dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Wełna mineralna - szybkie pytanie

    Witam
    Mam pytanie jak długo może pozostawać wełna mineralna ISOVER Unimata pomiędzy krokwiami bez zabezpieczenia folią paroizolacyjną i opłytowania.
    Warunki: dom z tynkami i wylewkami, niezamieszkaly w trakcie "wykończeniówki".
    Niestety ale po połozeniu wełny w kilku pomieszczeniach na poddaszu muszę przerwać dalszy ciąg prac na pewien czas i stąd moje pytanie, czy brak foli paroizolacyjnej wpłynie negatywnie na wełnę.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Może pozostać do momentu aż nie zniknie a tak na serio to nic jej nie będzie i możesz przerwać prace i wrócić do nich kiedy ci odpowiada wełna się nie utlenia.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    do czasu uruchomienia stalego ogrzewania welna moze sobie spokojnie tam lezakowac bez paroizolacji.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie chodzi mi o utlenianie , tylko czy wilgoc która gdzies tam w powietrzu jest w perfidny i podstepny sposob nie wniknie w wełnę

  5. #5

    Domyślnie

    Ta wilgoć już tam jest folia nie jest pakowana idealnie szczelnie wiec zawsze on a wniknie w wełnę ale możesz mi wierzyć w lecie wilgoć cała wyparuje.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcindns
    Nie chodzi mi o utlenianie , tylko czy wilgoc która gdzies tam w powietrzu jest w perfidny i podstepny sposob nie wniknie w wełnę
    od pozbywania sie pary jest wlasciwa drozna szczelina wentylacyjna.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack
    do czasu uruchomienia stalego ogrzewania welna moze sobie spokojnie tam lezakowac bez paroizolacji.

    Powiem więcej. Później też jej nic nie będzie. Owszem, może będzie bardziej wilgotna, ale jeśli jest prawidłowo położona to i tak jej to nie zaszkodzi.

  8. #8

    Domyślnie

    Spokojnie nic się z nią nie stanie, no może pylić bardziej będzie.
    DoZi - prace wykończeniowe

  9. #9

    Domyślnie

    To ja się podłączę z takim pytaniem:
    - po ostatnich ulewach deszczo-śniegowych okazało się że kominy nie są szczelne (chyba standard), a na poddaszu już położona wełna, wkrótce płytowanie. Przy kominach wełna niestety mokra/wilgotna. Czy wymieniać taką wełnę, czy jest szansa, że wyschnie sama po jakimś czasie? Może i teraz bym wymienił, ale wkrótce będą położone płyty, a nie wiem czy dekarzowi uda się naprawić te kominy za pierwszym razem (okaże się przy następnej ulewie), więc i tak w przyszłości problem może się powtórzyć...
    Dziennik w blaszaku.
    Komentarze można wieszać na tablicy obok.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolorado
    To ja się podłączę z takim pytaniem:
    - po ostatnich ulewach deszczo-śniegowych okazało się że kominy nie są szczelne (chyba standard), a na poddaszu już położona wełna, wkrótce płytowanie. Przy kominach wełna niestety mokra/wilgotna. Czy wymieniać taką wełnę, czy jest szansa, że wyschnie sama po jakimś czasie? Może i teraz bym wymienił, ale wkrótce będą położone płyty, a nie wiem czy dekarzowi uda się naprawić te kominy za pierwszym razem (okaże się przy następnej ulewie), więc i tak w przyszłości problem może się powtórzyć...

    Jeśli wełna nie siadła (a nie powinna) to spokojnie wyschnie bez pogorszenia jakości ocieplenia. Ważne, aby ta wilgoć miała którędy się ulatniać.

  11. #11

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanko. Pomiedzy jetki o grubości 16cm ulożyłem wełnę 15cm, od góry jetki są wybite deskami i dla wyrównania powierzchni (podloga stychu) przykrecona jest płyta OSB 8cm. Nastepnie dołem ulożona jest wełna 5cm - czyli zrobione tak jak w ksiażkach piszą, ale pomiedzy wełna a deskami czyli podłogą strychu brak jest szczeliny powietrznej, takiej jaką stosuje się przy polaci dachu z pełnym deskowaniem. Dach mam kryty blachodachówką, bez deskowania, i z folią wysoko paroprzepuszczalną. Pytanie czy brak szczeliny powietrznej pomiedzy wełną i podłogą drewnianą strychu wpłynie źle na wełnę? Dodam że strych jest nieogrzewany.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcindns
    Jeszcze jedno pytanko. Pomiedzy jetki o grubości 16cm ulożyłem wełnę 15cm, od góry jetki są wybite deskami i dla wyrównania powierzchni (podloga stychu) przykrecona jest płyta OSB 8cm. Nastepnie dołem ulożona jest wełna 5cm - czyli zrobione tak jak w ksiażkach piszą, ale pomiedzy wełna a deskami czyli podłogą strychu brak jest szczeliny powietrznej, takiej jaką stosuje się przy polaci dachu z pełnym deskowaniem. Dach mam kryty blachodachówką, bez deskowania, i z folią wysoko paroprzepuszczalną. Pytanie czy brak szczeliny powietrznej pomiedzy wełną i podłogą drewnianą strychu wpłynie źle na wełnę? Dodam że strych jest nieogrzewany.
    Taką konstrukcję trzeba traktować jak zwykły skos czy sufit na poddaszu. Powinna być szczelina wentylacyjna. Ale niestety w podłodze nie ma nawiewu ani wywiewu... może być jedynie swobodna migracja na zewnątrz. Płyta OSB raczej nie jest wysoko paroprzepuszczalna więc zatrzyma wilgoć. Na takim stryszku lepiej jest zastosować deski i to mokre - przy wysychaniu porobią się szpary którymi wilgoć będzie mogła odparować. Jeśli jest już OSB to teraz najlepiej ponawiercać otwory o średnicy np. 2-3cm by chociaż trochę wilgoci mogło wyjść spod płyty. Oczywiście poniżej w strefie płyt G-K trzeba zastosować szczelną paroizolację. Jeśli dach jest szczelny (pełne deskowanie) należy na stryszku zastosować dobrą wentylację - w tym przypadku nie trzeba bo jest dobra membrana dachowa.
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolorado
    To ja się podłączę z takim pytaniem:
    - po ostatnich ulewach deszczo-śniegowych okazało się że kominy nie są szczelne (chyba standard), a na poddaszu już położona wełna, wkrótce płytowanie. Przy kominach wełna niestety mokra/wilgotna. Czy wymieniać taką wełnę, czy jest szansa, że wyschnie sama po jakimś czasie? Może i teraz bym wymienił, ale wkrótce będą położone płyty, a nie wiem czy dekarzowi uda się naprawić te kominy za pierwszym razem (okaże się przy następnej ulewie), więc i tak w przyszłości problem może się powtórzyć...
    Jesli jest to wełna szklana to może być problem ze "wstaniem" do pierwotnego wymiaru, jeśli skalna to nic jej się nie stanie. Ale zamykanie przed sprawdzeniem czy leci po kominie to błąd! Taki przeciek to może być tragedia bo po 10 latach zgnije dach! Jak szybko i czy wogóle wełna wyschnie to zależy jak jest wentylacja nad wełną. A ta może nie być wydolna by odprowadzić dużą ilość wody na zewnątrz. tym bardziej że nie będzie gwarancji że ten dach uzyska szczelność.... nie będzie widać przecieku ale przy każdym deszczu coś się dostanie do wełny.... no i wtedy zacznie się przyspieszony proces destrukcji czyli więźba zacznie gnić!
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  14. #14

    Domyślnie

    Teoretycznie powinna być szczelina pomiędzy wełną i deskami które są podłogą strychu, ale w jaki sposób wymusic przepływ powietrza i wentylowanie w tej szczelinie skoro boki tej szczeliny i tak są zamkniete przez wełne znajdujacą się pomiedzy krokwiami na skosach dachu?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony