dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 94 z 94
  1. #81
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    przem22

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-124
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    ... poza tym są jeszcze rury "glass" (wzmacniane włóknem szklanym), obróbka jak zwykłych, a wydłużanie bliższe stabi niż zwykłym PP... "Zawsze" warto się zastanowić...
    W praktyce rury typu stabi glass posiadają takie same parametry pracy co rury stabilizowane włóknem aluminiowym.
    Jednak GLASS cechuje jedna ważna różnica - cena - są one dużo korzystniejsze w zakupie od stabi alu.

  2. #82
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dwd89

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    64

    Domyślnie

    panie i panowie
    warte to cokolwiek ?

    http://allegro.pl/zgrzewarka-do-rur-...393000821.html

    (oczywiście chińczyk jak całe bass polska - http://www.aliexpress.com/item/Good-...307885065.html)

    i czy do rur stabi glass (bez alu) potrzebny jest gratownik, jeśli tak to wytłumaczcie mi dlaczego na filmach instruktażowych wychodzi ścięty wałek, a na allegro widzę że ostrza idą do stożka to i rura wyjdzie ścięta do stożka ?
    Ostatnio edytowane przez Dwd89 ; 02-06-2015 o 07:39

  3. #83

    Domyślnie

    @Dwd89, jakaś "inna" ta zgrzewarka, ja używałem takiej:
    http://allegro.pl/zgrzewarka-do-rur-...397352054.html
    (moja miała naklejkębodaj Falcon, ale to jeden chińczyk)

    IMHO do "Glassów" gratownik nie potrzebny (ja nie używałem)

  4. #84
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Zgrzewarka to zgrzewarka, jeden pies...
    Ta konkretna może być o tyle fajna, że lżejsza i poręczniejsza, za to po dluższej eksploatacji albo jakiejś przygodzie na budowie, kiedy wykończymy kamień, może się okazać, że dokupienie nowego kamienia do niej to mission impossible podczas gdy kamienie do klasycznej zgrzewarki kupić można w przysłowiowym sklepie za rogiem.

    Z rurami "glass" nie miałem do czynienia, ale też słyszałem, że gratownik nie jest tu potrzebny. Co do twego pytania - są dwa rodzaje gratowników. Ten do rur stabi wygląda i działa jak temperówka, po prostu zdziera ze średnicy jakąśtam grubość. Zaś te plastikowe z ostrzami ustawionymi pod kątek w stożek nie służą do rur stabi, ale w ogóle do wszelkich rur z tworzywa i zarabia się nimi jedynie brzegi rury na równo i gładko.
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 02-06-2015 o 10:54
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #85
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Dwd89

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Posty
    64

    Domyślnie

    Dzięki Serdeczne za informacje koledzy.

  6. #86

    Domyślnie

    Witam
    Prosiłbym o rozwianie wątpliwości
    Czy można rurę PP delikatnie wygiąć w łuk (np. poprzez podgrzanie we wrzątku) aby się dopasować do przebiegu, czy ktoś tak robił, czy sprawdziło sie?
    Niestety znalazłem tylko kolanka 45 i 90 stopni, a potrzebowałbym ok 30 i 60 stopni, dlatego pomysł wygięcia...

    I czy ktoś "zapomniał się" przy zgrzewaniu, nie odtłuścił elementów- jakie są/ mogą być efekty?
    Niestety zrobiłem już parę zgrzewów bez odtłuszczania (na rurach PP R/GF) i nie bardzo mam możliwość poprawki ;-(

    Pozdrawiam
    Jarek

  7. #87
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Ad.1 - zapewne dałoby się taką rurę wygiąć po jej równomiernym podgrzaniu elektryczną opalarką, ale nie jestem pewien, co na to parametry rury. Może lepiej posłużyć się wyciętym fragmentem mijanki?



    Co do odtłuszczania - o ile nie zgrzałeś rury usmolonej smołą, wypapranej w piachu, a złączek nie wypaprałeś jedzoną chwilę wcześnie kanapką z miodem, smalcem i dżemem, to śpij spokojnie. Ten system naprawdę ciężko źle zrobić, rury teoretycznie powinno sie odtłuszczać, ale bardzo wielu fachowców profesjonalistów nie robi tego wcale i hydraulika jakoś działa.
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 09-07-2015 o 18:46
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  8. #88

    Domyślnie

    Na wykorzystanie mijanki wpadłem juz po napisaniu posta, chyba będzie to optymalne, choć trochę boje sie zgrzewania "skrzywionego" elementu, na pewno trzeba będzie przymierzyć na kamieniu przed rozgrzaniem.

    Z wypowiedzi wnioskuje ze tez nie odtłuszczałeś?
    Rury przed zgrzaniem były przecierane z kurzu, tłuste raczej nie były wiec powinno być OK. Dla bezpieczeństwa tez dłużej nagrzewałem, mam nadzieje że to raczej pomoże niż zaszkodzi

  9. #89
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Napiszę tak: odtłuszczałem przeważnie Zdarzało mi sie zapomnieć gdzieniegdzie, na jakimś etapie też brakło mi acetonu.
    Cała moja instalacja była testowana ciśnieniowo na 8 barów, wszystkie zgrzeiny trzymały. Funkcjonuje już od lat pięciu, bez żadnych wpadek.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  10. #90
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    strzebieszew

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Strzebieszew
    Kod pocztowy
    99-434
    Posty
    3

    Domyślnie

    Czy jak zastosuję rurę pp 20mm i peszel 23mm to będzie wystarczająco miejsca dla rury przy nagrzaniu jej?

  11. #91

    Domyślnie

    Cytat Napisał strzebieszew Zobacz post
    Czy jak zastosuję rurę pp 20mm i peszel 23mm to będzie wystarczająco miejsca dla rury przy nagrzaniu jej?
    To zależy od długości odcinka i zmian temp. Policz to sobie (na pewno necie w PDFach KANa masz współczynniki rozszerzalności). A może daj to w otulnie, poza kompensacją będziesz miał jakąś izolację. Na forumie jest i o tym, poszukaj.

  12. #92
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Rozszerzalność rur PP pod wpływem temperatury kalkulujesz wzdłuż, nie wszerz. Wszerz jest pomijalna.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  13. #93

    Domyślnie

    Faktycznie, zważywszy że PP się nie gnie (jak PEX), a pytającego nie podejrzewam aby w narożnikach chciał ciąć peszel skosem aby spasować na styk prostopadłe odcinki (peszla), to twoja uwaga @Jarku jest całkiem trzeźwa Ja to wiem, PP układałem w piance ciętej skosami (na zakrętach 90°, aby była ciągłość), więc rozszerzalność w kierunku A może się kompensować w piance odcinka prostopadłego do A. Tak sądzę...

  14. #94
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Pawlo111
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Obrowo/Toruń
    Posty
    637

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Faktycznie, zważywszy że PP się nie gnie (jak PEX), a pytającego nie podejrzewam aby w narożnikach chciał ciąć peszel skosem aby spasować na styk prostopadłe odcinki (peszla), to twoja uwaga @Jarku jest całkiem trzeźwa Ja to wiem, PP układałem w piance ciętej skosami (na zakrętach 90°, aby była ciągłość), więc rozszerzalność w kierunku A może się kompensować w piance odcinka prostopadłego do A. Tak sądzę...
    Chcieć sobie może ale i tak peszla tej średnicy na kolana/złączki nie założy.
    Ja izolowałem rury od ciepłej wody izolacją z wełny mineralnej z powłoką aluminiową. Ale gdybym miał za nią płacić to pewnie by mi przeszło. Zwłaszcza że rury i tak w 90% idą w posadzce w drugiej warstwie ocieplenia gdzie rozszerzanie możliwe do woli.

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony