

  3. #3

    Domyślnie

    Poszukaj dobrze po internecie bo swego czasu przyglądałem się tym ściemniaczom i szukałem odpowiedzi na to pytanie - czy ściemniona żarówka zużywa mniej prądu.

    Odpowiedź do której dotarłem była taka, że owszem - mniej ale nie liniowo - tzn. jak przyciemnisz żarówkę 100W o 50% że będzie dawała światło jak 50W to wcale nie będzie brała 50W tylko więcej (np. 90W). Wynika to podobno z tego, że żarówka nie ma sprawności liniowej (ilość emitowanego światła / W mocy) więc może się okazać, że Twój żarnik 300W przyciemnisz o połowę a będzie brał nadal tyle co farelka

    Poszperaj na forum elektroda.pl - tam znajdziesz odpowiedzi.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SAVAGE7
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    granica śląskiego i małopolski
    Posty
    2.379

    Domyślnie

    no tak mi też ktoś mówił ale wy mnie upewniliście. dzięki wielkie.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Lampka 300W. Ładna mi lampka.

    Nie da się tego stwierdzić tak na "oko".
    Po pierwsze żarnik, żarówka świeci nieliniowo a po drugie sam regulator może nie być liniowy. Czyli przekręcając potencjometr na 1/2 zakresu wcale nie musi oznaczać w tym przypadku 150W. Można by to sprawdzić dokonując pomiaru prądu wtedy można by odpowiedzieć na twoje pytanie.
    Po za tym jak stwierdzić z jaką mocą świeci żarówka przy danym ustawienia pokrętła ??? Bez pomiaru się nie da.
    Tobie może się wydawać że świeci z mocą równą 50W a ona będzie 100W ciągnąc. Dodatkowo sam regulator na 300W chyba tez troszkę kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Zarowka bedzie brala mniej pradu, taka jest natura sciemniacza(regulatora tyrystorowego/triakowego). Dokladnie moga to pokazac pomiary pradu ja to ktos wczesniej napisal.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał irreality
    Poszukaj dobrze po internecie bo swego czasu przyglądałem się tym ściemniaczom i szukałem odpowiedzi na to pytanie - czy ściemniona żarówka zużywa mniej prądu.

    Odpowiedź do której dotarłem była taka, że owszem - mniej ale nie liniowo - tzn. jak przyciemnisz żarówkę 100W o 50% że będzie dawała światło jak 50W to wcale nie będzie brała 50W tylko więcej (np. 90W). Wynika to podobno z tego, że żarówka nie ma sprawności liniowej (ilość emitowanego światła / W mocy) więc może się okazać, że Twój żarnik 300W przyciemnisz o połowę a będzie brał nadal tyle co farelka

    Poszperaj na forum elektroda.pl - tam znajdziesz odpowiedzi.
    Chmmm.
    Po pierwsze jaki ściemniacz - jeżeli jest to urządzenie którego zasada działania oparta jest o sterowanie fazowe (odbiornik dostaje tylko część każdej z połówek sinusoidy) to żarówka pobierze dokładnie tyle prądu, jaką część jej dasz. Pomijam kwestie mniejszej temperatury włókna żarówki przy starcie. Kwestia ile światła do - to już inny temat. Sam pobór energii - "prawie" liniowy.

  8. #8

    Domyślnie

    300wat to tak jak mój telewizor, może tez go podłączyć pod ściemniacz
    zmień lampę, 300 wat to można oświetlić całą okolicę, poza tym można kupić żarówkę tego typu 60WAT
    ZBUDOWALEM KOLIBE-L

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar SAVAGE7
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    granica śląskiego i małopolski
    Posty
    2.379

    Domyślnie

    oczywiście że to mam w założeniu... tylko po kiego diabła producent wtrynił tam taki żarnik... ech

  10. #10

    Domyślnie

    Tam jest halogen, jak go 'sciemnisz' to straci elefekt halogenowy i szybciej sie przepali.
    Moze pomysl o lampie metahalogenowej. Bierzem niej pradu.

  11. #11

    Domyślnie

    U mojej mamy jest podobna lampa z identyko zarnikiem. Jak sie ja wlacza to te 300W robi swoje i daje mocno, wg. mnie tak jasno nie potrzeba. Na szczescie takie zarniki sa tanie i wystepuja chyba od 50W. Jak Ci zalezy na oszczednosci prady, to wloz jakis mniejszy 100-150W.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał bst
    Tam jest halogen, jak go 'sciemnisz' to straci elefekt halogenowy i szybciej sie przepali.
    Dlaczego ma się szybciej spalić ??

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony