dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie

    Zastanawiam się nad rozwiązaniem jak w temacie. Otóż, chciałbym odprowadzić ciepło z kominka z zamkniętą komorą paleniskową do górnych pomieszczeń domu parterowego z użytkowym poddaszem.
    Mja koncepcja jest taka: od kominka do góry przez strop, potem pionowo nad sufit gipsowo-kartonowy ocieplony wełną i nad nim rurami wprowadzić ciepło do kratek umieszczonych w sufitach.
    Nie wiem czy tak można i czy takie rozwiązanie będzie skuteczne?

  2. #2

    Domyślnie

    podobno lepiej jesli cieple powietrze nie bedzie wychodzic w pokoju pod sufitem tylko przy podlodze - wiem to od uzytkownikow. sama zamierzam zrobic tak samo jak ty z uwzglednieniem powyższej uwagi. Nie wiem tylko jak to bedzie wygladac. Rure zamierzam zamaskować plytami GK.
    Pozdrawiam


  3. #3

    Domyślnie

    Anula
    To chyba dobry pomysł. Nie trzeba rury ciągnąć w górę. Ciepło z dołu naturalnie stworzy obieg w pomieszczeniu. I jak sądzę wokół kratki nie będzie się brudziła ściana jeżeli będzie w podłodze.
    Tylko czy takie rozwiązanie ma jakieś wady lub uwarunkowania?

  4. #4

    Domyślnie

    Popieram Anule-mam juz takie rozprowadzenia zrobione-ciepło wchodzi przez kratki wentylacyjne w podłodze na poddasze ale pod oknami-sprawdza sie w 100%-najdłuższą nitkę mam 5 m.

  5. #5

    Domyślnie

    MariuszT, czy sciana wokol kratek nawiewnych zmienila kolor na ciemniejszy? Czy stosujesz jakies filtry i czy zauwazyles ewentualne unoszenie sie kurzu?

  6. #6

    Domyślnie

    Raf.. Powietrze do grzania pobieram poprzez filtr z komory podziemnej, którą wybudowałem na zewnątrz budynku-kurzu nie ma a co do ciemniejszych ścian przy kratkach to powiem Ci jak pomaluje ściany-na razie surówka.Jakby ciemniały to mam pomysła żeby kratki zastąpić taką kształtką kolankową,żeby powietrze ogrzane nie szło na ścianę a na pokój.Myśle że nie będzie zbytnio przeszkadzała.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Jak to? Powietrze do ogrzania pobierasz z zewnatrz budynku? To powietrze powinno sluzyc do spalania.

    pzdr
    Bob

  8. #8

    Domyślnie

    Szybko podchwyciłem pomysł Anuli. Jest godny uwagi, ale zapomniałem, że mam w projekcie strop wylewany 12cm, więc w stropie nie poprowadzę rury. Bezpośrednio nad kominkiem można by tak zrobić, ale co z resztą pomieszczeń? Nie bardzo widzę możliwość takiego rozprowadzenia.

  9. #9

    Domyślnie

    Do Mariusza. Mam już rozprowadzenie na poddasze poprzez strop. Podłogi będą drewniane. Nie mogę znaleźć odpowiednich kratek nawiewnych do montowania w podłodze. Komory rozprężne tzn. sztucery dorobię w zakładzie ślusarskim, ale w łódzkich hurtowniach mają kratki ścienne. Napisz jakie zastosowałeś i skąd je masz.
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Krzysztofh - możesz wykorzystać kanały płaskie, prostokątne wys 5 cm i schować je w styropianie pod wylewką (bo chyba takowa będzie na stropie ?)

  11. #11

    Domyślnie

    Istotnie jest to pomysł! Dzięki.
    Tylko czy mi parkiet nie będzie się rozsychał od ciepła spowodowanego przepływem ciepłego powietrza?
    Rury od centralnego będą w otulinie cieplnej i przyktyre 2 cm styropianem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony