dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Wentylator kanałowy na poddasze - jaka wydajność

    Witam,

    Planuję wentylację poddasza użytkowego za pomocą centralnego wentylatora kanałowego. Mam wyprowadzone rury spiro 125mm (z izolacją) z każdego pomieszczenia na poddaszu na stryszek.

    Stoję teraz przed wyborem wentylatora kanałowego, lecz nie wiem jaką wydajność powinien on posiadać (liczoną w m3/h).

    Ilość pomieszczeń na poddaszu: 4
    Powierzchnia pomieszczeń: 70m2
    Kubatura pomieszczeń: ok. 150m3

    Czy wentylator o wydajności 300m3/h (czyli 2 wymiany powietrza na godzinę) zapewni właściwą wentylację?

    Oprócz standardowej wentylacji, chcę też mieć możliwość usuwania wieczorami gorącego powietrza nagromadzonego pod sufitem poddasza w upalne dni. Obecnie bez żadnej wentylacji poddasza jest taka sytuacja, że aby schłodzić nagrzane do 25st. C. poddasze do 20st. potrzeba solidnie wietrzyć przez 9 okien połaciowych co najmniej 3-4 godziny (przy 17st C. na zewnatrz). Dodam, że izolacja dachu to 25cm wełny, wykonana bardzo solidnie (bo samemu ).

  2. #2

    Domyślnie Re: Wentylator kanałowy na poddasze - jaka wydajność

    Cytat Napisał ravo77
    Witam,



    Czy wentylator o wydajności 300m3/h (czyli 2 wymiany powietrza na godzinę) zapewni właściwą wentylację?
    A jak planujesz nawiew takiej ilości powietrza
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  3. #3

    Domyślnie

    Poprzez 9 okien dachowych z nawiewnikami 10m3/h każdy.
    Dodatkowo przez rozszczelnienie okien dachowych.

  4. #4

    Domyślnie

    Abyś miał zrównoważony nawiew i wywiew, usuń z pomieszczeń również 90m3/h. Na ten przepływ dobierz wentylator wyciągowy. Wtedy ilość powietrza nawiewanego będzie równa ilości powietrza wywiewanego. Przy doborze wentylatora oprócz wydajności, musisz również zwrócić uwagę na jego spręż. Myślę, że w twoim przypadku wystarczy 100-150Pa.

    90m3/h świeżego powietrza, które dostarczysz na poddasze, jest wystarczające. Założę, że na poddaszu masz dwie sypialnie dla dorosłych i dwie dla dzieci, czyli łącznie 4 pokoje. Zgodnie z najnowszym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury ilość świeżego powietrza nawiewanego do sypialni dorosłych wynosi 30(40)m3/h, a do sypialni dziecięcych 15(25)m3/h. Zatem 2x30+2x15=90m3/h

    Pamiętaj o tym, że poprzez wentylację nie schłodzisz powietrza w sypialniach. Dostarczysz jedynie świeże powietrze. Aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, musisz zastosować klimatyzację. O tym jaki klimatyzator sprawić sobie do domu pisałam niedawno tutaj http://www.klimatysatory.pl/klimatyz...atyzator-kupic

  5. #5

    Domyślnie

    Klimatysatosy.pl skoro już jesteś na Naszym forum to mogę skorzystać z Twojej wiedzy w branży klimaryzacja.

    Byłem na Twoim blogu jak można z Tobą skontaktować na priva
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  6. #6

    Domyślnie

    Chętnie odpowiem na Twoje pytania i pomogę w sprawie klimatyzacji. Nie ma żadnego problemu. Zapraszam serdecznie na PW

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał klimatysatory.pl
    Chętnie odpowiem na Twoje pytania i pomogę w sprawie klimatyzacji. Nie ma żadnego problemu. Zapraszam serdecznie na PW
    No to poszło na priva
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  8. #8

    Domyślnie

    Ej, chłopaki, ale co na priv, podzielcie się wiedzą.

    To jakie jwydajności powinna być ta turbina - Pan od kominków powiedział mi że w takiej sytuacji ja ktu opisanej 550 czegoś chyba m3/h

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony