dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1

    Domyślnie Klon palmowy - co mu dolega?

    Co dolega temu klonikowi palmowemu. Na liściach są jasne plamki. Czubki liści zasychają.
    Zdjęcia można powiększyć klikając na znaczek

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    yemiołka

    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.432
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Prawdopodobnie za dużo słońca. Radzę przesadzić jesienią w zacienione miejsce, bo w przyszłym roku problem będzie ten sam - wiosenny wzrost i letnia klapa, gdy tylko zacznie przygrzewać....

  3. #3

    Domyślnie

    Zasychanie liści może być od słońca, ale te białe plamki na pewno nie. Widziałam takie plamki na innych roślinach i był to mączniak prawdziwy, ale na klonach się nie znam.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja mam też klona - tylko że już suszkę - niestety klon nie może być na słońcu, o czym przekonałam się nie tylko na tym przykładzie - mam jeszcze klona jesionolistnego i tricolor - razem z palmowym - 3szt wszystkie po przesadzeniu do cienia odradzają się powoli - ale pierwszy objaw to było właśnie zasychanie końcówek liści - potem całe - wyglądały w końcu jak do wyrzucenia - ale dały radę - w przyszłym roku dojdą do siebie już w pełni - ale zasada jest taka - ciemne liście przyciągają słońce a jasne odbijają - także na południową stronę odmiany o jasnych liściach...

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Jesli klon posadzony jest na ciężkiej glebie może wystepowac u niego choroba grzybowa (obumieranie pędów). gleba musi być przepuszczalna i niezbyt wapienna.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Nasłonecznienie i susza.
    Klony japońskie lubią dużą wilgotność.
    Mój ma się dobrze, ale stoi nad samym oczkiem i mikroklimat pomaga znieśc mu pełne słońce, niezbędne do utrzymywania dobrego wybarwienia.
    Chorób grzybowych nie widzę na Twoim okazie, Andrzeju.
    Cieplutko - hanka

  7. #7

    Domyślnie

    Może pryskałeś wodą po liściach, on tego nie lubi.
    Okaz ładny, chyba nic mu nie jest.
    Ja mam problem ze swoim - zasychają liście, dwa razy pryskałam Brawo 500 ale nic nie dało. Zastanawiam się, czy to rzeczywiście nie mączniak albo inne robale. CO byście polecili? Dodam, ze w odległości ok 8 m dalej wyschła mi całkiem wierzba Ivo pendula - w ciągu paru tygodni szlag ją trafił. Pryskanie na grzyby nic nie dało. Czy mógł to być jakiś robal który zaatakował te dwie rośliny? Innym roślinom nic nie jest.

  8. #8

    Domyślnie

    Rośnie faktycznie w słonecznym miejscu. Zdjęcia klonu dałem z przed 3 tygodni. Teraz duża część liści jest przyschnięta.
    Kiedy najlepiej go przesadzić w inne (cieniste) miejsce. Jak go podlewać - ilość wody i co ile dni?
    Na http://www.klony.info/uprawa/ podają "...Jeden z naszych czerwonolistnych klonów palmowych (odmiana Bloodgood) tracił w lecie część liści, w dodatku te, które pozostawały na drzewie były odbarwione i miały podeschnięte końcówki. Okazało się, że była to reakcja fizjologiczna na niedobór potasu w glebie. Podobno to dość częsta przypadłość wśród klonów palmowych. ..." Na wszelki wypadek zrobiłem wczoraj oprysk potasem.

  9. #9

    Domyślnie

    U mnie też tak wyglądał, a potem nawet gorzej, bo całe liście zbrązowiały i w końcu zaczęły opadać. Byłam tak zdesperowana, że nie czekałam do jesieni czy wiosny - przesadziłam w środku lata z dużą bryłą ziemi i dosłownie po 1-2 tygodniach pojawiły się nowe listki. Teraz jest piękny, czerwoniutki i ma nowe pędy

  10. #10

    Domyślnie

    Przesadziłem go wczoraj z bryłą ziemi w miejsce zacienione. Podsypię pod niego też nawóz jesienny przeznaczony pod drzewa liściaste. Zobaczymy jakie będą efekty. Myślę, że da się go uratować.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Bez tego nawozu może i by się dało....

  12. #12

    Domyślnie

    Jak zabezpieczyć klon palmowy (jego zdjęcie w pierwszym poście) na zimę.

  13. #13

    Domyślnie

    Czy rzeczywiście bezpośrednie słońce tak mocno wpływa na klony ?
    Mój od 12:00 jest jest w słońcu .... musze go przesadzić ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej49
    Jak zabezpieczyć klon palmowy (jego zdjęcie w pierwszym poście) na zimę.
    Kto pomoże. Boję się że klonik zmarznie mimo, że jest posadzony 2,5 m. od budynku mieszkalnego.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej49
    Przesadziłem go wczoraj z bryłą ziemi w miejsce zacienione. ...
    Znów na nim pokazują się plamki jak na zdjęciach wyżej. Co robić?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar anjamen
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    14.297
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    330

    Domyślnie

    moj klon ma dokladnie takie same plamki , wiec podlaczam sie do pytania

  17. #17

    Domyślnie

    Naprawdę nie ma na forum znawców tego zagadnienia? Szkoda mi tego drzewka.

  18. #18

    Domyślnie

    zdecydowanie za dużo słońca i za mało wody,przesadź w zacienione miejsce i tylko czekac,w tym roku już nic się nie zmieni,poczekaj do przyszłego

  19. #19

    Domyślnie

    Mam dokładnie to samo ;/ Możliwe, że to sprawka słońca. Pryskałem go na wszystko i dalej to samo. Jedyne wyjście zdaje się to go przesadzić...

  20. #20

    Domyślnie

    Damro jak pisałem wyżej klon jest od września ubiegłego roku w miejscu cienistym. Trochę słabego słońca ma wieczorem przez okres 1 - 2 godzin. O wilgoć też dbam.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony