dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 16 z 16
Pokaż wyniki od 301 do 312 z 312
  1. #301
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    I ewnetualne drugie rozwiązanie, kilka osób też takie posiada z wypowaiadających sie na forum, to brak centralnego pieca a tylko "kaloryfery" w każdym pomieszczeniu zasilane osobo z gniazdka jak rozumiem. Jak się te kaloryfery nazywają, ile kosztują i jak się je podłącza

    Mogą to być knwektory, piece akumulacyjne, grzejniki olejowe, termowentylatory...
    Kosztują od 100 do liku tysięcy złotych


    I jeszcze jedno którędy ucieka najwięcej ciepłą, mury, okna czy podłoga ew. dach?

    Najwięcej ucieka tam, gdzie jest najgorsza izolacja. Z reguły to kolejność jest taka - okna, ściana, dach, podłoga. Może też być całkiem inaczej.
    Reszta pytań jest tendencyjna i chyba faktycznie świadczy o lenistwie .

  2. #302

    Domyślnie

    Panowie Zbigmor, mariankossy, niktspecjalny czy Wy macie jakieś rozwiązanie w domu o które pytam? Jeśli tak to byłbym wdzięczny za podzielenie sie ze mną swoimi wydatkami i rozwiązaniami.
    Jedno wiem już napewno, że do ciepłej wody będę miał podgrzewacz przepływowy bo wychodzi najtaniej, wręcz śmiesznie tanio.

    Panie Zbigmor może źle sformułowałem pytanie, ja wiem jakie są możliwości (konwektory, piece akumulacyjne itd) Ja pytam o konkretne rozwiązania jakie macie w domu i jak to sie sprawdza. Co do szczelności to potwierdza Pan moje przypuszczenia, że nie warto oszczędzać na oknach a drugie to chyba strop i dach.

    Co do mojego lenistwa, być może, ale przeczytałem cały ten długi wątek i w większosci to naganianie na jedno rozwiązanie i udowadnianie, że gaz jest tańszy.

    pozdrawiam

  3. #303

    Domyślnie

    Jak cie interesuje tylko elektryczne ogrzewanie to poczytaj ten temat:
    http://forum.muratordom.pl/ogrzewaja...tap,t14712.htm


    I wszystko stanie się "jasne" .
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  4. #304

    Domyślnie

    Dzięki mariankossy, już właśnie na niego trafiłem
    Wcześniej go nie widziałem, stąd może moje głupie dla niektórych pytania.
    Pozdrawiam

  5. #305

    Domyślnie

    Cytat Napisał kris1234
    I ewnetualne drugie rozwiązanie, kilka osób też takie posiada z wypowaiadających sie na forum, to brak centralnego pieca a tylko "kaloryfery" w każdym pomieszczeniu zasilane osobo z gniazdka jak rozumiem. Jak się te kaloryfery nazywają, ile kosztują i jak się je podłącza i ile czasu zajmuje od włączenia do zagrzania ustalonej temperatury w pokoju. Jak szybko sie ochładzają w przypadku braku prądu?
    Ja mam tak:
    Na parterze - kable grzejne zatopione w wylewce betonowej.
    Podłącza sie je normalnie - do prądu Ja mam termostaty sterujące do ogrzewania akumulacyjnego. Są zamontowane w rozdzielni elektrycznej do nich podłączone są kable grzejne oraz czujki temperatury podłóg oraz temp. zewnętrznej.
    Termostat taki ma informację o czasie trwania I i II taryfy, nagrzewa podłogę w II taryfie pilnując aby jej nie przegrzać a później monitoruje szybkość stygnięcia podłogi żeby wiedzieć jak następnym razem mocno ją nagrzać. Do tego uwzględnia temp. zewnętrzną.

    Na poddaszu - grzejniki konwekcyjne. Ja mam do nich centralny sterownik dzięki któremu można ustalać program tygodniowy załączania i temperatury. Te bez sterownika podłącza się normalnie do prądu. A te ze sterownikiem mają czterożyłowy przewód.

    Co do czasu nagrzewania - podłogówka obarczona jest bezwładnością - dopiero po kilku godzinach beton zaczyna oddawać ciepło do pomieszczenia. Grzejniki konwekcyjne mają bardzo czułe termostaty i regulują temperaturę praktycznie non-stop. Czas nagrzania pomieszczenia zależy od mocy grzejnika i cyrkulacji powietrza w nim.

    Brak prądu... nie demonizowałbym w przypadku ogrzewania akumulacyjnego podłogowego nie ma problemu gdyż podłoga oddaje ciepło cały czas. Na wypadek poważniejszej awarii mam kominek. Zaizolowany dom nie wystudzi się nawet przez dobę całkowitego braku ogrzewania. Najpoważniejsza awaria zasilania jak do tej pory trwała ok. 3h. Bardziej doskwierał brak kuchenki, czajnika i światła niż brak ogrzewania (które zresztą i tak w tych godzinach nie było załączone).

    Cytat Napisał kris1234
    I jeszcze jedno którędy ucieka najwięcej ciepłą, mury, okna czy podłoga ew. dach?
    Straty ciepła - jeżeli nie planujesz wentylacji mechanicznej z odzyskiem - to największe są w wentylacji. W następnej kolejności dach, ściany i podłoga.

  6. #306

    Domyślnie

    U mnie jest tak : domek 65 m2 parter ( otwarty ) i 60 m2 poddasze.
    Na dole w wiatrołapie mata elektryczna ELEKTRA, caly parter - na razie 2 konwektory, ale od nastepnego sezonu będą 2 piece aku z dynamicznym rozładowniam 2 x 2kW. Kominek z rozprowadzeniem powietrza - który tak naprawdę jest głównym źródłem ogrzewania. Na razie nie mieszkamy, ale już "utrzymujemy" temperaturę i wygrzewamy mury.
    Włączone są w II taryfie ( 1 godzina w dzień i 4 godz. w nocy) : 1 konwektor (ATLANTIC) na dole i 2 na poddaszu.
    W niezamieszkałym domu przez dni robocze tygodnia utrzymujemy tymi konwektorami temp. - na dole 18 stopni, na górze 19. Rozpalanie kominka
    i palenie przez ok. 1 godzinę podnosi tem. na dole do 20, na górze do 22 stopni.
    Od poniedziałku do czwarku ( bez palenia w kominku ) tem obnizyła się o 1 stopień.
    Już wiemy, że chyba bardziej sprawdzi sie na dole piec aku.
    Ale na górze w sypialniach te konwektory są zupełnie wystarczające, sterujemy każdym oddzielnie, nie odczuwamy dyskomfortu cieplnego (na górze jest zawsze dużo cieplej niż na dole).

  7. #307

    Domyślnie

    Witam.
    Prawie wszyscy uważają, że nie należy stosować ogrzewania elektrycznego gdy ma sie wentylację grawitacyjną , gdyż w takim przypadku mamy bardzo duże straty ciepłą( w każdym innych ogrzewaniu zresztą też). A gdyby zamiast kratek wentylacyjnych zamontować takie jak gdyby rolety uchylne które otwierały by sie jak żaluzje na oknach pod kątem czym bardziej tym wiekszy strumień powietrza z możliwością całkowitego zamknięcia, wówczas można by sterować taką wentylacją i możnaby zmniejszyć straty ciepła, czy nie mam racji?
    Pozdrawiam

  8. #308
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Poniekąd masz rację.

    Tylko że wentylacja mechaniczna zmniejsza straty ciepła na trzy sposoby:
    * po pierwsze, można nią sterować, więc nie ma niekontrolowanej ucieczki powietrza zimą (wentylacja grawitacyjna jest projektowana na temperatury jesienne, zimą działa intensywniej),
    * po drugie, pozwala na zamontowanie wymiennika ciepła, tzw. rekuperatora, który podgrzewa świeże powietrze odbierając ciepło od tego wydmuchiwanego na zewnątrz,
    * po trzecie, pozwala na zamontowanie gruntowego wymiennika ciepła, który wstępnie podgrzewa powietrze trafiające z zimnego dworu.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  9. #309

    Domyślnie

    Cytat Napisał kris1234
    Witam.
    Prawie wszyscy uważają, że nie należy stosować ogrzewania elektrycznego gdy ma sie wentylację grawitacyjną , gdyż w takim przypadku mamy bardzo duże straty ciepłą( w każdym innych ogrzewaniu zresztą też). A gdyby zamiast kratek wentylacyjnych zamontować takie jak gdyby rolety uchylne które otwierały by sie jak żaluzje na oknach pod kątem czym bardziej tym wiekszy strumień powietrza z możliwością całkowitego zamknięcia, wówczas można by sterować taką wentylacją i możnaby zmniejszyć straty ciepła, czy nie mam racji?
    Pozdrawiam
    Na to są przecież powszechnie dostępne i stosowane patenty - higrosterowanie, nasady kominowe, ...

    A co do tego czy należy stosować elektyczne ogrzewanie przy went. grawitacyjnej to prosto można to policzyć:
    Srednio ilosc energi potrzebnej do ogrzania 1m3 powietrza "wentylacyjnego", w ciagu calego sezonu grzewczego wynosi okolo 6Wh/m3 (dla roznicy temperatur 17 stopni). Sredni serzon grzewczy to 5000h. Stromien powietrza wentylacyjnego to np. 200m3/h.

  10. #310
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Princesa

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    1.090

    Domyślnie

    A ja mam wątpliwości, może osoby doświadczone w temacie coś doradzą:
    - będziemy budować domek w technologii tradycyjnej, zamierzamy go dobrze docieplić, kupić lepsze okna itd. aby jak najmniej energii tracić przez ściany i okna

    Zamierzamy ogrzewać go za pomocą kominka z zamkniętym wkładem i DPG.
    Czy lepiej połączyć kominek z elektrycznym ogrzewaniem w razie braku surowca lub czasu na palenie w nim czy lepiej zrobić gazową kotłownię? Czy tu jest sens zabawiać się w kosztowne wykonanie gazowej kotłowni i instalacji skoro np. w salonie i łazienkach planujemy elektryczną podłogówkę... wówczas nam wyjdą 3 typy ogrzewania w domu 150m
    No właśnie domek ma 117m pow. użytkowej + 35 piwnica + 32 garaż podziemny.

    Zaznaczam, że do przyłącza gazowego mamy ponad 60m w tym trzeba się przekopać przez drogę utwardzoną (jeszcze nie asfalt). A prąd wiadomo i tak będzie trzeba doprowadzić.

    Czy zrezygnować z gazu i zarówno dom jak i wodę bieżącą podgrzewać prądem?
    Nie będziemy mieć solarów, pompy ciepła ani nic takiego, co najwyżej rekuperator.

  11. #311

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurek_Z
    Cytat Napisał NOTO
    ...
    Co z pomieszczeniami, które wychaładzają się szybciej.
    Albo wchodzisz do pokoju i chcesz cieplej - odkręcasz kaloryfer - a ten nie grzeje bo "salon" odciął ogrzewanie.
    Tak więc nawet sterowanie przepływem (w tym znaczeniu) nie daje komfortu użytkowania całego domu - nie tylko "salonu"
    Takie sterowanie stosujesz w układach o dużej pojemności cieplnej. W takim przypadku zmiany temperatury w pomieszczeniach nie następują zbyt szybko. Obojętnie czy zasterujesz podłogówkę centralnie czy w każdym pomieszczeniu oddzielnie na zmianę temperatury musisz trochę poczekać.

    O z tym się zgadzam.
    Podłogówka jest inaczej sterowalna tzn. nie jest sterowalna w normalnym tego słowa znaczeniu. Sterowanie tym (podłogówką) to mit. Dokładność sterowania to kilka stopni w jedną lub w drugą stronę w zalezności od nasłonecznienia i temperatuy zewn.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  12. #312

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurek_Z
    Cytat Napisał NOTO
    ...
    Co z pomieszczeniami, które wychaładzają się szybciej.
    Albo wchodzisz do pokoju i chcesz cieplej - odkręcasz kaloryfer - a ten nie grzeje bo "salon" odciął ogrzewanie.
    Tak więc nawet sterowanie przepływem (w tym znaczeniu) nie daje komfortu użytkowania całego domu - nie tylko "salonu"
    Takie sterowanie stosujesz w układach o dużej pojemności cieplnej. W takim przypadku zmiany temperatury w pomieszczeniach nie następują zbyt szybko. Obojętnie czy zasterujesz podłogówkę centralnie czy w każdym pomieszczeniu oddzielnie na zmianę temperatury musisz trochę poczekać.
    Z życia wzięte.
    Sidzimy oboje w salonie. jest ciepło. Sterownik wyłacza piec. Ale ja mam ochotę na gorącą kąpiel. Idę do łazienki aby przygotować kąpiel m.in podnosząc temp. pomieszczenia. mocniejsze odkręcenie kaloryferów nic nie daje bo sterownik odciął piec Muszę zabrać sterownik do łazienki .... kicha.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

Strona 16 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony