Cześć,
Wystawiłem zapytanie o instalację wentylacji mechanicznej w domu w stanie deweloperskim na oferii i dostałem całe mnóstwo ofert (fajnie, że wentylacja mechaniczna zyskuje na popularności).
Dom ma 143 m2 powierzchni wentylowanej, jest w stanie deweloperskim (wylewki i płyty k-g są), kanały wentylacji grawitacyjnej są zbudowane.
Zebrało mi się kilka pytań po analizie ofert:
1. Jest spory rozrzut między obliczeniami potrzebnej ilości powietrze: od 250m3/h do 400 m3/h. Tak ma być?
2. Jest spory rozrzuty w ilości kanałów nawiewnych i wywiewnych (od 11 do 20). Tak ma być?
3. Wszystkie prawie oferty to instalację na rurach spiro (prócz 1). A tyle się na forum mówi o nowych kanałach... Może to dlatego, że mam już wylewki, więc flexów w wylewce nie pociągnę.
4. Garaż ma być wentylowane grawitacyjnie, jak rozumiem przepisy. A co z kotłownią/pomieszczeniem gospodarczym (gaz, piec kondensacyjne, zamknięta komora spalania). Na projektach jest albo WG albo WM. Co lepiej?
5. Czy jest ważne, żeby zrównoważyć nawiew/wywiew również na piętrach a nie po całości? Trochę naturalnie wychodzi dużo wywiewu na dole (kuchnia, łazienka), a dużo nawiewu na górze (4 pokoje).
6. W związku z dużą ilością nawiewów na górze (pokoje) jest projektowany bardzo silny wyciąg w holu. Czy nie spowoduje zaburzenia wentylacji w łazience na tym samym piętrze?
7. Czy projektowanie nawiewu, czy wywiewu rzędu 10-15m3/h (na spiro) ma sens?
8. Co zrobić z istniejącymi kanałami grawitacyjnymi. Zaślepić? Może da się wykorzystać jako wyrzutnię, czy miejsce na kanał?

Dzięki za odpowiedź na pytanie/pytania!

Pozdrawiam!
S.