dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Ogrzewanie kominkowe a... brud

    Pierwszy rok korzystam z ogrzewania kominkiem i... własciwie przy kazdym anemostacie pojawiły się już "kominy", nie mówiąc o kratce nad kominkiem . Czy to jest taka natura przy tymże ogrzewaniu? Bo jeśli tak, to czeka mnie malowanie po każdym sezonie .

  2. #2

    Domyślnie

    Od wszystkich znajomych "kominkowców" słyszałem o tym problemie. Wiele też jest o tym na forum. Ja dopiero zacząłem eksploatację tego wspaniałego urządzenia (palę ciut ponad dwa miesiące) i jeszcze nic nie widzę, ale się spodziewam. Podchodzę jednak do tego z dystansem. Według mnie kominek ma prawo i obowiązek (to część jego uroku) czasem puścić kłąb miło pachnącego dymku do salonu a także nieco przybrudzić nasze nieskazitelne (w zamierzeniach) ściany i sufity. Jest to brudek jeszcze do zniesienia, a mieszkanko tak czy inaczej trzeba co kilka lat malować. Niestety filtry, które są w handlu - jakkolwiek zatrzymują część kurzu - to jednak zawsze trochę go się wydostaje i osiada na pobliskich powierzchniach. Myślę, że problem byłby mniej dotkliwy, gdyby wyloty ciepłego powietrza były np. bliżej podłogi i w pewnym oddaleniu (jakieś np. 20 cm) od ścian. Wtedy ciepłe powietrze szybko rozproszy się we wnętrzu nie omywając stale tych samych miejsc. Ale to trzeba by przewidzieć już na etapie projektowania.
    Janu.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    powstałe zabrudzenia związane są z transportem wraz z powietrzem cząstek kurzu.
    Podobne zjawisko zachodzi również w poblizu grzejników wskutek konwekcyjnego ruchu powietrza. W przypadku kominka zjawisko to jest znacznie silniejsze gdyż prędkość nawiewanego powietrza jest dużo większa.
    Czy w systemie montowałeś filtry powietrza - jedynie one mogą zminimalizować negatywny efekt.
    [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    A zastosowanie filtrów?
    Czy mozna przy turbinie? i grawitacji?
    Doświadczona "budowlanka". hihiihihih to dla Tommcco

  5. #5

    Domyślnie kurz..

    palę w kominku 4sezon...uwazam to zjawisko za normalne.Co dwa lata trzeba malowac i juz

  6. #6

    Domyślnie goska...

    goska,filtry spowoduja duze straty a zjawiska nie wyeliminują w 100%.Moim zdaniem filtry to niedobry pomysł

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    Musisz się z tym pogodzić, albo budując instalację dystrybucyjną zapewnić skierowanie strumienia ciepłego powietrza (uwzględniając konwekcję) w stronę przeciwną od powierzchni ścian i sufitów (nie znam takich standardowych rozwiązań, ale można coś wymyśleć...)
    Powodzenia.
    Janu

  8. #8

    Domyślnie

    Potwierdzam, też mam odymione lekko sufity przy kratkach ciepłego powietrza, chyba jedynie malowanie po jakimś czasie, a przed paleniem to wycieranie kurzu pod kominkiem aby go jak najmniej zaciągało.
    Pozdrowienia

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.
    Się załamałam

  10. #10

    Domyślnie

    , hej Inka nie łam się, nie jest tak źle

    im wyżej od sufitu tum plamy mniejsze, mieszkanie w domu i palenie w kominku ma takie swoje uroki
    Pozdrowienia

  11. #11

    Domyślnie

    Moje doświadczenie:malowanie co drugi rok.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    EDZIA

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    6.228

    Domyślnie

    Cytat Napisał Inka1
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Się załamałam
    No właśnie Inko czasem trzeba zrobić bilans strat i zysków.
    Przyjemność kominka /zyski/ i osiadający kurz/straty/.
    Jak nie spróbujesz to się nie przekonasz czy bilans wyszedł na "+" czy na "0"
    pozdrawiam Ewa

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Widzialam tez u znajomych ze sciane bezposrednio przy kratce z wylotem cieplego powietrza wylozyli bardzo estetycznymi plytkami, doslownie 2-rzedy, ładne to i pomocne, niesttey trudno również wyłożyć sufit
    Honorata

  14. #14

    Domyślnie

    Czy rzeczywiscie filtry nie pomagają? Na pewno ograniczają ruch powietrza, ale wystarczy zrobic je odpowiednio większe. Jeżeli dzieki temu trzeba by było malować co 4, a nie 2 lata powinno być OK. Czy ktoś konsultował to z fachowcami?
    Dom już wykończony. Ja też.
    Marcin

  15. #15

    Domyślnie poza tym...

    co tam odymione sciany i sufiy ....Przed kominkiem mozna robic tyle przyjemnych rzeczy .....wtedy odymienie nie przeszkadza
    andrzejj_

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Czy ktoś mi doradzi, czy można zrobić wylot gorącego powietrza w podłodze?

  17. #17

    Domyślnie

    Czy ktoś mi doradzi, czy można zrobić wylot gorącego powietrza w podłodze?
    Można, nic nie stoi na przeszkodzie, i nawet powinno byćbardziej wydane od umieszczenia ich wysoko z tego względu, że ciepłe powietrze będzie się unosić do góry ogrzewając całe pomieszczenie równomiernie.
    Niech się mury pną do góry ...

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    Co do brudu ...
    Ponieważ większośc kominkowców podgrzewa powietrze czerpane z wnętrza domu a tym co wylatuje z kratek w dużej części decyduje to co do nich wlatuje. Koło się zamyka. Naprawdę warto często sprzątać.
    Jeszcze jedno.
    Moim zdaniem kominek z rozprowadzeniem szczególnie jako jedyne albo podstawowe źródło poprzez specyfikę opisaną wyżej przez Forumowiczów może być kłopoteliwy dla largików i ludzi, którzy mają kłopoty ze śluzówką.
    Szczerze mówiąc obserwując kominki z DGP uważam, że tam gdzie to możliwe należy postawić na grzanie na zasadzie pieca kaflowego i promieniowania ciepłej powierzchni, a także swobodny przepływ powietrza przez pomieszczenia. Poza tym należałoby konstruować przewody powietrzne tak by można było je czyścić profilaktycznie. Co prawda to nie klimatyzacja.

    NIEZAREJESTROWANY JASIO

  19. #19

    Domyślnie Re: poza tym...

    Cytat Napisał andrzejj_
    co tam odymione sciany i sufiy ....Przed kominkiem mozna robic tyle przyjemnych rzeczy .....wtedy odymienie nie przeszkadza

    ale ja jestem pedantka i lubię te "przyjemne rzeczy" robić jak jest czysto

  20. #20

    Domyślnie

    Z tym kominkiem i czystością w domu jest jak z psem w domu. Sporo więcej roboty z utrzymaniem porządku bo kłaki i czsami błoto ale jak on kocha, i jak się przyzwyczaisz to trudno sobie wyobrazić życie bez tego zwierzaka.
    Tak samo z kominkiem, trzeba donieść drewno , wynieść popiół, czasami wyleci trochę dymu, ale jak sobie siądziesz i to nie sam przed kominkiem patrzysz na ogień to, to jest raj. I nic nie znaczy ten cały "kłopot" z brudem.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony