dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 10
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 190
  1. #41

    Domyślnie

    bobasxxx Zrób tak jak mówisz, będzie dobrze.
    Jeszcze 1-2 lata temu montowałem dużo różnicówek, teraz ludziska kasę liczą i ideałem jest jeśli są osobno: góra, dół, siła+zewnątrz, czyli 3 sztuki w rozdzielnicy.
    Miałem raz sytuację, że klientka po moim wyjściu odsprzedała różnicówki i zostawiła jedną w rozdzielnicy. Instalacja żyje i ma się dobrze.

  2. #42

    Domyślnie

    Odświerzę kotleta.
    Panie Robercie oraz Panowie elektrycy proszę o pomoc w prawidłowym rozłożeniu różnicówek w domu.
    Mam takie pomieszczenia:
    Parter: Kuchnia, Salon, pokój, łazienka, kotłownia, wiatrołap, korytarz. Od razu zaznaczę, że w kuchni nie przewiduje kuchni elektrycznej tylko gazową

    Piętro: 3 pokoje, łazienka + małe pomieszczenie na alarm

    Wiadomo, że najlepiej byłoby na każde pomieszczenie różnicówkę ale muszę liczyć się z pieniędzmi.
    Czy można zrobić tak, że jedna różnicówka na siłe, druga na parter i trzecia na piętro? Jeśli tak to jakiej wartości powinny być?
    Raczej nie będe robił oddzielnych obwodów na oświetlenie i gniazdka tylko oddzielny obwód na jedno pomieszczenie (oświetlenie + gniazdka). Wystarczy na pomieszczenie dać bezp. B16? Czy wogóle można tak robić?

    Ostatnie pytanie: czy dawać rozłącznik w instalacji. Z racji tego, że polecane urządzenia elektr. na forum to HAGER myślałem nad rozłącznikiem SH463N - będzie dobry?

    z góry dziękuje za odpowiedź
    Ostatnio edytowane przez buzzer11 ; 18-03-2011 o 19:19

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał buzzer11 Zobacz post
    Wiadomo, że najlepiej byłoby na każde pomieszczenie różnicówkę
    Niee, tak by nie było najlepiej, tak by było najbezsensowniej

    Czy można zrobić tak, że jedna różnicówka na siłe, druga na parter i trzecia na piętro?
    Można, wtedy potrzebujesz trzech różnicówek trójfazowych. Ja tam namawiałbym cię na trzy jednofazowe rozłożone po fazach, nie po piętrach i jedną trójfazową. Cenowo wyjdzie korzystniej i rozdział będzie sensowny.

    Jeśli tak to jakiej wartości powinny być?
    Normalnie, jak różnicówki. 30mA prąd różnicowy i 40A maksymalny

    Raczej nie będe robił oddzielnych obwodów na oświetlenie i gniazdka tylko oddzielny obwód na jedno pomieszczenie (oświetlenie + gniazdka). Wystarczy na pomieszczenie dać bezp. B16? Czy wogóle można tak robić?
    Można tak robić, ale nie jest to rozsądne. Jak wybije bezpiecznik, w pokoju masz ciemno i głucho. O wiele rozsądniej jest oświetlenie i gniazdka rozdzielać na osobne obwody. NIe mówiąc o pomieszczeniach, dla których jeden wspólny bezpiecznik to stanowczo za mało (kuchnia)

    Ostatnie pytanie: czy dawać rozłącznik w instalacji.
    Nie jest obowiązkowy, ale warto.

    J.
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 18-03-2011 o 20:26 Powód: uściśliłem rozdział różnicówek
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar BasH
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Bory Tucholskie
    Posty
    1.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    Zerknij na mój dziennik - wrzuciłem tam swoje podejście do tematu. W kuchni mam z sześć obwodów gniazdowych (lewa, prawa strona, wydzielona mikrofala, lodówka, zmywarka, 3f piekarnik + przyszłościowo podejście pod indukcję).
    Aha. Oświetlenie wewnętrzne mam bez różnicówki - tylko w łazience. Osobna RDC na zewnętrzne obwody + zewnętrzne oświetlenie.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Można, wtedy potrzebujesz trzech różnicówek trójfazowych. Ja tam namawiałbym cię na trzy jednofazowe rozłożone po fazach, nie po piętrach i jedną trójfazową. Cenowo wyjdzie korzystniej i rozdział będzie sensowny.
    Czyli daje jedną 3f na siłe oraz trzy 1f (każde na jedną faze) na pomieszczenia?

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Dokładnie.
    Warto też dołożyć osobną różnicówkę 1F na obwody zewnętrzne, tak jak BasH proponuje.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post

    Można tak robić, ale nie jest to rozsądne. Jak wybije bezpiecznik, w pokoju masz ciemno i głucho. O wiele rozsądniej jest oświetlenie i gniazdka rozdzielać na osobne obwody. NIe mówiąc o pomieszczeniach, dla których jeden wspólny bezpiecznik to stanowczo za mało (kuchnia)


    J.
    Tak NIE WOLNO robić! To są różne przekroje, różne zabezpieczenia i naruszenie PRAWA!!!

    Proszę se poczytać Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wraz z późniejszymi zmianami.
    http://isap.sejm.gov.pl/VolumeServle...2002&numer=075
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post

    Ja tam namawiałbym cię na trzy jednofazowe rozłożone po fazach, nie po piętrach i jedną trójfazową. Cenowo wyjdzie korzystniej i rozdział będzie sensowny.
    Nie będzie sensowny. Różnicówka nie jest panaceum na wszystko. Dawanie jej tylko po to by była jest błędem. To obwody gniazd maja być zabezpieczone, a nie wszystko w instalacji..
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał buzzer11 Zobacz post
    Czyli daje jedną 3f na siłe oraz trzy 1f (każde na jedną faze) na pomieszczenia?
    NIE!
    To obwody gniazd mają być zabezpieczone.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    x5d

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Grodzisk
    Posty
    39
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    ta. najlepiej to wsadźcie osobną na każde gniazdko. projektant nikomu tych wyłączników nie kupi więc co mu szkodzi naściemniać jakie to zbawienne mieć ich 15. do odbioru potrzebna jest przynajmniej jedna - ale jak komuś kasa jest zbędna...

  11. #51

    Domyślnie

    Ludzie, w czym macie problem? Różnicówka zabezpiecza (dodatkowo) przed porażeniem i pożarem w sytauacjach awaryjnych. Nie zależy wam na życiu i zdrowiu, to oszczedzajcie. Wg prawa i logiki obwody gniazd muszą być zabezpieczone różnicówką, jeśli stosujecie metalowe oprawy w domu lub na zewnątrz też je należy wpiąć do róznicówki. Obwody gniazd i oświetlenia należy rozdzielić ze względu na zabezpieczenia wynikające z grubości przewodów. W sumie dopuszczalne jest nawet zastosowanie jednej różnicówki na cały dom, ale to jest bez sensu. Lepiej dołożyć te kilka złotych i porozdzielć obwody, tak zadziałanie różnicówki nie powodowało "wywalenia" całego domu.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy - Albert Einstein

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykrot Zobacz post
    Tak NIE WOLNO robić! To są różne przekroje, różne zabezpieczenia i naruszenie PRAWA!!!
    Jeden obwód - jeden przekrój przewodu, to (mam nadzieję) było oczywiste.
    Robienie oświetlenia i gniazdek na jednym obwodzie nie ma sensu i faktycznie jest sprzeczne z Warunkami, tak więc w zasadzie nie ma o czym mówić.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał wykrot Zobacz post
    Nie będzie sensowny. Różnicówka nie jest panaceum na wszystko. Dawanie jej tylko po to by była jest błędem. To obwody gniazd maja być zabezpieczone, a nie wszystko w instalacji..
    A czy ja twierdzę, że jest? Proponowałem różnicówki rozdzielone na poszczególne fazy jako zdroworozsądkowy kompromis pomiędzy jedną wspólną różnicówką, a różnicówkami gdzie się da. Na każdej z faz mogą być i gniazdka i oświetlenie.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #54

    Domyślnie

    moim zdaniem minimum :
    - różnicówka - gniazdo pralki
    - różnicówka - gniazda w kuchni
    - różnicówka - gniazda ogólne ( czyli zwykłe w pokojach+gniazdo w łazience)
    można powyższe "załatwić" jedną różnicówką ( czyli obwody , które przytoczyłem oprócz osobnych zabezpieczeń zabezpieczeń są zabezpieczone wspólną różnicówką lub też , jeśli ktoś ma kasę to dla własnej wygody i większego bezpieczeństwa i komfortu użytkowania dać trzy różnicówki ( w tym przykładzie oczywiście)
    poza tym - niech mnie jakis elektryk poprawi , jesli się mylę, to na dzień dzisiejszy nie ma obowiązku stosowania różnicówek - robimy to tylko dla własnego bezpieczeństwa - szczególnie jest to uzasadnione w układach TT i w sieciach wiejskich - gdzie w przypadku znacznego oddalenia od stacji transformatorowej tylko różnicówka może zapewnić skuteczne działanie ochrony przeciwporażeniowej

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał ARTURPAWELLUKASZ Zobacz post
    poza tym - niech mnie jakis elektryk poprawi , jesli się mylę, to na dzień dzisiejszy nie ma obowiązku stosowania różnicówek - robimy to tylko dla własnego bezpieczeństwa - szczególnie jest to uzasadnione w układach TT i w sieciach wiejskich - gdzie w przypadku znacznego oddalenia od stacji transformatorowej tylko różnicówka może zapewnić skuteczne działanie ochrony przeciwporażeniowej
    Obowiązek stosowania wyłaczników RP narzucają "Warunki Techniczne":

    § 183. [Instalacje elektryczne - wymogi techniczne] 1.[95] W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    [...]
    3) urządzenia ochronne różnicowoprądowe uzupełniające podstawową ochronę przeciwporażeniową i ochronę przed powstaniem pożaru, powodujące w warunkach uszkodzenia samoczynne wyłączenie zasilania;
    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  16. #56

    Domyślnie

    to ja odpisze tak :
    - " pismem z dnia 12.04.1995 MGPiB wyjaśniło , że przytoczony w par.183 p. 3 wymóg stosowania wyłączników różnicoprądowych nie narusza zasady możliwości stosowania innego środka ochrony , równie skutecznego . "
    - czzyli wg. mnie nie jest obligatoryjne stosowanie różnicówki

    ale - ja , gdyby było mnie stać to dałbym różnicówkę na każdy obwód - nawet na oświetlenie górne - bo jak coś by mnie podkusiło grzebać na drabince przy górnym oswietleniu a ktoś łącznik by załączył ....

  17. #57

    Domyślnie

    Panie Jarku czyli reasumując robie tak:

    - pierwsza faza> różnicówka 1f 40A > obwody na gniazdka (osobno kuchnia, poszczególne pokoje na jednym obwodzie) zabezpiecz. B16
    obwód na oświetlenie (tutaj chyba mogę połączyć kilka pod jeden bezpiecznik) B10

    - druga faza> różnicówka 1f 40A> obwody na gniazdka (osobno łazienka, poszczególne pokoje na jednym obwodzie) zabezpiecz. B16
    obwód na oświetlenie (tutaj chyba mogę połączyć kilka pod jeden bezpiecznik) B10

    - trzecia faza> różnicówka 1f 40A>obwody na gniazdka (osobno kotłownia, posczególne pokoje na jednym obwodzie) zabezpiecz B16
    obwód na oświetlenie (tutaj chyba mogę połączyć kilka pod jeden bezpiecznik) B10

    - różnicówka 3f 40A na siłe

    dobrze teraz będzie?

  18. #58
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Wychodzi ci jeden obwód na kuchnię. Mało. Dwa to minimum, w kuchni jest najwięcej prądożernych urządzeń.
    Resztę też warto byłoby przeszacować pod katem równomierności obciążenia faz. Proponowałbym na tej drugiej fazie dołożyć drugi obwód do kuchni.

    generalnie trochę ciężko coś takiego dobrze zaproponować na podstawie samego ogólnego spisu pomieszczeń (typu: kuchnia, łazienka, kotłownia, pokoje), do tego warto wiedzieć ile konkretnie i jakich źródeł światła ma na jednym obwodzie wisieć, podobnie z gniazdkami, jakiegoś logicznego układu w samym domu też warto się trzymac, choćby pod kątem prowadzonych instalacji.

    No i ta osobna różnicówka na obwody zewnętrzne - naprawde warto.

    J.
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 20-03-2011 o 12:00
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  19. #59

    Domyślnie

    @BasH przejrzałem twój dziennik i mniej więcej już wiem jak to zrobić u siebie. Wielkie thx.
    Panie Jarku dziękuje za wskazówki. Jutro porozdzielam pomieszczenia na poszczególne fazy z dokładniejszym opisem co i ile gniazdek oraz oświelteń.
    Będę prosił o sprawdzenie poprawności podziału.

    Tak offtopic: co sądzicie o bezpiecznikach, różnicówkach Moeller`a - lepszy-gorszy od Hagera?
    Koleś z allegro co sprzedaje napisał mi, że Moeller jest lepszy i tańszy od Hagera.
    O legrand`zie wyczytałem na forum, że troche jest kiepiskiej jakości.

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar BasH
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Bory Tucholskie
    Posty
    1.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał buzzer11 Zobacz post
    Panie Jarku czyli reasumując robie tak:...
    dobrze teraz będzie?
    Jarkowe propozycje są bardzo dobre, szanuję i cenię jego zdanie, ale zadbaj wówczas o jakieś logiczne poopisywanie aparatów wiszących na poszczególnych różnicówkach. W dzienniku Jarka znajdziesz jego fajny sposób z opisem obwodu na esie nałożonym na tło o kolorze odpowiadającym fazie (a zatem też RCD) na któym wisi.
    Ja poszedłem inną drogą i esy leżą bezpośrednio obok różnicówek zabezpieczających. Ta metoda oprócz przejrzystości daje możliwość podłączenia esów grzebieniem bez żmudnego (i wg. mnie mniej estetycznego) sznurowania przewodami.

    Cytat Napisał buzzer11 Zobacz post
    @BasH przejrzałem twój dziennik i mniej więcej już wiem jak to zrobić u siebie. Wielkie thx.
    Masz w nim też podział na obwody - taki w kratkę czarnoniebieską na 4-tej podstronie. Może ci umknęła, a warto na nią zerknąć.
    Ostatnio edytowane przez BasH ; 20-03-2011 o 20:16

Strona 3 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony