dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Czy takie podłączenie pieca z zasobnikiem ma sens ?

    Jak w temacie

    dużo czytałem na forum, ale takiego rozwiązania jak sobie umyśliłem nie widziałem . w domu wszysko chcę ogrzewać podłogówką ( w garażu żadsze pętle) i zastanawiam się nad ogrzewaniem chciałbym 1-no funkcyjny piec z zasobnikem (bez kolektorów) i wymyśliłem sobie taki sposób, żeby do pieca jednofunkcyjnego podłączyć taki zasobnik http://www.allegro.pl/item728248726_...kolektory.html (z grzałką na wszelki wypadek i na początek, bo gaz raczej w przyszłym roku) przez dolną wężownicę, a do górnej podpiąć podłogówkę. piec grzałby tylko zasobnik do określonej temperatury (myślę 55 stopni) i niepozwalałby spaść poniżej 45. podłogówka brała by ciepło przez wężownicę , a w pomieszczeniach temperaturę regulowałyby termostaty. pozostałe funkcje wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem ciepła woda, cyrkulacja.

    jakie ew. wady ma takie rozwiązanie i czy będzie ekonomiczne ?

    dom będzie dość dobrze ocieplony z reku i wymiennikiem gruntowym

  2. #2

    Domyślnie

    Kocioł jednofunkcyjny sam przełącza zasilanie CO lub CWU.
    Z kotła masz wyjście osobno do CO i osobno na CWU dlatego nie ma takich rozwiązan podłączenia.
    Ciekawy jestem jak przy twoim podłączeniu chciałbyś realizować " termiczną dezynfekcje " ( podniesienie temp. zasobnika CWU do temp. 75 st. C ) ??
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Kocioł jednofunkcyjny sam przełącza zasilanie CO lub CWU.
    Z kotła masz wyjście osobno do CO i osobno na CWU dlatego nie ma takich rozwiązan podłączenia.
    Ciekawy jestem jak przy twoim podłączeniu chciałbyś realizować " termiczną dezynfekcje " ( podniesienie temp. zasobnika CWU do temp. 75 st. C ) ??
    myślałem o prostym sterowaniu termostatem na którym reguluje się przy jakiej temperaturze czynnika piec się załącza, a przy jakiej przestaje grzać. wystarczyło by żeby raz na jakiś czas funkcja termicznej dezynfekcji ( szczerze to pierwszy raz słyszę o takiej funkcji) automatycznie się załączała, myślę że prosta automatyka załątwiła by tą sprawę. gorzej z podłączeniem. Ale dziękuje za odzew i czekam na następne rzeczowe argumenty, ponieważ to tylko jest pomysł i może okazać się głupim pozdr

  4. #4

    Domyślnie

    A może opłacałoby się ogrzewać w ten sposób samą grzałką elektryczną ??
    niestety próbowałem, ale nie umiem obliczyć sobie zapotrzebowania w OZC

    dom ma ponad 200 m2, duży ogrzewany garaż, 20 cm styropianu na ścianie, 15 w podłodze i planowane 27 cm wełny w dachu, wentylację mechaniczną z reku i spore gwc żwirowe. pamiętam, że chyba Rapczyn podawał przybliżone zapotrzebowanie na ciepło, po otrzymaniu takich informacji. czy ew ktoś z Was pokusiłby się o oszacowanie zapotrzebowania na energię ? i ew koszty miesięczne, przy gazie i prądzie

  5. #5

    Domyślnie

    Bedzie max 9-10 kW (przyjmując 45-50 W/m2 ), jak ciebie stac na 20cm styro, reku i gwc to po co te "klocki " z kotłem ???

    Kup mormalny mały kondensat + sterownik i podłącz to " po ludzku "
    a będziesz zadowolony ( i bez niepotrzebnych problemów ).
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  6. #6

    Domyślnie

    myślę że przy samodzielnej pracy i własnej (teścia) bardzo dobrej ekipie, większość byłoby stać na takie rozwiązania ( bo np styropian zwiększenie z 12 do 20 cm to jakieś 1800 netto, wentylacji jeszcze nie mam wszystkiego, ale po odjęciu kosztów kominów, klinkieru i innych potrzebnych przy grawitacyjnej, wcale tak drogo nie wyjdzie. inna sprawa gwc ale liczę że się zwróci ( nawet jak nie to trudno, ostatnio bardzo przekonałem się do tego ustrojstwa, jak u kumpla nieduży gwc rurowy, który pomogłem zaplanować osuszył wiecznie zawilgoconą piwnicę) ale nie to jest meritum tematu. jeżeli chodzi o moje rozważania to poprostu jestem bardzo ciekawy dlaczego nie realizuje się tak przecież bardzo prostego układu. wystarczy prosty ekonomicznie spalający kocioł z zasobnikiem, termostat cieczy i termostaty pokojowe. min. ilość rzeczy do psucia. podobne rozważania prowadzili Adam.mk i inni w wątku o buforze i jego tanim ładowaniu, a ja rozważam mniejszy "buforek" o niższej temp zładu i nieco droższe inwestycyjnie i częstsze go ładowanie. A komfortowe użytkowanie to zawsze pod dostatkiem ciepła woda i podłogówka na węzownicy (wymienniku) więc też moliwość regulacji temp czynnika szybkością przepływu (chyba). widzę już pierwsze zagrożenie, że kąpielach całej rodziny może zabraknąć ciepła dla podłogówki, a może biorąc bezwładność podłogówki to nie problem ? nic tam, rozważajmy dalej może nie koniecznie mnie, ale innym przyda się jakieś rozwiązanie z tego tematu.

  7. #7

    Domyślnie

    Tak tylko , ze przy wykorzystaniu górnej wężownicy i grzaniu na podłogówke temperaturą 32-34 st. C ( 80% czasu ogrzewania w zime ) to do kąpieli z zasobnika woda będzie miała nie 45st.C a 34-35 st.C ( to jak sie wykompiesz w takiej zimnej wodzie ). Brałeś to pod uwage.

    Dodatkowo musisz zastosować dodatkową pompe do obiegu podłogówki.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Tak tylko , ze przy wykorzystaniu górnej wężownicy i grzaniu na podłogówke temperaturą 32-34 st. C ( 80% czasu ogrzewania w zime ) to do kąpieli z zasobnika woda będzie miała nie 45st.C a 34-35 st.C ( to jak sie wykompiesz w takiej zimnej wodzie ). Brałeś to pod uwage.
    no właśnie, wężownica powinna być niżej niż w tym zbiorniku


    Cytat Napisał mariankossy

    Dodatkowo musisz zastosować dodatkową pompe do obiegu podłogówki.
    i tak raczej będę musiał dom dość rozległy

    podawajcie dalsze wady i ew. ulepszenia

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie na moc myślę, że wynosi w okolicy 8-9kW. Kocioł kondensacyjny o bardzo małej mocy z zabudowanych zaworem 3-drogowym przełączającym pracę kotła z c.o. na zbiornik c.w.u. i odwrotnie.
    Najlepsze i proste rozwiązanie.

    Dziś akurat byłem w Starej Miłosnej/Wesoła. Można się było spotka i porozmawiać.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn
    Zapotrzebowanie na moc myślę, że wynosi w okolicy 8-9kW. Kocioł kondensacyjny o bardzo małej mocy z zabudowanych zaworem 3-drogowym przełączającym pracę kotła z c.o. na zbiornik c.w.u. i odwrotnie.
    Najlepsze i proste rozwiązanie.
    rozumiem tylko kombinuje coś jeszcze w okresie, w którym nie będę miał gazu - prawdopodobnie do wiosny przyszłego roku. i jakiej wielkości zasobnik dla komfortowego użytkowania (cyrkulacja) bez solarów.

    Cytat Napisał RAPczyn
    Dziś akurat byłem w Starej Miłosnej/Wesoła. Można się było spotka i porozmawiać.
    Bardzo żałuje, może następnym razem (teraz czekam na narodziny córci, więc jak ochłonę trochę, to się jeszcze odezwę)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony