dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 99
  1. #61
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał carinus Zobacz post
    Odgrzeje trochę temat.Chcę podłączyć jeden bufor 1000l do pieca "smieciucha" i zastosować grawitacje do ładowania bufora,z tą różnicą że podmieszanie powrotu zrobić na oddzielnym wyjsciu z zaworem 4-drożnym i pompką.Nie wiem tylko czy mogę z tym wyjsciem na grzejniki wpinać się na wspólne wyjście z buforem,czy nie zakłóci to grawitacji,czy lepiej pobrać wode z zasobnika i tam wprowadzić cyrkulację grzejnikową.Powrót grzejnikowy chciałbym wprowadzić podobnie jak na pierwszym schemacie Adama jest wprowadzony by-pass i to powinno niejako wymusić tempo cyrkulacji grawitacyjnej.Czy nie bedzie błędu?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...or-ciep%C5%82a

    Zawór 4D prze buforze nie za bardzo się nadaje do podmieszania powrotu z kotła i wyjścia na odbiorniki.
    Ja mam 4D na starej instalacji a i tak do podmieszania podłogówki kupiłem 3D a podmieszanie powrotu kotła będę miał na dwóch zaworach termostatycznych z kapilarą.

  2. #62
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    carinus

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    lubuskie/Belgia
    Posty
    71

    Domyślnie

    Po długim przemyśleniu tematu postanowiłem pozostawić kocioł i bufor w systemie otwartym z wymuszeniem obiegu pompką,natomiast zamknięty obieg c.o. bedzie pobierać ciepło z wężownicy miedzianej w buforze.Zrezygnuję ze wszystkich zaworów automatyki przy piecu oprócz zaw. zwrotnego i wystarczy mi 4D na wyjściu z bufora do sterowania temp. wody w obiegu.Szukam teraz informacji o wielkości wymiennika,jaki muszę zrobic aby starczyło na ogrzanie 150m2 docieplonego domu.Nie jestem pewny czy 25mb miedzi fi 22 wystarczy.

  3. #63
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał carinus Zobacz post
    Po długim przemyśleniu tematu postanowiłem pozostawić kocioł i bufor w systemie otwartym z wymuszeniem obiegu pompką,natomiast zamknięty obieg c.o. bedzie pobierać ciepło z wężownicy miedzianej w buforze.
    Poczytaj wątek o buforach z linku, nie ma sensu dawać układu zamkniętego nawet na odbiornikach. To dodatkowa komplikacja która tylko pogarsza działanie całego układu.

  4. #64
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    carinus

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    lubuskie/Belgia
    Posty
    71

    Domyślnie

    Chciałem zabezpieczyć grzejniki przed wpływem szybszego procesu korozji,ale jednak zdecydowałem się uprościć cały układ i zrobić wszystko na otwartym bez wężownicy,pobierając wode wprost z bufora.

  5. #65

    Domyślnie

    Witam wszystkich po raz pierwszy.
    Jestem na etapie zbierania materiałów do budowy bufora i w związku z niską -220cm umieszczoną w piwnicy kotłownią, muszę postawić dwie sztuki. Szerokość wejścia do piwnicy również ograniczona do 90cm. Powoduje to, że maksymalne wymiary baniaka to 170cm wysokości i 72cm średnicy. Ograniczenia wysokości wynikają z konieczności pozostawienia miejsca na ocieplenie. Daje to maksymalną pojemność do 690 litrów- mało . Dlatego planuję wstawić drugi bufor o podobnych wymiarach. Razem dadzą mi całkiem niezły zład do wykorzystania w 100 metrowym domu. Budowa bufora wężownice, wejścia, wyjścia, spawy, uszczelki itd. już rozwiązałem (dosłownie zgapiłem) dzięki tematowi "jak to się robi? - czyli bufor ciepła". WIELKIE WIELKIE DZIĘKUJĘ dla wszystkich ogółem i w szczególności. Każdy kto czytał wie do kogo kieruję te podziękowania, kto nie czytał niech się bierze i nie jęczy, że wielkie i dzieli się tym ze wszystkimi na forum powiększając zbędnie temat (w duchu można). No to do brzegu, czyli co mnie trapi:
    Jak połączyć bufory aby w obu zład wirował bez zakłóceń? Czy w połączeniach baniaków są potrzebne łuki hamburskie, jeżeli tak to w którą stronę skierowane? A może wystarczy połączyć rurkami 2" i po kłopocie? Na te pytania nie znalazłem odpowiedzi.

  6. #66
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał baja0 Zobacz post
    Szerokość wejścia do piwnicy również ograniczona do 90cm. Powoduje to, że maksymalne wymiary baniaka to 170cm wysokości i 72cm średnicy. Ograniczenia wysokości wynikają z konieczności pozostawienia miejsca na ocieplenie.
    Ja przez takie drzwi przetransportowałem buforek o szerokości 140cm. Bufor stoi na 5 cm płycie z poliesteru ekstrudowanego i foli alu ratunkowej. Czyli jak byś tak zrobił to zostanie Ci 45 cm nad buforem. Można mniej zostawić.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    O łączeniu baniaków też było.

    Weź dwa kolana hamburskie (do spawania) średnicy 2".
    Weź kawałek nagwintowanej rurki 2".
    Obetnij po odrobinie z tych kolan tak, aby dało się z nich złożyć jedną kształtkę podobną do "Y".
    (są tu gdzieś na forum fotki takiego "cudu").
    Przygotuj 4 sztuki takie same.
    Zrób otwory w baniakach tak, aby te kształtki w nie wlazły i aby otwory były naprzeciw siebie (na górze i na dole). W jednej pionowej linii.
    włóż kształtki w otwory i skręć je śrubunkiem 2"
    Będą na tym etapie "na dyndająco"!!!
    Tak połączone baniaki ustaw precyzyjnie obok siebie w DOCELOWEJ pozycji.
    Ustaw kształtkę tak, aby to "Y" leżało poziomo i "cyknij" kroplę spawu, aby ją jednoznacznie zamocować.
    To samo powtórz w drugim baniaczku.
    Potem tak samo przy drugim połączeniu.
    Rozkręć śrubunki, rozłącz baniaki i szczelnie obspawaj te zamocowane wstępnie króćce.
    (śrubunki wystarczy skręcać "ręcznie").
    Masz układ, który pozwoli Ci precyzyjnie i szczelnie połączyć te baniaki zrobione "na gotowo" bez dokonywania cudów hydrauliczno - kowalsko - uszczelkowych!

    Do ustawiania na miejscu docelowym przygotuj płat styroduru i pół wiaderka piasku.
    Ustaw baniaki na styrodurze podsypując piasek, jak potrzeba który majgnąć w jaką stronę o centymetr.
    Skręć śrubunki.

    Powodzenia!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #68
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cytat Napisał cruz Zobacz post
    Ja przez takie drzwi przetransportowałem buforek o szerokości 140cm...
    cos nie bardzo kumam - jak niby bez ciecia na 2 czesci przepchales bufor szerszy od otworu wejsciowego o 50cm ? chyba mam za slaba wyobraznie..............
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  9. #69
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    cos nie bardzo kumam - jak niby bez ciecia na 2 czesci
    Nigdzie nie pisałem że bez cięcia. A cięcie nie na 2 tylko na 3 części.

  10. #70
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cytat Napisał cruz Zobacz post
    Nigdzie nie pisałem że bez cięcia. A cięcie nie na 2 tylko na 3 części.
    hihi - tak to mozna napisac ze da sie samochod do domu wstawic bez rozwalania drzwi ...... wystarczy go rozlozyc przed
    Sorki, bo moze wygladac jakbym sie czepial ,ale zdanie "Ja przez takie drzwi przetransportowałem buforek o szerokości 140cm..." sugeruje, ze w calosci (w kontekscie odpowiedzi na post baja0).

    Wracajac do tematu: moze lepiej zebys baja0 odrazu go w piwnicy zrobil ? i tak spawanie cie tam czeka (jesli sie zdecyduje na wieksze wymiary).
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  11. #71

    Domyślnie

    Witam
    Dzięki za rady. Ale sprawa rozwiązała się inaczej. Sąsiad kupił starą ceramikę naprzeciwko mnie, zaczął remontować i okazało się że, był w nim zbiornik na olej opałowy o wysokości 2m, średnicy 1m, ścianka 7mm . Objechałem masę złomów w okolicy, a takie cudo było 40 metrów obok. Będę ciął w talarki i do piwnicy. Aby szczęście było pełne był tam zdrowy ( ścianka 7mm) piec dolnego spalania ES-KA z 1971 roku z wyjściami ponad 1". Calowe kolana hamburskie wyglądają przy nich jak popierdułki. I to wszystko chciał wywalić na złom. Jak mówią głupi ma szczęście. Piec nie będzie się świecił i błyskał a, powinien ładować bufor grawitacyjnie jak złoto.

  12. #72
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    [QUOTE=baja0;5370614]Witam
    ..Sąsiad kupił starą ceramikę naprzeciwko mnie, zaczął remontować i okazało się że, był w nim zbiornik na olej opałowy o wysokości 2m, średnicy 1m, ścianka 7mm ...QUOTE]

    powinienes na msze dac za takiego fuksa
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  13. #73
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Herbatniczek
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    345

    Domyślnie

    Temat stary, ale moze ktos tu zaglada W temacie Bufora nikt nie podjal dyskusji na temat wiec poprubuje tutaj a chyba nawet lepiej pasuje tu niz tam

    Mysle sobie o pompie takiej jak tu

    http://wnt.uwm.edu.pl/luz_wnt/pl/ter...n_odwrotny.gif

    Miala by pompowac cieplo ze zbiornika solarnego umieszczonego pod dachem do bufora. Po co ? Ano po to aby nie miec pompek elektrycznych bo ich strasznie nie lubie

    Opis dokladniejszy dzialania tej pompki jest tu
    http://wnt.uwm.edu.pl/luz_wnt/pl/ter...ODWROTNEJ).pdf

  14. #74
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał Herbatniczek Zobacz post
    Temat stary, ale moze ktos tu zaglada W temacie Bufora nikt nie podjal dyskusji na temat wiec poprubuje tutaj a chyba nawet lepiej pasuje tu niz tam

    Mysle sobie o pompie takiej jak tu

    http://wnt.uwm.edu.pl/luz_wnt/pl/ter...n_odwrotny.gif

    Miala by pompowac cieplo ze zbiornika solarnego umieszczonego pod dachem do bufora. Po co ? Ano po to aby nie miec pompek elektrycznych bo ich strasznie nie lubie

    Opis dokladniejszy dzialania tej pompki jest tu
    http://wnt.uwm.edu.pl/luz_wnt/pl/ter...ODWROTNEJ).pdf
    Bo w tamtym wątku Ci wszyscy wytkneli głupie pomysły

  15. #75
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Herbatniczek
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    345

    Domyślnie

    Po pierwsze : nie komentowali tam zadnego mojego pomyslu a tylko moj komentarz do pomyslu innych...notabene poprawny
    a po drugie...jak nie masz nic do powiedzenia w temacie to moze zamilknij ? uwagi to mozesz pisac sobie na priv a tu po prostu nie pozwalasz dyskutowac na temat.

  16. #76
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    A w jakim wątku się Herbatniczek udzielałeś,bo ten temat z zero energetycznym transportem cieczy w dół to ciekawy jest.

  17. #77
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Herbatniczek
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    345

    Domyślnie

    w temacie bufora, ale tam nikt nie podchwycil a jak skomentowalem problem rury bepieczenstwa innego usera to sie na mnie rzucili lacznie z tym userem ale to niewazne. Kombinuje zeby poeksperymentowac z takim transportem ciepla. Wydaje sie ze to niedrogie bedzie a sprowadzi mi cieplo z zasobnika solarnegoo do bufora. Problem w tym, ze to trzeba "przerobic" bo nijak konkretow doszukac sie nie moge. W przyszlym tygodniu zrobie proste ekserymenty i podziele sie wynikami. Zanim to zacznie chulac to pewnie pare miechow zabawy wyjdzie
    Dzieki temu bede mogl miec solary i kominek na grawitacji a potem ta pompka cieplo do buforka bez pradu i wszystko bedzie PIEKNE ! o ile uda mi sie uzyskac transport w granicach 3-4kW.
    Na poczatek mysle sobie coby zrobic taka pompke z 40cm rur plexi a wtedy zobacze jak tam to myka i czy myka poprawnie. Niestety bedzie wtedy w temp max 60C ale chyba wyjdzie czy to ma jakiekolwiek szanse zadzialania przy roznicy temperatur 40-60K i mocy 3-4kW

  18. #78
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Herbatniczek
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    345

    Domyślnie

    Wklejam rysunek pompki, moze ktoś się jednak zainteresuje
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pompka.JPG
Wyświetleń:	400
Rozmiar:	64,3 KB
ID:	175315

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.203

    Domyślnie

    Takie pompki mają drobną wadę.
    Działają wolno.
    Tylko jakiś ułamek energii biegającej w obiegu można zabrać, bo zabawka stanie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #80
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Herbatniczek
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    345

    Domyślnie

    Ta pompka bierze bardzo mało energii. W prezentacji tutaj http://wnt.uwm.edu.pl/luz_wnt/pl/ter...zien_Nauki.pps
    jest nawet wykonana ekperymentalna pompka dla solara ... i działa. Moim zdaniem bardzo ciekawe i możliwe do wykonania. Problem raczej widzę w sterowaniu gdyż to mało opisane jest i trzeba poeksperymentować. W pompie trzeba utrzymac odpowiednie poziomy wody i odpowiednie podciśnienie.

    ALE w sumie to mogło by napędzić także układ grzejników.(lepiej do podlogowki oczywiście)....bo po co nam pompki elektryczne ?

    Fakt jest faktem, że łatwiej zaplanować obiegi grawitacyjne, ale ja np. mam dom bez piwnic i grawitacja z bufora mi nie pójdzie a na dodatek kominek i solar też nie ruszy bez pompy. Bez pompy zadziała tylko dodatkowy piec koło bufora. Kombinuję sobie zatem żeby piec koło bufora chodził w grawitacji (jak przystało na dobrą konstrukcję) a reszta działała na takich dwóch pomkach. Niestety trzeba będzie wtedy mieć dodatkowy zbiornik na poddaszu (ale mały) no i z bufora ciepło brać wymiennikiem albo ladować go z pieca wymiennikiem...I TU WŁAŚNIE widzę problem bo wolałbym prościej tylko nie wiem czy się da. Do tego trzeba experymentów aby ruszyć to bez podciśnienia.

    p.s. Nawet gdy to nie posiada walorów praktycznych to wydaje mi się, że jest na tyle ciekawe, że warto poeksperymentować. Być może w innych przypadkach będzie bardziej "życiowe"
    Ostatnio edytowane przez Herbatniczek ; 09-03-2013 o 12:20

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony