dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mikiada
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    1.012
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie projekt - więźba dachowa

    Pytanie do bardziej doświadczonych.. mam projekt w którym jest przekrój dachu, rzuty dachu a nie ma specyfikacji więźby dachowej. Kto to powinien przygotować? Mialam robiony projekt indywidualny i nie wiem czy wymagać tego od projektanta czy robi to cieśla? Podzielcie się swoimi doświadczeniami. Z góry bardzo dziękuję za pomoc bo nie wiem czy mam już robić awanturę czy to normalne..

  2. #2

    Domyślnie

    Robi to komputer projektanta waszego domu.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.217

    Domyślnie Re: projekt - więźba dachowa

    Cytat Napisał mikiada
    Pytanie do bardziej doświadczonych.. mam projekt w którym jest przekrój dachu, rzuty dachu a nie ma specyfikacji więźby dachowej. Kto to powinien przygotować? Mialam robiony projekt indywidualny i nie wiem czy wymagać tego od projektanta czy robi to cieśla? Podzielcie się swoimi doświadczeniami. Z góry bardzo dziękuję za pomoc bo nie wiem czy mam już robić awanturę czy to normalne..
    Zależey co kupiłaś jak projekt budowlny to projektant nie ma obowiązku robić zestawienia.
    Jak masz budowlny + wykonawczy to powinna takie zestawienie posiadać.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    A w życiu jest tak, że nawet jak projekt zawiera specyfikację drewna to zawiera również uwagę aby skonsultować to zestawienie z wykonawcą dachu czyli cieślą. Wniosek: zawsze najlepiej zrobi to cieśla. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    zalezy jaki projekt

    oczywiscie jesli skomplikowany, zawierajacy miejsca "problematyczne" to moga byc trudnosci niejakie

    ale jesli jest to prosta sprawa np dach dwuspadowy, bez udziwnien to kazdy jest to w stanie zrobic prawie na "oko"- to tak jak robienie stropu monolitycznego- jesli nie masz duzych rozpietosci powyzej 4 m to zrobisz siatke 12x12 dasz grubosc 12 cm i zawsze bedzie dobrze

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi
    A w życiu jest tak, że nawet jak projekt zawiera specyfikację drewna to zawiera również uwagę aby skonsultować to zestawienie z wykonawcą dachu czyli cieślą. Wniosek: zawsze najlepiej zrobi to cieśla. Pozdrawiam.
    ten zapis akurat to zawsze raczej rozumialem w ten sposob, ze moze ciesla jakos inaczej koncowki wyrobi czy cos i moze m zabraknie paru cm krokwi itp
    a nie ze ciesla ma przyklepac "projekt"

    co nie zmienia faktu, ze czasami ciesla ma lepszego nosa i doswiadczenie niz projektant, blednie czasami przepisujacy wzorki z norm.....i ktory czasami wiezby na oczy nie widzial...( to akurat z zycia wziete- mam kolege ktory sciagnal sobie projekt wiezby z internetu i postanowil wziasc go jako podkladke, a sam na podstawie normy liczyl rownolegle- okazalo sie ze w projekcie jest bykow co nie miara- i to czesto typu 2,5+3,5=4,8

  7. #7
    Guest

    Domyślnie Re: projekt - więźba dachowa

    Cytat Napisał mikiada
    ... czy wymagać tego od projektanta czy robi to cieśla? Podzielcie się swoimi doświadczeniami ...
    u mnie dach przeprojektował cieśla

  8. #8

    Domyślnie Z doświadczenia

    Witam,
    miałem projekt indywidualny i nie miałem wykazu elementów więźby dachowe. NIe było to wielkim problemem, gdyż cieśla miał na tyle doświadczenia, że poradził sobie bez problemu.

    Jednak problem pojawił się w tym, że Pani projektant źle policzyła długości krokwi, które wpisała na rzucie więżby, potem na tartaku wycieli drewno wg. tych wymiarów....zakończyło się tym, że musiałem dokupić cztery najdłuższe krokwie, a resztę cieśla poprzestawiał. Dach czterospadowy

    Reasumumjąc...projekt projektem...skonsultuj się przed zakupem lub pocięciem derwna z cieślą.
    Budowa - przygoda życia

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mikiada
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    1.012
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za taki odzew. Jesteście wspaniali. Fajnie jest móc się poradzić bardziej doświadczonych i super że chcecie dzielić się swoją wiedza...ach zeby jeszcze tylko formum było bardziej czytelne i wyszukiwarka sprawniejsza. Zgodnie z Waszymi uwagami skontaktuje się z cieślą niech on oceni czy zrobi to sam czy wracać z awanturą do architekta. Jeszcze raz bardzo dziękuję

  10. #10

    Domyślnie Re: Z doświadczenia

    Cytat Napisał Kólewicze
    Witam,
    miałem projekt indywidualny i nie miałem wykazu elementów więźby dachowe. NIe było to wielkim problemem, gdyż cieśla miał na tyle doświadczenia, że poradził sobie bez problemu.

    Jednak problem pojawił się w tym, że Pani projektant źle policzyła długości krokwi, które wpisała na rzucie więżby, potem na tartaku wycieli drewno wg. tych wymiarów....zakończyło się tym, że musiałem dokupić cztery najdłuższe krokwie, a resztę cieśla poprzestawiał. Dach czterospadowy

    Reasumumjąc...projekt projektem...skonsultuj się przed zakupem lub pocięciem derwna z cieślą.
    pani prjektant dobrze liczy tylko ty nie umiesz czytać projektu
    jeżeli na rzycie krokiew ma 5m a kąt nachylenia połaci to 40 stopni to rzeczywisty wymiar oblicza sie następująco:
    5m/0,766(cos40stopni)=6,53m

  11. #11

    Domyślnie Do loco

    Ale to nie ja jestem od czytania projektu....tylko ludzie którzy nad tym pracują, a więc murarz, cieśla, no i projektant....

    jak dostajesz gotowy projekt i masz wykaz - zestawienie więźby dachowej, to też masz napisane krokiew 8x16 długość 4 metry, z zacznaeniem, że treba sobie wyliczyć z Cosinusa 30 stopni jej prawidłową długość ?? No chyba nie, prawda??
    Budowa - przygoda życia

  12. #12

    Domyślnie

    mikiada - wróć do architekta (cieślę zostaw na później). Ja wróciłem do swego i wykaz potrzebnych elementów więźby dachowej zrobił mi z uśmiechem na ustach.
    Pozdrawiam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony