dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Torf- wyschnięty, zachwaszczony

    Poł roku temu kupiłem wywrotke torfu pozyskanego z pogłebianego stawu, niestety zagospodarowałem tylko polowe a reszta leżała sobie i porastala zielskiem.
    Mam pytanie czy taki suchy torf jeszcze sie do czegoś nadaje? oczywiscie chwasty wyrwać,

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    To nie jest torf, to po pierwsze.
    A po drugie- Bóg wie co to. Jeśli porosło chwastami, to zapewne ma w sobie zapas nasion na 10 lat do przodu albo i dłużej.
    Wykorzystać można, bodaj mieszając z glebą rodzimą, ale zawczasu planuj pielenie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    No fakt torf to to nie jest.
    Muł ze stawu karpiowego. (karpiowego bo pstrągowe to wybetonowane baseny, z których nie ma co wybierać). Powinien być dosyć żyzny bo stawy karpiowe nawozi się i to dosyć mocno, a na dodatek te ileś tam setek czy tysięcy karpików swoje potrzeby załatwia i też użyźnia.
    Co do nasion to niekoniecznie musiały przeleżeć Bóg wie ile. Stawy karpiowe regularnie spuszcza się do zera jesienią i zależnie od przeznaczenia napełnia wiosną lub nawet w połowie lata. (Towarowe zwykle koniec kwietnia-maj, ale kroczkowe często dopiero końcem lipca). Do tego czasu to już zielska spore potrafią wyrosnąć i się rozsiać.
    Tak czy siak pielenie Cię czeka. No i druga sprawa że strukturę to ma nie najlepszą, lubi się zbrylać i zasychać na klepisko, więc pasowało by pomieszać. Na piaszczysta glebę będzie dobre, na gliniastą nie bardzo.

  4. #4

    Domyślnie

    Ok. dzięki za odpowiedź.
    Nasion ,aż tyle chyba w sobie nie ma ,bo jak pisałem połowe już zagospodarowałem pod trawnik i trawa rosnie i nic specjalnie z niej nie wylazi.
    Własnie mam zamier mieszac glebogryzarką z rodzimą ziemią, tylko G.N. mnie troche zmartwił bo mam gline.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Sporo zależy jaki ten muł jest. Jeśli w momencie wybierania było sporo nie rozłożonych, albo tylko częściowo rozłożonych roślin to może mieć całkiem przyzwoitą strukturę.
    Jakie to jest teraz po kilkumiesięcznym leżakowaniu?
    Lekkie miękkie i trochę włókniste, czy ciężkie zbite a na wierzchu skorupa którą ciężko ruszyć?
    Jak lekkie i ciut włókniste to będzie ok. Jak ciężkie i twarde to można dodać piachu albo trocin. Ale będzie kłopot bo trudno będzie to rozdrobnić i wymieszać z glebą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony